Сонови, толкување на сонови

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Ме сфати нешто? Ја не баш ...
 
П

Пе Џо

Гостин
Би сакал некој ако анализира/толкува сонови, ако сака/може да ми даде мислење за следниов:

Во џунгла сум. Има `триумфална капија`, двајца другари седат на гајби од пиво и пијат пиво, дур третиот игра `серва` со орангутан.
Дур зборат двајцата другари кај гајбите, ги гледам и слушам. Едниот му вели на другиот, тивко, `глеј, сеа ќе се разбуди`-алудирајќи на мене.
-Чим го рече тоа, осетив цел телесен удар, како воз да ве мавнал од напред, притискајќи го целото тело суперсонично-проследено со силно бело светло и високофреквентен звук.
Се `разбудив во друга соба-празна. Само седев на стара фотеља и гледав наоколу по зидовите. Влезе црнецот од `Зелената милја`-филмот, и не зборувајќи ми пријде ми ја стави раката врз очите и ми рече тивко - `пази, сеа ќе се разбудиш`.
-Коа го рече тоа го осетив истото и првиот пат другарот коа ми го рече.
Се разбудив во трета соба-галерија со слики од секоја ера на човештвото (од праисторија-до денес), гледав наоколу и одеднаш некој од позади ми стави рака на очите и ми рече-`тек сеа ќе се разбудиш`.
Се разбудив во болничка соба, со инфузија во раката. Влегува сестрата со лековите, нешто чепка околу тоа апаратите, ми ја спушта раката на очите и ми вика ... `сеа стварно ќе се разбудиш, ама ќе бидеш парализиран`.

Тука завршува сонот.

Следното е интересниот дел. Стварно се разбудив. Стварно бев парализиран. Некои добри 15 минути неможев да го помрднам било кој дел од телото, освен очите. Едвај дишев. Бев премрзнат и ме болеа коските (као коа ќе те мавне промаја). Коа успеав да станам искочив на тераса и немав никаква емоција према билошто. Се осеќав празно и збунето, неможев да зборам, пробав да испуштам некој звук али као гласните жици да ми беа парализирани. И пак си легнав, и коа се разбудив се беше најнормално.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Би сакал некој ако анализира/толкува сонови, ако сака/може да ми даде мислење за следниов:

Во џунгла сум. Има `триумфална капија`, двајца другари седат на гајби од пиво и пијат пиво, дур третиот игра `серва` со орангутан.
Дур зборат двајцата другари кај гајбите, ги гледам и слушам. Едниот му вели на другиот, тивко, `глеј, сеа ќе се разбуди`-алудирајќи на мене.
-Чим го рече тоа, осетив цел телесен удар, како воз да ве мавнал од напред, притискајќи го целото тело суперсонично-проследено со силно бело светло и високофреквентен звук.
Се `разбудив во друга соба-празна. Само седев на стара фотеља и гледав наоколу по зидовите. Влезе црнецот од `Зелената милја`-филмот, и не зборувајќи ми пријде ми ја стави раката врз очите и ми рече тивко - `пази, сеа ќе се разбудиш`.
-Коа го рече тоа го осетив истото и првиот пат другарот коа ми го рече.
Се разбудив во трета соба-галерија со слики од секоја ера на човештвото (од праисторија-до денес), гледав наоколу и одеднаш некој од позади ми стави рака на очите и ми рече-`тек сеа ќе се разбудиш`.
Се разбудив во болничка соба, со инфузија во раката. Влегува сестрата со лековите, нешто чепка околу тоа апаратите, ми ја спушта раката на очите и ми вика ... `сеа стварно ќе се разбудиш, ама ќе бидеш парализиран`.

Тука завршува сонот.

Следното е интересниот дел. Стварно се разбудив. Стварно бев парализиран. Некои добри 15 минути неможев да го помрднам било кој дел од телото, освен очите. Едвај дишев. Бев премрзнат и ме болеа коските (као коа ќе те мавне промаја). Коа успеав да станам искочив на тераса и немав никаква емоција према билошто. Се осеќав празно и збунето, неможев да зборам, пробав да испуштам некој звук али као гласните жици да ми беа парализирани. И пак си легнав, и коа се разбудив се беше најнормално.
Прочитај:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lucid_dream
 
M

MysteryMan23

Гостин
Би сакал некој ако анализира/толкува сонови, ако сака/може да ми даде мислење за следниов:

Во џунгла сум. Има `триумфална капија`, двајца другари седат на гајби од пиво и пијат пиво, дур третиот игра `серва` со орангутан.
Дур зборат двајцата другари кај гајбите, ги гледам и слушам. Едниот му вели на другиот, тивко, `глеј, сеа ќе се разбуди`-алудирајќи на мене.
-Чим го рече тоа, осетив цел телесен удар, како воз да ве мавнал од напред, притискајќи го целото тело суперсонично-проследено со силно бело светло и високофреквентен звук.
Се `разбудив во друга соба-празна. Само седев на стара фотеља и гледав наоколу по зидовите. Влезе црнецот од `Зелената милја`-филмот, и не зборувајќи ми пријде ми ја стави раката врз очите и ми рече тивко - `пази, сеа ќе се разбудиш`.
-Коа го рече тоа го осетив истото и првиот пат другарот коа ми го рече.
Се разбудив во трета соба-галерија со слики од секоја ера на човештвото (од праисторија-до денес), гледав наоколу и одеднаш некој од позади ми стави рака на очите и ми рече-`тек сеа ќе се разбудиш`.
Се разбудив во болничка соба, со инфузија во раката. Влегува сестрата со лековите, нешто чепка околу тоа апаратите, ми ја спушта раката на очите и ми вика ... `сеа стварно ќе се разбудиш, ама ќе бидеш парализиран`.

Тука завршува сонот.

Следното е интересниот дел. Стварно се разбудив. Стварно бев парализиран. Некои добри 15 минути неможев да го помрднам било кој дел од телото, освен очите. Едвај дишев. Бев премрзнат и ме болеа коските (као коа ќе те мавне промаја). Коа успеав да станам искочив на тераса и немав никаква емоција према билошто. Се осеќав празно и збунето, неможев да зборам, пробав да испуштам некој звук али као гласните жици да ми беа парализирани. И пак си легнав, и коа се разбудив се беше најнормално.
аууу јако
 
П

Пе Џо

Гостин
Знам што е луцидно сонување, сум го доживеал неколку пати. Но не е ова тоа, во сонот неможев да правам што сакам. Само беше чудно импликативен кон парализата што ја доживеав кога се разбудив, шо е дефакто спиечка парализа . Сеа, иам слушано за луѓе да сонуваат луцидно (шо ова не е случајот), и имам доста познаници кои доживеале спиечка парализа. Али интересно ми е шо пред да се разбудам ми беше најавено дека ќе се будам, во сонот доживеав голема физичка болка (шо траеше и дур бев буден) и самата најава дека ќе бидам парализиран кога ќе се разбудам го прави ова најчудното срање шо ми се има десено у кревет - осим коа прднав и ослепев на 5 минути при оргазам.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
На природа поплавена не се сеќавам иако знам дека се беше поплавено. Водата од горе доаѓаше...најмногу. Јас како да бев присутна насекаде, не во едно конкретно место, гире или доле...ко да лебдев над се и гледав дека се е поплавено. Иако знам дека мноогу вода имаше јас не бев мокра, ко да не бев дел од сето тоа...
Конечно имам време.

Поплавата претставува масивен налив на емоционална енергија. Самиот збор поплава, може да значи поплава од дожд (како во случајов), поплава од солзи, од страв, од емоции... Самиот збор претставува нешто неконтролирано, надвор од контрола. Поплава во сон кажува дека знаеш дека има нешто негативно што влијае на тебе, а уште неможеш да откриеш што е. Поради нешто или некого, ти чувствуваш стрес и тензии.

Да беше смирена и да не се плашеше од поплавата, значењето би било сосема друго. :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.047
Поени од реакции
13.539
Конечно имам време.

Поплавата претставува масивен налив на емоционална енергија. Самиот збор поплава, може да значи поплава од дожд (како во случајов), поплава од солзи, од страв, од емоции... Самиот збор претставува нешто неконтролирано, надвор од контрола. Поплава во сон кажува дека знаеш дека има нешто негативно што влијае на тебе, а уште неможеш да откриеш што е. Поради нешто или некого, ти чувствуваш стрес и тензии.

Да беше смирена и да не се плашеше од поплавата, значењето би било сосема друго. :)
фала :)
 
Член од
14 мај 2012
Мислења
542
Поени од реакции
782
Значи пешачам по улица,и гледам двајца во црни качулки.Едната е жена,ме погледнува и продолжувам,цела вознемирена.Наредниот е маж,доаѓа по мене и почнува да ме напаѓа.Втрчувам во фризерница,тој останува на вратата.Се смирувам со луѓето тука и излегувам.Тој повторно поаѓа по мене и тогаш се разбудив.
Потоа гледам познати лица,на мене познати кои всушност ''работат'' со него и така исплашено се разбудив.
Многу многу ретко паметам што сонувам така да ве молам,ако некој може да ми помогне :)
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Сонував дека имало некаков натпреварување во Велес,повеќе беше игра како оние на survivor,во тимови па треба да носиш нешто ,да буткаш големи камени блокови едно друго. Во тимот бев мислам со класот од средно и поголем дел од сонов беше во текот на играва,буткавме,носевме ,дигавме и наеднаш црно ми се појави. По некое време се будам дома во собата и го гледам татко ми и вика кај си бе,шо напраи?Ја му викам како шо направв?Ми вика ,па те удри камен по главата на тоа игрите и 8 месеца кома беше,еве сеа се будиш и така скроз нормално се и така гледам сите нормално се однесуваа и се рабудив.
@КвикСилвер :)
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Сонував дека имало некаков натпреварување во Велес,повеќе беше игра како оние на survivor,во тимови па треба да носиш нешто ,да буткаш големи камени блокови едно друго. Во тимот бев мислам со класот од средно и поголем дел од сонов беше во текот на играва,буткавме,носевме ,дигавме и наеднаш црно ми се појави. По некое време се будам дома во собата и го гледам татко ми и вика кај си бе,шо напраи?Ја му викам како шо направв?Ми вика ,па те удри камен по главата на тоа игрите и 8 месеца кома беше,еве сеа се будиш и така скроз нормално се и така гледам сите нормално се однесуваа и се рабудив.
Да бидеш во тим значи колку е важна заедничката работа. Ова е метафора дека голем дел од твојот живот ти е добро среден. Дадени ти се бившите соученици да ја согледаш сегашната ситуација со некоја личност. Некоја мината научена лекција, која можеби треба да ја примениш и сега. Ова го кажуваат и карпите. Потребна е сила и труд за да успееш во нешто. Но, има нешто што многу те загрижува, а можеби ти и премногу размислуваш за тоа. Не си подготвен за промени околу тебе. Како и да е, мора да бидеш повеќе самоуверен и решителен.
Значи, дел од твојот живот е добро среден, но секогаш наоѓаш некои мани. :)
 
Последно уредено:
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Да бидеш во тим значи колку е важна заедничката работа. Ова е метафора дека голем дел од твојот живот ти е добро среден. Дадени ти се бившите соученици да ја согледаш сегашната ситуација со некоја личност. Некоја мината научена лекција, која можеби треба да ја примениш и сега. Ова го кажуваат и карпите. Потребна е сила и труд за да успееш во нешто. Но, има нешто што многу те загрижува, а можеби ти и премногу размислуваш за тоа. Не си подготвен за промени околу теме. Како и да е, мора да бидеш повеќе самоуверен и решителен.
Значи, дел од твојот живот е добро среден, но секогаш наоѓаш некои мани. :)
Фала :))) И браво! :)(y)
 
M

MysteryMan23

Гостин
сонувам дека ми паднале сите заби шо може да биде? :D
 
Член од
27 март 2011
Мислења
347
Поени од реакции
150
сонувам дека ми паднале сите заби шо може да биде? :D
da ne te plasam ama paganje na zabi e smrt. smrt na bliska icnost bar po mene znam. sonuvav deka zabi mi padnale i po 2 meseci umre dedomi. sala na strana ama toa e. ama ne mora da e na covek striktno[DOUBLEPOST=1404406313][/DOUBLEPOST]
Значи пешачам по улица,и гледам двајца во црни качулки.Едната е жена,ме погледнува и продолжувам,цела вознемирена.Наредниот е маж,доаѓа по мене и почнува да ме напаѓа.Втрчувам во фризерница,тој останува на вратата.Се смирувам со луѓето тука и излегувам.Тој повторно поаѓа по мене и тогаш се разбудив.
Потоа гледам познати лица,на мене познати кои всушност ''работат'' со него и така исплашено се разбудив.
Многу многу ретко паметам што сонувам така да ве молам,ако некој може да ми помогне :)
dobro e sto si im izbegala. toa bil angeot na smrtta. da si otisla so nego ke si pocinela za vreme na spienjeto. verojatno nekel da te zeme tolku mlada ima uste dolg zivot pred tebe :X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom