Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

1. dark warrior™

dark warrior™ The Police

Член од:
    5 септември 2009
    Мислења:
    3.306
    Допаѓања:
    564
    Тоа ливче не тие никаков доказ дека си имаш возачка доколку сакал можел да ти прави проблем ;)

2. Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

Член од:
    12 декември 2010
    Мислења:
    3.952
    Допаѓања:
    2.938
    ">
    како не е доказ?
    доказ е дека си положил и дека ке извадиш е сеа дали казнуваат или не тоа незнам
    пред добри 10 години и кас така возев со тоа ливче и од авто школа ми рекоа дека можам да возам

3. dark warrior™

dark warrior™ The Police

Член од:
    5 септември 2009
    Мислења:
    3.306
    Допаѓања:
    564
    Тоа е доказ дека си положил али тоа не е валиден доказ тоа тие обичен лист што никаде не е внесен така ако сакаш и сам дома моеш да си напраеш такво ливче незнам како авто школите сами ви викаат на вози со ова

4. GreenRoot

GreenRoot ^Зелен^

Член од:
    20 јули 2011
    Мислења:
    1.946
    Допаѓања:
    1.060
    Ја незнам на некој да му пишале казна за тоа.

Не ме застанаа никогаш кога возев со потврдата, али возев само локално, никако на автопат. А и тоа ми беше препораката од автошкола.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk

5. Shteff Mathers

Shteff Mathers

Член од:
    10 декември 2010
    Мислења:
    2.773
    Допаѓања:
    1.984
    Дали знаете за случај каде што некој бил казнет за возење на автомобил појак од 77kW(возач почетник 2 год не смее да вози после 11 и кола појака од 77kw)?Не е голема разлика 8кw се, ама закон си е закон.Малце глуп ми е законов, што треба да правам година дена да не возам?(А тие што вообичаено кршат закони и прават бељи, продолжуваат по нивно како и да е. Хинт: Мамини и Татини галеничиња од појаки фамилии или функционери)

6. Lu5

Lu5 Som la gent Blaugrana!

Член од:
    30 ноември 2011
    Мислења:
    4.002
    Допаѓања:
    6.795
    Мене лани ме запреа кај Градско и ми пишаа казна за возење 69 во зона каде е дозволено 40. За тоа дека колата ми беше над 77kw ми рече само „Знаеш дека не смееш да ја возеш оваа кола така? Ќе ти прогледам низ прсти за тоа овој пат“. И јас сум возач почетник, уште некој месец барем :)

7. CurvaSudMilano

CurvaSudMilano

Член од:
    27 јуни 2008
    Мислења:
    8.910
    Допаѓања:
    5.523
    Не е голема разликата ? :D Знам за случај кај што имаат мрчено за +1kW кога беше стариот закон и ограничувањето од 75kW за возач почетник, a исто така знам и за случај како твојот каде што за +10kW ништо немаат спомнато. Реално за ова со киловатите дали ќе ти пишат или нема да ти пишат казна зависи од тоа на која нога е станат полицаецот, а за после 23h ти ја пишуваат 99% без око да им трепне.

8. Shteff Mathers

Shteff Mathers

Член од:
    10 декември 2010
    Мислења:
    2.773
    Допаѓања:
    1.984
    Добро за после 23h ми е кристално јасно, само ме интересираше дали се замараат со kw, да знам дали да ескивирам после 11( 0 поени на книшка иам за сега), ако ми ги лупнат и двете да не пробувам.Инаку исто е тежината за kw, 200 евра или 35 негативни?
    --- Споено дупло мислење, 13 октомври 2017 во 12:07 ---
    Си имал среќа,за возење 30+ од дозволеното поприлично солени казни се добиваат :)

На Lu5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CurvaSudMilano

CurvaSudMilano

Член од:
    27 јуни 2008
    Мислења:
    8.910
    Допаѓања:
    5.523

На Shteff Mathers му/ѝ се допаѓа ова.
  10. La Española

La Española Лекот е отров!

Член од:
    1 февруари 2007
    Мислења:
    1.803
    Допаѓања:
    552
    Јас имам неколку прашања ако се нашол некој во слична ситуација или има познавање...

Ми стигна од прекршочен покана за рочиште за санкција привремена забрана за управување со моторно возило.. Е сега откако ќе отидам на рочиштево и ќе донесат решение за забрана, тоа оди до МВР. Прашањево ми е дали ќе мора да се сликам за нова возачка дозвола со вметната забрана? И што ако не отидам да се сликам за нова со вметната забрана.. Малце глупа ми е одлукава пошто ако веќе тие ја вметнат во досие санкцијата нормално дека јас од страв нема да возам. Од каде потребата за вадење на нова возачка (башка и ја нема да возам така да нема да ја користам таа возачка), па после ко ќе престане забраната пак нова возачка.. Малтретирања и бирократии до ПМ. Башка моментот што пред недела извадив нова возачка.:mad:

Другото прашање ми е.. Имав мандатен платен налог за истиов прекршок за кој ми се изрече погорнава санкција. Требаше да впишам казнени ама ја скроз ја изумив казнава и прошол рокот. Сега може ли нешто да се стори, да платам казната јас или ќе мора да чекам присилна наплата.. Кај оди таа наплата? Ќе имам ли известување, опомена или ќе ми влечат од сметка?

Фала однапред:pipi:

11. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    68.429
    Допаѓања:
    130.292
    Не знам дали е ова нешто ново ама знам двајца што беа казнети со по 6 месеци забрана за управување возило и им дојдоа до дома да им ја земат дозволата, не се вметнуваше никаква забрана.

12. Che59

Che59

Член од:
    28 февруари 2017
    Мислења:
    303
    Допаѓања:
    195
    Им одговорив јас уште веднаш ама секој сака да си толкува како што му одговара:D .

13. Ivica^

Ivica^ Confident Liar

Член од:
    14 август 2007
    Мислења:
    7.877
    Допаѓања:
    7.196
    Мора да идеш да се сликаш за нова возачка со вметната забрана.
    Ако не отидеш ќе ти дојдат чичковци полицајци на врата да ти ја земат возачката и ќе ти речат да идеш да се сликаш за нова.

Сподели преку: