Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  447
  Допаѓања:
  273
  Aко не си ја платил, ќе ти пуштат по извршител.
   
 2. Mafo1

  Mafo1

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  2.654
  Допаѓања:
  1.354
  А како положи? 2 години не е забрана за полагање??
   
  На LostParadise му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  1.321
  Допаѓања:
  1.210
  Исто мислам дека следува забрана 2 год.
   
 4. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  447
  Допаѓања:
  273
  Не.
   
 5. kiko666

  kiko666

  Член од:
  31 октомври 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  4
  Si poloziv najnormalno bez problem i si zemav i vozacka
  i sea osven 400 evra kazna nesto drugo mozat da mi napravat?
   
 6. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.473
  Допаѓања:
  7.459
  Северџанско МВР ти е најкрш институција што постои, основната работа кој ја имаат како задача не се способни да ја вршат.
  Како бе може да немаш систем да ти алармира дека некој не смее да добие ввозачка поради прекршок, или колку документи имаш издадено и на кои луѓе.
   
  На Наќо Скопски и Ilumious им се допаѓа ова.
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.641
  Допаѓања:
  32.165
  Зошто 400 евра? Нели за возачот беше 300 евра, а на сопственикот на возилото е 400 евра?

  На овој може судот се` уште не му изречил забрана за полагање, а во меѓувреме положил и земал возачка.
  Иначе не мора забрана за полагање и доволно е на казните да 300 и 400 евра да се 3 пати поголеми. Ако имаат забрана во следните 1-2 години пак ќе возат, а ако им опнеш казна 900 евра и плус 1200 евра повеќе ќе го погоди. Само парична казна за македончето и тоа така подебела.
   
 8. kiko666

  kiko666

  Член од:
  31 октомври 2018
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  4
  Togas koga mi ja pisaa ne bese uste severdzansko ama sepak kaznata kje si ja platam ama nemase nisto za zabrana.Sigurno ja nemaat uste na sud dadeno.Kje stigne za 1-2 godini.A za zabrana ne znam kakva kje mi stavat posto za takov prekrsok se stava zabrana za polaganje a mene ne znam kakva kje mi stavat
   
 9. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  5.473
  Допаѓања:
  7.459
  Менталитетот е тој откако постои оваа нација, нема врска името, али на страна политика, не си ти крив, проблемот е кај нив.
  Вози си ич да не ти чуе, да знаеш колку умрени има што уште земаат пензија, па ти за една забрана.
   
  На Krstev, Наќо Скопски и kiko666 им се допаѓа ова.
 10. haCk0r

  haCk0r Customization Windows OS

  Член од:
  8 јануари 2009
  Мислења:
  4.195
  Допаѓања:
  1.530
  Едно прашање таткоми направи собраќајка т.е го удрија со кола и побегнал човекот подоцна е најден и приведен ,прашањето е колку време мене ке ми го држат моторот во полиција ?
   
 11. kvoda158

  kvoda158

  Член од:
  16 јуни 2017
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  4

  Иста случка имав денеска(само со опомена) ама ми запишаа све инфо + бројче.. Му се десило истото на некој друг истото и одпосле да му стине казната?
   
 12. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  2.513
  Ајде малку помош и совет ако некој е поупатен во овие работи...

  Во саботата попладне бев на свадба и пошто имаше гужва во улицата кај што беше веселбата се паркирав од левата страна, како и други возила. Улицата е доста широка па иако има паркирано возила од двете страни има и доволно простор за разминување.

  Ама некој будала баш одминувајќи ја мојата кола удрил во кола паркирана од десната страна и избегал. Дојде полиција да прави записник и ја фотографираа и мојата кола. Инспекторот ми запна дека сум бил погрешно паркиран (апсурд пошто уште 20 коли имаше паркирано на истата страна) и дека иако возилото е паркирано се смета како дел од сообраќајна незгода. Ми зеде податоци од возачка и сообраќајна и број на мобилен и ми вика слободен си. Пошто сум бил на свадба не сакал да ме задржува ама вика ќе ти се јават овие денови да дојдеш во станица да дадеш исказ.

  Сега да прашам дали некој знае што и како ќе следува? Ќе следува ли само казна за погрешно паркирање (мислам дека е 25 казнени поени) или имаат основа да ми направат и други проблеми? Малце ми е и апсурдно да давам изјава кога лично го немам видено моментот кога овој се зачукал во другото возило. Има некој слично искуство?
   
 13. hack3ngin3

  hack3ngin3

  Член од:
  24 април 2010
  Мислења:
  970
  Допаѓања:
  1.597
  Ako baras uvid, normalno e deka ke imas i kazna za nepropisno parkirano, da ne bese tvoeto vozilo parkirano na ulica nemase da dojde do nesreka neli ?
   
 14. Sawyer88

  Sawyer88

  Член од:
  26 февруари 2016
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  2.513
  До несреќа секако ќе дошло пошто улицата е огромна и има простор и камион да помине. Плус не е само мојата кола, имаше уште 20 паркирани во ист ред. Колку што го разбрав тој инспекторот типот веројатно брзал како ненормален и изгубил контрола. Жива среќа што не ја подбрал и мојата.

  Да, се смета за погрешно паркирање и очекувам казна од 25 казнени. Мене ме интересира дали има некоја посебна постапка за вакви случаи и дали има шанса да ми направат некои дополнителни проблеми? Може претерувам ама немам искуство до сега со вакви работи.
   
 15. Dybala

  Dybala

  Член од:
  29 ноември 2018
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  13
  И мене ми се случи нешто слично вчера. Поминувам на жолто, ме сопира сообраќаец ме прашува знаеш ли на какво светло помина, му викам на жолто. Ми вика казната е 300 евра исто како да си поминал на црвено. Му викам не сум знаел и проценив дека е побезбедно да поминам отколку да застанам оти имам негативно искуство од претходо со застанување на трепкачко жолто, бидејќи откако застанав на ретровизор видов како од позади по мојата лента иде еден со 100 км/час со свирење и ако не тргнев и тоа на црвено ќе ме разнесеше од позади. Му кажав и дека никогаш претходно немам направено сообраќаен или било каков прекршок ниту сум бил казнет некогаш. Се натегавме 10 мин. и овој одеднаш ми вика ајде бегај и другпат да си признаеш дека си направил прекршок (иако кажав дека поминав на жолто, ама не сум знаел дека е прекршок). Никаков записник не направи ниту ми зеде податоци туку ми рече да бегам :) Јас пак го прашува и што сега казнет сум или не а тој ми рече абе бегај и си замина. И сега не знам дали ќе имам некаква пријава или не и дали можам да проверам некаде оти ако не дај боже има подобро да си платам пола отколку да се замарам со судови итн.
  Молам за помош некој што има слично искуство!! благодарам однапред!!
   

Сподели преку: