Сопствен бренд

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Здраво дечки , ми треба мала помош....Веќе неколку години сакам да започнам свој бренд на облека (претежно sports wear) па понатака и спортски суплементи ...Решив малце посериозно да зафатат дека па ми треба малце помош . Значи името , слоганот и логото ми се смислени (дури и реклама имам осмислено ,,) . Е сега планирам прво да почнам овдека на нашиов пазар. Е сега некој да ми препорача некоја фабрика која што би ми ја правела облека Али по поволна цена . Јас гледав по нет Али сите овие што печатат блузи , капи такви работи се малце скапи ( околу 850 ден ) излегува парче , и ако платам толку јас така блуза ке треба да ја продавам 1200/1300 денари што е многу за наш пазар...Некоја идеја како да почнам полека , полека ? ...Секое мислење ми е битно :) Ps ако има некој заинтересиран за соработка нека ме контактира ....Ве молам без глупи коментари ....Благодарам однапред
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Па пред се треба да размислиш дека печатот воопшто не е битен во спортска облека туку квалитетот и материјалот на тоа што се носи. Не верувам дека некој сака маица со кул дизајн што е чкарт и поти до бесвест.
Ѕирни си во Штип конфекции.
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Па пред се треба да размислиш дека печатот воопшто не е битен во спортска облека туку квалитетот и материјалот на тоа што се носи. Не верувам дека некој сака маица со кул дизајн што е чкарт и поти до бесвест.
Ѕирни си во Штип конфекции.
Точно така . Тоа и ми беше зборот ...Кај може да најдам да речеме маици од квалитетен материјал а притоа да не коштаат баш многу...Да речеме како овие на honeybadger што се (ги продаваат по 500 денари така да сигурно им коштаат околу 250-300)..
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Bravo be decko, u eden den i Amerika ja proseta i biznis pocna. Neli u Amerika ke odese? :D

Vakvi biznisi tesko se pocnuvaat u Mk dokolku nemas svoi masini i da sies sam so nekolku vraboteni. Duga rabota e sto ti treba magacin ili golema suva prostorija za skladiranje.
Ako platis na nekoj da sijat, racunaj oni treba da platat vraboteni, da se platat sebesi, davacki kon drzavata i plus da ostane nesto za da imaat profit.
Koga ke platis transport na materijal od i do niv, togas ti ke bides u zaguba.
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Bravo be decko, u eden den i Amerika ja proseta i biznis pocna. Neli u Amerika ke odese? :D

Vakvi biznisi tesko se pocnuvaat u Mk dokolku nemas svoi masini i da sies sam so nekolku vraboteni. Duga rabota e sto ti treba magacin ili golema suva prostorija za skladiranje.
Ako platis na nekoj da sijat, racunaj oni treba da platat vraboteni, da se platat sebesi, davacki kon drzavata i plus da ostane nesto za da imaat profit.
Koga ke platis transport na materijal od i do niv, togas ti ke bides u zaguba.
Ahahaha....Pa istrazuvam poeke opcii (hehe).... Ja daj boze da idam Amerika pa posle ko ke se vratam 5 firmi ke otvoram ahahhaha...Inaku fala na odgovorot drugar :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако направиш поголема нарачка сигурно испаѓа поефтино од 850 денари, тоа ти е малопродажна цена за едно парче. На Алибаба имаш маици за 200-300 денари парче со твое лого и све останато
Можеш да правиш и dropshipping низ цел свет без воопшто да држиш залиха кај тебе, ако те интересира пребарај на гугл.
Ако сакаш само кај нас јави се по конфекциите да ти дадат понуди за поголема количина.
 

Kiril Bogatinov

Кико
Член од
18 декември 2020
Мислења
41
Поени од реакции
30
Ако направиш поголема нарачка сигурно испаѓа поефтино од 850 денари, тоа ти е малопродажна цена за едно парче. На Алибаба имаш маици за 200-300 денари парче со твое лого и све останато
Можеш да правиш и dropshipping низ цел свет без воопшто да држиш залиха кај тебе, ако те интересира пребарај на гугл.
Ако сакаш само кај нас јави се по конфекциите да ти дадат понуди за поголема количина.
Blagodaram druze
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Батали оваа идеа! Идеш од обратна страна, значи вакво нешто се работи кога имаш пазар, идеа и финансиска основа. После тоа иде наоѓање на материјали и погони за изработка. Ако чекаш од Кина да купиш и овде да разработиш свој бренд, пиши пропало!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom