Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
некој да знае нешто повеќе за ова,
сумливо ми е бидејќи само еден портал го има споделено, во најмала рака очекував дека ќе се труби ден два а не вака да помине скоро незабележано.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.120
Поени од реакции
4.799
Друштво здраво,
Имам еден проблем па се надевам дека овде ќе се најде некој стручен да ми помогне.
Пред година и кусур кај Катланово ме фатија на радар со 121км а таму дозволено 80.Возам службен пикап и имам ограничување 100км.
Пишав поени но ми стигна покана за суд.Бев на суд и ми опнаа забрана 3 месеци.Возев година и нешто така без да ја внесам забраната.Арно ама пред месец дена ми истече дозволата и морав да направам нова т.е. да ја продолжам.Кога отидов ми соопштија дека ќе ми ја впишат забраната.
Прашањето ми е:
Колкава е казната ако ме фати полиција со забрана и дали до колку возам службено возило од фирмата ќе има казна и за фирмата и ако има колкава би била.
Ви благодарам однапред
500 евра казна за тебе и 6-12 месеци забрана.

2000 евра за фирмата и 30% за одговорното лице во фирмата.

Член 342

(1) Возачот на кого му е запишана прекршочна санкција - забрана за управување со моторно возило во возачката дозвола согласно со членот 389 од овој закон, возачот на кого му е одземена возачката дозвола согласно со членот 340 ставови (1) и (3) од овој закон, возачот на кого му е одземена возачката дозвола привремено на самото место согласно со членот 341 од овој закон, не смее во сообраќајот на пат да управува со моторно возило за време на траењето на забраната, односно за времето за кое возачката дозвола му е одземена.

(2) На правното лицe кое постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член, ќе му се изрече глоба во износ од 2.000 евра во денарска противвредност.

(3) За прекршокот од ставот (2) на овој член, ќе му се изрече глоба и на одговорното лице во правното лице во износ од 30% од одмерената глоба за правното лице.

(4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 500 евра во денарска противвредност во мандатна постапка согласно со одредбите од овој закон, ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој постапува спротивно на одредбата од ставот (1) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување со моторно возило од шест месеци до една година, под услови и постапка утврдени со закон.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
sea me sopraa sakaa da mi pisat ama se popismanija i me pustia mi zemaa samo podatoci ne mi dadoa ni potvda ni kazna ni nisto mozlo li e da mi ja pustat prijavata se raboti za folii sto nemaa atest?
ne mi dadoa nisto ni potvrda ni nisto samo podatoci mi zemaa...????????
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Може и да те пишат. Знам случаи вака ко тебе па им стигнала казна. И земи атестирај ги фолиите или ако не може да се атестира одлепи ги не вреди за тоа секогаш кога има полиција да те сопираат.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.358
Поени од реакции
1.766
Може и да те пишат. Знам случаи вака ко тебе па им стигнала казна. И земи атестирај ги фолиите или ако не може да се атестира одлепи ги не вреди за тоа секогаш кога има полиција да те сопираат.
fala
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Може и да те пишат. Знам случаи вака ко тебе па им стигнала казна. И земи атестирај ги фолиите или ако не може да се атестира одлепи ги не вреди за тоа секогаш кога има полиција да те сопираат.
Не може да го пишат.
Немаш казна.
 
Член од
15 август 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Pred nekoj den mi stasuva opomena od avtoskola za nepodmiren dolg od 10 000 den. Jas celata suma im ja iaplativ, uspeav da peonajdam del od uplatnickite i mi falat uste dve vo iznos od 7000 den., i od avtoskola mi vikat ako ne gi najdam tuzba... dajte sovet, pomos...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Pred nekoj den mi stasuva opomena od avtoskola za nepodmiren dolg od 10 000 den. Jas celata suma im ja iaplativ, uspeav da peonajdam del od uplatnickite i mi falat uste dve vo iznos od 7000 den., i od avtoskola mi vikat ako ne gi najdam tuzba... dajte sovet, pomos...
Истиов случај, но со Младинска книга (спроти Сити Мол). Ми се закануваа со тужби, но за моја среќа ги најдов сите 6 уплатници и им се пос*ав над глава.
Се тресеа како пингвини.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Истиов случај, но со Младинска книга (спроти Сити Мол). Ми се закануваа со тужби, но за моја среќа ги најдов сите 6 уплатници и им се пос*ав над глава.
Се тресеа како пингвини.
Се нешто тебе ти се „дешава“, исто како со темата за мобилелектроник што го имаше платено екранот 20 000 ;) а испадна дека ти е само приказна во главата. Да ги побараме и овие да проверат дали навистина ти барале пари и си им се посерил со уплатниците на глава?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Се нешто тебе ти се „дешава“, исто како со темата за мобилелектроник што го имаше платено екранот 20 000 ;) а испадна дека ти е само приказна во главата. Да ги побараме и овие да проверат дали навистина ти барале пари и си им се посерил со уплатниците на глава?
Не бе ај ништо не ми се дешава. Во пештера живеам.
 
Член од
10 септември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
1
Полицијата стоеше на спротивна лента јас се исклучив од главен пат и застанав со вклучени 4 светла се задржав околу 20 секунди и тргнав од кога тргнав видов дека има полиција.
Може ли да ми пишаат казна?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.442
Полицијата стоеше на спротивна лента јас се исклучив од главен пат и застанав со вклучени 4 светла се задржав околу 20 секунди и тргнав од кога тргнав видов дека има полиција.
Може ли да ми пишаат казна?
можат колку што може некоја трудна да остане откако ке го издркаш на неа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Прашање. Поштарот бил дома кај моите им им рекол дека има писмо препорачано за мене. Рекол ако се согласам утре ке помине пак ке им го даде.
Ситуацијата е следна. Пред пола година кај пинтија ме измерија 100ка :( и се срамам поради тоа ама јебига памет за др пат. Со цајканите као се договорив , подмачкав, но еве пак стигнува нешто. Прашањето ми е дали може после толку време да стигне за плаќање или е само за идење на суд да ми кажат колку време ке ми ја одземат возачката? Како што прочитав во законот стои дека доколку не платиш УЈП ке ти ја блокира сметката и сама ке си наплати, па ваљда досега ке го стореа тоа..Јас не сум потпишал ништо кога ме сопреа
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Можно е, иако си средил со цајканите, лол и треба да си платиш и да ти ја земат возачката. Ко си бил џек да леташ со 100 низ населено место, сега биди џек до крај и одврзи го ќесето.


Не се правам светец, сум возел и јас над ограничување, сум седнал и напиен (над лимит, не мртов пијан) да возам и што ли уште не...и среќа не сум направил беља нит ме сопрела полиција...али ако биде нешто такво воопшто нема да се жалам и ќе си платам ко попче а за тие 3-6 месеци без возачка убаво ќе се размрдам од одење пешки.
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Прашање. Поштарот бил дома кај моите им им рекол дека има писмо препорачано за мене. Рекол ако се согласам утре ке помине пак ке им го даде.
Ситуацијата е следна. Пред пола година кај пинтија ме измерија 100ка :( и се срамам поради тоа ама јебига памет за др пат. Со цајканите као се договорив , подмачкав, но еве пак стигнува нешто. Прашањето ми е дали може после толку време да стигне за плаќање или е само за идење на суд да ми кажат колку време ке ми ја одземат возачката? Како што прочитав во законот стои дека доколку не платиш УЈП ке ти ја блокира сметката и сама ке си наплати, па ваљда досега ке го стореа тоа..Јас не сум потпишал ништо кога ме сопреа
Истото ми се случи мене пред Велес. Се договприв демек да не ме казнат и оп за 6 месеци препорачано пиамо дома. Ако не сум го потпишел не сум смеел да го земам. Го потпишав и кога го отворив оп честитка за плаќање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom