Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

 1. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  1.070
  Допаѓања:
  495
  И мене така ме заебале, си платив на крај. Како успеа да ги бутнеш, односно да го докажеш спротивното од она што они го тврделе?
   
 2. Schürrle

  Schürrle can't be touched

  Член од:
  19 ноември 2008
  Мислења:
  2.487
  Допаѓања:
  1.217
  Mene me imaat 7/8 pati zastanuvano so pojaka kola poradi toa sto i mojata e 88kw i na brat mi e 102kw i toa 2/3 pati na Katlanovo, Dojran, Strumica, Ohrid i nikogas me nemaat kazneto poradi pojak avtomobil, samo me imaat pisano ednas poradi pogolema brzina od dozvolenoto :D
  Dali e do srekata ili do policajcite neznam :D
   
 3. STEALTH

  STEALTH God is a DJ

  Член од:
  25 ноември 2011
  Мислења:
  7.864
  Допаѓања:
  8.380
  Немав потпишано ништо (записник и сл.), ниту пак можеа да докажат дека сум одбил да потпишам, ниту ми понудиле да потпишам, ниту ми рекле дека сум сторил прекршок за казна која ќе треба да ја санкционираат. Воглавно цел еден лист ми беше реферат напишан од адвокат во кој беа наведени сите процедури кои не ги испочитувале. Плус беше спомнат и пример како би било ако некое службено лице мрази некој и ете ќе му текне да го казни без ни да го види, без записник, без ништо. Рекла - казала казни. Кај нив во евиденција стоеше мислам дека ме сопреле за контрола, а на мене никако не ми беше кажано (ни усно, ни писмено) дека ќе отпочнат процедура за казнување. Исто и сведоци (ако си имал некој со тебе во кола) вршат работа.
  Не можат така да пишуваат казни отпосле, ти викам - им паѓа на суд.

  А стварно немав згрешено ништо.
   
  Последно уредено: 8 јануари 2017
  На Krstev и marchesk им се допаѓа ова.
 4. Indigo

  Indigo баниран/а

  Член од:
  8 септември 2012
  Мислења:
  757
  Допаѓања:
  408
  Многу луѓе ми го кажуваат ова но, многу ќе ми биде попријатно во калибра него ли некој „прдеж“ од Renault Twingo ?

  Полицијава е единствен проблем во моментот...
   
 5. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  1.328
  Допаѓања:
  587
  Немора Рено Твинго..Можеш Опел Астра,Рено Лагуна,Алфа 156-ка..До колку пари?
   
 6. riki pilot

  riki pilot

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  92
  izglea imas nekoo kriva kukuratka nabodano u gzo
   
 7. DACIA

  DACIA

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  251
  Допаѓања:
  311
  дај бе ајде не заебавајте и вие кои го подржувате законот за киловатите.. "што убаво направиле". Епа сега.... Значи сеа че полагам, и ајде че му речам на стариве мој да ми купат едно фиатче или поло да можам да го возам дур не "стекнам" искуство. То не би било проблем доколку бевме толку финансиски моќни да си дозвилиме да имаме две коли дома.
  Законов треба под итно да се смени пошто е многу глуп! Јас за тие две години ќе заборавам како се влегува во кола, не па да возам после. Пошто сегашнава кола што ја имаме има многу повеќе од 75 kw.
  пошто како шо гледам како денес возат денешните мангупи, многу побрзо ќе изгинеш со Југо, отколку со пасат 170 кс.
   
  На Indigo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Indigo

  Indigo баниран/а

  Член од:
  8 септември 2012
  Мислења:
  757
  Допаѓања:
  408
  Pure bullshit е законот..

  1500 евра. Мора да е спортска колата. Од овие што ги излиста само Алфата ми фаќа око.. Овие другите ми се многу едноставни и секојдневни..
   
 9. GreenRoot

  GreenRoot ^Зелен^

  Член од:
  20 јули 2011
  Мислења:
  1.946
  Допаѓања:
  1.060
  Вaжи сеуште зaкoнoт зa вoзење сo зaпaлени светлa преку ден?

  Sent from my LG-D850 using Tapatalk
   
 10. dark warrior™

  dark warrior™ The Police

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.306
  Допаѓања:
  564
  Да уште важи тој закон
   
 11. riki pilot

  riki pilot

  Член од:
  11 декември 2008
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  92
  vazi da a jas ic na akl ne go turam taj zakon mame mu jebem i sea znajs sto bi trebalo da ja tuzam drzavava posto pred 4 god me kaznija za brza voznja pred naseleno mesto kade sto nema ljuge nego avtopat so priklucok od naseleno mesto i sea koa me kaznija bese maksimalna brzina 50 togas a sea ja napravija na 80 da ti ibam
   
 12. dark warrior™

  dark warrior™ The Police

  Член од:
  5 септември 2009
  Мислења:
  3.306
  Допаѓања:
  564
  Неможеш да тужиш пошто за тој прекршок важела границата од 50 без разлика дали е сега 80 или 180
   
 13. Shteff Mathers

  Shteff Mathers

  Член од:
  10 декември 2010
  Мислења:
  2.774
  Допаѓања:
  1.984
  Може некој да ми објасни како се движат казните за брзо возење во населено место(булеварот у автокоманда),само ми требаат точни бројки а не рекла казала муабети.Возев вчера 80 на булеварот после Континентал и кај пешачкиот мост имаше Јети и едно запрено возило, но проблемот е што имаше една камера и се плашам да не ми стигне отпосле некоја казна.
   
 14. marchesk

  marchesk

  Член од:
  20 октомври 2013
  Мислења:
  1.070
  Допаѓања:
  495
  До +30 = 50€, над тоа 300€ + одземање возачка на 3 или 6 месеци.
   
 15. CurvaSudMilano

  CurvaSudMilano

  Член од:
  27 јуни 2008
  Мислења:
  8.912
  Допаѓања:
  5.524
  Член 35 ​
  (1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 50 km/h, односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак за целото населено место или за определен негов дел.
  (2) По исклучок од ставот (1) на овој член, на јавен пат во населено место, чии сообраќајно-технички елементи тоа го овозможуваат, може со сообраќаен знак да се дозволи движење со возило и со брзина поголема од 50 km/h, но не поголема од 70 km/h.
  (3) Мандатен платен налог со глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од шест до 12 месеци, под услови и постапка утврдени со закон.
  (4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 50 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени со закон.
  (5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 10 до 30 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член.
  (6) Мандатен платен налог со глоба во износ од 10 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 10 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член и на возач кој во населено место се движи со брзина поголема до 10 km/h над дозволената брзина
   
  На Shteff Mathers му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: