Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Тибам менталитетот што го имаме....Абе свесни сте што зборувате ?

Овој едниот ВОЗИ ПО АВТОПАТ ВО СПРОТИВЕН ПРАВЕЦ ! Патем смислува некое полуретардирано објаснување за да си ја оправда својата глупост. Уште наоѓа замерка дека полицијата што го запрела била арогантна.... Овој другиот го советува како “да истера правда“....

Не знм дали некои од вас разбира колку лесно можел да направи сообраќајка со смртни последици. Тоа што некој пресекол пат не ја намалува воопшто глупоста. И после тоа возел уште 100-200 метри најмалку....За каква правда зборите ?
Среќа било што го запрела полиција. Да се прашувам јас - треба да му се земе возачката и би го пратил повторно да полага....
Немаш поим колку ме потресе со стварноста што ја опиша
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Da prasam nesto.Pred nekoja den me zastanaa policajci mladi na vozrast nekade 23 godini i mi kazaa deka ako me vidat uste ednas so vakvi svetla nakaj violetovki se ali ne se primetuva mnogu mi rekoa deka ke me kaznat(A svetlata se duri i slabi).Momceto cajkan barase se otepa od baranje i dali nea takov zakon i mi rece uste ednas vakvi svetla ne ako ne ke me pisel.Dali saka da me zaplasi ili navistina ima zakon.I ako go ima neka mi pise koj clen e da proveram posto go imam cel zakonik ama ne mozam da najdam koj clen koj stav e toa.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Da prasam nesto.Pred nekoja den me zastanaa policajci mladi na vozrast nekade 23 godini i mi kazaa deka ako me vidat uste ednas so vakvi svetla nakaj violetovki se ali ne se primetuva mnogu mi rekoa deka ke me kaznat(A svetlata se duri i slabi).Momceto cajkan barase se otepa od baranje i dali nea takov zakon i mi rece uste ednas vakvi svetla ne ako ne ke me pisel.Dali saka da me zaplasi ili navistina ima zakon.I ako go ima neka mi pise koj clen e da proveram posto go imam cel zakonik ama ne mozam da najdam koj clen koj stav e toa.
Малку копав по нетов зашто има вакви правила, а ги нема во Законот за безб на сообраќај па ме фати инат да најдам :)
Има еден правилник, не знам дали одат според него
Правилник за единечно одобрување на возило

каде има табели за технички барања кои треба да ги исполнува возилото, зависно од класа возило, а се повикуваат на ЕЦЕ правилник. Конкретно за светлата како што гледам се повикуваат на Регулатива 48
во секцијата 5.15
каде вели бојата на mаin beam и dipped beam headlamps треба да се бели. Дали има ваква регулатива на македонски, дали е составен дел од технички преглед не би знаел да кажам. И дали да го прашаш следниот пат цајканот според која ЕЕЦ регулатива ти и бараш бели светла :)
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Малку копав по нетов зашто има вакви правила, а ги нема во Законот за безб на сообраќај па ме фати инат да најдам :)
Има еден правилник, не знам дали одат според него
Правилник за единечно одобрување на возило

каде има табели за технички барања кои треба да ги исполнува возилото, зависно од класа возило, а се повикуваат на ЕЦЕ правилник. Конкретно за светлата како што гледам се повикуваат на Регулатива 48
во секцијата 5.15
каде вели бојата на mаin beam и dipped beam headlamps треба да се бели. Дали има ваква регулатива на македонски, дали е составен дел од технички преглед не би знаел да кажам. И дали да го прашаш следниот пат цајканот според која ЕЕЦ регулатива ти и бараш бели светла :)
И да го праша нема да знае, ама сепак ќе го пише. Јас имав Мондео со спојлери донесено од Франција, па тука му монтирав дневни лед светла по пропис да имаат најмалку 750 лумени. Многу пати се расправав со нашите полицајци иако многу пати возев по странство и никаде не ми правеа проблем.
Сепак, секоја поправка, додаток или промена која е различна од фабрички произведеното треба да биде атестирана, така теоретски може да те однесе на технички и да кажат дека фабрички не е со тие светла, иако не верувам.
 
Член од
25 мај 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Малку копав по нетов зашто има вакви правила, а ги нема во Законот за безб на сообраќај па ме фати инат да најдам :)
Има еден правилник, не знам дали одат според него
Правилник за единечно одобрување на возило

каде има табели за технички барања кои треба да ги исполнува возилото, зависно од класа возило, а се повикуваат на ЕЦЕ правилник. Конкретно за светлата како што гледам се повикуваат на Регулатива 48
во секцијата 5.15
каде вели бојата на mаin beam и dipped beam headlamps треба да се бели. Дали има ваква регулатива на македонски, дали е составен дел од технички преглед не би знаел да кажам. И дали да го прашаш следниот пат цајканот според која ЕЕЦ регулатива ти и бараш бели светла :)
Fala Lurtz sto te ispozamarav bratko ali tie me zastanaa navacer ali ne ebitno js kupiv takva folija za farovi se tia od ali express.Ali denski se poznavaat deka ima dr nijanska a navecer koga vozis ne se primetuva tolku znaci mnogu malku posto imam xenon.Pak me kopka ali ako me zapisat mislam treba da navede zosto me zapsuva.I ako navede treba da go ima zakonot vo sportivno treba da go tuzam
Автоматски споено мислење:

IMG_20191017_165110.jpg
Автоматски споено мислење:

И да го праша нема да знае, ама сепак ќе го пише. Јас имав Мондео со спојлери донесено од Франција, па тука му монтирав дневни лед светла по пропис да имаат најмалку 750 лумени. Многу пати се расправав со нашите полицајци иако многу пати возев по странство и никаде не ми правеа проблем.
Сепак, секоја поправка, додаток или промена која е различна од фабрички произведеното треба да биде атестирана, така теоретски може да те однесе на технички и да кажат дека фабрички не е со тие светла, иако не верувам.
E toa e kaj nas i mene od toa me stra kako sto velis nema da znae cajkon ama pak ke me pise treba da ima osnova zosto da me pise ama vo ova luda i glupava zemja se moze.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Прегледај го приврзокот 219803

E toa e kaj nas i mene od toa me stra kako sto velis nema da znae cajkon ama pak ke me pise treba da ima osnova zosto da me pise ama vo ova luda i glupava zemja se moze.
светлава, претпоставувам од твоја кола се, си се топ, со бојата на колата изглед 10ка. Ама од правен аспект, со полицијава не знам. Да прашаш едино кога минуваш крај некој од станициве за технички, кога не се во гужва, дали е или не е законски. Чисто ради твое информирање, не дека полицијава ќе го признае тоа. Или да ги прашаш, доколку не е дозволено, дали постои опција како за затемнети стакла што може до одреден % да се регистрираат у сообраќајна. Не сум менувал бои на фар, немам искуство, само нафрлам што прво ми текнува на неколку опции ако сакаш да ги задржиш сегашните бои.
Во постапката хомологација има вакви прегледи согласно правилниците ЕЦЕ, ЕЕЦ само тоа како што знам се однесува на увезени возила.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
пазете со новите радари....пред некоја ден возев зад едно комбе, сакав да го претицувам, но видов полиција. намалив.....но полицијата го пропушти комбето а мене ме застана. ми вика брзо возеше...се чудам и му велам дека како ме измери кога возев зад комбето?

ми го покажаа радарот каде се гледаа 3 коли како на видео снимка.....и на секоја кола во реално време се проектираше брзината(како маркер).

одвај со молби поминав со писмена опомена бидејќи не бев многу над дозволеното
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Еден другар имаше пишано на фб за тие нови радари, за возење 84 км го казниле, а дозволено било 80км на час.

Така да сега и 200% ќе имаат норма. :Д

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Еден другар имаше пишано на фб за тие нови радари, за возење 84 км го казниле, а дозволено било 80км на час.

Така да сега и 200% ќе имаат норма. :Д

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
нема врска као ке ти се погоди
сум поминал и со 10 над дозволено па не ме сопреле
на српскава емисија убаво е објаснето околу радариве и нивното мерење


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
светлава, претпоставувам од твоја кола се, си се топ, со бојата на колата изглед 10ка. Ама од правен аспект, со полицијава не знам. Да прашаш едино кога минуваш крај некој од станициве за технички, кога не се во гужва, дали е или не е законски. Чисто ради твое информирање, не дека полицијава ќе го признае тоа. Или да ги прашаш, доколку не е дозволено, дали постои опција како за затемнети стакла што може до одреден % да се регистрираат у сообраќајна. Не сум менувал бои на фар, немам искуство, само нафрлам што прво ми текнува на неколку опции ако сакаш да ги задржиш сегашните бои.
Во постапката хомологација има вакви прегледи согласно правилниците ЕЦЕ, ЕЕЦ само тоа како што знам се однесува на увезени возила.
Не дека во техничките служби ги знаат сите правила. Ама веројатно за секоја измена, поправка или додавање мора да имаш атест. Мене така ми рекоа за додатни позициони светла кои на никој не сметаат.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Jas na Alfata imam xenon sijalici....dosta se jaki i sekoja vtora kola mi blendira....im smetaat vo vožnja

Zasega policijata ne mi pravi problem....no verovatno koga žalbite za vakvi farivi ke bidat premnogu...policijata ke prevzemi nešto
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Jas na Alfata imam xenon sijalici....dosta se jaki i sekoja vtora kola mi blendira....im smetaat vo vožnja

Zasega policijata ne mi pravi problem....no verovatno koga žalbite za vakvi farivi ke bidat premnogu...policijata ke prevzemi nešto
Прво кај нас се толку смотани што не знаат како би те казниле. Мислам дека по европски регулативи за соборено светло треба секоја сијалица да дава од 1150 до 1450 lm по сијалица. Night braker на Осрам имаат 1650lm се појаки и во европа се користат за OFF ROAD, ама кај нас ниту можат во технички да измерат ниту појма немаат за правилникот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Jas zedov za dolgi od tie na Osmram...edna sijalica i ja sporeduvav so drugata...ista jačina mi davaa. Sega sum na Led H1
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Друштво здраво,
Имам еден проблем па се надевам дека овде ќе се најде некој стручен да ми помогне.
Пред година и кусур кај Катланово ме фатија на радар со 121км а таму дозволено 80.Возам службен пикап и имам ограничување 100км.
Пишав поени но ми стигна покана за суд.Бев на суд и ми опнаа забрана 3 месеци.Возев година и нешто така без да ја внесам забраната.Арно ама пред месец дена ми истече дозволата и морав да направам нова т.е. да ја продолжам.Кога отидов ми соопштија дека ќе ми ја впишат забраната.
Прашањето ми е:
Колкава е казната ако ме фати полиција со забрана и дали до колку возам службено возило од фирмата ќе има казна и за фирмата и ако има колкава би била.
Ви благодарам однапред
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Друштво здраво,
Имам еден проблем па се надевам дека овде ќе се најде некој стручен да ми помогне.
Пред година и кусур кај Катланово ме фатија на радар со 121км а таму дозволено 80.Возам службен пикап и имам ограничување 100км.
Пишав поени но ми стигна покана за суд.Бев на суд и ми опнаа забрана 3 месеци.Возев година и нешто така без да ја внесам забраната.Арно ама пред месец дена ми истече дозволата и морав да направам нова т.е. да ја продолжам.Кога отидов ми соопштија дека ќе ми ја впишат забраната.
Прашањето ми е:
Колкава е казната ако ме фати полиција со забрана и дали до колку возам службено возило од фирмата ќе има казна и за фирмата и ако има колкава би била.
Ви благодарам однапред
Требало да си фатиш адвокат, на автопат односно надвор од населено место треба да си над 50км/ч за да добиеш казна од 300 евра и забрана за возење. Вака, тешко тебе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom