Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Од каде си ти толку сигурен дека само ќе му запише податоци ? Јас знам стотици случаи каде што полицаецот по радио врска проверува дали лицето ИМА ЗАБРАНИ за некоја категорија ? Најчесто тоа се случува кога ќе запрат некого, а дечкото нема возачка во него. Кажува матичен и проверуваат дали има положено и дали има забрани. :)

Така да, шансите се 50:50. А па шансите да те запре полиција, ако си возиш нормално се многу мали, така да... :)
ама од каде ќе знае полицаецот дека има забрана..забрана донесува судот со пресуда и има многу инстанци за поминување дури да стигне до МВР..кога ќе стигне во МВР ќе си оди и ќе си му ја впишат и тогаш ќе си паузира од возење или ќе вози на ризик..ама дури да стигне забраната во полиција има месеци да поминат
 
С

Струмичанецот

Гостин
Најде да зборуваш за сообраќајци во Македонија ...........
Мислам нема што да се зборува.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
сами ќе те побараат и ќе ти пратат известување..прво судија за извршување санкции треба да донесе решение врз основа на пресудата со која ти ја изрекле мерката, кога ќе им стигне од полиција ќе те повикаат тие да се сликаш за нова возачка..на неа позади ќе ти ја пишува забраната..ако случајно застари меркава кога ќе примиш решение од суд ќе си бараш застареност
Во случај да застари, каде да барам застареност?
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
кога ќе ти стигне решение од су
Во случај да застари, каде да барам застареност?
епа до органот кој го донел првостепеното решение...само не сум точно сигурен за целата постапка да не те лажам или да ширам дезинформации, дали се поднесуваше до прекршочно одделение и до одделение за извршување санкции..ако се информирам поконкретно и поточно во меѓувреме ќе те обавестам :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.122
Поени од реакции
5.229
Ако не платам казна, и ме дадат на извршител или што и да иде следно УЈП не знам .. дали има шанси да ми направат проблем при излез од државата ?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ако не платам казна, и ме дадат на извршител или што и да иде следно УЈП не знам .. дали има шанси да ми направат проблем при излез од државата ?
За било каков долг кон државата не можеш да излезеш, а колку што имам слушнато се одредува казна затвор (1 ден = 1500 денари) и ако те фатат на граница а се бараш, директно така дотеран взатвор, А ако си вработен ќе ти блокираат сметка и ќе мора да одиш кај извршител за да ти задржат 1/3 од плата секој месец се додека не се расчисти долгот.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.846
Поени од реакции
10.442
Ако не платам казна, и ме дадат на извршител или што и да иде следно УЈП не знам .. дали има шанси да ми направат проблем при излез од државата ?
гледај судските трошоци да ги платиш а за останатото нема да запрат на граница


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
192
Поени од реакции
13
дали со новиве радари ве измерат брзина а во моментот не ве застанат дали казната ке ти дојде на домашна адреса?
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
76
Поени од реакции
21
Дали некој знај, колку изнесува временскиот рок за оставање на возачката дозвола од моментот ко ќе стигни поканата од МВР
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Дали некој знај, колку изнесува временскиот рок за оставање на возачката дозвола од моментот ко ќе стигни поканата од МВР
Веднаш, или ако те сопрат ќе ти ја одземат и ќе несмееш да возиш од тој момент а може и пријава да ти пишат ;)
 
Член од
6 октомври 2011
Мислења
76
Поени од реакции
21
Веднаш, или ако те сопрат ќе ти ја одземат и ќе несмееш да возиш од тој момент а може и пријава да ти пишат ;)
А најакото е тоа што во поканата пишува 14 часот, а полето за датум е празно, можеби имам право сам да си одредам датум :pos:
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
А најакото е тоа што во поканата пишува 14 часот, а полето за датум е празно, можеби имам право сам да си одредам датум :pos:
Ако имаш забрана може и пријава да ти пишат кој ќе те сопрат, а за возачките зависи каде живиш ако си од СК таму сигурно сообраќајна ќе ти пишат пријава
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дали некој со сигурност знае на колкав период се бришат негативните поени?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom