Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Да дополнам за 50кубика само решаваш тестови и тоа е тоа, лесно.
Да, само тестови, со тоа што се одговараат 23/30 прашања (не е како тестот за Б категорија каде се одговараат сите 30 прашања).
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
значи сега и М категоријата ја има на возачката дозвола или неа ја даваат на посебна потврда ? И казните исто ги направиле , 400е за немање М... да си ебиш векут,
 

city park boy

Red Legend Sınce
Член од
30 март 2007
Мислења
2.338
Поени од реакции
22
Ајде аирлија...падна и првата кај мене.... прва ама .... 400е :) таков е животот јбг! :facepalm:
 
Член од
4 март 2008
Мислења
36
Поени од реакции
1
Здраво... Вчера ми пишаа казна зошто не ми работеле штоп светлата, 120 евра, а ако платам за 7 дена 60 евра. Е сега ме интересира дали може да се запишат како поени во возачката книшката, или уште подобро дали може да се жалам негде дека не сум знаел дека не ми работат штоповите позади??? :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
trebalo vednaš da prašaš dali može so poeni..
.. hm, čudno mi e 120 eur za štopovi, pa so ovoj kvalitet na sijalici i dupki na ulicite može često da crkavaat...
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
Значи кој невиден малер сум јас. За две пива у чаршија да си попиеш казна. И тоа првиот пат 0,56 покажа, вториот 0,60 и ми ја пиша таа од 0,56, и се заинатив му викам дај уште еднаш да дувам и покажа 0,45, што е испод граница. И неќеше да ја скине као дечко у нагорна линија ти одеше алкохолот. А ова последното му викам, епа што да ти правам јас си имаш суд расправај се таму. И ми рече да не ја плаќам и да го викнам ко сведок на суд. Ако не ме пуштат бар да намалат, 250 евра за курац ќе ми отидат, јес да ако ја платам за 8 дена упола можам да платам, ама на крај памет не ми е да плаќам нека идат со извршители што сакаат нека прават. Ај стварно да бев пијан..:facepalm:
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Значи кој невиден малер сум јас. За две пива у чаршија да си попиеш казна. И тоа првиот пат 0,56 покажа, вториот 0,60 и ми ја пиша таа од 0,56, и се заинатив му викам дај уште еднаш да дувам и покажа 0,45, што е испод граница. И неќеше да ја скине као дечко у нагорна линија ти одеше алкохолот. А ова последното му викам, епа што да ти правам јас си имаш суд расправај се таму. И ми рече да не ја плаќам и да го викнам ко сведок на суд. Ако не ме пуштат бар да намалат, 250 евра за курац ќе ми отидат, јес да ако ја платам за 8 дена упола можам да платам, ама на крај памет не ми е да плаќам нека идат со извршители што сакаат нека прават. Ај стварно да бев пијан..:facepalm:
За две кригли мислиш? Колкку време пред да дуваш ги имаше испиено?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.570
Поени од реакции
17.970
За две кригли мислиш? Колкку време пред да дуваш ги имаше испиено?
Само што испив и си тргнавме, не кригли. А не ми кажа и дека сум имал право 15 минути да почекам пред да дувам. На последното се покажа 0,45.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Само што испив и си тргнавме, не кригли. А не ми кажа и дека сум имал право 15 минути да почекам пред да дувам. На последното се покажа 0,45.
Не ја плаќај, ќе те повикаат од Комисија за прекршоци во МВР, да им дадеш писмена изјава, и во таа писмена изјава ќе го повикаш полицаецот да посведочи.
Ако не помине тоа, па не те ослободат ќе си пишеш тужба до Управен суд (втор степен во оваа постапка).
Извршители дома за ова не ти доаѓаат, туку казните ги наплаќа УЈП на барање од МВР.
 

katalonec5

Mes que un club
Член од
8 декември 2008
Мислења
1.020
Поени од реакции
121
Да се пофалам дека и јас го сркнав денес. Прва па 300 евриќи. Какви педери се еј. Пред некое време ги сменија сите улици во Дебар Маало и само чекаат грешка. Само што завртев по грешка ме застанаа, на тие еднонасочните. И тој па уште ми вика од горе ми рекоа тука да стојам......ц ц...........али тоа е доаѓа Нова година, избори, јасни се работите.......
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Здраво ај да прашам само што ме стопираа денес као демек на црвено сум поминал ама жуто беше. Ми побараа документи им реков дека се брзам за малиот во болница и ми запишаа податоци на празно ливче и ми рекоа дека таму имало камери и од суд ке ми дојде покана. А уствари таму нема камери 2 пати бев да видам. Е сега дали им е тоа за заплашување или стварно ке ми дојде казна? А никаков документ не потпишав, ниту ми дадоа... што мислите?
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
Дечки пред 3-4 месеци ме сопре полиција, а јас бев со веспа 50cc но немам возачка дозвола. Џандариве пишаа на некој лист нешто но не ми дадоа да потпишам. Тогаш дојде еден пријател полицаец и се договорија со него некако и си заминаа. Денеска гледам дека ми дошло покана за на суд иако јас немам ништо потпишано. Некој со искуство? Што да правам?
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Дечки пред 3-4 месеци ме сопре полиција, а јас бев со веспа 50cc но немам возачка дозвола. Џандариве пишаа на некој лист нешто но не ми дадоа да потпишам. Тогаш дојде еден пријател полицаец и се договорија со него некако и си заминаа. Денеска гледам дека ми дошло покана за на суд иако јас немам ништо потпишано. Некој со искуство? Што да правам?
Чим се немаш потпишано,не би требало да е казна.
Тури му курот на тоа,некоја формалност е.:)
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
Абе на тоа листот што стигна пишува "Барање за поведување на прекршочна постапка"

На друго помало ливче пишува "Покана за обвинет"
 

_Vlatko_

Rossonero
Член од
2 ноември 2008
Мислења
759
Поени од реакции
45
Ми пишаа денес казна за паркирање на место каде што не смеело...поточно спроти ТЦ Бисер во Аеродром кај Златна Копачка кладилницата...застанав 4 жмигавци и отидов да земам билтен од кладилница...Пред мене имаше околу 10тина таксисти и 3-4 обични коли...се враќам и гледам само мојата и крајслер пред мене...Ми пишаа 200 евра и башка ми вика ај бе ти имаш пари од кладилница искачаш (тука ми пукна филмот)...имам случајно слика во мобилен како пред мене има 10тина коли и зашто само на мене казна? Ќе упали ова за на суд или да не се надевам и да ја плаќам за 7 дена? Пишете ако знаете некое слично искуство...П.С. се потпишав на казната
 

Kajgana Shop

На врв Bottom