Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
7 декември 2019
Мислења
1.317
Поени од реакции
2.095
Не би требало, мора да ти ја пише казната, не бегаш туку стоиш.
Иначе низ Скопје да не се изненадиш има ПРЕМНОГУ полиција и ПРЕМНОГУ контроли. Секој ден ги глеам и се чудам што праат со толку пункта. Најверојатно била само рутинска контрола. Оф топик малце, Те праша кај работиш?
Мене тоа ми е нај чудно и нај дебилно, коа и да ме застанат небитно каде сум ме прашуваат кај идам и кај работам. Иако не знам што е тоа уопште битно коа се ми е исправно...
Мене или некој од вработените кога ќе не сопрат прво прашање ааа ......дооел, сопственик или вработен си само? Ако кажеш, абе за плата работам каков сопственик одма те пуштаат. Па веќе уиграна шема, кој изветреан ќе признае дека е газдата ;)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.358
Поени од реакции
36.382
Мене тоа ми е нај чудно и нај дебилно, коа и да ме застанат небитно каде сум ме прашуваат кај идам и кај работам. Иако не знам што е тоа уопште битно коа се ми е исправно...
За да му завршиш некоја работа ако си на некое такво работно место. :icon_mrgr:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
780
Поени од реакции
1.042
Мене или некој од вработените кога ќе не сопрат прво прашање ааа ......дооел, сопственик или вработен си само? Ако кажеш, абе за плата работам каков сопственик одма те пуштаат. Па веќе уиграна шема, кој изветреан ќе признае дека е газдата ;)
Да не идам мн оф топик..
Ме застануваат у 3 сабајле, трезен, тазе пиен кафе очите 100ка. Ми вика
- Знаеш ли зашто те застанав ?
не
- Не ти работи фарот...
чек да видам, искачам, глеам му викам другар може сеа откажал немав приметено..
- Кај работиш ?
(у глава си викам што те боли кур) му викам таму и таму
- Кај идеш ?
накај дома, бев (вршев работа нешо тотално не поврзано)
- Треба сеа 100 евра казна да ти пишам
(за без светла е 50 бтњ) му викам тоа е другар, немав приметено се е осветлено, моја грешка
- Ај терај еве ти документите и мењањ сијаличка
Фала ти , поздрав...

у целава ситуација , Кај идам/кај сум бил и кај работам ми беа тотално глупи и не основани прашања... Со оглед на тоа што се бев исправен освен таа сијаличка. 3 пати после тоа ме имаа застанато каде што бев комплет исправен, нормално облечен (без никаква работна униформа) и првото прашање им беше Кај работиш па после тоа Кај и од кај идеш...
ај да е службена кола, ај да сум во било каква униформа/работна облека, ова ти кажувам пред коронава пред полициски часови и слично... Многу глуп пристап ми е некако тоа кај работиш, кај живееш кај идеш и слично. Особено во нормална ситуација каде што нема никакви ограничувања. И да, казната била 25 евра ако не ти работи фар, 2пат коа ми се расипа ме опоменаа пак...
Автоматски споено мислење:

За да му завршиш некоја работа ако си на некое такво работно место. :icon_mrgr:
Ако чека на мене да му завршам работа ќе му биде завршена :D
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.268
Поени од реакции
3.111
За да му завршиш некоја работа ако си на некое такво работно место. :icon_mrgr:
На газди на ресторани, сендвичари, пекари највеќе им се радуваат кога ќе ги застанаат. Мене еднаш кога ме застанаа по презимето веројатно па и името се поклопува помисли дека сум син на сопственик на една позната сендвичара во градов, па кога му реков не - инстатно разочарување му се виде во фацата :ROFLMAO:
 
Член од
18 јуни 2017
Мислења
82
Поени од реакции
54
Kolklava e kaznata za ne registrirana kola denes me zaprea ama mu rekov ne ja nosam sobrajcajnata samo vozacka mu dadov mi rece sledniot pat ce te proveram
 
Член од
18 јуни 2017
Мислења
82
Поени од реакции
54
za kolku vreme da ja cekam pokanata ako me ima pisano
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
771
Поени од реакции
819
Samo se nadevam deka nema da proveri oti rece sledniot pat ce proveram inaku 8 meseci ne mi e registrirana
добро бе човек си земал да возиш нерегистрирана кола 8 месеци :aplauz:, што ви е проблемот вас бе луѓе немате памет или имате многу пари?

дали си се запрашал што ако те запре полиција како сега (отидоа 500 евра или 2 год. регистрации, настрана забраната за возење до една година), што ако направиш сообраќајка со нова и скапа кола па плаќање од џеб (а колку пари ќе те кошта не ни можеш да претпоставиш), што ако во сообраќајката има повредено луѓе си помислил ли кој ќе им исплаќа штета.

разбирам немаштија и криза секој може да го снајде (ако е тоа причината) но и за тоа има решение ќе позајмиш од некој и ќе бидеш исправен на патот, извини вака изгледам нападен и безобразен но само ти ја кажувам вистината,

и простете ми но никако не можам да најдам оправдување за:
- возење не регистрирано возило,
- возење без возачка,
- возење пијан,дрогиран или преморен...

едноставно не можам.
 
На врв Bottom