Сообраќајни прекршоци и казни

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.209
Поени од реакции
13.305
Колку саати после пиење опаѓа количеството на алкохол во крвта ... на пр. ако се пие денес попладне или навечер, а дури утредента лицето треба да вози прва смена на работа значи некаде 07 или 07.30 часот треба да тргне да вози со колата, дали сеуште после неколку саати или после цели 12 саати опаѓа значително количеството на алкохол или сеуште го има над дозволените нивоа !
Досега фала богу не ме стопирале и ставиле на дрегер да дувам, но за секој случај сакам да си внимавам на време да не ме јаде мечката после ![DOUBLEPOST=1548775070][/DOUBLEPOST]

За само еден месец полиција те сопрела 4 пати ... :angel::vozbud:
Мамурен у комбинација со ненаспан е далеку покрвава комбинација од начукан. Ова од искуство ти кажувам. Сме праеле у помлади години такви експерименти...на пример - одиш на журка во Охрид до сабајле и се враќаш наредниот ден дома - не покушавајте такви работи. Познавам многу возрасни луѓе, по 40-50 години и повеќе, што мислат дека имаат "контролирано" пијанство...мислам дека се у тешка заблуда и само имаат среќа (не мислам на плаќање казни, туку загрозување на живот). Нормално дека ти треба време, сон, пообилно јадење. И помлади луѓе мислат дека тоа кај нив иде побрзо, ама пак, треба време.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
3.322
Поени од реакции
2.375
Јас сум баш од Куманово ке видиме како ќе биде ова ми е прва ваква казна а последната ми е 2014 за погрешно паркирање овај месец ме имат сопрено 4 пати и за ништо ме немат пишано секако дури еднаш ми бара резервни сијалички за кола кои ги имав немат повод па ке видиме крајот мислам забрана дека ке ја стават како и да е
Кажими кој судија е одма ке ти кажам на што си...[DOUBLEPOST=1548780381][/DOUBLEPOST]Инаку, заморот е многу поопасен од алкохолот, но јас ако се прашувам поради алкохол би ги зголемил казните уште повеќе.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.355
[DOUBLEPOST=1548780381][/DOUBLEPOST]Поради алкохол би ги зголемил казните уште повеќе.
Реално и така треба да биде, но проблем е што поради мочковци како овој од погоре, врски што ќе фаќа за да му поништат казна и забрана, ќе го јадеш ти за банални работи.
Убаво пиша Алмеида.
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Me interesira dali e vozmozno avtomobil na bugarski tabli vo moja sopstvenost da moze legalno da go vozi tatko mi koj shto ima samo makedonsko drzavjanstvo i makedonska vozachka dozvola? Dali e mozno so polnomoshtvo da moze legalno da go upravuva voziloto ?
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.209
Поени од реакции
13.305
Може и чукун-дедо ти да го вози, пошо со тоа шо си извадил ти пасош од татарстан си го прогласил и него за тоа. Само треба да оди и он да си извади нивни пасош и слободно нека ги треска нашите улици, а ти плаќај таму регистрација.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
Може и чукун-дедо ти да го вози, пошо со тоа шо си извадил ти пасош од татарстан си го прогласил и него за тоа. Само треба да оди и он да си извади нивни пасош и слободно нека ги треска нашите улици, а ти плаќај таму регистрација.
Заборави да го укориш што и зелен картон не плаќа овде, се за*ал начисто човекот! Не те боли што не опљачкаа и парите уџум ги однесоа, па уште и крив го најде човекот. Од арно не вадел бугарски пасош сигурно.
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.209
Поени од реакции
13.305
Заборави да го укориш што и зелен картон не плаќа овде, се за*ал начисто човекот! Не те боли што не опљачкаа и парите уџум ги однесоа, па уште и крив го најде човекот. Од арно не вадел бугарски пасош сигурно.
А не е пљачка шо ја плаќам осигурања, патишта, говна овде, у оваа „држава“, а некој оди тоа и у странска држава го праи, демек за поефтино?
Ај многу ме занима, објасни ми!

Немам сочувство....и мене не ми е добро, па на крај на памет не ми паѓа у татарстан да си ја барам иднината.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
А не е пљачка шо ја плаќам осигурања, патишта, говна овде, у оваа „држава“, а некој оди тоа и у странска држава го праи, демек за поефтино?
Ај многу ме занима, објасни ми!

Немам сочувство....и мене не ми е добро, па на крај на памет не ми паѓа у татарстан да си ја барам иднината.
Отидовме офтопик, а може и не!
Не си бил во нивна кожа, не можеш да знаеш.
90% од тие што земале бг државјанство е малку од малку да да си ја подобрат очајната состојба.
Е ај сега ти кажи ми зошто човекот е крив оти на родната му земјичка, ама ич чур не и куе за него?
А тоа за твоите 100 евра е релативна работа, он може со километражата овде само преку гориво и патарини да плаќа и повеќе!
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.209
Поени од реакции
13.305
Отидовме офтопик, а може и не!
Не си бил во нивна кожа, не можеш да знаеш.
90% од тие што земале бг државјанство е малку од малку да да си ја подобрат очајната состојба.
Е ај сега ти кажи ми зошто човекот е крив оти на родната му земјичка, ама ич чур не и куе за него?
А тоа за твоите 100 евра е релативна работа, он може со километражата овде само преку гориво и патарини да плаќа и повеќе!
Суштински е.
Не е офтопик.

Истата земја и за мене ништо не напраила.
Сега ќе им отпишуваат долгови за неплатени сметки. Утре ќе им даваат пензија без еден ден стаж.
Го има ова негде на друго место на планетава?

И штом купил кола, не ми кажувај дека нема пари. Таа кола сигурно не чини 500 евра, за 100 евра да му се многу за регистрација.

Во 99% од земјите во светот, ако си сиромав - не возиш кола - тоа е тоа. Знаеш колкав дел од населението на планетава е на точак или моторче?

Не ги брани.
И имале шанса да се самоорганзираат, да протестираат, да влегуваат во собрание....а тие трчанката у татарска амбасада...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
Суштински е.

Не ги брани.
И имале шанса да се самоорганзираат, да протестираат, да влегуваат во собрание....а тие трчанката у татарска амбасада...
Оти бе НИЕ не се организиравме против овие што направија ршум? Или тебе ова ти изгледа Ок?
Изборот меѓу лепење плакати, скапување во затвор заради влегување во собрание,пушење под ред за работичка од 250 еур? Тоа го нарекуваш шанса? Или земање татарско ( второ) државјанство?
Незнам како после ова што се случи со името и све остало(Груја, Зајко,ДУИ, Мијалков........) ти се пишува за луѓе кои земале второ државјанство?
Стварно отидовме офтоп, доста е!
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.853
Поени од реакции
8.088
Тој со бугарското државјанство ако го праша некој ќе може да се пофали дека е дел од некаква држава и народ, ние што останавме само со „северџанското“ сме дудуците без држава и некаков код.

Me interesira dali e vozmozno avtomobil na bugarski tabli vo moja sopstvenost da moze legalno da go vozi tatko mi koj shto ima samo makedonsko drzavjanstvo i makedonska vozachka dozvola? Dali e mozno so polnomoshtvo da moze legalno da go upravuva voziloto ?
Јас колку што сум запознаен не смееш ни ти да ја возиш на бг табли, т.е барем на влез и излез од државата гранична полиција може да ти забрани влез, така да не сум сигурен дека со полномошно ќе си го решиш проблемот.
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.209
Поени од реакции
13.305
Оти бе НИЕ не се организиравме против овие што направија ршум? Или тебе ова ти изгледа Ок?
Изборот меѓу лепење плакати, скапување во затвор заради влегување во собрание,пушење под ред за работичка од 250 еур? Тоа го нарекуваш шанса? Или земање татарско ( второ) државјанство?
Незнам како после ова што се случи со името и све остало(Груја, Зајко,ДУИ, Мијалков........) ти се пишува за луѓе кои земале второ државјанство?
Стварно отидовме офтоп, доста е!
Не се распраам за политика овде. Принципиелно зборам. За да излезеш од државава ти треба зелен картон за осигурување. По пат плаќаш вињети, патарини...само овие со странски таблици к** си играат у туѓа држава без обврски.
Како се буните дека љочките не плаќале струја...а овие "ок си е" да плаќаат давачки у туѓа држава, па уште ќе паламудат зошто "Македонија пат" не им чистела снег....нека ја донесат "Бугарија п'т" да им чисти...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.853
Поени од реакции
8.088
Кога ќе почнат овие ваквите да ги казнуваат?
https://off.net.mk/lokalno/makedonshtina/strumichki-fraerluk?fbclid=IwAR2LujIF9i7YTFejObRgM50f0nHhBUR-qggV5k8t9HUdnQQRSnoNLAn3Aak
Зошто да му кријат таблици, сељакот на најпрометниот булевар застанува на сред улица и на пешачки, еееејјјј ќе влегувале во ЕУ, мрш упм во нужник треба да му забранат да влезат на вакви бараби, не во еу.
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.209
Поени од реакции
13.305
Да бил вицето, мислам дека на трендоленд не би му било проблем да не потсети "дека дошло живот", ама изглеа е обично струмичко сељачиште шо на времето фрлало ѓубре низ заден прозор на студентски...
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.761
Поени од реакции
2.668
Да бил вицето, мислам дека на трендоленд не би му било проблем да не потсети "дека дошло живот", ама изглеа е обично струмичко сељачиште шо на времето фрлало ѓубре низ заден прозор на студентски...
Што сакаш, муур да удри на сликата?
Што не пиша ти, ами сега наоѓаш маана, де крив бил, де дебел, македонче разбираш.....
 
На врв Bottom