Солиден телефон 17-20К ?

Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.766
Поени од реакции
2.074
1. Mi8 (нарачка)
2. S8
Автоматски споено мислење:Класа? од каде ги вадиш информациите, од ракав или хејтот ти прави збрки? друго, знаеш ли дека TFT = IPS = PLS, или пак од ракав?

S675 - 2x A76@2.0 6x A55@1.7
S730 - 2x A76@2.2 6X A55@1.8

Добра класа.
Aj proveri sega na benchmark resultati i ledni si

Plus pomal nm ima

Camera isp itn
 

The Wild Boy

лепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.337
Поени од реакции
653
Stop, wait a minute!
Ако не ти е дојдено до игри и такви ствари не ни гледај Xiaomi. Дека немаат најдобар софтвер да. Не е user friendly, има доста bloatware, итн итн.. ама со MIUI 11 ќе се средат.
OneUI, на Samsung Android 9.0 е врв, скоро се имаат средено, останува со One UI 2.0 Android 10 да средат ситници, особено за користење со 1 рака, и да ги донесат функциите што Android 10 ќе ги донесе.
Измеѓу Xiaomi и Samsung, за фотографирање Samsung победува, а обете се зад Huawei, зборам за поевтините класи.
M класа од Samsung никако.
Huawei ако гледаш нема да наидеш на некои којзнае што јаки перформанси, софтверот ќе биде измеѓу MIUI (на Xiaomi), и One UI (на Samsung), ама ќе има подобра камера, и повеќе опции.
Samsung имаат среден софтвер. Со 2019 - та А класа, и новата M класа, 80% се нови процесори. Сега во GPU Exynos се ништо во споредба со Qualcomm Snapdragon, ама споредете на интернет, Exynos процесори со Snapdragon процесори и ќе видите, особено на овие mid - range дека Exynos победува во CPU сегментот, но губи во GPU сегментот. Сепак, нови процесори, и така или вака нема да бидат којзнае колку лоши.
На GSMarena пишав за A50 како работи на игри како на пр. PUBG Mobile, и ми пиша еден автоматски на High играта му ја ставила графиката. Планирам и јас A50 да зиам (не, нема јас Xiaomi да земам, братми ваљда, а и ќе објаснам зошто).
Благодарение на конкуренцијата, Xiaomi, Huawei, и други брендови на Samsung им текна и направија одлични уреди. Овогодишната A класа навистина ме изненади. Е сега, веќе не е класата која што беше препознатлива по водоотпорноста, ама сепак 3 камери, 128GB + Micro SD, 4,000mAh,15W брзо Полнење, AMOLED, скенер под екран, итн итн.. за цена мање више од 250 евра не е лошо.
Да не беше конкуренцијата Samsung немаа ич да мрднат и ќе си останеше истиот Samsung. Сега колку толку вреди да се погледнат нивните уреди.
Ако сакаш да земеш повеќе за малце, онфак Xiaomi Mi 9T. Snapdragon 730 е врв процесот, ни Exynos, ни Kirin ама ништо.
Single Core резултат скоро ист како Snapdragon 855.
Е сега, кажав Xiaomi си имаат минуси, а и самиот уред, на пример нема слот за Micro SD Картица, а најголема варијанта 128GB (ако не се грешам 256 беше за K20 Pro, т. е. Mi 9T Pro, ама тој сеуште за Европскиот пазар го нема), а најмала 64GB, што според мене не е многу.
Камера иста како OnePlus, има и UltraWide како кај Samsung што не е лошо.
Е сега ако не се замараш нит со перформанси, а и не ти е толку гајле со камера, ондак Samsung:
A50 или A70.
A60 е нешто измеѓу двете, само што нема AMOLED, нема ни џек за слушалки (а пази A70 и тоа и тоа, исто и A50. Marketing логика 0 Samsung), и има исечок како кај S10, само што е од левата страна.
A50 не е лош, 6.4 инчи е многу, а за 6,7 да не зборам. Али што да се прави... сега ова телефоните само поголеми и поголеми и само потенки.
Разлика измеѓу A50 и A70 е што едниот е помал (А50), а другиот е поголем (А70).
А70 има малце подобра камера (ништо посебно), може да снима во 4k, каде што A50 може само 1080p 30fps.
A50 има Exynos 9610 кој што е релативно нов процесор, и ако проверите на интернет дури и го победува Snapdragon 675, но губи во GPU.
Реков, и пак ќе кажам, Exynos - от сепак иако послаб, GPU - то не е најлошо.
A70 има Snapdragon 675 кој што е малце подобар, особено за 3D игрици, бидејки има подобар GPU.
Иии, A50 4,000mAh батерија, а A70 4,500mAh батерија што за обете модели е overkill. И да, A70 има 25W брзо полнење, за прв пат на A класа, а и нормално пошто има огромна батерија. A50 има само 15W.
+ Оптички Скенер под екранот, џек за слушалки, самостален слот за SD картица, Bluetooth 5.0, USB Type - C, Active Noise Cancelation, 3 камери, од која една UltraWide.
Од позади има пластика, што според мене не е проблем.
Еве Redmi Note 7, Mi 9T, сите тие имаат стакло од позади, но зошто?? Ни обете модели немаат ни безжично полнење, ни ништо што може тоа стакло од позади да се искористи. Само за џабе налупале, така се додава на самата цена, се нема никаква корист за задното стакло (освен за изглед), а и ако се скрши плаќај изгор цена. Samsung убаво направија што отидоа со пластика. А и боите се топ.
Huawei:
Искрено не пратам многу Huawei, знам дека за камера не се лоши, нудат највеќе функции, али гледам сега Honor, со новите 9X, и 9X про не се лоши, вреди и тие да се погледнат, или Mate 30 Lite.
Honor иначе е sub - brand создаден од Huawei.

Други уреди не би ти препорачал искрено, де едни имаат ова, едни немаат, ово оно не се замарај со други уреди.

Јас ако би бирал, би го одбрал, A50.
Свстив дека веќе не ми треба најјакото за евтина цена. Доволно е да имам уред кој што ќе ме служи за позиви, комуникација, може само 2 - 3 игри колку да утепам време, и камера чат - пат ако треба да сликнам нешто. И софтвер кој што нема да ме заебава.
Можам и S10, и Xiaomi Mi 9T, да земам не е тоа проблем, ќе соберам пари и ќе си купам, али веќе имам одличен компјутер, на него од игри до продуктивност, 90% се вршам таму. Телефонот само за On The Go ствари.
 

The Wild Boy

лепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.337
Поени од реакции
653
Еве цените како стојат во Телеком, по мобилари во Ледиком и Мобеликс:
Screenshot_20190801-101003_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100729_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100800_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100808_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100820_Samsung Internet.jpg 20190801_094520.jpg 20190801_094546.jpg Screenshot_20190801-100104_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100115_Samsung Internet.jpg 20190801_094229.jpg 20190801_094438.jpg Screenshot_20190801-100410_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100448_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100507_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100654_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100124_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100221_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-100306_Samsung Internet.jpg Screenshot_20190801-101032_Samsung Internet.jpg 20190801_094020.jpg
Автоматски споено мислење:

Screenshot_20190801-100320_Samsung Internet.jpg
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.149
Поени од реакции
22.223

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.208
Поени од реакции
5.165
A70 е топ. Ако не сакаш да полниш редовно телефон и поминуваш доста гледање на филмови/стримови/јутуб на телефонот тоа е тоа. Телефонот е огромен. После тоа сите телефони ќе ти изгледаат мало, али е проблем да го носиш во облека со плитки џебови.
Што се однесува до батеријата, буквално еднаш во ден полнам и тоа го носам од 25% до 60 и нешто и ниту еднаш не ми се изгасил. Ако не ти изгледа како многу тоа, земи во обзир дека дремам на телефонот 24/7, мамата му ебавам од користење.
 

The Wild Boy

лепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.337
Поени од реакции
653
Погледнете:
vs
Да, A50 е толку популарен што и самиот Zack (Jerry Rig Everything) мораше да направи тест за издржливост на овој уред.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.797
Поени од реакции
2.651
A70 е топ. Ако не сакаш да полниш редовно телефон и поминуваш доста гледање на филмови/стримови/јутуб на телефонот тоа е тоа. Телефонот е огромен. После тоа сите телефони ќе ти изгледаат мало, али е проблем да го носиш во облека со плитки џебови.
Што се однесува до батеријата, буквално еднаш во ден полнам и тоа го носам од 25% до 60 и нешто и ниту еднаш не ми се изгасил. Ако не ти изгледа како многу тоа, земи во обзир дека дремам на телефонот 24/7, мамата му ебавам од користење.
Камерата? Со оглед на тоа дека сликам многу ме интересира што перформанси има чудото
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.208
Поени од реакции
5.165
Камерата? Со оглед на тоа дека сликам многу ме интересира што перформанси има чудото
Ко за нов телефон, океј, ништо посебно. Проблемот е највеќе кога сликаш ноќе. Тогаш камерата не е најдобра, ама денски е топ. Ако сликаш професионално мислам дека има и подобри опции за тебе, но ако ти е за сликање селфи, спомени, на патување и слично ќе си вадиш добри слики. За потреби на „аматери“ сите овие новиве телефони 300-400 евра вршат доста добра работа.

Мене овој ми врши многу работа затоа што сум на телефонот 24/7 и ми треба голем екран и јака батерија. Да не користам лаптоп на работа нема воопшто ни да седнам на компјутер. Задоволен сум, а не е дека имам ниски критериуми. Од S серија корисник до сега се пребацувам на А70 и позитивно сум изненаден.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
183
Поени од реакции
429
Се двоумам најмногу помеѓу Samsung A70 (18.990 ден. во Ледиком) и Huawei p30 lite (15.390 ден. во Ледиком). Буџетот ми е околу 300 евра.

Зш вчера ми ги уништија апаратот и телефонот (Samsung J5), сега имам само $ само за еден уред, така да, важна ми е и камерата. Во принцип, телефонот го користам за фоткање и инстаграм, и слушање музика и подкастови. Што значи, важно ми е освен да прави колку-толку (ко за 300е уред) добри фотки, да не ми крашуваат апликациите и да имам доста меморија за фотките и музиката. Не играм игри, ниту пак работам преку телефон.

До сега имаме по дома сите користено само Самсунг, па се двоумам дали да преминам на Хуавеи? За тој буџет, најдобри ми делуваат тие 2 модели.
Исто така, никогаш немам купувано од мобилитара до сега, а гледам има огромни разлики. На пример, Самсунгот А70 само уред во Вип и Тмобиле е 24.999 денари, додека во Ледиком е 18.990, а во Мобеликс во моментов намален од 19.700 на 18.990.

Гледам ја фалите и А50-ката, не е лоша. Во Ледиком е 14.700 денари, а се разликува доста во камерата и со А70 и со p30 lite. Вредат ли тие дополнително 4300 денари да ги дадам за а70?

Заклучно прашање: кој да го земам - Samsung A50 за 14.790, Huavei p30 lite за 15.390 или Samsung A70 за 18.990?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
4.797
Поени од реакции
2.651
Се двоумам најмногу помеѓу Samsung A70 (18.990 ден. во Ледиком) и Huawei p30 lite (15.390 ден. во Ледиком). Буџетот ми е околу 300 евра.

Зш вчера ми ги уништија апаратот и телефонот (Samsung J5), сега имам само $ само за еден уред, така да, важна ми е и камерата. Во принцип, телефонот го користам за фоткање и инстаграм, и слушање музика и подкастови. Што значи, важно ми е освен да прави колку-толку (ко за 300е уред) добри фотки, да не ми крашуваат апликациите и да имам доста меморија за фотките и музиката. Не играм игри, ниту пак работам преку телефон.

До сега имаме по дома сите користено само Самсунг, па се двоумам дали да преминам на Хуавеи? За тој буџет, најдобри ми делуваат тие 2 модели.
Исто така, никогаш немам купувано од мобилитара до сега, а гледам има огромни разлики. На пример, Самсунгот А70 само уред во Вип и Тмобиле е 24.999 денари, додека во Ледиком е 18.990, а во Мобеликс во моментов намален од 19.700 на 18.990.

Гледам ја фалите и А50-ката, не е лоша. Во Ледиком е 14.700 денари, а се разликува доста во камерата и со А70 и со p30 lite. Вредат ли тие дополнително 4300 денари да ги дадам за а70?

Заклучно прашање: кој да го земам - Samsung A50 за 14.790, Huavei p30 lite за 15.390 или Samsung A70 за 18.990?
Мислам дека Хуавеито ти е подобра опција кога збориме за камера иако не се Leica камерите. Зашто не идеш на опција P30 на рати, дел да платиш кеш дел да го доисплатиш на рати од Нептун пример ? 24000 е нема да те фати многу на рати плус Хепи попуст ке ти дадат сигурно.
 

Arwen Undómiel

don't quit the chase
Член од
28 јануари 2016
Мислења
183
Поени од реакции
429
Мислам дека Хуавеито ти е подобра опција кога збориме за камера иако не се Leica камерите. Зашто не идеш на опција P30 на рати, дел да платиш кеш дел да го доисплатиш на рати од Нептун пример ? 24000 е нема да те фати многу на рати плус Хепи попуст ке ти дадат сигурно.
Искрено, не сакам на рати да плаќам, сакам веднаш да си откупам уред. А зошто да го купам Хуавеито од Нептун за моментално haPPy цена 20.999 ден. (Редовна цена 23.999 ден.) кога во Ледиком е 15.390?
Само не знам дали да баталам Самсунг и да се испробам со Хуавеи...

Едит: А ти мислиш за p30 (не lite). Нема шанси моментално, дупло помал ми е буџетот. Така да, останува двоумата помеѓу Huawei p30 lite, Samsung A50 и Samsung A70.
 
Последно уредено:

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
1.609
Искрено, не сакам на рати да плаќам, сакам веднаш да си откупам уред. А зошто да го купам Хуавеито од Нептун за моментално haPPy цена 20.999 ден. (Редовна цена 23.999 ден.) кога во Ледиком е 15.390?
Само не знам дали да баталам Самсунг и да се испробам со Хуавеи...

Едит: А ти мислиш за p30 (не lite). Нема шанси моментално, дупло помал ми е буџетот. Така да, останува двоумата помеѓу Huawei p30 lite, Samsung A50 и Samsung A70.
Ако ти е толку важна камера додај нешто над 300 еур. за с8 самсунг од Ледиком за 19690ден. има подобра камера од сите овие што си ги набројал.
 
На врв Bottom