Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
Се јади казна, сам си крив ако си чекал да истече па да бараш да вадиш нова, месец или три месеци беше пред истекот да можеш да аплицираш за нова.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
,
Се јади казна, сам си крив ако си чекал да истече па да бараш да вадиш нова, месец или три месеци беше пред истекот да можеш да аплицираш за нова.
кога и да поднесеш барање за нова возачка ти ја поништува старата независно дали е ден или три месеци пред истекот на важноста, ја сече на еден кош или ја дупи така да од тој момент не е важечка, друго што ако ја изгубам ми ја украдат итн
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
218
Поени од реакции
609
,
кога и да поднесеш барање за нова возачка ти ја поништува старата независно дали е ден или три месеци пред истекот на важноста, ја сече на еден кош или ја дупи така да од тој момент не е важечка, друго што ако ја изгубам ми ја украдат итн
Барање се поднесува преку телефон старата се поништува во моментот кога се подига новата.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
Се јади казна, сам си крив ако си чекал да истече па да бараш да вадиш нова, месец или три месеци беше пред истекот да можеш да аплицираш за нова.
најавив еден месец уназад, ме закажаа за три недели од најавата, сега немаат пластика за возачки и лични карти пошто немале тендер, треба пола година да се чека да се добие возачка ??
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
најавив еден месец уназад, ме закажаа за три недели од најавата, сега немаат пластика за возачки и лични карти пошто немале тендер, треба пола година да се чека да се добие возачка ??
Наскоро и за пасоши ќе снема обрасци! Се извинувам за офтопот.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
Пред некоја страна имаше толкување дека со потврди може само во местото на живеење! Дај усогласете се!
епа тие се рекла казала муабети “ја возев така ме застанаа немаш гајле” абе и јас кога положив така возев додека ми ја направија возачката ама незначи дека некој некад нема да го јаде ради тоа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Кога вадев возачка одбрав брза постапка. Може платив околу 700денари повеќе, ама за еден ден беше готова. Мој совет платете малце повеќе и нека ви биде мирна глава...
Кога се сликав ми кажаа не е дозволено со лифчето да се вози.

Вака беа цените мислам:
Обична постапка беше 300денари. (10работни дена)
Брза постапка 1000денари. (1 работен ден)
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
Вака беа цените мислам:
Обична постапка беше 300денари. (10работни дена)
Брза постапка 1000денари. (1 работен ден)
Ја кд вади 500 денара ми наплатиа за обична постапка, со картичка
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Денес ми го украдоа новчаникот со се возачка и лична. За нова ми закажаа дури за 3 месеци, а јас не можам толку да чекам оти возам камион. Некое чаре, потврда мвр дава ли за да можеш да возиш? Во Мвр Автокоманда пријавив и ги прашав и ми рекоа нема ништо, ќе си чекаш. Ма да тие беа млади поима си немаа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Само почетник не смее со потврда да вози, а оној што обновува може. Ова знам по што добро се сеќавам кога жена ми се сликаше за возачка за прв пат и од мвр и кажаа така, добро е што не возеше претходно со потврдата.

За ова позјамување кола не знам како може да имате доверба и не проверувате сообраќајна. :icon_mrgr:

Дали некој имал искуство со блокирање на паркирано возило од страна на неуниформирано лице?
Се преселив во зграда, каде што паркингот е на јавна површина без имотна сопственост, паркингот го делат три згради и за жал несекогаш има доволно паркинг места, па станарите предходно одреден период си имале некој редослед во кој одредени станови кои биле не вселени се изоставени и за тие станови нема паркинг место како што е мојот случај. Паркирам каде што ќе најдам место, па често возилото ми го оштетуваат мислеќи дека ќе влеат страв или нервоза кај мене но за жал тоа не им успева, пред една недела паркирав на слободен паркинг и возилото ми беше блокирано 5 дена, не реагирав никако се додека не ми требаше итно, излезе "претседателот" на куќниот совет чие што место било негово како демек некоја сила и правдина па ми кажа дека тоа си е негово место и намерно ме блокирал, по игра на случајност денес повторно ме блокира и ми се закани дека возилото ќе го отстранел кога ќе сакал тој (дојде во униформа од Шумска полиција мислеќи дека повторно ќе ме уплаши, а всушност униформирано лице сум и јас Припадник на АРМ со што ги знаам процедурите за внатрешна контрола)... Дали полицијата ќе реагира и кои се процедурите доколку не сака да ме одблокира во рок од 24 часа?
Пријави го ако нема документ дека тој простор е лично негов и дека му е доделен со купување на станот.
Иако по правило и за празните станови треба паркинг место и на тие не смее никој да паркира иако немаат сопственик. Ама Македончето гради згради, продава станови, а не планира паркинг места.

Порано еден од мојот влез каде што живеев имаше и гаража и до неа зафатено плус место за паркинг и ставено блокатор.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Дали се укина возачката книшка за поени или уште треба да се носи ? официален извор?
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Дали се укина возачката книшка за поени или уште треба да се носи ? официален извор?
Другар пред некојден зема возачка дозвола и возачка книшка. Мислам не се укинати
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
46
Поени од реакции
4
Здраво
Денеска ме допре полиција не пропуштив пешаци на пешачки они беа позади мене и ме допреа, ми запишаа податоци во еден тефтер и ги прашав дали ќе има казна вика може ќе ти стигне дома може нема. Е сега прашањево е како ја да знам дали ќе има или нема да има. И ако може да ми кажете како функционира тоа, пошо до сега никогаш ме сум бил казнет. Инаку ова се случува во Скопје, а јас сум од Тетово возилото е на фирма.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.648
Здраво
Денеска ме допре полиција не пропуштив пешаци на пешачки они беа позади мене и ме допреа, ми запишаа податоци во еден тефтер и ги прашав дали ќе има казна вика може ќе ти стигне дома може нема. Е сега прашањево е како ја да знам дали ќе има или нема да има. И ако може да ми кажете како функционира тоа, пошо до сега никогаш ме сум бил казнет. Инаку ова се случува во Скопје, а јас сум од Тетово возилото е на фирма.
Е тоа никој не знае. Исто еден другар сопреа га и му земале податоци и му рекле мош ќе ти стигне казна, ама не му стигна ама имало и случаеви кај шо има стигнувато кај некој
 

Kajgana Shop

На врв Bottom