Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Тоа ливче не тие никаков доказ дека си имаш возачка доколку сакал можел да ти прави проблем ;)
како не е доказ?
доказ е дека си положил и дека ке извадиш е сеа дали казнуваат или не тоа незнам
пред добри 10 години и кас така возев со тоа ливче и од авто школа ми рекоа дека можам да возам
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
како не е доказ?
доказ е дека си положил и дека ке извадиш е сеа дали казнуваат или не тоа незнам
пред добри 10 години и кас така возев со тоа ливче и од авто школа ми рекоа дека можам да возам
Тоа е доказ дека си положил али тоа не е валиден доказ тоа тие обичен лист што никаде не е внесен така ако сакаш и сам дома моеш да си напраеш такво ливче незнам како авто школите сами ви викаат на вози со ова
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Не го лажи човекот, ќе го фатат ќе го изгорат. Потврдата ти служи да одиш со неа и да ја подигнеш возачката кога ќе биде готова.

Sent from my Lenovo TB2-X30F using Tapatalk
Ја незнам на некој да му пишале казна за тоа.

Не ме застанаа никогаш кога возев со потврдата, али возев само локално, никако на автопат. А и тоа ми беше препораката од автошкола.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дали знаете за случај каде што некој бил казнет за возење на автомобил појак од 77kW(возач почетник 2 год не смее да вози после 11 и кола појака од 77kw)?Не е голема разлика 8кw се, ама закон си е закон.Малце глуп ми е законов, што треба да правам година дена да не возам?(А тие што вообичаено кршат закони и прават бељи, продолжуваат по нивно како и да е. Хинт: Мамини и Татини галеничиња од појаки фамилии или функционери)
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.212
Поени од реакции
7.269
Дали знаете за случај каде што некој бил казнет за возење на автомобил појак од 77kW(возач почетник 2 год не смее да вози после 11 и кола појака од 77kw)?Не е голема разлика 8кw се, ама закон си е закон.Малце глуп ми е законов, што треба да правам година дена да не возам?(А тие што вообичаено кршат закони и прават бељи, продолжуваат по нивно како и да е. Хинт: Мамини и Татини галеничиња од појаки фамилии или функционери)
Мене лани ме запреа кај Градско и ми пишаа казна за возење 69 во зона каде е дозволено 40. За тоа дека колата ми беше над 77kw ми рече само „Знаеш дека не смееш да ја возеш оваа кола така? Ќе ти прогледам низ прсти за тоа овој пат“. И јас сум возач почетник, уште некој месец барем :)
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Дали знаете за случај каде што некој бил казнет за возење на автомобил појак од 77kW(возач почетник 2 год не смее да вози после 11 и кола појака од 77kw)?Не е голема разлика 8кw се, ама закон си е закон.Малце глуп ми е законов, што треба да правам година дена да не возам?(А тие што вообичаено кршат закони и прават бељи, продолжуваат по нивно како и да е. Хинт: Мамини и Татини галеничиња од појаки фамилии или функционери)
Не е голема разликата ? :D Знам за случај кај што имаат мрчено за +1kW кога беше стариот закон и ограничувањето од 75kW за возач почетник, a исто така знам и за случај како твојот каде што за +10kW ништо немаат спомнато. Реално за ова со киловатите дали ќе ти пишат или нема да ти пишат казна зависи од тоа на која нога е станат полицаецот, а за после 23h ти ја пишуваат 99% без око да им трепне.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Не е голема разликата ? :D Знам за случај кај што имаат мрчено за +1kW кога беше стариот закон и ограничувањето од 75kW за возач почетник, a исто така знам и за случај како твојот каде што за +10kW ништо немаат спомнато. Реално за ова со киловатите дали ќе ти пишат или нема да ти пишат казна зависи од тоа на која нога е станат полицаецот, а за после 23h ти ја пишуваат 99% без око да им трепне.
Добро за после 23h ми е кристално јасно, само ме интересираше дали се замараат со kw, да знам дали да ескивирам после 11( 0 поени на книшка иам за сега), ако ми ги лупнат и двете да не пробувам.Инаку исто е тежината за kw, 200 евра или 35 негативни?[DOUBLEPOST=1507889259][/DOUBLEPOST]
Мене лани ме запреа кај Градско и ми пишаа казна за возење 69 во зона каде е дозволено 40. За тоа дека колата ми беше над 77kw ми рече само „Знаеш дека не смееш да ја возеш оваа кола така? Ќе ти прогледам низ прсти за тоа овој пат“. И јас сум возач почетник, уште некој месец барем :)
Си имал среќа,за возење 30+ од дозволеното поприлично солени казни се добиваат :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu5
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Добро за после 23h ми е кристално јасно, само ме интересираше дали се замараат со kw, да знам дали да ескивирам после 11( 0 поени на книшка иам за сега), ако ми ги лупнат и двете да не пробувам.Инаку исто е тежината за kw, 200 евра или 35 негативни?
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Јас имам неколку прашања ако се нашол некој во слична ситуација или има познавање...

Ми стигна од прекршочен покана за рочиште за санкција привремена забрана за управување со моторно возило.. Е сега откако ќе отидам на рочиштево и ќе донесат решение за забрана, тоа оди до МВР. Прашањево ми е дали ќе мора да се сликам за нова возачка дозвола со вметната забрана? И што ако не отидам да се сликам за нова со вметната забрана.. Малце глупа ми е одлукава пошто ако веќе тие ја вметнат во досие санкцијата нормално дека јас од страв нема да возам. Од каде потребата за вадење на нова возачка (башка и ја нема да возам така да нема да ја користам таа возачка), па после ко ќе престане забраната пак нова возачка.. Малтретирања и бирократии до ПМ. Башка моментот што пред недела извадив нова возачка.:mad:

Другото прашање ми е.. Имав мандатен платен налог за истиов прекршок за кој ми се изрече погорнава санкција. Требаше да впишам казнени ама ја скроз ја изумив казнава и прошол рокот. Сега може ли нешто да се стори, да платам казната јас или ќе мора да чекам присилна наплата.. Кај оди таа наплата? Ќе имам ли известување, опомена или ќе ми влечат од сметка?

Фала однапред:pipi:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ми стигна од прекршочен покана за рочиште за санкција привремена забрана за управување со моторно возило.. Е сега откако ќе отидам на рочиштево и ќе донесат решение за забрана, тоа оди до МВР. Прашањево ми е дали ќе мора да се сликам за нова возачка дозвола со вметната забрана? И што ако не отидам да се сликам за нова со вметната забрана.. Малце глупа ми е одлукава пошто ако веќе тие ја вметнат во досие санкцијата нормално дека јас од страв нема да возам. Од каде потребата за вадење на нова возачка (башка и ја нема да возам така да нема да ја користам таа возачка), па после ко ќе престане забраната пак нова возачка.. Малтретирања и бирократии до ПМ. Башка моментот што пред недела извадив нова возачка.:mad:
Не знам дали е ова нешто ново ама знам двајца што беа казнети со по 6 месеци забрана за управување возило и им дојдоа до дома да им ја земат дозволата, не се вметнуваше никаква забрана.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Не трескајте глупости озбилно ќе ве сфатат. Нерегистрираното возило во овој случај ќе му пишат казна за тоа и ќе си наплати штета од осигурителната компанија на регистрираното возило. Регистрираното нема ништо да добие ако не почитувал првенство на минување и сам ќе си ја поправа колата.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Им одговорив јас уште веднаш ама секој сака да си толкува како што му одговара:D .
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Јас имам неколку прашања ако се нашол некој во слична ситуација или има познавање...

Ми стигна од прекршочен покана за рочиште за санкција привремена забрана за управување со моторно возило.. Е сега откако ќе отидам на рочиштево и ќе донесат решение за забрана, тоа оди до МВР. Прашањево ми е дали ќе мора да се сликам за нова возачка дозвола со вметната забрана? И што ако не отидам да се сликам за нова со вметната забрана.. Малце глупа ми е одлукава пошто ако веќе тие ја вметнат во досие санкцијата нормално дека јас од страв нема да возам. Од каде потребата за вадење на нова возачка (башка и ја нема да возам така да нема да ја користам таа возачка), па после ко ќе престане забраната пак нова возачка.. Малтретирања и бирократии до ПМ. Башка моментот што пред недела извадив нова возачка.:mad:

Другото прашање ми е.. Имав мандатен платен налог за истиов прекршок за кој ми се изрече погорнава санкција. Требаше да впишам казнени ама ја скроз ја изумив казнава и прошол рокот. Сега може ли нешто да се стори, да платам казната јас или ќе мора да чекам присилна наплата.. Кај оди таа наплата? Ќе имам ли известување, опомена или ќе ми влечат од сметка?

Фала однапред:pipi:
Мора да идеш да се сликаш за нова возачка со вметната забрана.
Ако не отидеш ќе ти дојдат чичковци полицајци на врата да ти ја земат возачката и ќе ти речат да идеш да се сликаш за нова.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Да не има некој искуство со А категорија возач почетник и мотор над 25kw?

Од автошколата инструкторот ми вика не се замарај земи си каков сакаш мотор тој закон стар е, демек и да те казни полицаец на суд ке паднело. некој слујано информиран за ова?

Иронијата е во тоа што за да полагаш за А категорија мора обуката и полагањето да ти биде на 600 кубика и мин 80 коња мотор, а после тоа ти викаат а оп не можеш ти 2 години да возиш мотор над 30 коња ! миндфак тотален , со 25kw макс 250 кубика кинеско нешто имаш - нема логика да не смееш 600 кубика а за тоа си полагал...

п.с. не зборам за тркачки мотор 140+ коња почетник да земе, ама вака не смеам ни патнички обичен 50коња 500цц да имам за по автопат -.-
 

darthvader

Authentic Damsels Exemplary Сasual Dating
Член од
10 јануари 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво ме интересира дали ставаат негативни поени за кацига?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom