Соработник за продажба на сецкан компир

Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Ми треба соработник чии задолженија ќе бидат продажба на сецкан компир.
Тоа го користат сендвичарите и кафаните за правење на помфрит.

Доколку некој е заинтересиран нека ме контактира.

Исто така доколку некој мисли дека ова е дебилна идеа (со образложение зошто) исто така нека ме контактира :), ќе добие частење.

Моментално веруваре или не дел од тој сецкан компир се увезува. Ќе повторам се У В Е З У В А :).
Првин тука се произведуваат компирите па се носат странство па се враќаат назад обработени.

Јас сакам да направам мини фабрика за откуп и преработка (тука влегува вакумирање некоја полу обработка за да трае подолго итн).

Делот што секогаш ми фали е контактите, непознавам никој од кафани/сендвичари што би можел да го придобијам како муштерија. Ниту пак ме бида да одам таму и да презентирам. Ако некој е заинтересиран нека ми пише па ќе се договориме како ќе оди понатаму.

Благодарам
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Од тие што произведуваат во МК овие мислам дека се најголеми

http://www.frikom.com.mk/mk/proizvodi/zielienchuk-i-ovoshjie/osnovien-zielienchuk/pomfrit
Фриком во Македонија е само како увозник, компирите се произведуваат во Србија. Јас имав маркет, продавав и од фриком и од цермат. За контакти не можам да ти помогнам зашто и тие што ги знам земаат од други, трети и така натаму. Помфритот што го продаваат фриком и цермат е од композитна смеса на компир, компирово пире пресовано е и полу пржено.

Sent from my D2203 using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
http://adrijus.mk/page/zamrznat-pomfrit/

Ima vo MK ne e deka nema no od nekoja pricina ima i golem uvoz.
A stom im se isplati da gi trasnportiraat sigurno se isplati i tuka da se proizvedat.
Problem e samo investicijata za masini sto ne e tolku strasno.

Mene mi e sve razraboteno uste nekoj da uspee da gi prodade :).
 
Член од
16 март 2014
Мислења
46
Поени од реакции
66
Познати ми се од некаде овие адријус....Мислам дека ги имам начекано цо некој маркет. Пробај во тинекс.

Sent from my D2203 using Tapatalk
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Искрено се возхитувам на вакви луѓе кои имаат желба да отворат нешто и да работат. Идејата не е лоша и јас пред некоја година ја размислував, имав иста логика кај нас има компир па не е можно увозниот да е поефтин. Но не е така. Има човек во Кавадарци има фабрика за преработка на зеленчук и има машини за помфритара и знам дека сакаше да ги продаде ( околу 300.000 евра). Компир увезуваже од Унгарија каде е 2-3 денари, нешто поскап е во Србија а кај нас иди во Берово и види дека го дават 10-15 денари. Генерално за вакви бизниси за кои мислеме дека сме земјоделска земја не сме виделе доволно како е по свето.
Сепак разгледај и види ги сите опции... секоја чест за храброста на ваков бизнис
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Браво,само напред, мене ме бива за оваа работа, и не ми е срам да ги посетам сите ресторани,сендвичари и хотели во Скопје но баш сега не би можел поради други обавезни домашни должности.
А сите се од некаде снабдуваат и им носат до маса,затоа за да се придобијат ќе мора да си ЕДЕН денар поевтин од нив.Со среќа.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
i jas ja imam istata ideja ali prvo gledam od kaj repromaterijal da se nabavi(kompir)

sekoj kompir ne e dobar za pomrfit ima holandski seminja sto se bas za taa namena

Uvoz na kompir vo makedonija ima carina 20% plus ddv 5 % od Evropska unija e toa

Od Srbija Bosna i Crna gora nema carina samo DDV

Prodazbata ne e tolku problem surovinata e

Kalkuliram da nabavuvam seme da davam na drugi i da sadat i da go otkupuvam cel rod ali neso matematikata slabo iskaca

Inace edinstvena fabrika sto proizveduva takov tip na pomfrit e vo Bosna-Srebrenicanka

Lani za uvoz na kompiri (kompir,smrznat kompir,Pomfrit) se dadeni 37 miliona evra
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Kade tocno ne ti izleguva matematikata :) ?
Nemas carina, nemas transport od holandija do tuka (sepak toa kosta da gi doneses). Tuka imas poevtini rabotnici.

Toa sto moze da se zaebancija e cenata na kompirite, bidejki tuka seuste racno se vadat i se sadat generalno mali povrsini pa cenata e povisoka.
I sekako cenata na masinite. toj holandckiot go pravat za 1-2 minuti da e gotov (polu obraboten).
Tie tehnologii si imaat cena :)

A deka ima milioni vo igra ima, no na pocetok jas bi bil sreken i so troskite :).
Bidejki siguren sum deka ne se vleguva vo pazarot na frikom taka lesno :)
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Jasno e samo razlikata e vo ogromnite kolicini sto se pravat kaj niv

Belgija i holandija + Polska se najgolemi proizvoditeli na seckan zamrznat kompir

Vo Polska sto sum bil masinata im pravi 1 ton na sat smrznat kompir

Spored mene za da bide konkurentno i isplatlivo ke treba min 300 kg na sat da se pravi

I da imas non stop kompir za prerabotka treba sezona ne sezona masinata mora da vrti

Toa vlece i komora golema sto treba da se cuva gotoviot pomfrit na -18 sto vlece struja

na ovie faktori treba da se napravi matematikata
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Nema potreba da se maci so primarno proizvodstvo. Fino lepo baras u polska ili ungarija nekoja firma so proizveduva kolicini, dogovaras pazar vo golemi refus pakuvanja, tuka prepakiruvas vo po 1-3 kila pakuvanja so tvoe logo i zavrsena rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom