Сонови, толкување на сонови

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од vmx, 12 јуни 2005.

 1. Kiro Hametovski

  Kiro Hametovski Sniffericious

  Член од:
  11 декември 2005
  Мислења:
  1.676
  Допаѓања:
  37
  финтата е што моите сонови ги памтам по делови...никако да запамтам еден цел...ај коа ќе ми текне ќе ви раскажам:)
   
 2. Macedalien

  Macedalien Вонземјански Администратор

  Член од:
  6 февруари 2005
  Мислења:
  10.103
  Допаѓања:
  238
  Ја во последно време не сонувам :(
   
 3. bibika

  bibika

  Член од:
  29 мај 2005
  Мислења:
  2.230
  Допаѓања:
  37
  Ne bidi tazen.:pishtoldz
  Do sredinata na juli i nema da sonuvas.Odnosno nema da se secavas na sonistata.:star:

  E,a posle ce me otrues so raskazuvanje i baranje da ti gi tolkuvam.:kez:
   
 4. Macedalien

  Macedalien Вонземјански Администратор

  Член од:
  6 февруари 2005
  Мислења:
  10.103
  Допаѓања:
  238
  Од твоја уста во божји уши.
   
 5. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  160
  Абе убаво е да се сонува тоа е доказ дека добро сте се се отспале.
  Значи мое толкување безразлика колку долго сте спиеле ако сте сониле сон тоа значи дека добро сте се одмориле, и мозокот ви е спремен за предизвиците во наредниот ден.
  А за тоа каков ќе биде сонот може да биде предизвикано од последните работи на кои ќе мислите пред да заспиете.
   
 6. *P|nK_G|rL*

  *P|nK_G|rL* ~Pretty in Pink~

  Член од:
  21 мај 2006
  Мислења:
  761
  Допаѓања:
  5
  Mnogu retko sonuvam i se koga ke sonuvam epten kratki i bez vrska sonovi se toa. Inaku baba mi(na majka mi majka) znae da tolkuva sonista. Taka pred 2 godini, ona me sonuvala mene i bratuced mi goli (mislam niso ne sme praele nego onaka goli samo). Inace toa znacelo, ako sonuvas nekoj gol toa bilo nekoja bolest ili nesto slicno. Sabajleto bratuced mi bese na pat za Barselona, ali kaj Monte Karlo go odnele vo bolnica zatoa sto go kasnalo nekoj golem pajak i nogata mu bila potecena. I baba mi posle i se javila na majka mi i rekla ona da me cuva i i go kazala sonot. Ali majka mi ne veruvala mnogu i mi rece samo mene da ne se vozam na ringispil taa vecer, zaso imase dojdeno u naselba. I ja inaet e ke se vozam. I vecerta padnav od ringispil i skrsiv raka. E od togas epten veruvam u tolkuvanje na sonovi i sto i da sonuvam (makar bilo nesto neznacajno) sekogas ja prasuvam baba mi sto znaci toa.
   
 7. bibika

  bibika

  Член од:
  29 мај 2005
  Мислења:
  2.230
  Допаѓања:
  37
  Соништата имаат прекогнитивна, предвидувачка моќ,освен релаксирачка и функција на одмор.
  Симболиката која ни ја сервира нашата подсвест преку соништата, многу често е претскажувачка.За нас лично,а некои луѓе дури имаат соништа кои се однесуваат и на пошироката околина.
  Најчесто ние луѓето,не веруваме во она што со рака не можеме да го дофатиме.Не веруваме во она што ни е непознато и не плаши.
  Па така не им веруваме ниту на сопствените соништа.
  Ако пред спиење,во себе си кажете,се што ќе сонам,тоа сум јас,мое е и не може да биде грдо и лошо за мене,ќе се опуштите и навистина ништо лошо нема да сонувате.
  Само ќе престанете да се плашите од сопствената непозната содржина,сместена во потсвеста.
  Тогаш сонот вистински ќе ве одмори,ќе ви помогне,ќе ви укаже,ќе ви покаже.:)
   
 8. Bacillus gagous

  Bacillus gagous Biohazardous

  Член од:
  21 јануари 2006
  Мислења:
  7.383
  Допаѓања:
  160
  Како и кај секое претскажување и толкувањето на сонот за иднината е еден вид на аутосугестија, како треба да се однесуваме и што да очекуваме, па затоа и ни се случуваат некои од овие работи кои сме ги сониле.
  Јас имав еден интересен сон си идев по улица и одеднаш оклу мене и по тротоарот еден куп змии, сите успеав со скокање да ги избегнам и даго продолжам патот.
  Ама ова ми има останато во глава бидејќи беше многу невообизаен сонот, останатите ми се нормални случки со реални луѓе кои реално би можат да се случат, ама никогаш не се случиле.
   
 9. Infra

  Infra Мојот Пастир

  Член од:
  26 ноември 2005
  Мислења:
  141
  Допаѓања:
  2
  Те чека среќа.
   
 10. Sagan

  Sagan Гостин

  Интересничка тема, хм...

  Сонувам многу ретко, дали еднаш-двапати месечно. Тврдам дека секој сон си има своја определена цел и дека претставува комуницирање со Бога. Кој сака нека се смее, кој не, нека верува! Минатиор месец сонував три пати, и интересно е тоа што кога ќе се разбудам, едноставно знам што означува сонот и што ќе се случи! И тоа што го очекував, тоа и се случи. Два од нив беа добри, третиот лош. Затоа верувам дека тие се патоказ, преку кој господ не предупредува и не насочува што да очекуваме и што да превземеме.

  Инаку, некаде по Нова година, сонував еден многу интересен сон и се уште чекам да ми се исполни. Сигурен сум дека ќе ми се исполни. Кога ќе биде и тоа, ќе ви пишам, оти е ептен интересно.

  Инаку, добрите сонови не треба да се кажуваат, оти нема да се остварат. Откако ќе се случат, тогаш пофалете се!!!
   
 11. joki

  joki Погана Паганка

  Член од:
  1 февруари 2006
  Мислења:
  1.054
  Допаѓања:
  16
  не можам да сфатам...зошто можам да го контролирам сонот...кога пребарував на интернет велат дека сонот е вон контрола на сонувачот...а јас доколку нешто лошо ми се случува се будам...а ако сакам можам и да го продолжам сонот по краткотот будење...what the hell is wrong with me???
   
 12. MaRiNa`Oh

  MaRiNa`Oh стара школа

  Член од:
  26 март 2005
  Мислења:
  3.554
  Допаѓања:
  29
  и јас го можам то.. не секогаш ама често ми се дешават.
   
 13. Сатори

  Сатори Гостин

  Соновникот е бабини деветини, само Фројд го признавам за тоа, научно и психолошко објаснување, а не симболи.

  Тоа не е контрола, тоа е твојот одбрамбен систем, кога станува збор за будењето од лош сон, а инаку сонот може секој да го продолжи ако сака и ако сликите му се доволно јаки од предходно.
   
 14. pinky**

  pinky** ..all over again..

  Член од:
  16 декември 2005
  Мислења:
  383
  Допаѓања:
  4
  Smetam deka sonovite se cista relativna raboti podobro receno gluposti!!
  Smetam deka sonovnkot e cist dokaz na sueverie a voedno za mene petstavuva glupost .Ne znam mozebi za nekoi od vas jas sum vo totalna utka ali ja sonovite gi podrazbiram kako nesto od koe sum opsednata i premnogu se zamaram za istata rabota sto duri mi se javuva i na son!
  A sum zaprimetila deka sonuvam sekogas koga sum izmorena do maksimum ali i toa retko se slucuva!
   
 15. Emil Dirkem

  Emil Dirkem

  Член од:
  26 јуни 2006
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  koga spies mozokot ti e isklucen i ti ne mozes da upravuvas so nego, i zatoa koga se budime ni izgleda kako da sme spiele 2 sec. mozokot za vreme koga spieme upravuva samiot so sebe, odnosno ima neverojatna mok koja nie ne mozeme se uste da upravuvame so nea, ne ni e razviena inteligencijata tolku mnogu za da mozeme da upravuvame so mozokot 100%. za vreme na meditiranje se isklucuva mozokot i covekot ima mok duri i da leta i da skoka drva i neznam ti sto isto kako vo sonovite, no kako sto rekov se uste ne mozeme da upravuvame so mozokot 100%, tuku za sega so nego se ''poznavame'' okolu 1-2% probajte da meditirate, mnogu e tesko :)
   

Сподели преку: