Сонови, толкување на сонови

Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Од твојот коментар можам да видам и приметам дека си неверник. И секако очекував од типот на вакви мислења и коментари, но нема врска. Јас го споделив она што го знам и прочитав...:pipi:
Верувај ми тоа што јас сум неверник или верник нема никаква врска со тоа што се соновит, тоа е вистина. Се ти е енергија, сега да не бегам многу од темава само би ти го препорачала еден дукументарец да го изгледаш "The secret " се вика и ако го гледаш гледај го со внимание и да знаеш нема да зажалиш ;). Филмов нема некоја врска со сонови но ти го предложив поради муабетот за "неверник".
 
Член од
24 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
61
Верувај ми тоа што јас сум неверник или верник нема никаква врска со тоа што се соновит, тоа е вистина. Се ти е енергија, сега да не бегам многу од темава само би ти го препорачала еден дукументарец да го изгледаш "The secret " се вика и ако го гледаш гледај го со внимание и да знаеш нема да зажалиш ;). Филмов нема некоја врска со сонови но ти го предложив поради муабетот за "неверник".
Велиш дека нема никаква врска ?! ...сонот значи има врска со Господ и те како, тој нели не створил? тој ни го дарил и тоа - да сонуваме...Или веруваш што пишува во Историјата, дека сме создадени од Мајмуни.. Значи се што е поврзано со нас има врска со Господ.
затоа и реков дека си неверник. Не знам значи колку ќе ме сфатиш ти, или некој друг... Но доволно, нека остане тука... Продолжете си со соновите, извињаам се стварно...
А тие документарци нека ви ја перат на вас главата, тие нека си заработуваат... Вие глејте си ги, ја не глеам :pipi: Само кажувам она што е напишано во светите книги.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Велиш дека нема никаква врска ?! ...сонот значи има врска со Господ и те како, тој нели не створил? тој ни го дарил и тоа - да сонуваме...Или веруваш што пишува во Историјата, дека сме создадени од Мајмуни.. Значи се што е поврзано со нас има врска со Господ.
затоа и реков дека си неверник. Не знам значи колку ќе ме сфатиш ти, или некој друг... Но доволно, нека остане тука... Продолжете си со соновите, извињаам се стварно...
А тие документарци нека ви ја перат на вас главата, тие нека си заработуваат... Вие глејте си ги, ја не глеам :pipi: Само кажувам она што е напишано во светите книги.
Ок, само колку повеќе се форсираш толку потешко ти е да прифатиш некој друг или нешто друго од тоа што ти го следиш и тоа афтоматски ти создава нервоза и револт за различни ствари. Значи не те терам ти да се откажеш од твојата верба во Господ, а уште помалку не се ни обидувам само сакав да видиш што стварно се дешава во светов и колку сме ние назад во нашава државичка. Патем ако ти си некој верник нема да се плашиш да изгледаш еден филм затоа што само еден филм неможе да ти ги отвори очите, со ова афтоматски индиректно ми кажуваш дека се плашиш да ја видиш вистината за светот и универзумот бидејќи сакаш да докажеш дека цврсто стоиш на твојот став. ЧЕСТИТКИ.
"А тие документарци нека ви ја перат на вас главата, тие нека си заработуваат"- Се гледа со кого си имам работа. Уште еднаш со цела наклонетост ЧЕСТИТКИ.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
сонував дека сме биле во друга земја и дека сме во болница и наеднаш гледам сестра со инекција за анестезија и ми викаат јас да ја почувам и мине еден човек ме бутнува и инекцијава во глава ми влегува. Изгегувам низ собава гледам луѓе многу брзо ми се движат и кога пак влегов во собата мајка ми ја прашувам дали и ставиле анестезија и она ми вика да почнува ништо да не чуствува, и вади клешта и ми вади еден па усте еден заб (ама мене не ме боли) и ја тргам раката и одам во купатило гледам крв на подот исто и јас плукам крв и мијам некоја како вилица/портеза.
Не сум некој толкувач на сонови но од тоа што сум слушал не е добро да ти вадат заб на сон. Ми кажуваа дека ако сонуваш како ти вадат заб и те боли ќе умрел некој од фамилијата (многу близок), а ако не те боли некој кој го познаваш но не ти е премногу близок.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
у последните 2 месеци најмалку 10 пати сонував масовни убиства, пукање и крвишта и убивање...некои све такви hostage ситуации. И во сите и јас сум била присутна односно сум бегала од куршуми, во неколку наврати и ме погодија. Мислам ок еднаш два пати да сонуваш нешто слично ама ова е претерано, скоро секоја недела таков сон...
Некој поупатен да ми протолкува?
Сигурно овај период си напнат и несигурен за се што се дешава околу тебе. Откако си го сонувал сонот 2 до 3 пати веќе твојот мозок се оптеретува и почнува додека спиеш да се фокусира на сонот па затоа често го сонуваш. Единствено место каде што ја имаш моќта што ќе ја посакаш е твојата глава таму ти си господар и можеш да си креираш што можеш да замислиш, пробај да не мислиш на сонот мисли како добро си поминал пример со женска или мисли на некоја личност што ти е многу драга или едноставно замислувај си го она што те прави да се чувствуваш среќно, си го сонува ок не се замарај и за краток период ќе зборавиш дури дека и некогаш си видел вакви ствари. Соновите од ваков тип најчесто не предвестуваат ништо затоа што тие се слика на некои наши чувства, во твојов пример едноставно мозокот не ти мирува т.е можно е да си напнат за некој проблеми. Не се секирај не е ништо страшно, ти гарантирам ;).
 
Член од
24 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
61
Ок, само колку повеќе се форсираш толку потешко ти е да прифатиш некој друг или нешто друго од тоа што ти го следиш и тоа афтоматски ти создава нервоза и револт за различни ствари. Значи не те терам ти да се откажеш од твојата верба во Господ, а уште помалку не се ни обидувам само сакав да видиш што стварно се дешава во светов и колку сме ние назад во нашава државичка. Патем ако ти си некој верник нема да се плашиш да изгледаш еден филм затоа што само еден филм неможе да ти ги отвори очите, со ова афтоматски индиректно ми кажуваш дека се плашиш да ја видиш вистината за светот и универзумот бидејќи сакаш да докажеш дека цврсто стоиш на твојот став. ЧЕСТИТКИ.
"А тие документарци нека ви ја перат на вас главата, тие нека си заработуваат"- Се гледа со кого си имам работа. Уште еднаш со цела наклонетост ЧЕСТИТКИ.
Ти мене воопшто не ме сфаќаш, ниту пак ќе ме сфатиш у иднина...:eek: Затоа довиџења, немам намера да се карам, да лечам фрустрации и да се докажуваме тука... Тоа е и крај прича! Ти со твоето јас со моето мислење... :) Продолжи си да мислиш дека сето тоа е само една енергија и не е поврзана уопште со Господ :pipi:
 
Член од
31 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Прочитајте познати книги од познати психолози и ќе ви стане јасно. Кога стварно ми се поклопија знаците останав вчудоневидена. Соновите се фактички тоа што ни е скриено потсвесно, нашите стравови, скриени мисли, чувства за кои не ни знаеме дека постоеле. Знаците во соновите се секогаш метафорично прикажани и само некој кој што се занимава со тоа знае да ги протолкува (не зборувам за Драгче и сличните како неа). Денес многу добри психијатри ги лечат пациентите врз база на соновите. На тој начин тие правилно осознаваат што навистина се случува со пациентот, особено ако се работи за некој лудичок кој работите си ги гледа од своја призма. Тие бабини деветини ако врнело значело среќа, бла бла се за суеверни луѓе, за се има денес научно докажување. ;)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Прочитајте познати книги од познати психолози и ќе ви стане јасно. Кога стварно ми се поклопија знаците останав вчудоневидена. Соновите се фактички тоа што ни е скриено потсвесно, нашите стравови, скриени мисли, чувства за кои не ни знаеме дека постоеле. Знаците во соновите се секогаш метафорично прикажани и само некој кој што се занимава со тоа знае да ги протолкува (не зборувам за Драгче и сличните како неа). Денес многу добри психијатри ги лечат пациентите врз база на соновите. На тој начин тие правилно осознаваат што навистина се случува со пациентот, особено ако се работи за некој лудичок кој работите си ги гледа од своја призма. Тие бабини деветини ако врнело значело среќа, бла бла се за суеверни луѓе, за се има денес научно докажување. ;)
Точно, се согласувам со тебе. Се тоа што го сонуваме има некаква симболика за тоа што сме го доживеали. Некакви скриени мемории, сеќавања, небитно дали се пријатни или непријатни. Ја спомна Драгче и ме потсети на книгата што ја имам дома. Баш сега ќе пролистам нешто ако ја најдам.
 
Член од
31 март 2010
Мислења
24
Поени од реакции
12
Постојано се чудев бидејќи сонував едни исти знаци со години и еден дечко кој речиси не го познавав долго, а хоби му било истражување на таквите нешта во две реченици ми кажа како се чувствувам внатрешно (во тој период никој не забележуваше ништо бидејќи јас одлично криев). Man and his symbols-Carl Gustav Jung. Еве ви пример за една. Еднаш решив да пролистам една од оние обичнине, нашине книги за толкување соништа и глупости живи. Во раце ми падне книгата на Драгче и викам ај ќе чекам 1 недела дали ќе ми се деси. Глупости! Направете споредба и ќе видите огромни разлики и ништо со ништо не се поклопува.
 
M

Mamba.

Гостин
Ти мене воопшто не ме сфаќаш, ниту пак ќе ме сфатиш у иднина...:eek: Затоа довиџења, немам намера да се карам, да лечам фрустрации и да се докажуваме тука... Тоа е и крај прича! Ти со твоето јас со моето мислење... :) Продолжи си да мислиш дека сето тоа е само една енергија и не е поврзана уопште со Господ :pipi:
Немој да се нервираш чедо божјо

el padre el iho el spirito santoooo Amiiiiiinnn

Вие сте успешно прочистени од паразити. Ви благодарам.
 
Член од
6 март 2013
Мислења
59
Поени од реакции
41
Точно, се согласувам со тебе. Се тоа што го сонуваме има некаква симболика за тоа што сме го доживеали. Некакви скриени мемории, сеќавања, небитно дали се пријатни или непријатни. Ја спомна Драгче и ме потсети на книгата што ја имам дома. Баш сега ќе пролистам нешто ако ја најдам.
Леле зошто мора да се кажува кој колку книги чита :facepalm:, знаеме
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
32
Сонував како имам 3 предни заби место 2, како едниот од нив, најголемиот ми паѓа без да осетам никаква болка и другите два си доаѓаат на свое место... На почетокот почнувам да плачам бидејќи е единствениот заб кој ми паднал, а потоа сфаќам дека е подобро што паднал...
Некој да го протолкува?
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Сонував како имам 3 предни заби место 2, како едниот од нив, најголемиот ми паѓа без да осетам никаква болка и другите два си доаѓаат на свое место... На почетокот почнувам да плачам бидејќи е единствениот заб кој ми паднал, а потоа сфаќам дека е подобро што паднал...
Некој да го протолкува?
Забите во главно се предвесник на смрт или на тешка болест. Најчесто на близок роднина или познаник.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Полово општење на животни?! Има некој идеја што е?

Мртов озбилен сум.
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Што значи да се сонуваш како невеста?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom