Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  175
  Правилата се дека минување на жолто светло е дозволено доколку возачот не може да закочи без да ја загрози безбедноста на сообраќајот. Е сеа тоа што полицијата користи поради тоа што не можиш ти да докажиш дека си поминал на жолто е друга работа.
   
 2. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  5.686
  Допаѓања:
  11.646
  Така ќе платиш казна и за брзо возење, пошо 50km/h е дозволена градска.
  Другово има логика, ама пак ќе кажам - со свињите нема логика, почнувајќи од тој најгоре.
  Сообраќајната треба да се понаша вака, ама со мајмуни у скупи коли, спуштени коли, шо паркираат кај ќе им текне, се тркаат у сред град, возат пијани....тоа у реду, ама за вакви ситуации треба ќутек маање. Прибраа цела неписмена, исфрустрирана и неспособна и пред се' учкарска багра и не се ни милиметар померени у покачување безбедност, култура на возење.
   
 3. Mafo1

  Mafo1

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  2.469
  Допаѓања:
  1.124
  Обично таквите мајмуни у скупи коли имаат миљон врски и контакти, и никад нема да платат казна, па не му вреди да си го расипуваат зборот со др луѓе и ги пуштаат, тука се обичните смртници да надокнадат..[/QUOTE]
   
  Последно уредено: 10 јануари 2019
 4. regan21

  regan21

  Член од:
  петок
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  0
  09.01 си идам од на гости (наиме)во друг град, ме застана полиција во 1:20 а сум почетник возач уште 5 месеци, имав пиено 5-6 жолти, за после 11 ништо не ми рекоа ме прашаја имаш пиено имам му реков , ајде да дуваш на дрегер покажа 1.2 промили, ме пишаја 275 еу или 50 негативни
  Денес си ја зедов возачката, забраната за возење била од 3-12 месеци е сега во судот судијата го фативме пријател и рече дека ке се среди дека прв пат ке поминам само со опомена или најмала казна од 1 месец пошто мие прв прекршок и дека се однесував долично со полицаецот кој ке биди во мое присуство на судењето, е сега незнам дали да ги платам 275 еу или да ми внесат 50 негативни
   
 5. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  175
  Нема да поминиш со 1 месец ниту со опомена, ќе ти се одземи возачката најмалце 6 месеци. Тоа е законска постапка.

  Патем, недолично и срамотно е да бараш пријатели за казна поради алкохол, заради неодоговорни возачи како тебе гинат луѓе. Почетник возач со 1.2 промили алкохол...
   
  Последно уредено: 11 јануари 2019 во 15:26
  На Bojan Van Buuren, bobi2006, Sky* и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.027
  Допаѓања:
  1.805
  Јас да сум нема да ти дадам 10 години возило да видиш камоли да го возиш.
  Не заради тоа што си возач почетник или заради тоа што имаш X години... туку ради тоа што си возел со 5-6 жолти.

  A piece of advice.

  Утре, недај Боже, така поднапиен кога ќе си и да ти се читни под кола некој суициден кретен ти ќе си лежиш взатвор пошто ниту еден судија нема да се нафати да го „фатите“.
  Истото ти е при секоја сообраќајка што ќе ја направиш, а и да не си виновен ќе го јадиш калапот за голем дел од последиците.
  Да не зборам и сам што може да си наштетиш, моторика се намалва кога си напиен. Фати такси следна прилика.

  Затоа МКД е банана држава, заради вакви работи.
   
  На Mich0MKD, idividi, Turtle и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.706
  1,2 промили ццц труп
   
  На Mr.Deni, Mich0MKD, idividi и уште 7 други им се допаѓа ова.
 8. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  175
  Казните за алкохол според мене треба да се дуплираат, заради вакви идиотски работи и неодговорни возачи а посебно почетници јас имам пријатели кој и ден денес ни криви ни должни имаат последици од сообраќајки.
   
  Mich0MKD, Кеплер, Krstev и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.706
  Викни си го пријателот судија и во ендек кога ќе завршиш, и од таму да те вади. Страшна работа, не Северна, со ураниум треба да не гаѓаат.
   
  На zmej gorjanin, Mich0MKD, whatto и уште 4 други им се допаѓа ова.
 10. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  175
  Малку само знае дека по законска постапка МОРА да му изречи најмалце 6 месеци казна поради управување со моторно возило под дејство на алкохол над 1,00г/кг. Ама ако, нека има надеж дур не му стигни судската покана :)

  П.С @regan21 Не впишувај 50 негативни, плати си ја казната. Барем буџетот на РМ да профитира од вакви како тебе.
   
  На Mich0MKD, Turtle, Кеплер и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  20.315
  Допаѓања:
  30.248
  Премали се казните. Овој ќе помине со помалку, ама и 6 месеци да му дадат пак ќе вози и со забрана. За ова можам да се кладам. Може ќе дојде и да ни се пофали.

  Ваквите што уште од почеток гледаат да избегнат казна или да добијат минимална наместо тоа да и е памет за следен пат, е тие и утре ќе направат и друга глупост и па ќе го фаќаат пријателот.

  Јас да сум му татко каков пријател судија бе, снаоѓај се сам.
  И таа ноќ со 1.2 промили надвор ќе спие.

  Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
   
 12. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  175
  Законски најмала предвидена забрана за дејство под алкохол над 1,00г/кг е 6 месеци. Нема да помини со помалку.
   
 13. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  1.884
  Допаѓања:
  1.791
  Не се секирај, ќе го наштелуваат записникот! Ќе го јаде некој друг што ќе помине на жолто и кој нема судија пријател :mad:
   
  На Beric Dondarrion и Кеплер им се допаѓа ова.
 14. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  359
  Допаѓања:
  175
  Записникот нема теоретска шанса да се "наштелува" ниту пак да се уништи. Никој не би ризикувал кривично дело заради некој што возел пијан. Судијата можи да му е пријател за да му пресуди минималната забрана. Ништо друго.
   
 15. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  8.047
  Допаѓања:
  7.680
  Da, ama mozhe MVR da se zhali ako smetaat deka presudata ne e korektna.
   

Сподели преку: