Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
16 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Da receme deka me zastanuva policija posle 11 so kola nad 70 kilovati i nemam vozacka. Dali osven za vozacka ke mi pisat kazna za posle 11 i za kola nad 70 kw? Dali nekade go pisuva ova vo zakonot? Imam 18, pozz
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Da receme deka me zastanuva policija posle 11 so kola nad 70 kilovati i nemam vozacka. Dali osven za vozacka ke mi pisat kazna za posle 11 i za kola nad 70 kw? Dali nekade go pisuva ova vo zakonot? Imam 18, pozz
Ова нашава ... да беше држава, на овие ваквите како тебе треба доживотно да им забрани да имаат право да возат, односно да поседуваат возачка дозвола. Чаооо
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Ова нашава ... да беше држава, на овие ваквите како тебе треба доживотно да им забрани да имаат право да возат, односно да поседуваат возачка дозвола. Чаооо
Nemoj da si tolku strog so nego. Najverojatno e super vozac. Samo, uste nema vozacka

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Polagam momentalno pa znam nekogas da iskocam so kola. Onaka cisto informativno prasuvam ako ne mozes da mi odgovoris ne mi ni vrakjaj
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Polagam momentalno pa znam nekogas da iskocam so kola. Onaka cisto informativno prasuvam ako ne mozes da mi odgovoris ne mi ni vrakjaj
Тоа веќе го кажа @gurman2 , знаеме дека знаеш да возиш, само возачката ти фали.
Веќе ти одговорив. :kuracc:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Da receme deka me zastanuva policija posle 11 so kola nad 70 kilovati i nemam vozacka. Dali osven za vozacka ke mi pisat kazna za posle 11 i za kola nad 70 kw? Dali nekade go pisuva ova vo zakonot? Imam 18, pozz
Другар доби 2год забрана за полагање поради истава ситуација, така да почни да идеш во црква ако не си добил ваква забрана.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Da receme deka me zastanuva policija posle 11 so kola nad 70 kilovati i nemam vozacka. Dali osven za vozacka ke mi pisat kazna za posle 11 i za kola nad 70 kw? Dali nekade go pisuva ova vo zakonot? Imam 18, pozz
Да се сите како тебе друже за кратко време долгот на Македонија ќе биде 0 евра. :)
 
Член од
13 август 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали е можно да се впишат казнени поени за сторен сообраќаен прекршок во Македонија, ако имаш преведена возачка дозвола од р. Бугарија...[DOUBLEPOST=1502636875][/DOUBLEPOST]
Дали е можно да се впишат казнени поени за сторен сообраќаен прекршок во Македонија, ако имаш преведена возачка дозвола од р. Бугарија...
И дали се уште важи законот за плаќање на половина износ од глобата, доколку се плати во рок од 8 дена...
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Дали е можно да се впишат казнени поени за сторен сообраќаен прекршок во Македонија, ако имаш преведена возачка дозвола од р. Бугарија...[DOUBLEPOST=1502636875][/DOUBLEPOST]
И дали се уште важи законот за плаќање на половина износ од глобата, доколку се плати во рок од 8 дена...
За прекршок со кој можеш да впишеш казнени поени не важи плаќањето на половина износ за глобата која е изречена.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
иако не сум сигурен дали прашувам на право место ќе се обидам тука:

пред неколку дена во источна македонија на кривина ми пукна гума по што изгубив контрола и направив сериозна штета но само на моето возило (немаше за среќа возила што доаѓаа од спротивен правец), ни на лица од мое или друго возило но скршив едно пластично ступче и по препорака на други возачи кои запреа на лице место и ми помогнаа бидејќи бил оштетен имот на државата сум морал да викнам полиција и повикав.
полицијата пристигна за кратко и се испонашаа крајно коректно прво ме прашаа дали сум добар, дали ми е потребна медицинска или било каква друга помош, ми побараа сообраќајна и возачка и дури отпосле ме опоменаа за прекршокот.
е сега прашањето е следно полицијата рече дека ќе ми излезе во пресрет бидејќи освен големата материјална штета што сум си ја предизвикал сам насебе, не сум предизвикал материјална-нематеријална штета на други лица учесници во сообраќајот нема да направат записник (нешто за кое сумим бескрајно благодарен - бидејќи и за тоа казните се огромни но се оправдани).

Е сега бидејќи ми ги земаа возачката и сообраќајната и запишаа нешто во нивниот тефтер а ми рекоа дека нема да се прави записник од сообраќајката, ме интересира дали можат отпосле да си состават сами без мене и да ми стаса некоја тужба или казна, не знам како одат сега тие работи оти во мои 40 год. не сум учествувал во сообраќајка никогаш.

п.с никаде не се потпишував и не добив примерок од никаков документ издаден од сообраќајната полиција, само на крај корекно се поздравивме и се разделивме секој по свој правец
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ne si trebal da vikas policija.Stupceto ke si go potprel so nekoj kamen i sto go ebes.Moze da te teretat da go platis stupceto,i gjavol I pol da ti izleze.Pak ke recam,vo nikoj slucaj ne si trebal da vikas policija.Moze ti zapisale cisto radi kontrola.Sto steta imas na tvojata kola?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
морало да викнам така ми рекоа и од шлеп службата, прво увид да направи полиција па после да им јавам нив да тргнат, штетата не е мала и дополнително ќе се одреди, мајсторот уште бара делови а ја чукнав и од напред и од позади од страна кај штопот дури дојде до извртување од ударот.

а од сообраќајната така и ми рекоа дека нема да прават записник, сега ако не си достојат на зборот на чест нека им служи јас ни ги молев да не прават записник ни се карав со нив едноставно одлуката беше нивна, јас пред нив чесно си ја признав грешката се извинив и на другите возачи што дојдоа напомош и на полицијата им заблагодарив за услугата дека нема да се прави записник, целиот увид се одвиваше во коректна и пријатна атмосвера без нервозни разговори и повишување на тонот на било која од страните иако момнтот не беше замене таков.

п.с ступчето беше од оние пластичните во тријаголна форма за кои јас мислев дека се само за означување на патот не метално или бетонско, дополнително не сликаа и не бараа ништо да потпишам, немаше ни алкотест или слични проверки
 

Kajgana Shop

На врв Bottom