Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
вчера еден на ФБ пиша дека го сопрала полиција и му правела проверка на сопирачки ( не напиша дали го однеле во станица за технички преглед) и му нашле дека 2-3% му е намалено кочењето и некоја дебела казна му опнале ?? Некој нов закон ?
А се сеќавам во ЕхЈу, колега на работа купи НОВА Лада, ја регистрира и на пат вон Скопје го запира полиција, полицаецот бара тој да седне во возило и да проба како кочи... се погодило на патот каде пробувал да има нафрлани камчиња и кога полицаецот пробал колата малку излизгала, си платил дебела казна
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
вчера еден на ФБ пиша дека го сопрала полиција и му правела проверка на сопирачки ( не напиша дали го однеле во станица за технички преглед) и му нашле дека 2-3% му е намалено кочењето и некоја дебела казна му опнале ?? Некој нов закон ?
А се сеќавам во ЕхЈу, колега на работа купи НОВА Лада, ја регистрира и на пат вон Скопје го запира полиција, полицаецот бара тој да седне во возило и да проба како кочи... се погодило на патот каде пробувал да има нафрлани камчиња и кога полицаецот пробал колата малку излизгала, си платил дебела казна
Бил истиот полицаец, гарант. Само сега е поискусен, па процентите на нога ги осеќа

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Не тресте глупости, на технички се испитуваат тие работи
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Pa normalno, ama kako da odgovoris na prasanjeto na Ireal. Procitaj go uste ednas

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
овој на ФБ ѕидот сообрааќаен срам тврди дека му земале таблиците и 400 евра е казна за 2% отстапување во кочењето меѓу тркалата ...
.. и ако навистина било тоа, ( веројатно имало некоја друга причина), но прашањето ми е околу новиот закон за вонреден технички преглед, т.е. мислам дека во ЕУ сопственикот само треба да има НАЛЕПНИЦА од сервисот и од технички преглед и вољно е, а тие си одговараат...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Млада прилепчанка 15 години е во инвалидска количка: Ја покосија на пешачки премин, возачот ослободен
Моника Додева е девојчето кое веќе 15 години е во инвалидска количка, по заслуга на алкохол, голема брзина и Црвено светло. И не по нејзина вина, туку по вина на човекот во другото возило, кој бил во алкохолизирана состојба и кој по несреќата не чувствувал вина за стореното.

Иако свесен за направеното, не се ни потрудил да се извини или пак да помогне околу лекувањето. Не добил никаква затворска, ниту пак парична казна.

 
Член од
22 август 2009
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.036
Имам едно прашање, ме казнија во 2012 година за сообраќаен прекршок, бев на суд и ми стигна потоа дома пресуда виновен ау треба да платам глоба плус судски паушал. Е сеа тоаш не работев и не платив ни глобс ниту судски паушал.
Ми дојде писмо од извршител деновиве после 5 години(односно 4 год и 11месеци пошто пресудата станала правосилна во декември 2012а прекшокот беше во мај) да платам за тоа дело само за судскиот паушал. Е сеа прашањето ми е зашто ми стига само за паушалот дали е можно да стигне и за самата казна која е далеку поголема од паушалот. Извршителот ми вика уште нема доставено предмет за казната само за паушалот.

Како иде тоа за застареност на веќе изречена пресуда која станала правосилна за глоба и за судска такса?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Мислам дека казните за пешаци треба да бидат дури и повисоки од казните за возачите без разлика дали станува збор за полнолетни или малолетни лица ... кој ку*ац ако некој возач си вози фино и поштено со прилагодена брзина спрема условите на патот и ги почитува сите сообраќајни правила кога има купишта пешаци кои ниту внимаваат каде преминуваат улица(на места каде нема пешачки премин), ниту погледнуваат лево и десно пред да ја поминат улицата, едноставно нагло истрчуваат пред возилата, ова особено се случува на места каде има во непосредна близина основни, средни школи или факултети и едноставно бе не се гледа каде се оди битно е да се оди и трча а каде друг нека му ја мисли ... подобро да стојат џандари-сообраќајци на ваквите локации и да опнуваат казни отколку негде на отворен пат во некоја пустелија каде нема скоро никаква фреквенција на луѓе !
 
Член од
10 август 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Таксист сум и пред извесен период на семафор чукнав еден друг таксист ништо немаше голема штета све беше океј на колата но во колата што ја чукнав имало патничка и сеа типката извадила 300 документи како имало 300 повреди и од еднаш ми бара оштета од 200 000 денари што понатамо ?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
Таксист сум и пред извесен период на семафор чукнав еден друг таксист ништо немаше голема штета све беше океј на колата но во колата што ја чукнав имало патничка и сеа типката извадила 300 документи како имало 300 повреди и од еднаш ми бара оштета од 200 000 денари што понатамо ?
ooo bratce toa ti e rabota na advokat
ali cim stetata bila mala i ne doslo policija da naprave zapisnik , mislam deka za gjabe vade dokumenti ,plus svedok ke bide i toj soferot od drugto taksi
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Имам едно прашање, ме казнија во 2012 година за сообраќаен прекршок, бев на суд и ми стигна потоа дома пресуда виновен ау треба да платам глоба плус судски паушал. Е сеа тоаш не работев и не платив ни глобс ниту судски паушал.
Ми дојде писмо од извршител деновиве после 5 години(односно 4 год и 11месеци пошто пресудата станала правосилна во декември 2012а прекшокот беше во мај) да платам за тоа дело само за судскиот паушал. Е сеа прашањето ми е зашто ми стига само за паушалот дали е можно да стигне и за самата казна која е далеку поголема од паушалот. Извршителот ми вика уште нема доставено предмет за казната само за паушалот.

Како иде тоа за застареност на веќе изречена пресуда која станала правосилна за глоба и за судска такса?
Па не застарува казната после 3 години?[DOUBLEPOST=1512823871][/DOUBLEPOST]
Имам едно прашање, ме казнија во 2012 година за сообраќаен прекршок, бев на суд и ми стигна потоа дома пресуда виновен ау треба да платам глоба плус судски паушал. Е сеа тоаш не работев и не платив ни глобс ниту судски паушал.
Ми дојде писмо од извршител деновиве после 5 години(односно 4 год и 11месеци пошто пресудата станала правосилна во декември 2012а прекшокот беше во мај) да платам за тоа дело само за судскиот паушал. Е сеа прашањето ми е зашто ми стига само за паушалот дали е можно да стигне и за самата казна која е далеку поголема од паушалот. Извршителот ми вика уште нема доставено предмет за казната само за паушалот.

Како иде тоа за застареност на веќе изречена пресуда која станала правосилна за глоба и за судска такса?
Па не застарува казната после 3 години?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
ooo bratce toa ti e rabota na advokat
ali cim stetata bila mala i ne doslo policija da naprave zapisnik , mislam deka za gjabe vade dokumenti ,plus svedok ke bide i toj soferot od drugto taksi
имај на ум дека во МКД све е можно
какви сведоци какви бакрачи цела шема е тоа
на вујко ми му натоварија 25000 евра да плати ни крив ни дужен
мава еден у него дупе пијан, му влегува у лента со мотор, вујкоми 100% исправен, со записник од полиција со све, на суд го викнаа ко сведок само, за по година дена тој да си умре па неговите фатиле врски си лапнале пари од осигурителна и сеа мора некој да ги врати
така да таа ако лапне пари од дечково за свеќи нека си ги даде


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Таксист сум и пред извесен период на семафор чукнав еден друг таксист ништо немаше голема штета све беше океј на колата но во колата што ја чукнав имало патничка и сеа типката извадила 300 документи како имало 300 повреди и од еднаш ми бара оштета од 200 000 денари што понатамо ?
Se imaat dogovoreno so taxistot so ja vozel.Ke delat pola-pola.
 
Член од
14 октомври 2009
Мислења
431
Поени од реакции
295
Здраво дечки. Ве молам за инфо, дали е проблем ако направам европски со возило кое не е на мое име(на име на татко ми е), односно дали осигурителната компанија може да одбие да ја покрие штетата. Јас сум крив во случајот, а штетата е многу мала, пукнатина на браникот на другата кола.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom