Сообраќајна (не)култура

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Повеќето од нас голем дел од денот го поминуваат борејќи се со сообраќајот низ градскиот метеж. Сигурна сум дека секојдневно имате различни ситуации и како возачи и како пешаци кои ве оставаат без збор. Секогаш се нервирам кога надвор врне а шизици со коли не застануваат на пешачки да поминат тие што киснат...
Какви сте вие кога возите? Пуштате некој што сака да влезе во ваша лента? Застанувате да поминат пешаци?
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
185
Поени од реакции
839
Таа сообраќајна некултура ја има не само кај возачите туку и кај пешаците и велосипедистите. Ретко кој ја има таа култура и вози по правила и прописи. Мене возењето ми претставува стрес, во ниеден момент незнаеш кога на некој ќе му текне да ти влезе во лента, да закочи, да врти полукружно, да помине на црвено итн. На зелено да возиш пак има некоја будала што ќе прелета пред тебе а него му е црвено. Страшно е.
Некој се нервираат кога пешак ќе искочи пред нив, а има пешачки таму, па свири и пцуе. Ако не ги пушташ да поминат бар подзакочи да не ги испрскаш ако врне или има кал. Покрај училишта и градинки најмногу пазење, незнаеш кога дете ќе искочи, особено на голем одмор кога брзаат да купат јадење и не пазат на улица. Но и пешаците се криви некогаш. Ќе рипне пред кола па неможеш да закочиш. Велосипедски патеки има малку кај нас, но таму кај што има пешаци одат по нив, па велосипедистите пак на улица треба или позади нив, меѓу нозе да им возат.

Според мене треба да има казни. И за возачи и за пешаци и велосипедисти. Ама не казна 300 евра, туку помали по 20 евра пример. И ако на секој втор ден, недела, плаќаш, ќе се освестиш и ќе собереш колку си дал ради невнимание
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Во Скопје стресно да. Возиш и во глава правиш алгоритми кој од каде би можел да ти влета и што тогаш. При престројување жмигавец ни под разно, а ниту да ѕирне на ретровизор дали позади во лентата каде што сака да се престрои иде кола. Важно е да се стисне гас и да се лета цик-цак од прва во трета па во средна лента и обратно. Некој да те пропушти и да ти даде предност -ретко. Некој знае при поаѓање на семафор уште на жолто да ти свири, па нели треба од лер во прва да ставиш, пола секунда е тоа таман да се вклучи зелено. Пешаците разбирам дека имаат предност, но дали секаде -не. Семафорот два пати ќе го чекаш зошто некој едвај се мрднува и се звери во телефонот место да вози. Со еден збор кажано катастрофа. Е во ЕУ сите овие фраери возат супер, значи таму се може....
 
Член од
16 ноември 2019
Мислења
185
Поени од реакции
839
Во Скопје стресно да. Возиш и во глава правиш алгоритми кој од каде би можел да ти влета и што тогаш. При престројување жмигавец ни под разно, а ниту да ѕирне на ретровизор дали позади во лентата каде што сака да се престрои има кола. Важно е да се стисне гас и да се лета цик-цак од прва во трета па во средна лента и обратно. Некој да те пропушти и да ти даде предност -ретко. Некој знае при поаѓање на семафор уште на жолто да ти свири, па нели треба од лер во прва да ставиш, пола секунда е тоа таман да се вклучи зелено. Пешаците разбирам дека имаат предност, но дали секаде -не. Семафорот два пати ќе го чекаш зошто некој едвај се мрднува и се звери во телефонот место да вози. Со еден збор кажано катастрофа. Е во ЕУ сите овие фраери возат супер, значи таму се може....
Таму има казни затоа може. Кај нас гајле му е
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Е во ЕУ сите овие фраери возат супер, значи таму се може....
Зошто со 8 казнени на возачката ќе и кажеш Tschuss, кај нас ни камери а и ако те види, цајканите в кафана и чао.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Зошто со 8 казнени на возачката ќе и кажеш Tschuss, кај нас ни камери а и ако те види, цајканите в кафана и чао.
Гледаш никад не сум прашала..има ли воопшто случаеви на некого да е земена возачката и да треба повторно да полага? (ако имаш не знам колку казнени поени...)
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Кај нас немаат основна култура, а вие сакате да дискутираме за сообраќајна култура. Мене една будала ме пцуеше и излезе да се тепа со мене затоа што поминувам на пешачки. Излегува од кола и ми вика нели гледаш се брзам, сакаш да те згазам и не можеш ли да почекаш 10 секунди да поминам. Еден пак јас им застанувам на баба и едно детенце, за да поминат на пешачки и овој зад мене ќе ги згазеше за малку. Застанува и отвара прозор и ми вели : Кој ти даде возачка и на тебе слепец еден. И што сакате понатаму да зборуваме. Мислат дека се Шумахер, па ќе летаат низ градот. Поради таа причина јас не возам, оти ќе треба со некој за гуша да се фатам. Имам низок праг на толеранција.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Гледаш никад не сум прашала..има ли воопшто случаеви на некого да е земена возачката и да треба повторно да полага? (ако имаш не знам колку казнени поени...)
Има :). Познавам еден човек на кој што му ја одзеле, си примал казни, ниту ѓи плаќал, ниту одел да му ги впишат казнените во книшка и кога дошло време да ја обнови возачката не му ја обновиле. Мислам дека 100 поени е прагот. Искрено и јас се чудев кога слушнав
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Гледаш никад не сум прашала..има ли воопшто случаеви на некого да е земена возачката и да треба повторно да полага? (ако имаш не знам колку казнени поени...)
Се има случено, мој добар пријател полагаше повторно, и тестови и возење. И тоа возачката од дома дошле од полиција да му ја земат. Колку знам, сега се укинати книшките за казнени, не постојат повеќе.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Се има случено, мој добар пријател полагаше повторно, и тестови и возење. И тоа возачката од дома дошле од полиција да му ја земат. Колку знам, сега се укинати книшките за казнени, не постојат повеќе.
е што правел тој?
возел цик-цак низ толпа луѓе?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Само камери, секој прекршок се регистрира и ти стига казна по пошта. Ни полиција ни замарање.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Со коли и население тројно и четворно повеќе од нормалното, повеќе би рекол преживување со многу ненормални гужви, тесни улици, лоша вертикална и хоризонтална сигнализација и мрзи од полицајци.
 

Matthias

A Statute Snob
Член од
2 март 2020
Мислења
380
Поени од реакции
2.305
mene mi se sluchi minatoto leto koga dojdov Makedonija i toa prv pat so kola tamu, vozam so 50ka na bulevarot Partizhanski Odredi vo sredna lenta i trubaa sto sum vozel so taa brzina i maftaa so racete demek sum nenormalen plus onaka zbunati sto volanot mi e na drugata strana od voziloto. Vo UK vo naseleno mesto ne smeesh da vozish poveke od 25 - 30 mph t.e. 40km/h a kade ima ucilishta se vozi so 10-20 mph t.e. 30km/h. A za peshacki da ne zboruvame 100% mora da zastanesh da pushtish makar toa da bide i kuce. Tuka retko policija na ulica da vidish no zatoa onaka ti prakaat po poshta slika dali nasmean ili iskriven za da si ja uramis i da platis kazna zavisno kolku brzo si vozel. Ima i nesovesni i tuka toa mora da se priznae , tie sigurno da se foreign koj se dojdeni tuka. Sakam da kazham pravila za vozenje ima vo Makedonija no retko koj gi pochituva. Sigurno razmisluvaat ''I believe I can fly'' ne razmisluvajki za kakvi se ne posledici moze da im donese brzanjeto. Pozdrav..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom