Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Па мислам дека оддамна е сменет законот за 105кс,порано беше до 90кс..Значи дозволено е до 105кс (го кмам прочитано во законот,чак и на тестовите за полагање стое 105кс)
А за книшките и јас мислам дека се укинати..
Тие полицајците да не се биле некој пред пензија..
Па не се укинати имаше некој предлог ама во службен весник немат ништо објавено, така да важат. Имаше некоја дискусија на форумов пред некое време за тоа, а и сеуште ги дават при вадење на нови возачки.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Me interesira dali nekoj dosega vo pisanata istorija kurtulil na sud za vozenje pod dejstvo na alkohol. Ne se raboti za kojznae kolku nad dozvolenoto, pislivi 0.52. I dali vlijae ako prethodno nemas nikakvi drugi prekrsoci ili onaka po difolt ke mi ja zemat na 3 meseci minimum. I sto veli zakonot okolu toa, dali sudijata moze da donese osloboditelna presuda, uslovna ili nema veze, ne mi bega kazna. Da znam da ne se zamaram da odam na sud ili da fakjam vrski za djabe ako nema takva opcija.
Јас сум службено лице и иако е 0,52 немаш шанса за помилување. Ќе добиеш забрана за управување од 3 месеци.

@мкд владе кога си видел дека си толку малку над граница си требал да ја одолговлечуваш работата, демек не беше правилно поставен дрегерот ова она, ај пак да дувам ;) , за 10 минути да си ќарел зихер ќе си бил под 0,5 промили! Ама ЈБГ, човек у таква ситуација ретко може да биде пресметлив и ладнокрвен!
Од кога ќе дувнеш џабе е, единствена шанса имаш кога ќе те застанат да побараш одложување од 15 минути бидејќи скоро си ја испил пијачката.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ве поздравувам .
Да прашам, за совет за во иднина.
Возач сум повеќе децении. Не сум казнуван.
Минатиот Ноември ПРВ ПАТ наидов на сообраќајна контрола која ме натера да дувам во алкохолометарот. Бидејќи не пијам, немав санкции.
Арно ама после неколку дена се разболев и во живот толку не сум кашлал цел месец. Гарант од модернава болест фатив.
Имам ли право да одбијам, дување, а ако треба крв нека ми земаат во амбуланта.
Што ако пак се разболам.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Ве поздравувам .
Да прашам, за совет за во иднина.
Возач сум повеќе децении. Не сум казнуван.
Минатиот Ноември ПРВ ПАТ наидов на сообраќајна контрола која ме натера да дувам во алкохолометарот. Бидејќи не пијам, немав санкции.
Арно ама после неколку дена се разболев и во живот толку не сум кашлал цел месец. Гарант од модернава болест фатив.
Имам ли право да одбијам, дување, а ако треба крв нека ми земаат во амбуланта.
Што ако пак се разболам.
А што има врска дувањето со тоа што си разболел? Тоа за дување го користи само едно лице и послем се става ново. Не е ова бонг, па џандарите истото да го вртат во круг.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
А што има врска дувањето со тоа што си разболел? Тоа за дување го користи само едно лице и послем се става ново. Не е ова бонг, па џандарите истото да го вртат во круг.

Не си во право, прво нова стерилна дувалка, неотпакуваа пред мене.
Второ полицаецот не носеше ракавици, апаратот се пипка со негови раце, после ја го пипкам и во уста го ставам
Не знам дали целиот апарат е за еден, или само дувалката.
А дека може да се пренесе на тој начин зараза, тоа е апсолутно можно.
Јас не би се објаснувал околу тоа.
Јас прашувам дали имам право да ги одбијам и на преглед на крв да одиме, место да дувам.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Не си во право, прво нова стерилна дувалка, неотпакуваа пред мене.
Второ полицаецот не носеше ракавици, апаратот се пипка со негови раце, после ја го пипкам и во уста го ставам
Не знам дали целиот апарат е за еден, или само дувалката.
А дека може да се пренесе на тој начин зараза, тоа е апсолутно можно.
Јас не би се објаснувал околу тоа.
Јас прашувам дали имам право да ги одбијам и на преглед на крв да одиме, место да дувам.
Имаш право, а подобра оправдана причина од COVID-19 моментално не постои, но да знаеш ако се заинатат може да ги чекаш додека не завршат со проверките, а тоа може да биде неколку часа, прашањето дали имаш време за губење? :D
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Имаш право, а подобра оправдана причина од COVID-19 моментално не постои, но да знаеш ако се заинатат може да ги чекаш додека не завршат со проверките, а тоа може да биде неколку часа, прашањето дали имаш време за губење? :D

Времето што би го изгубил после болен, далеку е поголемо.
За возачи со хронични белодробни заболувања, со постојана терапија, треба да има друга можност.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Јас сум службено лице и иако е 0,52 немаш шанса за помилување. Ќе добиеш забрана за управување од 3 месеци.



Од кога ќе дувнеш џабе е, единствена шанса имаш кога ќе те застанат да побараш одложување од 15 минути бидејќи скоро си ја испил пијачката.
Офф топик, последниов конкурс те примија?
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
28
Поени од реакции
5
Zapisnik za nemanje zimski gumi mi napravija ama mi kazaa deka nemalo zakon sea I najverojatno nemalo da me viknat na sud .Ako me viknat koja e cenata za sudski troskovi i koja e kaznata ?
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
а као ако е пред 3-4 конкурса примен нешто менува


Sent from my iPhone using Tapatalk
Таа е реалноста, затоа и многу си заминавме од безбедносните органи на РМ, поради лошите конкурси, непрофесионалните колеги и ред други проблеми (секогаш со чест на исклучоци).


Прашањето ми беше поради друга причина, бидејќи јас имам одредени оперативни податоци за него има 20 години и ако е на последниот конкурс (логички) сеуште е праксикант, не е ни приправник а далеку од службено лице се до завршување на конкурсот и приправноста. Чисто едукативно, без лоши намери.
Автоматски споено мислење:

Zapisnik za nemanje zimski gumi mi napravija ama mi kazaa deka nemalo zakon sea I najverojatno nemalo da me viknat na sud .Ako me viknat koja e cenata za sudski troskovi i koja e kaznata ?
45 евра, плус судски трошоци ќе си добиеш секако ако си одбил да потпишеш, ако веќе имаш записник.

Законот е во сила од 15.11.2020 до 15.03.2021. И така секоја наредна година.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Офф топик, последниов конкурс те примија?
Не. Какви "оперативни" податоци имаш ти за мене? И на мене алудираш за "непрофесионални колеги"? Дел си од МВР?
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Па не се укинати имаше некој предлог ама во службен весник немат ништо објавено, така да важат. Имаше некоја дискусија на форумов пред некое време за тоа, а и сеуште ги дават при вадење на нови возачки.
укинати се казнени поени, сега и каиш, светла, парлирање е само со пари казната, а по наша идиотска логика книшките остануваат за да те казнат ако не ја носиш...
Автоматски споено мислење:

Zapisnik za nemanje zimski gumi mi napravija ama mi kazaa deka nemalo zakon sea I najverojatno nemalo da me viknat na sud .Ako me viknat koja e cenata za sudski troskovi i koja e kaznata ?
каде те казнија за немање зимски гуми ? на автопат или во планински предел ??
има ли некаде ТОЧНО како е по законот, наводно синџири мора да се носат и да имаш 4 зимски гуми и тоа и во ГРАД !!???
 
Последно уредено:
Член од
16 јуни 2017
Мислења
28
Поени од реакции
5
Таа е реалноста, затоа и многу си заминавме од безбедносните органи на РМ, поради лошите конкурси, непрофесионалните колеги и ред други проблеми (секогаш со чест на исклучоци).


Прашањето ми беше поради друга причина, бидејќи јас имам одредени оперативни податоци за нег
45 евра, плус судски трошоци ќе си добиеш секако ако си одбил да потпишеш, ако веќе имаш записник.

Законот е во сила од 15.11.2020 до 15.03.2021. И така секоја наредна година.
укинати се казнени поени, сега и каиш, светла, парлирање е само со пари казната, а по наша идиотска логика книшките остануваат за да те казнат ако не ја носиш...
Автоматски споено мислење:


каде те казнија за немање зимски гуми ? на автопат или во планински предел ??
има ли некаде ТОЧНО како е по законот, наводно синџири мора да се носат и да имаш 4 зимски гуми и тоа и во ГРАД !!???
Vo grad ,ama ne e kazna zapisnik e..nema ni suma ni nisto,mi kaza toj moze za na sud ke ti se javat moze ne,imalo nekoj propust vo zakon od koa gi trgnaa poenive
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.715
Vo grad ,ama ne e kazna zapisnik e..nema ni suma ni nisto,mi kaza toj moze za na sud ke ti se javat moze ne,imalo nekoj propust vo zakon od koa gi trgnaa poenive
а проба со записникот да одиш во ПС Лисиче да ти напишат во книшка поени ??? Има рок за тоа ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom