Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.036
Поени од реакции
500
ако полицаец направи записник џабе е све, потпишал ти или не исто ти се фаќа. Пред многуи години имав случна на излез од град да возам со 82 км ме застана полиција возачка сообраќајна ова она па направи записник т.е нешто шкрташе и ме пушти. После некое време дојде за плаќање казна т.е прво на суд. Отидов на суд и таму дознав дека полицаецот ми запишал дека возам со 135км а кога ме застана ми покажа радарот на кој стоеше 82...ова беше пред мобилниве со камери хахаха иначе одма сликав..то е...во секој случај криви сме :)
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Ме сопре вчера полиција, ми рече дека не сум пуштил пешак на пешачки, што благе везе нема, си застанав најнормално и тргнав како и сите други од колоната возила, ја бев на лева лента, колата до мене на десна лента он тргна пред мене а пешакот од лево кон десно се движеше.Чим колата од моја десна страна тргна пред мене а е поблиску до пешакот може да се каже дека пешакот беше веќе на тротоар,но го сопреа него се фатија за мене.Изговорот му беше дека едната нога не и била на тротоар, друго опрема и документи све уредни ми беа. Ми зема возачка лична собраќајна, и со колегста се смееа нешто позади запиша во лист или тефтер податоци и дојде пак до прозор ми кажуваше цифри за паричната казна и ме праша кај работам, од кога му кажав рече ќе те пуштам сега ако тррба да завршиш нешто ќе тр барам и толку. Има ли шанса да ми стигне казна послем ова ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ме сопре вчера полиција, ми рече дека не сум пуштил пешак на пешачки, што благе везе нема, си застанав најнормално и тргнав како и сите други од колоната возила, ја бев на лева лента, колата до мене на десна лента он тргна пред мене а пешакот од лево кон десно се движеше.Чим колата од моја десна страна тргна пред мене а е поблиску до пешакот може да се каже дека пешакот беше веќе на тротоар,но го сопреа него се фатија за мене.Изговорот му беше дека едната нога не и била на тротоар, друго опрема и документи све уредни ми беа. Ми зема возачка лична собраќајна, и со колегста се смееа нешто позади запиша во лист или тефтер податоци и дојде пак до прозор ми кажуваше цифри за паричната казна и ме праша кај работам, од кога му кажав рече ќе те пуштам сега ако тррба да завршиш нешто ќе тр барам и толку. Има ли шанса да ми стигне казна послем ова ?
Има тука неколку нивни портпароли. Кај и да е, ќе се јават да кажат дека вакво нешто не е возможно да ти се случило.
Мислам дека без казна ќе пројдеш
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Има тука неколку нивни портпароли. Кај и да е, ќе се јават да кажат дека вакво нешто не е возможно да ти се случило.
Мислам дека без казна ќе пројдеш
Дај боже без казна да поминам, да сум виновен не бегам од одговорност ама вака ептен лош филм, најкриво ми е што највеќе мразам брзо возење и не пуштање на пешаци низ градов ( без разлика дали сум пешак или во кола )
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.036
Поени од реакции
500
Новиот закон стапи на сила: Доколку полицијата се сомнева за неисправноста на возилото може да ви ги симне таблиците, а може да останете и без возачка дозвола


 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Ме сопре вчера полиција, ми рече дека не сум пуштил пешак на пешачки, што благе везе нема, си застанав најнормално и тргнав како и сите други од колоната возила, ја бев на лева лента, колата до мене на десна лента он тргна пред мене а пешакот од лево кон десно се движеше.Чим колата од моја десна страна тргна пред мене а е поблиску до пешакот може да се каже дека пешакот беше веќе на тротоар,но го сопреа него се фатија за мене.Изговорот му беше дека едната нога не и била на тротоар, друго опрема и документи све уредни ми беа. Ми зема возачка лична собраќајна, и со колегста се смееа нешто позади запиша во лист или тефтер податоци и дојде пак до прозор ми кажуваше цифри за паричната казна и ме праша кај работам, од кога му кажав рече ќе те пуштам сега ако тррба да завршиш нешто ќе тр барам и толку. Има ли шанса да ми стигне казна послем ова ?
Нема да имаш казна, имаш внатрешна контрола за ова. Барај број на значка и пријави.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Нема да имаш казна, имаш внатрешна контрола за ова. Барај број на значка и пријави.
Како внатрешна контрола ќе му помогне за прекршок?
Демек внатрешна контрола ќе рече „не важи записников на полицаецов“ ?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Нема да имаш казна, имаш внатрешна контрола за ова. Барај број на значка и пријави.
Мислиш дека ќе ми даде број на значка ако побарам, или дека нема да се заинати да ја пише казната, ако не ја пишал веќе од послем ?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Мислиш дека ќе ми даде број на значка ако побарам, или дека нема да се заинати да ја пише казната, ако не ја пишал веќе од послем ?
Законски е обврзан да ти даде број на значка.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво на сите

Ме фатија за брзо возење и имам казна од 400 еур ако платам во рок од една недела 200 ке треба да платам. Сакам да прашам што ке се случи ако не платам
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па нели за возење над дозволената брзина повеќе не важи плаќање на пола сума во рок од 8 дена?

Ако не платиш ујп ќе ти ја блокира сметката. Ако имаш пари ќе си повлечат ако не ќе чекаат прв прилив и ќе си ја земат сумата.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
Ќе ми блокираат приватни сметки, од правно лице несмее највороватно, Јас немам приватна сметка. Колку време треба да застари делото, прочитав нека де 3 год.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
100% се сложувам со тебе во случајов и јасно е дека те казниле од чисто иживљавање врз тебе, и дека не е практично ниту логично кога пука сонце дење да се вози со средни, за жал законски во право биле “браќата“ џандари.
Морав да те цитирам. Малце си ми нејасен.
Ако викаш дека биле во право зашто си пишал дека го казниле од чисто иживљавање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom