Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.415
  Допаѓања:
  587
  Тоа ливче не тие никаков доказ дека си имаш возачка доколку сакал можел да ти прави проблем ;)
   
 2. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  4.229
  Допаѓања:
  3.197
  ">
  како не е доказ?
  доказ е дека си положил и дека ке извадиш е сеа дали казнуваат или не тоа незнам
  пред добри 10 години и кас така возев со тоа ливче и од авто школа ми рекоа дека можам да возам
   
 3. dark warrior™

  dark warrior™

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.415
  Допаѓања:
  587
  Тоа е доказ дека си положил али тоа не е валиден доказ тоа тие обичен лист што никаде не е внесен така ако сакаш и сам дома моеш да си напраеш такво ливче незнам како авто школите сами ви викаат на вози со ова
   
 4. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  2.012
  Допаѓања:
  1.180
  Ја незнам на некој да му пишале казна за тоа.

  Не ме застанаа никогаш кога возев со потврдата, али возев само локално, никако на автопат. А и тоа ми беше препораката од автошкола.

  Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
   
 5. Shteff Mathers

  Shteff Mathers

  Член од:
  10 декември 2010
  Мислења:
  2.966
  Допаѓања:
  2.149
  Дали знаете за случај каде што некој бил казнет за возење на автомобил појак од 77kW(возач почетник 2 год не смее да вози после 11 и кола појака од 77kw)?Не е голема разлика 8кw се, ама закон си е закон.Малце глуп ми е законов, што треба да правам година дена да не возам?(А тие што вообичаено кршат закони и прават бељи, продолжуваат по нивно како и да е. Хинт: Мамини и Татини галеничиња од појаки фамилии или функционери)
   
 6. Lu5

  Lu5 Som la gent Blaugrana!

  Член од:
  30 ноември 2011
  Мислења:
  4.048
  Допаѓања:
  6.897
  Мене лани ме запреа кај Градско и ми пишаа казна за возење 69 во зона каде е дозволено 40. За тоа дека колата ми беше над 77kw ми рече само „Знаеш дека не смееш да ја возеш оваа кола така? Ќе ти прогледам низ прсти за тоа овој пат“. И јас сум возач почетник, уште некој месец барем :)
   
 7. CurvaSudMilano

  CurvaSudMilano

  Член од:
  27 јуни 2008
  Мислења:
  9.024
  Допаѓања:
  5.943
  Не е голема разликата ? :D Знам за случај кај што имаат мрчено за +1kW кога беше стариот закон и ограничувањето од 75kW за возач почетник, a исто така знам и за случај како твојот каде што за +10kW ништо немаат спомнато. Реално за ова со киловатите дали ќе ти пишат или нема да ти пишат казна зависи од тоа на која нога е станат полицаецот, а за после 23h ти ја пишуваат 99% без око да им трепне.
   
 8. Shteff Mathers

  Shteff Mathers

  Член од:
  10 декември 2010
  Мислења:
  2.966
  Допаѓања:
  2.149
  Добро за после 23h ми е кристално јасно, само ме интересираше дали се замараат со kw, да знам дали да ескивирам после 11( 0 поени на книшка иам за сега), ако ми ги лупнат и двете да не пробувам.Инаку исто е тежината за kw, 200 евра или 35 негативни?
  --- Споено дупло мислење, 13 октомври 2017 ---
  Си имал среќа,за возење 30+ од дозволеното поприлично солени казни се добиваат :)
   
  На Lu5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. CurvaSudMilano

  CurvaSudMilano

  Член од:
  27 јуни 2008
  Мислења:
  9.024
  Допаѓања:
  5.943
  [​IMG]
   
  На Shteff Mathers му/ѝ се допаѓа ова.
 10. La Española

  La Española Лекот е отров!

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  1.806
  Допаѓања:
  553
  Јас имам неколку прашања ако се нашол некој во слична ситуација или има познавање...

  Ми стигна од прекршочен покана за рочиште за санкција привремена забрана за управување со моторно возило.. Е сега откако ќе отидам на рочиштево и ќе донесат решение за забрана, тоа оди до МВР. Прашањево ми е дали ќе мора да се сликам за нова возачка дозвола со вметната забрана? И што ако не отидам да се сликам за нова со вметната забрана.. Малце глупа ми е одлукава пошто ако веќе тие ја вметнат во досие санкцијата нормално дека јас од страв нема да возам. Од каде потребата за вадење на нова возачка (башка и ја нема да возам така да нема да ја користам таа возачка), па после ко ќе престане забраната пак нова возачка.. Малтретирања и бирократии до ПМ. Башка моментот што пред недела извадив нова возачка.:mad:

  Другото прашање ми е.. Имав мандатен платен налог за истиов прекршок за кој ми се изрече погорнава санкција. Требаше да впишам казнени ама ја скроз ја изумив казнава и прошол рокот. Сега може ли нешто да се стори, да платам казната јас или ќе мора да чекам присилна наплата.. Кај оди таа наплата? Ќе имам ли известување, опомена или ќе ми влечат од сметка?

  Фала однапред:pipi:
   
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  71.147
  Допаѓања:
  138.707
  Не знам дали е ова нешто ново ама знам двајца што беа казнети со по 6 месеци забрана за управување возило и им дојдоа до дома да им ја земат дозволата, не се вметнуваше никаква забрана.
   
 12. Che59

  Che59

  Член од:
  28 февруари 2017
  Мислења:
  947
  Допаѓања:
  840
  Им одговорив јас уште веднаш ама секој сака да си толкува како што му одговара:D .
   
 13. Ivica^

  Ivica^ Confident Liar

  Член од:
  14 август 2007
  Мислења:
  7.927
  Допаѓања:
  7.277
  Мора да идеш да се сликаш за нова возачка со вметната забрана.
  Ако не отидеш ќе ти дојдат чичковци полицајци на врата да ти ја земат возачката и ќе ти речат да идеш да се сликаш за нова.
   
 14. RadE_Strongest

  RadE_Strongest Field Marshal

  Член од:
  31 март 2009
  Мислења:
  612
  Допаѓања:
  290
  Да не има некој искуство со А категорија возач почетник и мотор над 25kw?

  Од автошколата инструкторот ми вика не се замарај земи си каков сакаш мотор тој закон стар е, демек и да те казни полицаец на суд ке паднело. некој слујано информиран за ова?

  Иронијата е во тоа што за да полагаш за А категорија мора обуката и полагањето да ти биде на 600 кубика и мин 80 коња мотор, а после тоа ти викаат а оп не можеш ти 2 години да возиш мотор над 30 коња ! миндфак тотален , со 25kw макс 250 кубика кинеско нешто имаш - нема логика да не смееш 600 кубика а за тоа си полагал...

  п.с. не зборам за тркачки мотор 140+ коња почетник да земе, ама вака не смеам ни патнички обичен 50коња 500цц да имам за по автопат -.-
   
 15. darthvader

  darthvader Lord of the Sith

  Член од:
  10 јануари 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво ме интересира дали ставаат негативни поени за кацига?
   

Сподели преку: