Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
31 јули 2009
Мислења
38
Поени од реакции
1
Значи, имам едно прашање за темава. Денес ме застанаа на Булевар Словенија и ме казнија за прекумерна брзина (81км час) односно 31км на час над дозволеното. Ако сакам да ја платам казната која на платниот налог е 300 евра, наместо со намалување на бодови, дали треба да ја платам само пола сума (150 евра) ако уплатам и ја поднесам уплатата во следните 8 дена?
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.681
Поени од реакции
3.209
цениве за новите казни излегоа во службен весник или не се уште?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
8.198
Поени од реакции
2.400
Значи, имам едно прашање за темава. Денес ме застанаа на Булевар Словенија и ме казнија за прекумерна брзина (81км час) односно 31км на час над дозволеното. Ако сакам да ја платам казната која на платниот налог е 300 евра, наместо со намалување на бодови, дали треба да ја платам само пола сума (150 евра) ако уплатам и ја поднесам уплатата во следните 8 дена?
Да.
 
Член од
28 јануари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da prasam nesto znaci vo sabotata bev izlezen so drugar bevme na 2 piva i vednas po izleguvanje od kafikot me stopirase policija na 100 metri od kaficot .. Sekako mi pobara dokumenti i mi rekoa da duvam sekako jas bev sigororen vo mene zosto ne piev i ne se nadevav deka dve piva ke pokazat povekekje od 0.5 no za zal na dregerot pokaza duri 0.83 jas bev zacuden i vo neveruvanje mi ja pisa kaznata od 225 evra odnosno 40 negativni poeni i mi ja zema vozackata do utredenta. Jas bev ja si ja zemav utredenta no sega me interisira dali ke ima prekrsocna za na sud Za kolku vreme doaga pokanata od sud i dali ke mi ja odzemat vozackata na 3 meseci Vi blagodaram
 
Член од
24 април 2010
Мислења
974
Поени од реакции
1.597
Zdravo sakam da prasam nesto znaci vo sabotata bev izlezen so drugar bevme na 2 piva i vednas po izleguvanje od kafikot me stopirase policija na 100 metri od kaficot .. Sekako mi pobara dokumenti i mi rekoa da duvam sekako jas bev sigororen vo mene zosto ne piev i ne se nadevav deka dve piva ke pokazat povekekje od 0.5 no za zal na dregerot pokaza duri 0.83 jas bev zacuden i vo neveruvanje mi ja pisa kaznata od 225 evra odnosno 40 negativni poeni i mi ja zema vozackata do utredenta. Jas bev ja si ja zemav utredenta no sega me interisira dali ke ima prekrsocna za na sud Za kolku vreme doaga pokanata od sud i dali ke mi ja odzemat vozackata na 3 meseci Vi blagodaram
ako ne ja platis ili stavas negativni poeni, nema da odi v sud tuku tie prijavi odat vo ujp i ke ti blokirat smetki, a za zabrana sekako ke imas od 3 do 12 meseci
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
459
Поени од реакции
279
Zdravo sakam da prasam nesto znaci vo sabotata bev izlezen so drugar bevme na 2 piva i vednas po izleguvanje od kafikot me stopirase policija na 100 metri od kaficot .. Sekako mi pobara dokumenti i mi rekoa da duvam sekako jas bev sigororen vo mene zosto ne piev i ne se nadevav deka dve piva ke pokazat povekekje od 0.5 no za zal na dregerot pokaza duri 0.83 jas bev zacuden i vo neveruvanje mi ja pisa kaznata od 225 evra odnosno 40 negativni poeni i mi ja zema vozackata do utredenta. Jas bev ja si ja zemav utredenta no sega me interisira dali ke ima prekrsocna za na sud Za kolku vreme doaga pokanata od sud i dali ke mi ja odzemat vozackata na 3 meseci Vi blagodaram
Ќе има прекршочна санкција забрана за управување на моторно возило од категоријата со која си го направил прекршокот во рок од 3 до 6 месеци.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
21.851
Поени од реакции
32.485
Zdravo sakam da prasam nesto znaci vo sabotata bev izlezen so drugar bevme na 2 piva i vednas po izleguvanje od kafikot me stopirase policija na 100 metri od kaficot .. Sekako mi pobara dokumenti i mi rekoa da duvam sekako jas bev sigororen vo mene zosto ne piev i ne se nadevav deka dve piva ke pokazat povekekje od 0.5 no za zal na dregerot pokaza duri 0.83 jas bev zacuden i vo neveruvanje mi ja pisa kaznata od 225 evra odnosno 40 negativni poeni i mi ja zema vozackata do utredenta. Jas bev ja si ja zemav utredenta no sega me interisira dali ke ima prekrsocna za na sud Za kolku vreme doaga pokanata od sud i dali ke mi ja odzemat vozackata na 3 meseci Vi blagodaram
Ти немаш пријател судија?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
28 јануари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Немам никој ни судија ни полицаец за тоа прашувам прв пат ми е вакво искуство
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.154
Едно пиво е околу 0.5
Со две веќе си над лимитот.

Прекршочна аутоматски иде за проаѓање на црвено, алкохол, брзина над 20 км/х над дозволено, а мислам дека и за непропуштање пешак.
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.154
Ќе си ја отслужиш и нека ти биде памет за понатаму.
Со свињите на крај не се искача.
Пази коа е крај на месец, како сега. Пошо пунат месечни квоти со тоа казните.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.354
Едно пиво е околу 0.5
За ова мислам дека не си во право.. Другарче на 4 пива големи има дувано 0.27. Јас лично видов на дрегерот, фудбал гледавме пред тоа во еден кафич
 

Almeida

гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.148
Поени од реакции
13.154
За ова мислам дека не си во право.. Другарче на 4 пива големи има дувано 0.27. Јас лично видов на дрегерот, фудбал гледавме пред тоа во еден кафич
Килажа, време, вода, храна?

И мене ми личи многу над 0,5, ама е мислам дека е над 0,5.
Да докажеш дека дрегерот е неисправен е научна фантастика.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
567
Поени од реакции
230
Јас имам дувнато 0.4 со 5 штока. Имаат нови дрегери, ваљда сензитивни се :)
 
На врв Bottom