Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
22 јули 2015
Мислења
482
Поени од реакции
302
да да ми пишаа и тоа некој 400 евра
ја мислам дека сигурно ќе стигне ама ме интересираше дали има некој со такво искуство да ми каже за колку време од прилика стигаат
Aко не си ја платил, ќе ти пуштат по извршител.
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
4
Si poloziv najnormalno bez problem i si zemav i vozacka
i sea osven 400 evra kazna nesto drugo mozat da mi napravat?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.833
Поени од реакции
8.051
Северџанско МВР ти е најкрш институција што постои, основната работа кој ја имаат како задача не се способни да ја вршат.
Како бе може да немаш систем да ти алармира дека некој не смее да добие ввозачка поради прекршок, или колку документи имаш издадено и на кои луѓе.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.306
Поени од реакции
33.167
Зошто 400 евра? Нели за возачот беше 300 евра, а на сопственикот на возилото е 400 евра?

На овој може судот се` уште не му изречил забрана за полагање, а во меѓувреме положил и земал возачка.
Иначе не мора забрана за полагање и доволно е на казните да 300 и 400 евра да се 3 пати поголеми. Ако имаат забрана во следните 1-2 години пак ќе возат, а ако им опнеш казна 900 евра и плус 1200 евра повеќе ќе го погоди. Само парична казна за македончето и тоа така подебела.
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
4
Северџанско МВР ти е најкрш институција што постои, основната работа кој ја имаат како задача не се способни да ја вршат.
Како бе може да немаш систем да ти алармира дека некој не смее да добие ввозачка поради прекршок, или колку документи имаш издадено и на кои луѓе.
Северџанско МВР ти е најкрш институција што постои, основната работа кој ја имаат како задача не се способни да ја вршат.
Како бе може да немаш систем да ти алармира дека некој не смее да добие ввозачка поради прекршок, или колку документи имаш издадено и на кои луѓе.
Togas koga mi ja pisaa ne bese uste severdzansko ama sepak kaznata kje si ja platam ama nemase nisto za zabrana.Sigurno ja nemaat uste na sud dadeno.Kje stigne za 1-2 godini.A za zabrana ne znam kakva kje mi stavat posto za takov prekrsok se stava zabrana za polaganje a mene ne znam kakva kje mi stavat
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.833
Поени од реакции
8.051
Togas koga mi ja pisaa ne bese uste severdzansko ama sepak kaznata kje si ja platam ama nemase nisto za zabrana.Sigurno ja nemaat uste na sud dadeno.Kje stigne za 1-2 godini.A za zabrana ne znam kakva kje mi stavat posto za takov prekrsok se stava zabrana za polaganje a mene ne znam kakva kje mi stavat
Менталитетот е тој откако постои оваа нација, нема врска името, али на страна политика, не си ти крив, проблемот е кај нив.
Вози си ич да не ти чуе, да знаеш колку умрени има што уште земаат пензија, па ти за една забрана.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.195
Поени од реакции
1.530
Едно прашање таткоми направи собраќајка т.е го удрија со кола и побегнал човекот подоцна е најден и приведен ,прашањето е колку време мене ке ми го држат моторот во полиција ?
 
Член од
16 јуни 2017
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво дечки,

Пред 2-3 дена поминав семафор на жолто ама беше во таа пола секунда кога се менува од зелено во жолто а не од жолто во црвено. Претпоставив дека ќе се смени во жолто но проценив дека е побезбедно да поминам од колку да пробам да застанам.

Позади од некаде ме видела патрола полиција, ме стигна на следниот семафор ми даде знак да застанам, застанав.Ме прашува полицаецот знаеш ли што прекршок направи? Јас му велам поминав на жолто? Да, според новите измени не можело да се поминува на жолто...

Ми побара документи му дадов, возачка, сообраќајна, лична карта и замина во кола.Како да видов дека разговараше на телефон дали се распрашуваше за мене во станица, не сум сигурен поради одблесокот на стаклото.После некое време ме викна, нешто запишуваше во тефтерот ми кажа казната за поминување на жолто била 300 евра и одземање на возачката??му кажувам не сум знаел..
Е сега после некое време ми ги дава документите и ми вели ова ти е опомена сега знаеш за друг пат, така нешто..
Некако многу беше лут кога го кажа тоа и пишуваше во тефтерот за да биде само опомена?
Не ми кажа да потпишам некаде, не ми даде никакво ливче.. Не ме казниле до сега и немам искуство, но не треба ли да ми даде нешто како опција да платам за 7-8 дена и да биде казната на пола, да потпишам записник ??
Фала

Иста случка имав денеска(само со опомена) ама ми запишаа све инфо + бројче.. Му се десило истото на некој друг истото и одпосле да му стине казната?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.829
Поени од реакции
3.166
Ајде малку помош и совет ако некој е поупатен во овие работи...

Во саботата попладне бев на свадба и пошто имаше гужва во улицата кај што беше веселбата се паркирав од левата страна, како и други возила. Улицата е доста широка па иако има паркирано возила од двете страни има и доволно простор за разминување.

Ама некој будала баш одминувајќи ја мојата кола удрил во кола паркирана од десната страна и избегал. Дојде полиција да прави записник и ја фотографираа и мојата кола. Инспекторот ми запна дека сум бил погрешно паркиран (апсурд пошто уште 20 коли имаше паркирано на истата страна) и дека иако возилото е паркирано се смета како дел од сообраќајна незгода. Ми зеде податоци од возачка и сообраќајна и број на мобилен и ми вика слободен си. Пошто сум бил на свадба не сакал да ме задржува ама вика ќе ти се јават овие денови да дојдеш во станица да дадеш исказ.

Сега да прашам дали некој знае што и како ќе следува? Ќе следува ли само казна за погрешно паркирање (мислам дека е 25 казнени поени) или имаат основа да ми направат и други проблеми? Малце ми е и апсурдно да давам изјава кога лично го немам видено моментот кога овој се зачукал во другото возило. Има некој слично искуство?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.000
Поени од реакции
1.608
Ајде малку помош и совет ако некој е поупатен во овие работи...

Во саботата попладне бев на свадба и пошто имаше гужва во улицата кај што беше веселбата се паркирав од левата страна, како и други возила. Улицата е доста широка па иако има паркирано возила од двете страни има и доволно простор за разминување.

Ама некој будала баш одминувајќи ја мојата кола удрил во кола паркирана од десната страна и избегал. Дојде полиција да прави записник и ја фотографираа и мојата кола. Инспекторот ми запна дека сум бил погрешно паркиран (апсурд пошто уште 20 коли имаше паркирано на истата страна) и дека иако возилото е паркирано се смета како дел од сообраќајна незгода. Ми зеде податоци од возачка и сообраќајна и број на мобилен и ми вика слободен си. Пошто сум бил на свадба не сакал да ме задржува ама вика ќе ти се јават овие денови да дојдеш во станица да дадеш исказ.

Сега да прашам дали некој знае што и како ќе следува? Ќе следува ли само казна за погрешно паркирање (мислам дека е 25 казнени поени) или имаат основа да ми направат и други проблеми? Малце ми е и апсурдно да давам изјава кога лично го немам видено моментот кога овој се зачукал во другото возило. Има некој слично искуство?
Ako baras uvid, normalno e deka ke imas i kazna za nepropisno parkirano, da ne bese tvoeto vozilo parkirano na ulica nemase da dojde do nesreka neli ?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
1.829
Поени од реакции
3.166
Ako baras uvid, normalno e deka ke imas i kazna za nepropisno parkirano, da ne bese tvoeto vozilo parkirano na ulica nemase da dojde do nesreka neli ?
До несреќа секако ќе дошло пошто улицата е огромна и има простор и камион да помине. Плус не е само мојата кола, имаше уште 20 паркирани во ист ред. Колку што го разбрав тој инспекторот типот веројатно брзал како ненормален и изгубил контрола. Жива среќа што не ја подбрал и мојата.

Да, се смета за погрешно паркирање и очекувам казна од 25 казнени. Мене ме интересира дали има некоја посебна постапка за вакви случаи и дали има шанса да ми направат некои дополнителни проблеми? Може претерувам ама немам искуство до сега со вакви работи.
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
22
Поени од реакции
16
Иста случка имав денеска(само со опомена) ама ми запишаа све инфо + бројче.. Му се десило истото на некој друг истото и одпосле да му стине казната?
И мене ми се случи нешто слично вчера. Поминувам на жолто, ме сопира сообраќаец ме прашува знаеш ли на какво светло помина, му викам на жолто. Ми вика казната е 300 евра исто како да си поминал на црвено. Му викам не сум знаел и проценив дека е побезбедно да поминам отколку да застанам оти имам негативно искуство од претходо со застанување на трепкачко жолто, бидејќи откако застанав на ретровизор видов како од позади по мојата лента иде еден со 100 км/час со свирење и ако не тргнев и тоа на црвено ќе ме разнесеше од позади. Му кажав и дека никогаш претходно немам направено сообраќаен или било каков прекршок ниту сум бил казнет некогаш. Се натегавме 10 мин. и овој одеднаш ми вика ајде бегај и другпат да си признаеш дека си направил прекршок (иако кажав дека поминав на жолто, ама не сум знаел дека е прекршок). Никаков записник не направи ниту ми зеде податоци туку ми рече да бегам :) Јас пак го прашува и што сега казнет сум или не а тој ми рече абе бегај и си замина. И сега не знам дали ќе имам некаква пријава или не и дали можам да проверам некаде оти ако не дај боже има подобро да си платам пола отколку да се замарам со судови итн.
Молам за помош некој што има слично искуство!! благодарам однапред!!
 
На врв Bottom