Сончаница

  • Креатор на темата Roten 96
  • Време на започнување
R

Roten 96

Гостин
Сончаницата претставува акутно оштетување на мозокот кое што е предизвикано од сончевото зрачење.Најчесто се предизвикува со изложување на главата на сонце без заштита во време окога сончевото зречење е најсилно од 11 часот до 16.Значи по латентниот период се јавува зашеметеност,главоболка,млитавост,црвенило по лицето,мачнина и повраќање кое ја олеснува состојбата.Подоцна се појавуваат халуцинации,грчеви,вкочанет врат.Сончаницата е многу серизона состојба која може да заврши со долготрајна несвестица додека на крајот може да предизвика кома и смрт.
Ме интересира на кој му се има случено ова.Како да се реагира потоа реакција на лекарот што тој дава какви лекови и превенција.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Сончаницата претставува акутно оштетување на мозокот кое што е предизвикано од сончевото зрачење.Најчесто се предизвикува со изложување на главата на сонце без заштита во време окога сончевото зречење е најсилно од 11 часот до 16.Значи по латентниот период се јавува зашеметеност,главоболка,млитавост,црвенило по лицето,мачнина и повраќање кое ја олеснува состојбата.Подоцна се појавуваат халуцинации,грчеви,вкочанет врат.Сончаницата е многу серизона состојба која може да заврши со долготрајна несвестица додека на крајот може да предизвика кома и смрт.
Ме интересира на кој му се има случено ова.Како да се реагира потоа реакција на лекарот што тој дава какви лекови и превенција.
Сончаницата претставува акутно оштетување на мозокот кое што е предизвикано од сончевото зрачење.Најчесто се предизвикува со изложување на главата на сонце без заштита во време окога сончевото зречење е најсилно од 11 часот до 16.Значи по латентниот период се јавува зашеметеност,главоболка,млитавост,црвенило по лицето,мачнина и повраќање кое ја олеснува состојбата.Подоцна се појавуваат халуцинации,грчеви,вкочанет врат.Сончаницата е многу серизона состојба која може да заврши со долготрајна несвестица додека на крајот може да предизвика кома и смрт.
Ме интересира на кој му се има случено ова.Како да се реагира потоа реакција на лекарот што тој дава какви лекови и превенција.
Имам кажано негде сеа пак ќе кажам:Лани на базен од вода не излгеов може 2 саата.Сонцето ме печеше ама многу.
Кога дојдов дома грбот ми беше толку изгорен,што бојата личеше не на обична изгореница од сонце туку накај црна(не црна шо се добива од сончање).Ама среќа поминав само црни дамки ( многу и тоа_ по грбот_.како не ме фати сончаница незнам.Ама ај утре ќе идам на базен па ќе се пазам зашо ова сончаницава ме исплаши малку.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Имам кажано негде сеа пак ќе кажам:Лани на базен од вода не излгеов може 2 саата.Сонцето ме печеше ама многу.
Кога дојдов дома грбот ми беше толку изгорен,што бојата личеше не на обична изгореница од сонце туку накај црна(не црна шо се добива од сончање).Ама среќа поминав само црни дамки ( многу и тоа_ по грбот_.како не ме фати сончаница незнам.Ама ај утре ќе идам на базен па ќе се пазам зашо ова сончаницава ме исплаши малку.
Toa што ти си го доживеал не е сончаница, туку си изгорел на сонце. За сончаница во најмала рака треба толку да те боли глава што нема шанси да отвориш уста. За мака и повраќање, си доаѓа тоа последователно.
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Toa што ти си го доживеал не е сончаница, туку си изгорел на сонце. За сончаница во најмала рака треба толку да те боли глава што нема шанси да отвориш уста. За мака и повраќање, си доаѓа тоа последователно.
Знам златен,не си прочитал убаво.Си пишува како не ме фати сончаница незнам
 
R

Roten 96

Гостин
Имам кажано негде сеа пак ќе кажам:Лани на базен од вода не излгеов може 2 саата.Сонцето ме печеше ама многу.
Кога дојдов дома грбот ми беше толку изгорен,што бојата личеше не на обична изгореница од сонце туку накај црна(не црна шо се добива од сончање).Ама среќа поминав само црни дамки ( многу и тоа_ по грбот_.како не ме фати сончаница незнам.Ама ај утре ќе идам на базен па ќе се пазам зашо ова сончаницава ме исплаши малку.
И ајс баш ке те прашуваав не ми изгледа тоа како сончаница не знам...тоа мора да е обична изгореница на грбот...бидејќи сончаницата е акутно оштетување на мозокот..
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Знам златен,не си прочитал убаво.Си пишува како не ме фати сончаница незнам
Lad, ye have to forgive me, од спањево шо го немав во последниве 36 часа ми е.
Иначе еве јас да се “пофалам“ дека го имам доживеано ова чувство. И препорачувам на секого да НЕ го доживее. И да си носи капа во која и да е сончева пригода.
бев на одмор и као у тоа време мода сите кељави, се шишав нула. Копук, шо да се праи, 12 години дете. И така секое попладне си пукав ролери по населба, не искачав од море. И еден ден кефалово почна да покажува знаци на непослушност. Мука ме фкна од секое станување од кревет, треска, и што ти ја знам уште нешо. И ме носат овие у болница па некоја паника таму менингит ова она, па вадење лихвор (тешост од спиналниот мозок. И испадна дека сум го варел као у експрес лонец. Дете, шо да праиш. И така 10 дена у болница, инфузии, срања. Па се опраив и до ден денес не искачам без капа (иако иам пуштено коса).
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Пола ден да се пазиш да не те фати сончаница ....

А другата половина од денот да не те удри гром.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom