Социјални станови

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.540
Поени од реакции
7.403
Ќерка сум на самохрана мајка и добивме социјален стан оваа година, па ме интересира се во врска со тоа кој знае да каже. Сеуште не сме преселени, не ги знаеме ни условите ни што како. Секаде се нервозни за прашања, па доколку некој е запознаен со ова еве и тема. Ви благодарам
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Не дека и јас сум запознаен многу добро ама да пренесам колку што знам т.е ми имат кажувано. Значи ги има основните работи каде што ги има секаде опремено е за сите потреби со добри услови и можност за уште подобро за кој може
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.540
Поени од реакции
7.403
Не дека и јас сум запознаен многу добро ама да пренесам колку што знам т.е ми имат кажувано. Значи ги има основните работи каде што ги има секаде опремено е за сите потреби со добри услови и можност за уште подобро за кој може
Фала ти, секоја информација ми е добродојдена.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Јас колку што знам е дека не смееш да го оттуѓиш (продадеш) станот.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Ако неможеш да го продадеш значи не е твој. Само можеш да живееш во него? :eek:
 
А

Атомската мравка

Гостин
Ако неможеш да го продадеш значи не е твој. Само можеш да живееш во него? :eek:
Не е скроз бесплатен и социјалниов стан барем колку што знам, го исплаќаш доста време секако со цена помала од нормалната вредност плус владата субвенционира дел од цената за исплаќање. Ваљда тек после тоа можеш да го продаваш..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Ако го продадеш значи имаш кај да живееш, и не ти треба социјален стан, и тој социјален стан може да се даде на некој кој нема кај да живее и му треба.
Да, намерно е тоа направено, за да не се профитира од оваа ситуација.

Не може некој (колку и да обесправен) и има каков - таков дом да добие стан, а некој и гол и бос и башка на улица, да не добие.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Не е скроз бесплатен и социјалниов стан барем колку што знам, го исплаќаш доста време секако со цена помала од нормалната вредност плус владата субвенционира дел од цената за исплаќање. Ваљда тек после тоа можеш да го продаваш..
Баш ме интересира и мене кои се условите за добивање, колку чинат и дали можеш да ги продадеш...
--- надополнето: 13 март 2013 во 02:44 ---
Ако го продадеш значи имаш кај да живееш, и не ти треба социјален стан, и тој социјален стан може да се даде на некој кој нема кај да живее и му треба.
Да, намерно е тоа направено, за да не се профитира од оваа ситуација.

Не може некој (колку и да обесправен) и има каков - таков дом да добие стан, а некој и гол и бос и башка на улица, да не добие.
А ако им дале двособен стан кога семејството имало едно дете па после се родиле уште две деца да речеме, значи пораснало семејството, нема да може да си го продадат тој стан па да си купат поголем?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.084
Поени од реакции
8.217
Баш ме интересира и мене кои се условите за добивање, колку чинат и дали можеш да ги продадеш...
Не можеш да ги продадеш. Значи не можеш.
Еве некој оглас - чисто да ги разгледаш условите.

Инаку, државата гради 2 типа на згради

1. Станови кои ги продава по многу ниски цени и со долг рок на враќање на парите
2. Станови кои ГИ ДОДЕЛУВА БЕСПЛАТНО НА КОРИСТЕЊЕ на луѓе кои се социјално загрозени - односно деца без родители (кои според мене треба да се секогаш ПРВИ на листите) и останати семејства кои немаат имот на свое име и имаат мали месечни (или никакви) примања.
Станот останува на КОРИСТЕЊЕ се до оној момент додека лицето или некој член на семејството (мајка, татко, сопружник итн...) не се стекне со имот на свое име.

Социјален стан не се купува и не се продава. Се користи.
--- надополнето: 13 март 2013 во 02:51 ---
Баш ме интересира и мене кои се условите за добивање, колку чинат и дали можеш да ги продадеш...
--- надополнето: 13 март 2013 во 02:44 ---

А ако им дале двособен стан кога семејството имало едно дете па после се родиле уште две деца да речеме, значи пораснало семејството, нема да може да си го продадат тој стан па да си купат поголем?
Не затоа што не е нивен станот. Го користат.
Ако сакаат да купат стан - и купат, овој ќе го изгубат и ќе го користи некој што нема никаков дом.

Затоа е социјален стан, создаден од данокот на вработените во земјата, за оние без покрив над глава да имаат кај да ја стават главата. Не станува тука збор за проширување на семејство и приватност - секое дете своја соба, туку за гола егзистенција.
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Ќерка сум на самохрана мајка и добивме социјален стан оваа година, па ме интересира се во врска со тоа кој знае да каже. Сеуште не сме преселени, не ги знаеме ни условите ни што како. Секаде се нервозни за прашања, па доколку некој е запознаен со ова еве и тема. Ви благодарам
Во Скопје добивте стан?
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Значи становите не се продаваат и ако сум добро информиран и не се сосема бесплатни. Но цената е ептен мала од квадрат демек тоа било за одржување на истите
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Значи становите не се продаваат и ако сум добро информиран и не се сосема бесплатни. Но цената е ептен мала од квадрат демек тоа било за одржување на истите
Ова е најточниот одговор на темава .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -G-

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
Како знаеш дека темава е на македонски форум?

Одма се почнува со продавање/правење пари муабети од нешто што содржи социјален во него.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Знам дека кај нас за стан од некои 50-60 квадрати плаќаат од 500-700 ден месечно како кирија во првите 4 години. За понатаму не знам.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.540
Поени од реакции
7.403
Како знаеш дека темава е на македонски форум?

Одма се почнува со продавање/правење пари муабети од нешто што содржи социјален во него.
Дечко јас само прашав да не е информиран некој да знае, не ми требаат твоите бисери. Имаш над иљада други теми нема што да ме читаш мене..
--- надополнето: 13 март 2013 во 16:24 ---
Во Скопје добивте стан?
Не, во Битола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom