Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
За што прекршок?
Неатестиран плин. Ги запиша податоците во тефтер и ми кажа уживај и немај гајле. Во полиција не ми веруваа дека така постапил, морал да ми даде записник итн. Казната ја платив плус судски трошкови. Наместо 45е платив 75е
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Неатестиран плин. Ги запиша податоците во тефтер и ми кажа уживај и немај гајле. Во полиција не ми веруваа дека така постапил, морал да ми даде записник итн. Казната ја платив плус судски трошкови. Наместо 45е платив 75е
Требало да пријавиш во внатрешна контрола. Иако сеуште не ми се верва оти секој записник има сериски број и се знае кој број за кога е. Не можи по 1 месец да ти ја пиши казната, треба да фалсификува и датум и час и се.
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
601
Поени од реакции
7
Имав казна и пресуда забрана за возење од 3 месеци. Забраната не е активирана но денес најдов покана од МВР да се јавам во полиција и да им ја однесам возачката. Пошто сум зависен од кола за работа веројатно нема да ја однесам.

Дали некој е запознаен што доколку не ја однесам возачката ? Има казна за ова , во кој закон е напишано... ?

Има некој вакво искуство ?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Имав казна и пресуда забрана за возење од 3 месеци. Забраната не е активирана но денес најдов покана од МВР да се јавам во полиција и да им ја однесам возачката. Пошто сум зависен од кола за работа веројатно нема да ја однесам.

Дали некој е запознаен што доколку не ја однесам возачката ? Има казна за ова , во кој закон е напишано... ?

Има некој вакво искуство ?
Ке ти дојдат дома на врата да ти ја земат.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Имав казна и пресуда забрана за возење од 3 месеци. Забраната не е активирана но денес најдов покана од МВР да се јавам во полиција и да им ја однесам возачката. Пошто сум зависен од кола за работа веројатно нема да ја однесам.

Дали некој е запознаен што доколку не ја однесам возачката ? Има казна за ова , во кој закон е напишано... ?

Има некој вакво искуство ?
Ако не гу однесеш и поминат 2 или 3 години незнам точно после се рачуна за застарено дело, ама ако те сопре полицаец и ти побара возачка и после додатно провере дека имаш забрана а не си гу однел возачката за да ти гу стават забраната, голема е казната.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Ако не гу однесеш и поминат 2 или 3 години незнам точно после се рачуна за застарено дело, ама ако те сопре полицаец и ти побара возачка и после додатно провере дека имаш забрана а не си гу однел возачката за да ти гу стават забраната, голема е казната.
а најверојатно дечково работи ко комирцијалист па шансите да го сопрат се големи
иначе доаѓаат и на врта за да ти ја земат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Да бе
Имав другар на работа му отиднаа да му ја земат возачката
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Vo soobr. nezgoda moj prijatel e pricinitel i vinoven, a osteteniot e bez vozacka dozvola i so neregistrirano vozilo no so teski telesni povredi. Pokraj toa sto ke bide obesteten za nematerijalna steta (za telesni povredi) od osiguritelnata kompanija, ke moze li i da podnese privatna tuzba. Advokatot veli deka toj ke bide obesteten od osig. kompanija i tolku. Ne moze dva pati da bara pari koga veke ednas e obesteten. Zatoa vsusnost i se osiguruvame od treti lica. Mislenja ?
што стана со другарот, како се одвиваат настаните, живо сум зантересиран што се случува во вакви случаи.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pred mesec dena izleze zapisnikot (izmenet ne mnogu ali dovolno) od policija ama sega poradi situacijava najverojatno se prolongira. Trebase obvinitelstvo da gi povika ama korona situacija bidna
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
66
Поени од реакции
46
Пред некој ден направив прекршок, ми запиша податоци во тевтер и ми рече да не ми се повтори, е сега дали ќе ми стигне казна на адреса, бидејќи јас ништо не потпишав односно не извади некаков налог за прекршок??
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Може и да ти дојде, ни прв ни последен што му дошла казна послем таква случка.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Пред некој ден направив прекршок, ми запиша податоци во тевтер и ми рече да не ми се повтори, е сега дали ќе ми стигне казна на адреса, бидејќи јас ништо не потпишав односно не извади некаков налог за прекршок??
Не и не. 10 пати одговорено.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Возможно. На мене ми стигна после еден месец. Ме повикаа во станица и ме казнија
Неатестиран плин. Ги запиша податоците во тефтер и ми кажа уживај и немај гајле. Во полиција не ми веруваа дека така постапил, морал да ми даде записник итн. Казната ја платив плус судски трошкови. Наместо 45е платив 75е
Пред некој ден направив прекршок, ми запиша податоци во тевтер и ми рече да не ми се повтори, е сега дали ќе ми стигне казна на адреса, бидејќи јас ништо не потпишав односно не извади некаков налог за прекршок??

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Кривично дело е и не смеј да се пиши казна отпосле. За тоа имате внатрешна контрола да пријавите.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Ај јас сега да прашам сакам да поставам камера dascam. Дали е дозволено кај нас?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom