Социјални станови

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечко јас само прашав да не е информиран некој да знае, не ми требаат твоите бисери. Имаш над иљада други теми нема што да ме читаш мене..
--- надополнето: 13 март 2013 во 16:24 ---


Не, во Битола.
А кој ти се обрати на тебе па? Јас општо си кажав за дискусијата што се одви, прашувај си ти за што сакаш, не ти брани некој.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
А кој ти се обрати на тебе па? Јас општо си кажав за дискусијата што се одви, прашувај си ти за што сакаш, не ти брани некој.
Aко не ти одговара државава и случувањата внатре пресели се бе дечко, гледам имаш памет да успееш некаде надвор ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Aко не ти одговара државава и случувањата внатре пресели се бе дечко, гледам имаш памет да успееш некаде надвор ;)
Ок, отидов да се пакувам.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
хоуп мило ми е што сте добиле социјален стан - тоа е голем чекор за едно семејство. кога сите социјални случаеви кои се навистина загрозени и немаат услови за живот - би добивале станови би било одлично.

ама искрено кога гледам кај мене у близина какви „социјални“ случаеви добиа станови ми се повраќа! - социјален случај со ново ауди q7 или со стакло нов мерцедес... социјален случај добил стан а меѓувремено има уште еден стан во карпош.. социјален случај а на паркинг има приватен авто плац... социјален случај а син му излага у град секој викенд со 100 евра џепарац....
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
хоуп мило ми е што сте добиле социјален стан - тоа е голем чекор за едно семејство. кога сите социјални случаеви кои се навистина загрозени и немаат услови за живот - би добивале станови би било одлично.

ама искрено кога гледам кај мене у близина какви „социјални“ случаеви добиа станови ми се повраќа! - социјален случај со ново ауди q7 или со стакло нов мерцедес... социјален случај добил стан а меѓувремено има уште еден стан во карпош.. социјален случај а на паркинг има приватен авто плац... социјален случај а син му излага у град секој викенд со 100 евра џепарац....
Фала ти. Мене ми е највеќе за мајка ми пошто знам сега ќе здивне малце. Мене сега ме има утре ќе се омажам, таа заслужи да си живее мирно. Се надевам нема да и го одземат при промена на влада или нешто. Затоа сакав да знам се, пошто нема кај да прашам. А за такви "социјални" случаи има секаде...
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Kirija se plaka i za socijalnite stanovi,okolu 1200-1500 denara za 50tina m2 stan. Ako se roditelite nevraboteni,moze so molba i resenie da im se pomogne za nekoj vremenski period da ne plakaat kirija,obicno najveke 2 godini.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
Kirija se plaka i za socijalnite stanovi,okolu 1200-1500 denara za 50tina m2 stan. Ako se roditelite nevraboteni,moze so molba i resenie da im se pomogne za nekoj vremenski period da ne plakaat kirija,obicno najveke 2 godini.
Сигурен си за ова? Некои викаат се отплаќа, некои кирија. Мене стварно ништо не ми е јасно. Аплициравме, ни дадоа решение по некое време, само пишува кој спрат кој стан и кој одлучил. Само тоа. Друго врска немам.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
Јас колку што знам е дека не смееш да го оттуѓиш (продадеш) станот.
ama smee da go dade pod kirija edno drugarce isto so majka mu i sestra mu imaat i letoto koga ideme na selo kaj baba mi i on kaj baba mu celo leto e na selo i stanot celo leto mu e pod kirija pa zimoto si e tamu bidejki ima parno a ne smee da go prodade nikako ne doaga vo predvid
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
ama smee da go dade pod kirija edno drugarce isto so majka mu i sestra mu imaat i letoto koga ideme na selo kaj baba mi i on kaj baba mu celo leto e na selo i stanot celo leto mu e pod kirija pa zimoto si e tamu bidejki ima parno a ne smee da go prodade nikako ne doaga vo predvid
Сигурен си дека легално го дава под кирија?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ако е во прашање некој ваков стан за млади парови и самохрани родители...прво можело па не можело да се препродава
28.000 евра ќар од социјален стан
Стопирани становите за млади брачни двојки

Затоа треба да прашате во ЈП за станбен и деловен и во социјалното каде сте пријавени. За било какви права врз него, најверојатно имате нешто договор потпишано, врз основа на тој и тој член, таа одлука...ова она....имате ли некаков документ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Фала ти. Мене ми е највеќе за мајка ми пошто знам сега ќе здивне малце. Мене сега ме има утре ќе се омажам, таа заслужи да си живее мирно. Се надевам нема да и го одземат при промена на влада или нешто. Затоа сакав да знам се, пошто нема кај да прашам. А за такви "социјални" случаи има секаде...
Се додека ти и мајка ти немате имот на свое име нема да ве чепкаат.
Не знам што и како ќе биде - се надевам некој знае да ти помогне - утре ти ќе се омажиш, под претпоставка со некој што има нешто на свое име. Не знам дали и во тој случај ќе и прават проблем.
Ако успеам да дознаам информација ќе ти кажам, една познаничка ,,ептен социјално загрозена,, редовно добива поволности од државата.
--- надополнето: 14 март 2013 во 16:50 ---
Најдов некој оглас од 2009, во него пишува кој и што е подобен за социјален стан. Разгледај го, може нешто ќе ти помогне.
http://www.mtc.gov.mk/NEW_Site/images/ObjavaPDF/Oglas za socijalni stanovi.Ohrid, Kicevo, Kocani, Kr, Palanka i Kavadarci.pdf

За самохрани родители со малолетни деца:
1. Да се државјани на РМ
2. Да се самохрани родители
3. Лицето и сите членови на неговото заедничко домаќинство да немаат стан, куќа или куќа за одмор во нивна сопственост и
4. Да не се станбено обезбедени од страна на Република Македонија по било кој основ.

Тоа е точка 6, имаш надолу повеќе.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.325
Ако е во прашање некој ваков стан за млади парови и самохрани родители...прво можело па не можело да се препродава
28.000 евра ќар од социјален стан
Стопирани становите за млади брачни двојки

Затоа треба да прашате во ЈП за станбен и деловен и во социјалното каде сте пријавени. За било какви права врз него, најверојатно имате нешто договор потпишано, врз основа на тој и тој член, таа одлука...ова она....имате ли некаков документ?
А чекај, секоја категорија на луѓе што добиле стан има посебни права и услови или за секоја категорија е исто? Мислам нели се делат на деца без родители, на самохрани мајки, луѓе погодени од елементарни непогоди, роми и тн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom