Софиja - импресии

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
161
Поени од реакции
150
Ова слика е премногу фотошоп
 
Последно уредено:
Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
210
Епа како другше :D
Не мора да се печати, електронна е. Камери на п'тја ти сканират номера и ако нјамаш винетка праштат сигнал на полицијата и граничните полицаи.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Освен кулата, има што да се прави таму?
Дали има ресторан и поглед кон Софија?
Ресторан нема, ако одиш по патеката покраj старата жицарница ке те изведе на една скала каде има гледка ,винаги има луге тамо.
Автоматски споено мислење:

Сум бил во Јужрн парк но не сум го видел.
Долниот дел - официалниот влез на Jжниот парк.
Автоматски споено мислење:

Ако идвате во Софиja и сте без кола или не сакате да возите, наjевтино е да си купите дневна карта - 4 лева (2 eвра). Таа можете да ja купите от тамо каде продават вестници, влезниците на метрото или во центровите за градска мобилност. Имате опциja да ja купите и електронски овде, като да ja платите со картица или да ви бидат клавани на сметката за наредниот период. Многу битно нешто е ако ja купите електронски ,ке мора да имате и интернет, заштото се генерира секи пат QR код при проверка.

Ако сте со кола ,мора да знаете, дека во Софиja има плава и зелена зона - плавата зона е от понеделник до сабота, докато зелената е от понеделник до петок. Плакja се со SMS или на човек директно. Во плава не можете да седите повеке от 2 саати, во зелена не повеке от 4 саати.
Во повекето молови има безплатен паркинг за првите 1-2 саати, после тоа се плакja по 2 лева на саат.
Единствен наполно безплатен паркинг на мол е този на Ринг Мол.

Во Софиja е популарно во момента да се прави брнч сабота и недела, но и не само. Вакво место можам да ви препорачам - Фабрика Д'га и наредните ,които ке избраjaм .Хлебар

Старата Госпога

Ако барате ресторани - има многу и различни. Един поскап,но може би за мен наjдобар е Космос, но имаjте во предвид,дека без резервациja е многу тежко.


Друг интересен е ресторант Ракиja Ракета Бар - тоа е ресторант, коj ке ви врати во Бугариja во социализама. Се како интериор е от социализама и храната исто.

Ако сакате ресторан само за бургери имате место како Кристал Стек Хаус

Наjкоремциално како ресторант е Happy како ланец и го има на многу места из Софиja. Други поевтини ланци са О Шипка или Кривото.

Во Софиja има многу места, каде прават собствена бира.
Вакво место е например Витамин Б

Вакво е КанаалСофиja има над 20 театри, ке ми е трудно да ви опишам сите. Поне тези што са во центарот са лесни и почти секи ден има што да се гледа. Цените не са високи около 15 лева за возрастен.
Народниja театар

Сатирата

Солза и Смех

Зад КаналаАко сте во Софиja можете да посетите градините на стариот дворец Врана например ке ви кошта 1 лев за колата и 5 лева на возрастен.


Ако сакате да се качите на планината има неколко жичари - зимата можете да карате и ски. Една от жичарите е овде,а горната станица е на хижа Алеко, каде можете да jaдете или пиете по нешто и да видите Софиja от високо.

Места има многу, прашане е што сакате да видите и каков тип култура преферирате. Дали ви бендисва повеке хипстарски стил или нешто покласично или нешто по традиционално...
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
За сите, кои са за први пат во Софиja можат да користат FreeSofiaTour (тоа е невладина организациja со цел да показва Софиja на странци)

Основните места каде се оди со водич са наредните :

 1. Start: Palace of Justice
 2. Sveta Nedelya Church
 3. Coat of Arms of Sofia
 4. Statue of Sofia
 5. Church of St. Petka
 6. Largo Square ruins
 7. Banya Bashi Mosque
 8. Sofia Synagogue
 9. Bath / Museum of Sofia
 10. Mineral waters
 11. Council of Ministers
 12. Former Communist Party Headquarters
 13. Presidency
 14. Rotunda of St George
 15. City Garden
 16. National Theater Ivan Vazov
 17. National Gallery (Formal Royal Palace)
 18. Russian Church and Military Club
 19. St. Sophia Basilica
 20. End: St. Alexander Nevski Cathedral
Има и FreeSofiaJewishTour

Платени турове има за комунизма - 11 евра.
Културен тур - 12 евра
И уште други.


Летото постои и GreenSofiaTour
Изнаемате си точак от нив, прават група со водич и одите из природата на Витоша.
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
17
Поени од реакции
4
Здраво, ќе може ли да ми кажете некои продавници во Софија што ги нема во Македонија (како Decathlon, H&M, нешто за работи за дома), а вреди да се свртат да се ѕирнат при посета на Софија? o_O
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.079
Поени од реакции
3.613
Здраво, ќе може ли да ми кажете некои продавници во Софија што ги нема во Македонија (како Decathlon, H&M, нешто за работи за дома), а вреди да се свртат да се ѕирнат при посета на Софија? o_O
Икеа.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
630
Поени од реакции
620
Ако сте со кола ,мора да знаете, дека во Софиja има плава и зелена зона - плавата зона е от понеделник до сабота, докато зелената е от понеделник до петок. Плакja се со SMS или на човек директно. Во плава не можете да седите повеке от 2 саати, во зелена не повеке от 4 саати.
Дали може да се остави колата во плава зона и на човекот да му се плати за 5-6 саати однапред? Или нема таква опција? Муабетот ми е, доколку сакам да ја оставам колата некаде на повеќе време и да прошетам низ градот, каде би било најзгодно?
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
11
Дали може да се остави колата во плава зона и на човекот да му се плати за 5-6 саати однапред? Или нема таква опција? Муабетот ми е, доколку сакам да ја оставам колата некаде на повеќе време и да прошетам низ градот, каде би било најзгодно?
по-сигурно тук - https://news.bg/society/zaraboti-noviyat-buferen-parking-na-metrostantsiya-stadion-vasil-levski.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom