Сообраќајни прекршоци и казни

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од dungeon master, 22 февруари 2006.

1. marchesk

marchesk

Член од:
    20 октомври 2013
    Мислења:
    1.058
    Допаѓања:
    486
    И мене така ме заебале, си платив на крај. Како успеа да ги бутнеш, односно да го докажеш спротивното од она што они го тврделе?

2. Schürrle

Schürrle can't be touched

Член од:
    19 ноември 2008
    Мислења:
    2.434
    Допаѓања:
    1.149
    Mene me imaat 7/8 pati zastanuvano so pojaka kola poradi toa sto i mojata e 88kw i na brat mi e 102kw i toa 2/3 pati na Katlanovo, Dojran, Strumica, Ohrid i nikogas me nemaat kazneto poradi pojak avtomobil, samo me imaat pisano ednas poradi pogolema brzina od dozvolenoto :D
    Dali e do srekata ili do policajcite neznam :D

3. STEALTH

STEALTH God is a DJ

Член од:
    25 ноември 2011
    Мислења:
    7.688
    Допаѓања:
    8.249
    Немав потпишано ништо (записник и сл.), ниту пак можеа да докажат дека сум одбил да потпишам, ниту ми понудиле да потпишам, ниту ми рекле дека сум сторил прекршок за казна која ќе треба да ја санкционираат. Воглавно цел еден лист ми беше реферат напишан од адвокат во кој беа наведени сите процедури кои не ги испочитувале. Плус беше спомнат и пример како би било ако некое службено лице мрази некој и ете ќе му текне да го казни без ни да го види, без записник, без ништо. Рекла - казала казни. Кај нив во евиденција стоеше мислам дека ме сопреле за контрола, а на мене никако не ми беше кажано (ни усно, ни писмено) дека ќе отпочнат процедура за казнување. Исто и сведоци (ако си имал некој со тебе во кола) вршат работа.
    Не можат така да пишуваат казни отпосле, ти викам - им паѓа на суд.

А стварно немав згрешено ништо.

Последно уредено: 8 јануари 2017
    На Krstev и marchesk им се допаѓа ова.
  4. Indigo

Indigo баниран/а

Член од:
    8 септември 2012
    Мислења:
    755
    Допаѓања:
    405
    Многу луѓе ми го кажуваат ова но, многу ќе ми биде попријатно во калибра него ли некој „прдеж“ од Renault Twingo ?

Полицијава е единствен проблем во моментот...

5. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    1.273
    Допаѓања:
    560
    Немора Рено Твинго..Можеш Опел Астра,Рено Лагуна,Алфа 156-ка..До колку пари?

6. riki pilot

riki pilot

Член од:
    11 декември 2008
    Мислења:
    295
    Допаѓања:
    91
    izglea imas nekoo kriva kukuratka nabodano u gzo

7. DACIA

DACIA

Член од:
    3 март 2013
    Мислења:
    245
    Допаѓања:
    309
    дај бе ајде не заебавајте и вие кои го подржувате законот за киловатите.. "што убаво направиле". Епа сега.... Значи сеа че полагам, и ајде че му речам на стариве мој да ми купат едно фиатче или поло да можам да го возам дур не "стекнам" искуство. То не би било проблем доколку бевме толку финансиски моќни да си дозвилиме да имаме две коли дома.
    Законов треба под итно да се смени пошто е многу глуп! Јас за тие две години ќе заборавам како се влегува во кола, не па да возам после. Пошто сегашнава кола што ја имаме има многу повеќе од 75 kw.
    пошто како шо гледам како денес возат денешните мангупи, многу побрзо ќе изгинеш со Југо, отколку со пасат 170 кс.

На Indigo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Indigo

Indigo баниран/а

Член од:
    8 септември 2012
    Мислења:
    755
    Допаѓања:
    405
    Pure bullshit е законот..

1500 евра. Мора да е спортска колата. Од овие што ги излиста само Алфата ми фаќа око.. Овие другите ми се многу едноставни и секојдневни..

9. GreenRoot

GreenRoot ^Зелен^

Член од:
    20 јули 2011
    Мислења:
    1.915
    Допаѓања:
    1.042
    Вaжи сеуште зaкoнoт зa вoзење сo зaпaлени светлa преку ден?

Sent from my LG-D850 using Tapatalk

10. dark warrior™

dark warrior™ The Police

Член од:
    5 септември 2009
    Мислења:
    3.200
    Допаѓања:
    543
    Да уште важи тој закон

11. riki pilot

riki pilot

Член од:
    11 декември 2008
    Мислења:
    295
    Допаѓања:
    91
    vazi da a jas ic na akl ne go turam taj zakon mame mu jebem i sea znajs sto bi trebalo da ja tuzam drzavava posto pred 4 god me kaznija za brza voznja pred naseleno mesto kade sto nema ljuge nego avtopat so priklucok od naseleno mesto i sea koa me kaznija bese maksimalna brzina 50 togas a sea ja napravija na 80 da ti ibam

12. dark warrior™

dark warrior™ The Police

Член од:
    5 септември 2009
    Мислења:
    3.200
    Допаѓања:
    543
    Неможеш да тужиш пошто за тој прекршок важела границата од 50 без разлика дали е сега 80 или 180

13. Shteff Mathers

Shteff Mathers

Член од:
    10 декември 2010
    Мислења:
    2.673
    Допаѓања:
    1.887
    Може некој да ми објасни како се движат казните за брзо возење во населено место(булеварот у автокоманда),само ми требаат точни бројки а не рекла казала муабети.Возев вчера 80 на булеварот после Континентал и кај пешачкиот мост имаше Јети и едно запрено возило, но проблемот е што имаше една камера и се плашам да не ми стигне отпосле некоја казна.

14. marchesk

marchesk

Член од:
    20 октомври 2013
    Мислења:
    1.058
    Допаѓања:
    486
    До +30 = 50€, над тоа 300€ + одземање возачка на 3 или 6 месеци.

15. CurvaSudMilano

CurvaSudMilano

Член од:
    27 јуни 2008
    Мислења:
    8.814
    Допаѓања:
    5.227
    Член 35 ​
    (1) На јавен пат во населено место, возачот не смее со возилото да се движи со брзина поголема од 50 km/h, односно со брзина поголема од брзината дозволена со поставениот сообраќаен знак за целото населено место или за определен негов дел.
    (2) По исклучок од ставот (1) на овој член, на јавен пат во населено место, чии сообраќајно-технички елементи тоа го овозможуваат, може со сообраќаен знак да се дозволи движење со возило и со брзина поголема од 50 km/h, но не поголема од 70 km/h.
    (3) Мандатен платен налог со глоба во износ од 400 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 50 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од шест до 12 месеци, под услови и постапка утврдени со закон.
    (4) Мандатен платен налог со глоба во износ од 300 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 50 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член. Покрај утврдениот износ на глоба, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени со закон.
    (5) Мандатен платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 25 негативни бода согласно со одредбите на овој закон, на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 10 до 30 km/h над дозволената брзина и кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член.
    (6) Мандатен платен налог со глоба во износ од 10 евра во денарска противвредност во мандатна постапка ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 10 негативни бода согласно со одредбите од овој закон, на возачот кој постапува спротивно на одредбите од ставовите (1) и (2) на овој член и на возач кој во населено место се движи со брзина поголема до 10 km/h над дозволената брзина

На Shteff Mathers му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: