Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
морало да викнам така ми рекоа и од шлеп службата, прво увид да направи полиција па после да им јавам нив да тргнат, штетата не е мала и дополнително ќе се одреди, мајсторот уште бара делови а ја чукнав и од напред и од позади од страна кај штопот дури дојде до извртување од ударот.

а од сообраќајната така и ми рекоа дека нема да прават записник, сега ако не си достојат на зборот на чест нека им служи јас ни ги молев да не прават записник ни се карав со нив едноставно одлуката беше нивна, јас пред нив чесно си ја признав грешката се извинив и на другите возачи што дојдоа напомош и на полицијата им заблагодарив за услугата дека нема да се прави записник, целиот увид се одвиваше во коректна и пријатна атмосвера без нервозни разговори и повишување на тонот на било која од страните иако момнтот не беше замене таков.

п.с ступчето беше од оние пластичните во тријаголна форма за кои јас мислев дека се само за означување на патот не метално или бетонско, дополнително не сликаа и не бараа ништо да потпишам, немаше ни алкотест или слични проверки
Нема да ти биде изречена никаква прекршочна пријава.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Ако се носат на технички преглед автобусите,како што си пишал,треба цела флота на автобуси на Струмица Експрес,Берово-Транс,и Бисер пром да ги нема на патиштата..Едино Руле може да остане..
Авто Атом се најкрш.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Далу некој знае точно колку време треба да помине за застарување на казна за сообраќаен прекршок ?
Да бидам попрецизен, за претицање на полна линија во 7ми месец 2015 (редовно платена казна во рок од 7 дена).Ме викнаа на суд година дена покасно за одземање на возачка дозвола и ми пресудија 3 месеци - Пресудено 4ти месец 2016. Пресудата ми стигна дома во 12ти месец 2016 и кога отидов да ја предадам возачката во телевизија ми рекоа дека мора да чекам да ми стигне покана од телевизија да дојдам да ми ја одземат, без тоа неможеле. Покана од телевизија никако не ми стига ќе биде скоро уште една година.
Зашто помина општо долго време од самиот прекршок и пресудата, дали може некој точно да ми објасни после колку време застарува (казнава или прекршокот како да е) и од кога се рачуна, дали од кога е изречена пресудата, од кога ми е стигната на домашна адреса или како функционира сето тоа ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Dve koli se udirat od koi ednata e nerigistrirana, em prebrzo vozi na pat so predinstvo, a registiranata go sece patot na drugata? Po logika na zdrav razum neregistiranata kola ne treba uopste da se najde na pat, pri toa i prebrzo se dvize.
Gi znae li nekoj zakonite kakvi se sansite nerigistiranata kola da dobie na sud? Rabira se deka policijata imase uvid na lice mesto.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ќе го окрка тој со помали врски ! Инаку реално секој од учесниците треба да одговара за својот дел од прекршокот .
Првиот за немање регистрирација и пребрзо возење , вториот за непочитување на сообраќајните правила и прописи .
По логиката за нерегистрирано возило , што ја спомна , ако си со камион и видиш некој без таблици , имаш полно право да го здробиш и да не одговараш!
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Dve koli se udirat od koi ednata e nerigistrirana, em prebrzo vozi na pat so predinstvo, a registiranata go sece patot na drugata? Po logika na zdrav razum neregistiranata kola ne treba uopste da se najde na pat, pri toa i prebrzo se dvize.
Gi znae li nekoj zakonite kakvi se sansite nerigistiranata kola da dobie na sud? Rabira se deka policijata imase uvid na lice mesto.
Доколку возилото е не регистриано или возачот нема право да управува со возило тој сие крив по автоматизам ;)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Доколку возилото е не регистриано или возачот нема право да управува со возило тој сие крив по автоматизам ;)
Po avtomatizam da, ama mene me sekira da ne ima vrski u sudo da ne me nasamarat mene za kriv pa da ja pokrivam i stetata na negovata kola! Inace i dvajcata sho ke dobieme cestitki toa ke dobieme.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Po avtomatizam da, ama mene me sekira da ne ima vrski u sudo da ne me nasamarat mene za kriv pa da ja pokrivam i stetata na negovata kola! Inace i dvajcata sho ke dobieme cestitki toa ke dobieme.
Нема како да те насамарат техницки неисправно возило е
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Не трескајте глупости озбилно ќе ве сфатат. Нерегистрираното возило во овој случај ќе му пишат казна за тоа и ќе си наплати штета од осигурителната компанија на регистрираното возило. Регистрираното нема ништо да добие ако не почитувал првенство на минување и сам ќе си ја поправа колата.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Не трескајте глупости озбилно ќе ве сфатат. Нерегистрираното возило во овој случај ќе му пишат казна за тоа и ќе си наплати штета од осигурителната компанија на регистрираното возило. Регистрираното нема ништо да добие ако не почитувал првенство на минување и сам ќе си ја поправа колата.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
сериозно озбилен?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Класичен македонски мит е тоа дека нерегистрирани се по дефолт виновни.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
520
Поени од реакции
670
Незнам дали да ти нацртам или глумиш лудило со сила, ако се акаш во другите и си виновен ништо нема да добиеш освен казна за нерегистрирано возило и побарување регрес на средства што ги исплатила компанијата на регистрираниот.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Незнам дали да ти нацртам или глумиш лудило со сила, ако се акаш во другите и си виновен ништо нема да добиеш освен казна за нерегистрирано возило и побарување регрес на средства што ги исплатила компанијата на регистрираниот.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Abe aj razmisli 2 sekundi koj glume ludilo! Kako moze neregitirano vozilo da ne e krivo koa automatski znaci deka e neispravno, posebno ako 4 godini ne e vozeno kako u ovaj slucaj? Zaso plakjame tehnicki pregled? Za pregled na ispravnosta? Treba li uste da ti crtam, alo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom