Социјалистичката партија на Албанија останува на власт

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304


Социјалистите на Рама остануваат на власт во Албанија. Според преброените гласови, тие во Парламентот ќе имаат 74 мандати, наспроти Демократите на Баша со 43 пратеници. Партијата на Илир Мета ќе располага со 19 мандати а уште две помали партии делат четири пратенички места. Лидерот на социјалистите кој обезбеди нов мандат за својата Влада им се заблагодари на гласачите и изјави дека е задоволен од резултатот, особено што постигнале успех дури и таму каде никој не тоа не го очекувал.

„Албанците ни направија огромна чест. Тоа може да им се направи на луѓето кои го бараат гласот на народот за да ги отелотворат нивните аспирации, соништа и надежи! Оваа победа е најтешката одговорност што можевме да ја преземеме врз нашите плеќи..- изјави Еди Рама, премиер

Претседателот на Демократската партија Лулзим Баша беше кај поранешниот премиер Сали Бериша. 45 минутната средба се одржа далеку од очите на јавноста иако се претпоставува дека резултатот на изборите и иднината на партијата биле во фокусот на нивниот разговор. По осум години власт, во опозиција заминува и партијата на Илир Мета. Еврокомесарите Могерини и Хан, ја повикаа новата влада да го продолжи процесот на реформи а во фоксуот да биде правосудството.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.747
Поени од реакции
52.929
Разбирам ја све тоа спортски, кежуал, бунтовно... ама барем консултирај се бе со некој стилист како тоа да се изведе мајку му стара, шеф на држава си.:tapp:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
13.112
Поени од реакции
16.800
Разбирам ја све тоа спортски, кежуал, бунтовно... ама барем консултирај се бе со некој стилист како тоа да се изведе мајку му стара, шеф на држава си.:tapp:
Ne mozes da go sfatis on gi postavuva novite trendovi, ke vidis utre i zaev ili grujo kako nosat bela adidas patika so crno odelo.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
16.039
Поени од реакции
10.995
http://www.libertas.mk/obid-za-nasilno-vleguvane-vo-albanskiot-parlament-povodot-e-izbor-na-javen-obvinitel/

Обид за насилно влегување во албанскиот Парламент, поводот е избор на јавен обвинител

http://press24.mk/incidenti-vo-albanskiot-parlament-rama-gagjan-so-solzavec-i-chizmi


е вака се прави, замандали врати од надвор а внатре пушти им солзавец... и после кој сака гасмаска дај 1000 евра:icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
16.039
Поени од реакции
10.995
Рама ги налути Грците – бара споменик на Чамите во Грција
браво, така се бори за интересите на цвојот народ, нашите политичари молчат како пи*ки ..
пишав порано за Бериша кој пред 15-на години на некоја средба во Грција освен за Чамите кажа дека во грчка Македонија има македонци
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.747
Поени од реакции
52.929
Рама ги налути Грците – бара споменик на Чамите во Грција
браво, така се бори за интересите на цвојот народ, нашите политичари молчат како пи*ки ..
пишав порано за Бериша кој пред 15-на години на некоја средба во Грција освен за Чамите кажа дека во грчка Македонија има македонци
Ова треба да се гледа во контекст на моменталните предпреговарачки состојби во врска со спорот за името, а само ден пред најавениот голем митинг во Атина.
Нешто, што не очекуам некој ко тебе да го забележи.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
11.724
Поени од реакции
11.212
Ова треба да се гледа во контекст на моменталните предпреговарачки состојби во врска со спорот за името, а само ден пред најавениот голем митинг во Атина.
Нешто, што не очекуам некој ко тебе да го забележи.
Гледам миленикот ти победил во Албанија... Човекот чијашто платформа ја исполнува твојот робавладетел...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom