Сообраќајни прекршоци и казни

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.964
Поени од реакции
31.865
Ко ќе го паркира у калта таму и сите наоколу што поминуваат со гумен опинци и чизми, ќе знаат дека и у Скопје е он највечи фраер, не само у недоѓија.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.143
Поени од реакции
7.263
Ми стигна да ми ја одземат возачката на некои 2 месеци,а заедно со известувањето да се јавам таму и таму ми стигна и едно ливче,на него пишува да сум однел 2 слики и барање за издавање нова возачка дозвола и возачка книшка.Знае ли некој што по ѓаволите значи тоа барање за издавање нова возачка?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.237
Поени од реакции
8.175
Ми стигна да ми ја одземат возачката на некои 2 месеци,а заедно со известувањето да се јавам таму и таму ми стигна и едно ливче,на него пишува да сум однел 2 слики и барање за издавање нова возачка дозвола и возачка книшка.Знае ли некој што по ѓаволите значи тоа барање за издавање нова возачка?
Ќе треба да се сликаш за нова возачка у која ќе ти биде вметната забраната.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.143
Поени од реакции
7.263
Ќе треба да се сликаш за нова возачка у која ќе ти биде вметната забраната.
Може ли да те замолам подетално да ја објасниш постапката?Зашто треба нова?
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.237
Поени од реакции
8.175
Може ли да те замолам подетално да ја објасниш постапката?Зашто треба нова?
Дека на оваа постојанава нема како да ти запишат дека имаш забрана, треба да ти извадат нова на која ќе ти го пишува датумот до кога ти трае забраната.
Тоа е причината за која те тераат да извадиш нова возачка.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.143
Поени од реакции
7.263
Дека на оваа постојанава нема како да ти запишат дека имаш забрана, треба да ти извадат нова на која ќе ти го пишува датумот до кога ти трае забраната.
Тоа е причината за која те тераат да извадиш нова возачка.
И после на новата трајно ке остане да стои дека сум имал забрана? Значи пак ке морам нова да вадам за да не пишува дека сум имал забрана? Кои шупаци ги смислуваат овие циркузи бог да чува....Од возачка важечка треба уште 2 нови последователно да вади човек[DOUBLEPOST=1551274411][/DOUBLEPOST]Фала многу на информацијата
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
8.237
Поени од реакции
8.175
И после на новата трајно ке остане да стои дека сум имал забрана? Значи пак ке морам нова да вадам за да не пишува дека сум имал забрана? Кои шупаци ги смислуваат овие циркузи бог да чува....Од возачка важечка треба уште 2 нови последователно да вади човек[DOUBLEPOST=1551274411][/DOUBLEPOST]Фала многу на информацијата
Да, тоа датумот на забраната ќе ти стои додека не ти истече рокот на возачката, а ако сакаш да не ти стои ќе мораш да вадиш нова пак.
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
81
Поени од реакции
49
Добровечер на сите.
Имам сообраќаен прекршок, за кој уредно платив глоба од 250 евра. И сега ми стигна да се појавам на суд, за да ми изречат забрана, и плус тој што сум му причинила штета, ми бара 10 000 ден. А штетата е само гребнатина.
Како и да е, прашањава ми се следни
1. Дали да си ангажирам адвокат, дали полесно ќе поминам ?
(зошто ми спомнаа мора лично, јас може нема да сум во државата, а јас сакав адвокат да пратам)
2/.Што ќе биде ако не се појавам на суд ?

Крива сум, меѓутоа 10 000 се многу, една службеничка ми кажа дека само паушал ќе си платам од 1000 ден. и забраната, тоа би било ок, дека он може да си бара било што ( бтв, нема телесни повреди). Веројатно ова зависи од судија.

Благодарам. Секое добро.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.514
Поени од реакции
1.392
Добровечер на сите.
Имам сообраќаен прекршок, за кој уредно платив глоба од 250 евра. И сега ми стигна да се појавам на суд, за да ми изречат забрана, и плус тој што сум му причинила штета, ми бара 10 000 ден. А штетата е само гребнатина.
Како и да е, прашањава ми се следни
1. Дали да си ангажирам адвокат, дали полесно ќе поминам ?
(зошто ми спомнаа мора лично, јас може нема да сум во државата, а јас сакав адвокат да пратам)
2/.Што ќе биде ако не се појавам на суд ?

Крива сум, меѓутоа 10 000 се многу, една службеничка ми кажа дека само паушал ќе си платам од 1000 ден. и забраната, тоа би било ок, дека он може да си бара било што ( бтв, нема телесни повреди). Веројатно ова зависи од судија.

Благодарам. Секое добро.
Каков прекршок си направила за 250евра казна + забрана, со последица гребнатина?
 

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
81
Поени од реакции
49
Возење во спротивен правец во едносмерна улица + напуштање на место на незгода
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.647
Поени од реакции
7.695
Добровечер на сите.
Имам сообраќаен прекршок, за кој уредно платив глоба од 250 евра. И сега ми стигна да се појавам на суд, за да ми изречат забрана, и плус тој што сум му причинила штета, ми бара 10 000 ден. А штетата е само гребнатина.
Како и да е, прашањава ми се следни
1. Дали да си ангажирам адвокат, дали полесно ќе поминам ?
(зошто ми спомнаа мора лично, јас може нема да сум во државата, а јас сакав адвокат да пратам)
2/.Што ќе биде ако не се појавам на суд ?

Крива сум, меѓутоа 10 000 се многу, една службеничка ми кажа дека само паушал ќе си платам од 1000 ден. и забраната, тоа би било ок, дека он може да си бара било што ( бтв, нема телесни повреди). Веројатно ова зависи од судија.

Благодарам. Секое добро.
На новите возила често и да се гледа горе само гребнатина, внатре знаат крилото или браникот да се испукани, амортизираат пластиките кога ќе удриш и прво расцветуваат внатре. Мене на службената ме удрија на браник, горе не се гледаше ни влакно дека има штета, кога го извадија внатрешно беше издробен.
Инаку и само гребаница да е нема да се направи без 100 евра (полирање+фарбање), ако отиде во овластен сервис и малку ќе му бидат.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.693
Поени од реакции
3.625
Возење во спротивен правец во едносмерна улица + напуштање на место на незгода
Се надевам трајно ќе ти ја земат дозволата и тој што ти бара оштета добро ќе те ошури....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.808
Поени од реакции
4.545
Да бил Вицето, мислам дека на трендоленд не би му било проблем да не потсети "дека дошло живот", ама изглеа е обично струмичко сељачиште шо на времето фрлало ѓубре низ заден прозор на студентски...
Mожда не го бил Виц'то туку го бил Хамди Кока Коља из Шутке ... :angel:
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.719
Возење во спротивен правец во едносмерна улица + напуштање на место на незгода
Ова чим си напуштила место на незгода валда не ти била регистрирана колата, иначе само со европски би поминала а оштетениот ќе се расправаше со осигурителната а не со тебе.

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
На врв Bottom