Сообраќајни прекршоци и казни

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Dali imate navika da pravite soobracajni prekrsoci, i dali do sega ste imale sreca da ve kazni nekoj policaec za niv. Isto me interesira sto mislite za soobracajcite, dali se strogi ili mislite deka treba da se postrogi vo kaznuvanjeto ?:pishtoldz
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Веке ми е преку глава од курназите во плави униформи кои се нарекуваат полицајци.казнет сум 2 пати,еднаш за пребрзо возење и еднаш за погрешно паркирање.
Ако тие самите го почитуваат законот,нема проблем за тоа,ама тие не го почитуваат истиот.Колку само ги има шо возат нелегални коли,неправилно увезени,со таблици од др.возило шо е само по себе кривично дело,на пр.а за нерегистрирани и да не правиме муабет.
Строгоста не зависи од нив,туку од Законот за безбедноста на патниот сообраќај,а ако мислеше за тоа дали ке те казнат или не,тоа зависи од нив самите.Моето искуство е вака:
Во Струмица од каде што сум,може и да прогледаат низ прсти.
Надвор,зависи од полицајците.Обично помладите се покурназ,а постарите пофлексибилни.
По автопат има републичка полиција која маме ебе.
Пазете се кај Демир Капија.Нивната полиција е најозлогласена.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe dobro ne e samo do zakonot, ako policijata ne go sproveduva dzabe e zakonot strog ili nestrog
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
dungeon master напиша:
Abe dobro ne e samo do zakonot, ako policijata ne go sproveduva dzabe e zakonot strog ili nestrog
Мислам дека убаво објаснив и за примената,односно непримената.зависи од полицаецот.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Абе Данџн Мастер...

И ти самиот знаеш дека строгоста во последно време е во зависност од тоа дали во контрола се еден или двајца, а знаеш и кој е вториот! :)

Јас на пример се трудам да возам прописно, ама јеби га, сите понекогаш правиме прекршоци, свесно или несвесно, од чалам или од невнимание.

Имало случаи кога за сериозен прекршок ми простиле, а за баналност сум наебал. Случки, ехеее...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Epa toa obicno e taka, ce se izvadis za nesto poopasno i ce go naebes za nesto sto ne ocekuvas
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Било како, од револтиран граѓанин кој бил малтретиран, сеедно дали директно од него, од институциите на системот, или од негов претпоставен кој по случајност е добар пријател на граѓанинот! :)

Нели? А? А? :)
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
А бе овој данџн е џандар па сега прави тестови. Епа да праам често сообраќајни прекршоци и коа ќе ги видам џандарите после стоковна куќа мост навечер коа нема живо пиле како мерат и ти викаат 90 возеше ми се темни! Ама си ќутам се смешкам и не потпишувам! хехехе
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Види...

Не е поентата дали он е или не е џандар. Јас го разбирам и него потполно, и него не му е лесно. Само, има сообраќајци кои имаат разбирање, толеранција, има луѓе кои се и толку лоши возачи, што би рекле народски не возачка да му земеш, во затвор да го пикнеш...

Ама, има и џандари ептен курнази.

Почитувањето на правилата и прописите во сообраќајот е битно пред се за нашата лична безбедност, но сите може да згрешиме. Лошо е доколку тоа е пракса, и тоа намерна, за чалам и слично...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Мистичен напиша:
Било како, од револтиран граѓанин кој бил малтретиран, сеедно дали директно од него, од институциите на системот, или од негов претпоставен кој по случајност е добар пријател на граѓанинот! :)

Нели? А? А? :)
Za takva rabota, ako bil nekoj maltretiran i treba da se kazni policaecot. Samo sum imal slucai u koi graganite nasi mislat deka gi maltretiras, a u stvari ne si gi znaat pravata i obvrskite pa koga ce im objasnis se smiruvaat
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Нормално, прочитај ме погоре во меѓувреме што кажав.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Мистичен напиша:
Нормално, прочитај ме погоре во меѓувреме што кажав.
Abe cekaj malku, ti go imas iskustvo, ja ne sum tolku brz :)

E ima dzandari kurnazi, tocno e i toa, a za pocituvanjeto na pravilata, e i tuka ima razlika, da receme u centar ( u Skopje normalno ) imas gradski kremcinja-takanareceni mamini i tatini sto im kupile kola pa si praat sto sakaat niz gradot, a na drugata stana od vardar, od bitpazar natamu de :), imas totalna nepismenoca i nepocituvanje, pa ako prevzemes merki 99% ce si napravis problem. Dodusa i so kremcinjata ce si napravis problem, ama ne vooruzen i fizicki

Misticen sega tebe te njama nesto :)

Ili ne mozes da stignes na red od toa pileto:icon_lol:
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
На мене ми пресудиа во одсуство ми бапнале погрешна казна,за колку време ке ми дојдат Лешките а?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom