Социјалистичко Уредување

Дали мислите дека Македонија треба да има Социјалистичко Уредување? (ЈАВНА АНКЕТА)


  • Вкупно гласачи
    72
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Паметам као многу мал,татко ми чекаше у редица за млеко човече..за литар млеко :) Ми има кажувано дека, за куќата кога почнал да ја гради,чекал со месеци за цигли и керамиди...
Пун џеб, празни продавници..празна државна каса
Знаеме дека имало криза во Југославија, немора да спомнуваш навистина.
Малце реално забегавме со темава на десна страна.

Значи ова што денеска го живеме е тотален хаос. Јас мислам дека социјалистичкото уредување на земјава ќе и помогне многу, и ќе се стрми за подобар живот на граѓаните. Иако социјализмот и комунизмот ги немало како "100%" чисти уредувања, т.е никогаш немало чист комунизам и социјализам, тоа што било во СФРЈ е денеска сон за нас.

Демократијата ќе не стави во пропаст. Тоа сум сигурен.
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Паметам као многу мал,татко ми чекаше у редица за млеко човече..за литар млеко :) Ми има кажувано дека, за куќата кога почнал да ја гради,чекал со месеци за цигли и керамиди...
Пун џеб, празни продавници..празна државна каса
Епа тое е проблемот бе братче...Што тогаш имало пари,а кризите за производи биле повремени...Сега имаш секакви производи и од пиле млеко,ама што фајде коа само можам да ги гледам на излог и да ми течат лиги...Инаку млечната криза беше 91 на распадот на Југославија...Во такви услови добро е што имаше струја и вода!
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Јебеш га да почнам да ги набројувам придобивките од соцјализмот ке се најде некој кој ке почне да убедува дека не е така.
Дека мала елита раководела и управувала ( иако во денешно време шоферите на олигарсите се 1000% проценти побогати од тогашната елита и раководство) ке почнат да убедуваат дека денес си слободен што благе везе нема денес си слободен само да сонуваш и ништо повеќе да сонуваш дека некогаш и ти ке имаш дел од колачот кој го јаде денешната елита, и најголемиот балгански феномен нај големите поборници кој не го сакаат соцјализмот ги сакаат неговите придобивки тоест се борат да влезат во државните јасли ( бидеки сметаат дека државната работа е нај сигурна) има уште многу многу за пишување али со испрани мозоци не се праи муабет
 
F

FilipMacedon

Гостин
Toa што во СФРЈ во почетокот на 80-тите често пати немало млеко, сапун или прашак беше така затоа што Директорите ги крадеа Фабриките.
Имало случај во фарбиката ОТЕКС во Охрид кон крајот на 80-тите години каде што работниците беа обвинети дека им фалеле 3 шлепери со кондури.
Како е можно за еден месец работниците да ограбат толкава количина кондури. Што значи тоа го искрадија Директорите.
Сите директори што беа во Социјализмот сега се сторија со куќи, станови, џипови, вили итн...

Кажете ми вие зошто некој од работничката класа во Социјализмот не створил капитал за денес да е газда???
Е конечно си сфатил нешто....туку кажи ми,нели сите беа дел од ткн "работничка класа"??или случајно се создаде црвената аристократија.....
Пак ке кажам,сите велат Маркс згрешил....НЕ,не згрешил,туку никој не го читал,а уште помалку да го некој разберел....убаво си вели дека Комунизмот може да успее/примени само во ВИСОКО РАЗВИЕНИ КАПИТАЛИСТИЧКИ ЗЕМЈИ(читај пр.Шведска денес)....а ние комунизмот го применивме во ниско развиени феудални земји како Русија и балканските земји....
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Пак ке кажам,сите велат Маркс згрешил....НЕ,не згрешил,туку никој не го читал,а уште помалку да го некој разберел....убаво си вели дека Комунизмот може да успее/примени само во ВИСОКО РАЗВИЕНИ КАПИТАЛИСТИЧКИ ЗЕМЈИ(читај пр.Шведска денес
За Маркс сите викаат дека згрешил затоа што погрешно му ја имаат сватено идејата. Најубаво идеите на Маркс се опишани во книгите Капиталот и тритомната енциклопедија Историја на Марксизмот.

А Шведска и Норвешка иако по дефиниција не се Социјалистички земји тој Социјализам е поголем од Социјализмот во СФРЈ.
 
F

FilipMacedon

Гостин
За Маркс сите викаат дека згрешил затоа што погрешно му ја имаат сватено идејата. Најубаво идеите на Маркс се опишани во книгите Капиталот и тритомната енциклопедија Историја на Марксизмот.

А Шведска и Норвешка иако по дефиниција не се Социјалистички земји тој Социјализам е поголем од Социјализмот во СФРЈ.
Точно,но не од наши балкански автори/преведувачи имаат или лошо преведено или ги "преуредувале" текстовите кон своите гледишта...барајте обично Англиски или Германски....
 
Член од
12 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Капитализмот е систем кој најдобро ги алоцира ресурсите преку пазарната слобода, а социјализмот како идеологија е неостварлива авантура и утопија.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Kaj nas nema sansi za socializam pa neli do chera beme socializam i drugarite stanaa gospoda, ovcharite bezpari zavrsija fakulteti stanaa doktori na nauki i dur ne umrat drzat mesta a i so vreme ke staat nivni klonovi...nego fuckat e
deka kaj nas se sto nekoj steknal steknal u socijalizmot, taka da kaj nas nema sansi da se vraka takvo nesto.
Interesna rabota sto poveke socijalna drzava e kapitalizmot nego nie kao se treskame od zemja, pazi Finska, Danska, Svedska, Norveska... tie zemji, na primer mene smesno mi kako osnovnite prava kako covek ne gi gledaat nego nesto prava na homosexualci, prava na romi, diskriminirani grupi...dali jas kako covek ne kako ovaa ili onaa identifikacija imam pravo na zarabotuvacka, site se povikuvaat na liberalniot kapitalizam a zaboraavaat li deka na zapad poveke ima socijalna pravda nego ovde?
Na primer ne moze da se pravime slepi pred klasnite razliki i nepravdi a posle ne cudi koga nekoj zemal avtomat i ispoubil koj mu se nasol na pat.
Socijalizmot podrzabira edno opstestvo kade vo start mu se dava sansa na sekogo, na primer i nekoi islamski zemji se socijalisticki ustvari, na primer sto ne mora da se uvezuva nema da se uvezuva, da ima plan, zatoa socijalizmot e blizok so nacionalsocijalizmot, na primer, prvenstvo da ima toj sto e od tuka, da im se obezbbedi rabota, a kaj nas nisto ne biva, se e tolku bezvrska sto ne vredi nisto da se pocnuva, ili treba epten da se zamuti za da se izbistri nesto a eden covecki zivot e kratok taka da sto i da TREBA koga kaj nas ne biva nisto, na primer nie ne se bunime ne oti ni e ubavo tuku oti nejkeme da se solidarizirame, poveke keif ni pravi da se sitime na drugiot e pa posle bolje bilo zapad pa bolje posto oni ne se ko nas.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Знаете како функционира само Социјализмот воведи најхард кор капитализам и набилдаја економијата па после воведи Социјализам(Шведска, Норвешка) се додека не ти отиде во срање економијата за да мораш пак Капитализам да воведуваш(Грција, Шпанија, Исланд).
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Знаете како функционира само Социјализмот воведи најхард кор капитализам и набилдаја економијата па после воведи Социјализам(Шведска, Норвешка) се додека не ти отиде во срање економијата за да мораш пак Капитализам да воведуваш(Грција, Шпанија, Исланд).
Браво. Што кажа со ова? Три збора, што немаат врска. Другар не збориме за капитализам, иако социјализмот во глобала е контролиран капитализам, но е пат кон комунизам. Можеби вака звучи не реално, но тоа е тоа, тоа е пишаното. А распадот на социјализмот се состои од алчноста на неколку копилиња што им рекле ако ја уништите Југославија или незнам која земја, ќе бидете богати цел живот, а истотака и вашите фамилии...

И ете. Толку, нема што друго.
Како и да е, ве молам задржете се на темата, за во Македонија: Треба или не треба социјалистичко уредување (исто како во СФРЈ)?
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Знаете како функционира само Социјализмот воведи најхард кор капитализам и набилдаја економијата па после воведи Социјализам(Шведска, Норвешка) се додека не ти отиде во срање економијата за да мораш пак Капитализам да воведуваш(Грција, Шпанија, Исланд).
Нема врска орабтно е. Земи од богата држава (југославија) осиромаши го народот до просјачки стап (македонија денес) се додека не ти отиде во срање економијата за да мораш пак Социјализам да воведуваш
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Не. Социјализам би значел преземање на средствата за производство во сопственост на народот, односно државата. Имајќи предвид на тоа кој ја води државата и кој ја водеше последниве 20 години, тоа не само што не е препорачливо туку би било самоубиство. И вака е доволно лошо. Доколку останеа одредени фирми под државна контрола ќе беше уште полошо. Како пример може да се земе „Охис“ кој е фабрика за хемиска индустрија, а генерира загуби под менаџерство на Владата.
Освен тоа во нашава држава имаме еден вид на двопартиски тоталитаризам и тоа само би довело до големи чистки во државните фабрики при промена на власта.

Самиот капитализам се стреми кон социјализам. Со тоа што фирмите се оформуваат како акционерски друштва во кој секој може да има удел, им се овозможува на работниците преку берзата да станат сопственици на дел од фирмата во која работат. Но, тоа е работа на личен избор, кој барем за мене има големо значење.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кај нас - само анархија треба.

Од кога ќе се заситат сите од целата работа, и тоа како ќе почнат да создаваат нови системи, со нови правила и закони.

Други ќе останат на анархија, можеби повеќе им одговара.

Како тргнале работиве, баш тоа ни треба.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Социјализмот не пропадна! Тоа треба сите да си го внесат во мозок дата серверот, Социјализмот во Југа беше уништен од западните монополистичко капиталистички групации кој што имаат голема огромна моќ и пари тоа да ги направат.,

Социјализмот го сосекоа во корен, за да спречат негово ширење од Балканот низ Европа па Сад, Социјализмот беше како штетна чума за нив, тие се плашеа од пропаст на нивните имерии, се плашеа од бунт на работниците за права и акции во фирмите, од се што претставуваше социјализмот тие се плашеа, во сите литератури по политички науки го пишува јасно распадот на социјализмот на начин што го опишувам, освен западњачка литература нормално, каде социјализмот го окаректеризуваат како штетна чума што треба да се сосече вкорен, систем на диктатура и таканатака што врска нема со реалноста,

поголемо модерно робовладетелство од капитализам непостои во историјата, средствата за работа/производство(машините) се во рацете на еден човек или група на луѓе, кои диктираат темпо на работа, услови на работа, плата и експлоатираат живи луѓе третирајќи ги како дел од производниот процес т,е додаток на машина.
Значи Социјализмот не пропадна заради тоа што не функционираше, туку затоа што беше уништен од западњачки сили..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom