Сообраќајни прекршоци и казни

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Возилата под придружба имаат најголем приоритет во сообрајќајот, така гласи правилото. Е сега тоа значи дека ако има возило на Прва помош и носи човек на умирање во болница тоа треба да застане и да го почека возилото под придружба, односно политичарот амбасадорот функционерот кој се вози во него. Значи приоритетен е политичарот да стаса да држи говор да сечи ленти да држи митинг да крка ручек, отколку човекот кој што секунди би го значеле живот.

Или нека гори слободно куќата, важно е политичарот и неговиот распоред да биде синхронизиран со вестите на телевизија.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Колку изнесува казната за престигнување преку полна линија?
300 евра мене ми пишаа пред 2 години за ваков прекршок.Во рок од 8 дена ако платиш е 150 евра.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Prvo pozdrav do site Kajgandzii :helou:, ne sum se uklucil ovde odamna, Facebookov e nekako poaktuelen

Znaci Bucio, za Vozilata pod pridruzba, ne e problemot dali politicarot e pobiten, rabotata e za bezbednosta. Koj ke garantira deka vo Brzata pomos nema teroristi ?
Ako bidne belja posle, dzabe e sve. Ako ima uslovi, Brzata pomos se propusta vo najkratok mozen rok

P.S. Milo mi e deka temava mi e se uste aktuelna :salut:

--- надополнето ---

За Експерт

Вештачење кој поминал на црвено, абе ако нема сведоци кој сакаш експерт донеси го, нема шанси сто посто да докажеш како било. Може и двајцата биле на црвено, а зелено му било на сосем трет правец, и што ќе утврдиш тогаш :)
Има ситуации кога може да се утврди, ама ако и двајцата изјавуваат дека биле на зелено, барем според мене, не можеш со сигурност да кажеш како било. Траг на кочење викаш, па што има везе па тоа, нормално дека ќе кочиш ако видиш опасност, сум бил на полно сообраќајки, и искрено имало некои кога не можеш ни да сватиш као тие двајца се удриле

--- надополнето ---

За Наркос50
Ако си дал податоци и те запишале на ливче, обично полицаецот после проверува преку радиостаница дали се поклапаат податоците, и ако не излезат така ке те приведе. Е сега ова е измислено ( не е по закон така ) само за да не се приведуваат лица во станица, зошто секој втор нема со него лична карта. Можеби полицаецот нема време да провери одма, или немал услови, не знам што била работата, ама како и да е, ако си го излажал, ќе те најде пак, не се грижи, мал е светот, е тогаш ти си знаеш ;)
По правило, ако некој нема со него документ за идентификација, може за него да гарантира друг што има документ, ама ако и таков нема, тогаш по правило лицето се приведува во станица да се утврди идентитет
 

narkos50

XTC+THC=LOVE
Член од
19 октомври 2009
Мислења
75
Поени од реакции
13
--- надополнето ---

За Наркос50
Ако си дал податоци и те запишале на ливче, обично полицаецот после проверува преку радиостаница дали се поклапаат податоците, и ако не излезат така ке те приведе. Е сега ова е измислено ( не е по закон така ) само за да не се приведуваат лица во станица, зошто секој втор нема со него лична карта. Можеби полицаецот нема време да провери одма, или немал услови, не знам што била работата, ама како и да е, ако си го излажал, ќе те најде пак, не се грижи, мал е светот, е тогаш ти си знаеш ;)
По правило, ако некој нема со него документ за идентификација, може за него да гарантира друг што има документ, ама ако и таков нема, тогаш по правило лицето се приведува во станица да се утврди идентитет[/quote]

значи вака... ко со кажав и предходно имаше сообраќајка помеѓу автобус со број 5 и автомобил и јас и еден другар со идевме да купуме за јадење не виде тој џандарот и не сопре и муабетот беше :-добар ден , добар ден дукументи може да ми дадеш и јас му викам не ги носам дома ми се , и на тој другарот што беше со мене му вика ти ке останеш тука а другар ти нека иде нека ги земе дукументите и по 2 -3 секуну се премисле човекот и ми рече име презиме дај ми и му дадов која дата месец и година на раѓање и тоа му дадов адреса му дадов старата адреса што воопшто не пишува нигде дека сум живеел таму според лична карта се водам на друга а живеам на 3-та адреса и тоа се го запиша на тефтерче и толку бесе ( муабетот немаше ни 2-3 минути ) и на крај ми вика 835 евра казна ... ( не регистриран мотор , без возачка и без кацига) иначе ке заборавев запиша регистрација а моторот се води на има на еден џандар .... не провери преку станица ни отиде до кола не ми ни даде на нешто да се потпишам и тоа беше тоа сега незнам што ке биде :))
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
lugje samo sto mi pisaa kazna od 300 evra, mi rekoa dokolku ja platam za rok od 8 dena ke bide 150. edni prijateli podupateni so pravni raboti mi rekoa da odam na sud i da podnsam zalba. me fatija so 84 km/h na mesto kade bilo 50 dozvoleno. neli od 10 do 30 km/h e 45 evra ili 20 kazneni poeni, se raboti samo za plus 4 km. pomagajte, preporacajte sto da pravam da ne si go podnapolni drzavava svojot budzet so moite tesko zaraboteni pari.... :S dali da odam na sud ?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo,Imam nekolku prasanja ako mozete da mi pomognete.... ?? Vozam skuter 50cc imam registracija vozam posle 23 casot se vozime so drugar jas bev odalecen od nego nego go zastanale i jas taka vozam zamislen i policaecot pretrca mi svetna so crvenata palka me isplasi i jas ja prosisav od upla ne sum siguren deka mi ja vide registracijata zasto toj bese skros na patot a imashe tamu drugo dete zastanato a i bese sam... a jas zavrtiv levo na krivina pa ke ve prasam i da mi ja ima zapisano registracijata dali moze da mi stigne kazna?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Мислам дека не може да те казни. За да те казни треба да се потпишеш, ( со потписот се изјаснуваш како виновен, за прекршокот што си го направил). Тоа е мое мислење. Инаку која би била смислата на оние кои намерно не застануваат на полицијата,
--- надополнето: Jul 6, 2011 12:48 AM ---
lugje samo sto mi pisaa kazna od 300 evra, mi rekoa dokolku ja platam za rok od 8 dena ke bide 150. edni prijateli podupateni so pravni raboti mi rekoa da odam na sud i da podnsam zalba. me fatija so 84 km/h na mesto kade bilo 50 dozvoleno. neli od 10 do 30 km/h e 45 evra ili 20 kazneni poeni, se raboti samo za plus 4 km. pomagajte, preporacajte sto da pravam da ne si go podnapolni drzavava svojot budzet so moite tesko zaraboteni pari.... :S dali da odam na sud ?
Голема е разлика, цели 34km/h. Макар најубаво е земи кривичен законик и прочитај.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Мислам дека не може да те казни. За да те казни треба да се потпишеш, ( со потписот се изјаснуваш како виновен, за прекршокот што си го направил). Тоа е мое мислење. Инаку која би била смислата на оние кои намерно не застануваат на полицијата,
--- надополнето: Jul 6, 2011 12:48 AM ---

Fala,, Eve ke ti raskazam za celiot nastan pa te molam odgovori mi... imashe vo gradot mnogu ispozastanato i so edno drugarce otidovme da vidime kolku ima zastanato sto e problemot ama ovie se premestile i sega posto jas podzastanav drugarceto predmene odeshe prv i nego go zastanale pa posle nekoe vrme jas odam i odev mnogu sporo podzastanv da mu dadam prednos na pesaci i kako trgnav se umisliv i ovoj skoka predmene so toa crvenata palka i mnogu me isplash ( mislev dekka nekoe dete e ) i i jas od upla stisnav na gasta i pravo zavrtiv levo imam registracija no mislam deka mi ja nema videno a i da mi ja videl ne me znae koj sum sto sum, a inace da me soprese ubavo ke zastanev.... Imam 14 godini pozdrav te molam odgovorime dali da ocekuvam kazna ili ??
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Мислам дека треба да бидеш мирен. Нема основа на што да ти ја прати казната. Како прво не може да докаже, дека ти си го управувал моторцикалот.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Мислам дека треба да бидеш мирен. Нема основа на што да ти ја прати казната. Како прво не може да докаже, дека ти си го управувал моторцикалот.
Fala ti mnogu .. Mene samo mi beshe strav ako mi ja zapisal tablicata... Sega misalm ako mi ja zapisal da pauziram so vozenje na motorot sekako na odmor nataki navaki 1 mesec da ne se pojavuvam ke me zaboravi ...
 
Член од
27 октомври 2009
Мислења
113
Поени од реакции
30
А му се има ли на некој случено да оди да му пишат казнени поени у полиција и тој со ги пишуе да бил на одмор ? Одам јас и според реакцијата дечките у канцеларијата не знаеја што да праат, и налета еден поискусен изглеа цајкан, и ми вика ќе се вратиш после 2-ри Август. А на 16-ти Јули истекуе тоа рокот (30 дена) за пишуење на поените. Им го кажав тоа и вика нема да има проблем за тоа, оти боже сум дошол а тој го немало. И сеа се мислам дали може да ме заебат оти тој ни пиша нигде кој сум како сум и дека сум дошол, само ја виде казната со е пишана и ми вика нема да има проблем, и ја му викам добро и си заминав :D
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
AJ MALKU POMOS. pred nekoj den turav plin na benziska stanica i so vraboteniot na benziskata ne se razbravme bas najubavo pa trgnav so se crevoto od plinot koe se skina. viknavme policija i napravija uvid . i sega da mi kazi nekoj kako odi procedurata za plakanje osteta na benziskata, dali moeto osiguranje ja pokriva stetata
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
AJ MALKU POMOS. pred nekoj den turav plin na benziska stanica i so vraboteniot na benziskata ne se razbravme bas najubavo pa trgnav so se crevoto od plinot koe se skina. viknavme policija i napravija uvid . i sega da mi kazi nekoj kako odi procedurata za plakanje osteta na benziskata, dali moeto osiguranje ja pokriva stetata
Ти си овај?

Инаку осигурувањето покрива оштети од типот на авто одговорност... Тоа со цревото и пумпата не спаѓа во тоа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Zdravo,Imam nekolku prasanja ako mozete da mi pomognete.... ?? Vozam skuter 50cc imam registracija vozam posle 23 casot se vozime so drugar jas bev odalecen od nego nego go zastanale i jas taka vozam zamislen i policaecot pretrca mi svetna so crvenata palka me isplasi i jas ja prosisav od upla ne sum siguren deka mi ja vide registracijata zasto toj bese skros na patot a imashe tamu drugo dete zastanato a i bese sam... a jas zavrtiv levo na krivina pa ke ve prasam i da mi ja ima zapisano registracijata dali moze da mi stigne kazna?
Е мене ме фатија со 94 на место каде што е 60 и платив во рок од 8 дена 150 евра. Беше пред 3 месеци и сега дојде покана за суд да ми ја одземат возачката. Од искуство подобро поминуваат тие што не плаќаат, на крај нема ни да платат, бидејќи предметот ќе заглави по судови, ниту пак возачкта ќе им ја земат. Вака ем платив ем без возачка ќе останеш од 3 до 12 месеци, зависи колку ќе процени судијата.

AJ MALKU POMOS. pred nekoj den turav plin na benziska stanica i so vraboteniot na benziskata ne se razbravme bas najubavo pa trgnav so se crevoto od plinot koe se skina. viknavme policija i napravija uvid . i sega da mi kazi nekoj kako odi procedurata za plakanje osteta na benziskata, dali moeto osiguranje ja pokriva stetata
Аман бе како може да ти надомести осигурителна компанија таква штета, дури и Каско да си осигуран. Ако удриш со колата у врата на комшијата испаѓа дека осигурителната компанија треба нова врата да му направи. Нема логика би оделе у банкрот осигурителните компании ако им исплаќаат вакви штети.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489

Kajgana Shop

На врв Bottom