Сообраќајни прекршоци и казни

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Да само тие исклучоци стануваат се почести и почести посебно во период кога се празни касата. Како што оддредени сами си маваме по глава, така има од тие плавите што си ја местат сами главата за да бидат плувани и омразени оправдано. Имаше татко ми пред некој 4/5 месеци едно искуство во Охрид, накурчено копиле поминува пред него со 100+ км/ч не го застануваат, типчето само му свирна (очигледно познаници или локална фаца) татко ми со 58км/ч како втора кола со 8 над дозволеното го застанува и му го вози филмот 30 минути кој сум јас , и што можам да ти направам од типот. (да му го пушиш само). Од калибарот на типот на вакви "носители на ред" кои повеќе одмагат одколку што помагат, кој за жал кога ќе видам со овие новиве конкурси ги има. се повеќе и повеќе, накурчени до немајкаде, понашање нула, му си чини ако е цајкан сите порти му се отворени и можи да прави што сака, надвор од работно време по ништо не се разликува од некој "непочитувач на сообраќаен ред" никој не го застанува од колегите познаници колеги нели? Очајно е што 90% од ново примениве ѓи поседуваат овие карактеристики. Е од ова страда сообракајот во Македонија, , од ова сме на ова дереџе, а не од некој што возел 8 км/ч над дозволеното, или некој што немал каиш низ град и Х други работи.

Не поентата да изначукаш 300 казни низ град, ама изгледа тој е најлесниот начин до профит.
I da nacuka kazni,narodot nema pari da plakja,sum slusal i za takvi slucaevi kako so tatkoti,ama toa e, bidi si uctiv,kulturen, obrakjaj mu se so gospodine,I nemas maki,bar ja do sega, da ne se urocam.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
јас со двајца сведоци значи на некој метае пред семафор светнува жолто и јас поминувам, нема време да закочам плус може да ме собере некој отпозади, само шо поминав семафор ме застанаа и вика казна за црвено...
ај некако као милостив излезе и само податоци запиша, по месец дена стигна казна, отидов да се жалам и ми викаат колку твојот збор вреди толку и неговиот, им викам иам сведоци нит сум поминал на црвено нит потпишав казна само податоци ми зема
ми викаат па сигурно си одбил да потпишеш, викам иам сведоци алооо, тие ми викаат па и он има колегата
ми рекоа џабе ке се влечеш по судови плати си ја пола барем и тако то


Sent from my iPhone using Tapatalk
Сличен случај само помал прекршок и со одговор службеното лице било во право. Следно е да бараш вистина на суд. Еден познаник вика, можеш да одиш на суд и да докажиш дека си во право, ама во тој случај полицаецот кој ќе изгуби може да те запамти и можеш пак да налеташ на него и да ти пише друга поголема казна
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Сличен случај само помал прекршок и со одговор службеното лице било во право. Следно е да бараш вистина на суд. Еден познаник вика, можеш да одиш на суд и да докажиш дека си во право, ама во тој случај полицаецот кој ќе изгуби може да те запамти и можеш пак да налеташ на него и да ти пише друга поголема казна
Policaecot moze samo da ti pusi.
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Сакам да земам друга кола која е не регистрирана и нема таблички, дали можи од другата кола да се префрлат на неа, ако ја одјавам? Некако убај бројки се погодиле па...
Знам дека има многу случки во светов каде луѓе менуваат коли а таблицата истата ја задржуваат.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
Zdravo. Sakam da prasam dali nekoj od vas znae so kakov tip na radar raspolagaa makedonskata policija. Denes me zapira policija posle mene go uklucuva radarot na drug vozac so koj sto se poznavase policaecot pa go pusti nego. A mene mi vika deka vo zona od 40 sum vozel 88. Sakam da znam dali i na koj nacin mozam da bidam siguren deka brzinata na radarot e moja a ne na negoviot poznanik. Znaci fali radarot ima memorija ili ja pokazuva samo poslednata merena brzina
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво на сите :). Би сакал да ве замолам за помош доколку имате познавање и искуство во врска со едно прашање. Ви благодарам однапред

Нажалост пред одреден период бев учесник во сообраќајка во која освен јас имаше и други 2 учесника со своите возила. За сообраќајката јас сум кривец од мало невнимание при престојка, а и сеуште бев почетник возач.

Фала му на бога сите учесници поминаа со помали физички повреди. По судското решение, оштетените, штетите од сообраќајката ја бараат од осигурителната компанија каде било осигурано моето возило.

Сега тоа што би сакал да прашам е дали другите учесници од моето осигурување ќе побараат штета само за возилата, или и за помалите повреди со соодветна документација, и тоа што е поважно, дали потоа моето осигурување би можело, односно дали тоа ќе ме гони мене за исплата која ја извршило спрема тие луѓе?

Доколку е тоа возможно, тоест моето осигурување да ги бара тие пари после од мене, би ве замолил за совет или мислење доколку имате вакво искуство или познавање.

Благодарам
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво на сите :). Би сакал да ве замолам за помош доколку имате познавање и искуство во врска со едно прашање. Ви благодарам однапред

Нажалост пред одреден период бев учесник во сообраќајка во која освен јас имаше и други 2 учесника со своите возила. За сообраќајката јас сум кривец од мало невнимание при престојка, а и сеуште бев почетник возач.

Фала му на бога сите учесници поминаа со помали физички повреди. По судското решение, оштетените, штетите од сообраќајката ја бараат од осигурителната компанија каде било осигурано моето возило.

Сега тоа што би сакал да прашам е дали другите учесници од моето осигурување ќе побараат штета само за возилата, или и за помалите повреди со соодветна документација, и тоа што е поважно, дали потоа моето осигурување би можело, односно дали тоа ќе ме гони мене за исплата која ја извршило спрема тие луѓе?

Доколку е тоа возможно, тоест моето осигурување да ги бара тие пари после од мене, би ве замолил за совет или мислење доколку имате вакво искуство или познавање.

Благодарам
Ова прашање најубаво да го поставиш во осигурителната компанија..Тука неможе никој точно да ти каже што и како е..Мое мислење е дека можат приватно да те тужат поради телесните повреди од сообраќајката,со лекарски извештај и уредна документација,го губиш случајот 100%,несакам да те плашам,ама ќути си,не се карај со луѓето извинувај се оти може многу штета да си направиш..Затоа и плаќаш осигурување,за овакви несреќни работи,нема што да ти бара,ти им ги бараш ли парите назад кога ќе ти истече полисата?
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ова прашање најубаво да го поставиш во осигурителната компанија..Тука неможе никој точно да ти каже што и како е..Мое мислење е дека можат приватно да те тужат поради телесните повреди од сообраќајката,со лекарски извештај и уредна документација,го губиш случајот 100%,несакам да те плашам,ама ќути си,не се карај со луѓето извинувај се оти може многу штета да си направиш..Затоа и плаќаш осигурување,за овакви несреќни работи,нема што да ти бара,ти им ги бараш ли парите назад кога ќе ти истече полисата?
Фала ти на одговор. Луѓето со изјава во суд и решение судско нема да ме гонат приватно, испаднаа фер луѓе а и никој нејќеше да се случи тоа, но ете се деси. Но највеќе ми беше за тоа дали може да ме гони мојата осигурителна за штетите кој ќе ги исплати на тие луѓе.

И јас предпоставив нешто слично како тебе но сепак знаеш... не сум стручен во тоа поле :/
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Фала ти на одговор. Луѓето со изјава во суд и решение судско нема да ме гонат приватно, испаднаа фер луѓе а и никој нејќеше да се случи тоа, но ете се деси. Но највеќе ми беше за тоа дали може да ме гони мојата осигурителна за штетите кој ќе ги исплати на тие луѓе.

И јас предпоставив нешто слично како тебе но сепак знаеш... не сум стручен во тоа поле :/
Има лимит таму во полисата до колку штета може да покрие..На пример полисата покрива штета од 25.000 денара,а вкупната процената штета изнесува 35.000 денара,и тие 10.000 денара треба од џеб да си ги додадеш,ако грешам нека ме поправи некој постручен..
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Напротив, осигурителната ќе им направи нивна проценка на оштетите по која ќе ги исплати, без разлика на сумата. Тебе нема за што да те гонат, затоа го плаќаш осигурувањето. Ти ќе ги изгубиш само попустите на полиса.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Напротив, осигурителната ќе им направи нивна проценка на оштетите по која ќе ги исплати, без разлика на сумата. Тебе нема за што да те гонат, затоа го плаќаш осигурувањето. Ти ќе ги изгубиш само попустите на полиса.
Јас 4 години ја регистрирам и осигурам во А.Д Осигурителна полиса,0 денара имам попуст..А зошто незнам.Осигурителната компанија има лимит кој што може да го исплати,он нека искрши 20 коли осигурителната компанија ќе покрие онолку колку е нејзиниот лимит.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Јас 4 години ја регистрирам и осигурам во А.Д Осигурителна полиса,0 денара имам попуст..А зошто незнам.Осигурителната компанија има лимит кој што може да го исплати,он нека искрши 20 коли осигурителната компанија ќе покрие онолку колку е нејзиниот лимит.
Тоа што немаш попуст најдобро е да си прашаш во осигурителната, секоја година треба да ти даваат по 5%, доколку не правиш сообраќајки.
Лимит немаат како што знам, исплаќаат и целосно оштетено возило без да го гонат потоа нивниот осигуреник да врати дел од парите. Ова го потврдува и она што проценките често им се нереални, па поднесуваш жалби или се обраќаш кај адвокат за на крај да добиеш онолку колку што треба. Ако имаат лимит, рецимо 25.000 денари, реалната оштета е 35.000 денари, они оценуваат 28.000 денари. Зошто? Да го заштедат нивниот осигуреник (кривецот)?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Уште ли казнуваат за магленки? Има едни што се лепат и мораат нонстоп да светат, ептен кеиф ми праат.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Уште ли казнуваат за магленки? Има едни што се лепат и мораат нонстоп да светат, ептен кеиф ми праат.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Дали казна за претекнување во полна линија може да се напраи со поени и колку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom