Сообраќајни прекршоци и казни

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Decki uste edno prasajne od mene, ima li shansi nekako da dojdam do informacii dali sum pishan ili ne pred da dojdi do doma kaznata. Mnogu me interesira da znam na sho sum. Sepak ne e prijatno i vkusno
doma da mi stigat globi za
plakajne. Me interesira duri e so vreme za da mozam kolku tolku da ja prepolovam, zosto stvarno spored zakon za ovie dva vida na.preksok seriozna suma na pari e za plakajne, ako gi pisa i dvete raboti toj kurtonot

Ete clenot pogore pisa deka za posle 11 casot kazna e 400e , kaj mene i pogolemi KW na kola imase valjda nema da mi dojdi da.plakjam 600/700e. se da e**m cajkansko.
Чекај, ги пцуваш цајканите, а и сам си свесен дека имаш 2 чисти прекршока??? Опрај се ало
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Чекај, ги пцуваш цајканите, а и сам си свесен дека имаш 2 чисти прекршока??? Опрај се ало
Covece go pcujam deka jasno glasno mi rece ke ti oprostam ovaj pat, ama poveke da ne se povtori. Od druga strana mi zapisuva licni podatoci, a kaj so citam na forumov na 99% na toj so mu zapisale, po oddreden vremenski period kaznata doma mu stignuva.
Kriv sum tocno, neka me pisi odma da imam vreme da ja prepolovam kaznata, a ne po 2/3/7/9 meseci da mi stiga na vrata za plakjane globa od 500/600 evra.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
Covece go pcujam deka jasno glasno mi rece ke ti oprostam ovaj pat, ama poveke da ne se povtori. Od druga strana mi zapisuva licni podatoci, a kaj so citam na forumov na 99% na toj so mu zapisale, po oddreden vremenski period kaznata doma mu stignuva.
Kriv sum tocno, neka me pisi odma da imam vreme da ja prepolovam kaznata, a ne po 2/3/7/9 meseci da mi stiga na vrata za plakjane globa od 500/600 evra.
Затоа ти пишав и погоре - за таков случај како твојот кога два пати као ми барале лична за идентификација и мобилен - два пати им паѓаше на суд. Пошто се дрва и не разбираат дека не можат по било кој начин нивен да те казнуваат. Може некој цајкан лично те мрази и ќе те пишува на 2-3 дена, иако не те ни видел. Има ли логика? :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Не е легално да снимаш некого или нешто без судски налог или дозвола така да све ова горе тие безвеза ;)
Значи кога полицајци сликаат автомобили кои се погрешно паркирани, или типот од горе кој го сликале со апарат кога поминал на семафор, имаат нелегално добиени докази?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Covece go pcujam deka jasno glasno mi rece ke ti oprostam ovaj pat, ama poveke da ne se povtori. Od druga strana mi zapisuva licni podatoci, a kaj so citam na forumov na 99% na toj so mu zapisale, po oddreden vremenski period kaznata doma mu stignuva.
Kriv sum tocno, neka me pisi odma da imam vreme da ja prepolovam kaznata, a ne po 2/3/7/9 meseci da mi stiga na vrata za plakjane globa od 500/600 evra.
Во твојов случај друже ако оди се по закон може слободно да заборавиш на пола-пола плаќање. Ако ти пишат две казни наеднаш ( пример една 300 друга 50 евра ) го губиш правото да платиш пола-пола и ќе си ги платиш двете казни целосно. Инаку за после 23:00 казната е 400 евра, а исто толку е и за киловатите.

Единствено нешто што ти преостанува е да се надеваш дека ќе си го одржи зборот и дека нема отпосле на педерски начин да ги пушти инаку ... :confused:
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Covece go pcujam deka jasno glasno mi rece ke ti oprostam ovaj pat, ama poveke da ne se povtori. Od druga strana mi zapisuva licni podatoci, a kaj so citam na forumov na 99% na toj so mu zapisale, po oddreden vremenski period kaznata doma mu stignuva.
Kriv sum tocno, neka me pisi odma da imam vreme da ja prepolovam kaznata, a ne po 2/3/7/9 meseci da mi stiga na vrata za plakjane globa od 500/600 evra.
Оди лично провери дали е покрената прекршочна постапка против тебе, ќе ти кажат од полиција, ако сепак ти стигне покана за суд, земи си адвокат, затоа што така имаш поголеми шанси да бидеш спасен да не платиш 800 евра казна и само да поминеш со опомена.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Decki uste edno prasajne od mene, ima li shansi nekako da dojdam do informacii dali sum pishan ili ne pred da dojdi do doma kaznata. Mnogu me interesira da znam na sho sum. Sepak ne e prijatno i vkusno
doma da mi stigat globi za
plakajne. Me interesira duri e so vreme za da mozam kolku tolku da ja prepolovam, zosto stvarno spored zakon za ovie dva vida na.preksok seriozna suma na pari e za plakajne, ako gi pisa i dvete raboti toj kurtonot

Ete clenot pogore pisa deka za posle 11 casot kazna e 400e , kaj mene i pogolemi KW na kola imase valjda nema da mi dojdi da.plakjam 600/700e. se da e**m cajkansko.
Со измени на закон по 200 евра се казните за после 11 и над 77 киловати .Дури мислам и дека се пишува 40 негативни за еден од овие прекршоци......
п.с Доколку те запише за двете знај дека на полицаецот или кредитот не му е платен или се испокарал со жена му.....
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.067
Поени од реакции
11.037
citam 2-3 strani unazad i stvarno ne mi e jasno.
Deka treba da ima dokazi policaecot, ne treba. TOa na site ni e jasno.Nemoze toj da te slika kako vozis bez pojas primer pa da te kazni.
E arno ama kako bi go sprecilo nekoj policaec da slika vozilo od nekoj sto go mrazi i da go kazni bez da go zapri? kako bi se spravil obicen covek so toa.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.626
Поени од реакции
14.401
citam 2-3 strani unazad i stvarno ne mi e jasno.
Deka treba da ima dokazi policaecot, ne treba. TOa na site ni e jasno.Nemoze toj da te slika kako vozis bez pojas primer pa da te kazni.
E arno ama kako bi go sprecilo nekoj policaec da slika vozilo od nekoj sto go mrazi i da go kazni bez da go zapri? kako bi se spravil obicen covek so toa.
На суд.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Значи кога полицајци сликаат автомобили кои се погрешно паркирани, или типот од горе кој го сликале со апарат кога поминал на семафор, имаат нелегално добиени докази?
Друже едно е да те слика на тротоар кога си се паркирал ко идиот и да ја закачи сликата на пријавата а друго е да снима како кој проаѓа на семафор па да го фаќа за на црвено има разлика у тие ствари ;)
 
Т

Триптико

Гостин
Друже едно е да те слика на тротоар кога си се паркирал ко идиот и да ја закачи сликата на пријавата а друго е да снима како кој проаѓа на семафор па да го фаќа за на црвено има разлика у тие ствари ;)
А трето е кога седат во син фиат мареа караван со камери во сите насоки и ловат и пешаци и возачи по улици, семафори и сл. Така? ;) Барем да ја сменеа колата :D
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
А трето е кога седат во син фиат мареа караван со камери во сите насоки и ловат и пешаци и возачи по улици, семафори и сл. Така? ;) Барем да ја сменеа колата :D
Колата си е наместо..Треба законот да се почитува..Прееска мереа на радар,ограничување 50,јас возам 50,и кур не ме боли..Почитувај го законот во глобала и немаш маки.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Колата си е наместо..Треба законот да се почитува..Прееска мереа на радар,ограничување 50,јас возам 50,и кур не ме боли..Почитувај го законот во глобала и немаш маки.
Ова што го кажа ти на 98 % од луѓето што живеат во мк уште не им е јасно, и после полицајците казнувале на своја глава и што ке им текнело.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ова што го кажа ти на 98 % од луѓето што живеат во мк уште не им е јасно, и после полицајците казнувале на своја глава и што ке им текнело.
Има исклучок,кога сакаат да те наместат,не викам не..Ама повеќето со свој камен по глава се маваме,и после плачеме..
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Има исклучок,кога сакаат да те наместат,не викам не..Ама повеќето со свој камен по глава се маваме,и после плачеме..
Да само тие исклучоци стануваат се почести и почести посебно во период кога се празни касата. Како што оддредени сами си маваме по глава, така има од тие плавите што си ја местат сами главата за да бидат плувани и омразени оправдано. Имаше татко ми пред некој 4/5 месеци едно искуство во Охрид, накурчено копиле поминува пред него со 100+ км/ч не го застануваат, типчето само му свирна (очигледно познаници или локална фаца) татко ми со 58км/ч како втора кола со 8 над дозволеното го застанува и му го вози филмот 30 минути кој сум јас , и што можам да ти направам од типот. (да му го пушиш само). Од калибарот на типот на вакви "носители на ред" кои повеќе одмагат одколку што помагат, кој за жал кога ќе видам со овие новиве конкурси ги има. се повеќе и повеќе, накурчени до немајкаде, понашање нула, му си чини ако е цајкан сите порти му се отворени и можи да прави што сака, надвор од работно време по ништо не се разликува од некој "непочитувач на сообраќаен ред" никој не го застанува од колегите познаници колеги нели? Очајно е што 90% од ново примениве ѓи поседуваат овие карактеристики. Е од ова страда сообракајот во Македонија, , од ова сме на ова дереџе, а не од некој што возел 8 км/ч над дозволеното, или некој што немал каиш низ град и Х други работи.

Не поентата да изначукаш 300 казни низ град, ама изгледа тој е најлесниот начин до профит.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom