Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
За мене попаметно е да се земе сончев колектор кој ќе го загрева комбинираниот бојлер долу во купатилото, истиот ќе си биде поврзан и на струја и на парно. Така што колку подгрее надворешниот колектор, ќе догрее зимно време парното или струјата. Оние кои ги местат со бојлер горе(коштаат од 18000 па нагоре), водата оди во инсталацијата под пад и некои се жалат(близок роднина) дека нема доволно притисок при капење, нонстоп подесуваш лево десно на батеријата.
Е сега јбг за ваков тип како што го користат доста луѓе со колектор(само панел) горе - комбиниран бојлер долу треба пумпа ама важно јакиот притисок си останува внатре во бојлерот, не паѓа одозгора, плус можеш да го догреваш бојлерот и со парно.
Уште поефтино е ако се фатиш во работа и си направиш свој колектор со бакарни цевки, има упатства на јутуб луѓето сами си прават.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Јас во потполност се слагам со @ilcoakva .
Kинеските панели како што рече, односно колектори со вакумски цевки развиваат преголеми температури. Да, донекаде е добро што поголема температура на водата, повеќе нормална топла вода, но за сметка на тоа и повеќе дефекти. Вентили, инсталација, гумички, чешми итн итн.
Кај класичните сончеви колектори, кои исто така може да развијат висока температура, целата ситуација може да се контролира со помош на едноставни диференцијални термостати.
Јас и покрај повисоката инвестиција се одлучив системот да го направам со поскапа варијанта, и позастарена (како што кажа еден член погоре), но сум сега за сега максимално задоволен од постигнатите и добиените резултати. Целата инвестиција ме чинеше околу 700 до 750 евра (комплет со се бојлер, панел и материјал). Монтажата на целокупната инсталација, изработката на држачите, монтажа на панелот, бојлерот и пропратниот фитинг и материјал не ги платив, туку си ги направив сам. Значи туто комплето изработено бај мај селф.
Инсталацијата е работена со бакарни цевки, фи 22.
Користен е сончев колектор од фирмата Зрак од Прилеп, кој е TUV сертифициран, значи станува збор за проверен и долгогодишен производител на сончеви колектори а згора на тоа дава и гаранција од 20 години на производот. Панелот е изработен со селективни апсорбери, има градобијно стакло и е со површина од 2м квадратни, сосема доволен за загревање на бојлер од 100 литри.
Бојлерот е производство на Горење, со двојно емајлиран казан.
Еве неколку фотографии од целокупниот систем и процесот на изработка:







Една од најважните работи кога се поставува држачот за панелот, односно неговиот агол. Во принцип постојат калкулатори, а конкретно за Скопје тоа е околу 42 степени агол. Некоја средна вредност, која е оптимална да се извлече максимум во пролет и есен, затоа што во лето како год на јакото сонце нема да има проблем со греење на водата.





Поставување на комплетниот систем и инсталација, поставување на изолација на цевките и поврзување во системот:



Поставување на панелот и негово поврзување, како и изолација на цевките:



Крајниот резултат се разбира најважен од се. На првата слика е прикажана температурата на сончевиот колектор во 14 часот (29.06.2014) на надворешна температура на воздухот од 30 степени, а втората слика температурата на водата во бојлерот (сензорот поставен на 2/3 од доле нагоре во бојлерот)





Единствено останува да се препуштиме на уживање и користење на топлата вода :)
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
И после државата ќе опне да си плаќаш данок во висина на разликата што би ја заштедил.
 

Sale77

Доктор
Член од
30 декември 2005
Мислења
67
Поени од реакции
55
Ако аплицираш за поврат на средства, односно субвенции. Да те заведат во системот :)
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
A dali znaete deka pokraj euroterm od Prilep, solarni kolektroi proizveduva i Leov Company.
Pritoa i i bojlerite se nivno proizvodstvo (dobro poznat kako proizvoditel na bojleri).
Ima od dvata tipa na kolektori -flat i vakumski .
Mozite da vidite na slednata web strana
http://solartubes.com.mk/Kolektori.htm
Dokolku nesto ve interesira slobodno pisete. Jas sum vrabotena vo Leov Company vo podruznica Prilep kade i se proizveduvaat kolektorite (y) :).
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Планираме да купиме соларенсистем од отворен тип. Бидејки се работи за нова куќа во текот на изградбата е поставена исталација на цевки, сега треба само да одбереме систем и да го приклучиме. Не планираме да ставаме дополнителен болјер, туку да ја догреваме водата со греач во текот на зима. Малце ме буни со кој капацитет да одбереме дали од 150л или 200 л.Моментално сме двајца со тенденција да го прошириме семејството до + 2 :). Разликата во цена не е голема, ама мене дилемата ми е околу енергетската ефикасност, по некоја моја логика мислам дека системот од 150л е поефикасен и поекономичен во однос на системот од 200 л, ве молам корегирајте ме ако грешам. Другарка моја користи соларен систем од отворен тип, водата ја догреваат до 50 степени во зима, болјерот се дополнува со вода афтоматски откако ке биде 80% празен за да не се разладува водата, ама сето ова може да се прилагоди по сопствена желба. Ве молам за совет и ваша препорака. Планираме да купиме од veland.mk бидејки добивме еден куп препораки од пријатели и позаници.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Планираме да купиме соларенсистем од отворен тип. Бидејки се работи за нова куќа во текот на изградбата е поставена исталација на цевки, сега треба само да одбереме систем и да го приклучиме. Не планираме да ставаме дополнителен болјер, туку да ја догреваме водата со греач во текот на зима. Малце ме буни со кој капацитет да одбереме дали од 150л или 200 л.Моментално сме двајца со тенденција да го прошириме семејството до + 2 :). Разликата во цена не е голема, ама мене дилемата ми е околу енергетската ефикасност, по некоја моја логика мислам дека системот од 150л е поефикасен и поекономичен во однос на системот од 200 л, ве молам корегирајте ме ако грешам. Другарка моја користи соларен систем од отворен тип, водата ја догреваат до 50 степени во зима, болјерот се дополнува со вода афтоматски откако ке биде 80% празен за да не се разладува водата, ама сето ова може да се прилагоди по сопствена желба. Ве молам за совет и ваша препорака. Планираме да купиме од veland.mk бидејки добивме еден куп препораки од пријатели и позаници.
Јас би одбрал 200 литри. Но не би го користел зимно време. Туку за зима би ставил долу во самото купатило електричен бојлер или бојлер на друго гориво.
Без обзир колку да е изолиран зимно време постојат загуби на топлина. Ако имате парно на дрва, размислете на бојлер кој ќе се затоплува со истото парно
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Планираме да купиме соларенсистем од отворен тип. Бидејки се работи за нова куќа во текот на изградбата е поставена исталација на цевки, сега треба само да одбереме систем и да го приклучиме. Не планираме да ставаме дополнителен болјер, туку да ја догреваме водата со греач во текот на зима. Малце ме буни со кој капацитет да одбереме дали од 150л или 200 л.Моментално сме двајца со тенденција да го прошириме семејството до + 2 :). Разликата во цена не е голема, ама мене дилемата ми е околу енергетската ефикасност, по некоја моја логика мислам дека системот од 150л е поефикасен и поекономичен во однос на системот од 200 л, ве молам корегирајте ме ако грешам. Другарка моја користи соларен систем од отворен тип, водата ја догреваат до 50 степени во зима, болјерот се дополнува со вода афтоматски откако ке биде 80% празен за да не се разладува водата, ама сето ова може да се прилагоди по сопствена желба. Ве молам за совет и ваша препорака. Планираме да купиме од veland.mk бидејки добивме еден куп препораки од пријатели и позаници.
Ako paga po sloboden pat vodata,ke nemate dovolno pritisok. Jas bi idel so obicen termosifonski,i dopolnitelen 80 lit bojler vo kupatiloto. Bojlerite da se seriski vrzani t.e. od gorniot da se vleva vo dolniot bojler,pa da ide kon potrosuvac
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Ako paga po sloboden pat vodata,ke nemate dovolno pritisok. Jas bi idel so obicen termosifonski,i dopolnitelen 80 lit bojler vo kupatiloto. Bojlerite da se seriski vrzani t.e. od gorniot da se vleva vo dolniot bojler,pa da ide kon potrosuvac
Kako mislis seriski da se vrzani boljerite? Toj sto e na krov boljer od solarnoto da se povrze so bojler vo kupatilo,i toplata voda da odi do nego, i plus boljerot vo kupatilo da se dogeva na struja po potreba vo zima? Ako tropam gluposti ne zameruvajte, ne se razbiram ama sakam da naucam nesto plus.

Јас би одбрал 200 литри. Но не би го користел зимно време. Туку за зима би ставил долу во самото купатило електричен бојлер или бојлер на друго гориво.
Без обзир колку да е изолиран зимно време постојат загуби на топлина. Ако имате парно на дрва, размислете на бојлер кој ќе се затоплува со истото парно
Parno ne stavivme, se odlucivme da se greeme so inverter taka da prvicnata ideja koja ni bese za povrzan boljer so parno otpadna.

Kaj drugarkata moja sto ja spomnav , koja ima otvoren tip na solaren sistem, vcera temperaturata na voda od solarnoto bese 60 stepeni bez vklucen greac, tie obicen boljer voopsto ne koristat,imaat pumpa za pritisok, a vo najladnite 10 dena koi bea so minusni temperaturi sistemot ne im zamrzna, zasto pojacale na izolacija na cevkite.
Bidejki nie solarnoto ke go monitirame na potkrovje planirame i pumpa da stavime za da go resime problemot so pritisok na voda.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Kako mislis seriski da se vrzani boljerite? Toj sto e na krov boljer od solarnoto da se povrze so bojler vo kupatilo,i toplata voda da odi do nego, i plus boljerot vo kupatilo da se dogeva na struja po potreba vo zima? Ako tropam gluposti ne zameruvajte, ne se razbiram ama sakam da naucam nesto plus.


Parno ne stavivme, se odlucivme da se greeme so inverter taka da prvicnata ideja koja ni bese za povrzan boljer so parno otpadna.

Kaj drugarkata moja sto ja spomnav , koja ima otvoren tip na solaren sistem, vcera temperaturata na voda od solarnoto bese 60 stepeni bez vklucen greac, tie obicen boljer voopsto ne koristat,imaat pumpa za pritisok, a vo najladnite 10 dena koi bea so minusni temperaturi sistemot ne im zamrzna, zasto pojacale na izolacija na cevkite.
Bidejki nie solarnoto ke go monitirame na potkrovje planirame i pumpa da stavime za da go resime problemot so pritisok na voda.
Ubavo si svatila. Vodata od gorniot ke doaga vo dolniot,tamu ke ja dogrevas,i ke ja koristis. Pritisok na tusot ke imas kolku sto vi e vlezniot pritisok na ladnata voda vo objektot,zagubi na toplina nema da imas zosto toplata voda ke e vo bojlerot sto e vo kupatiloto,ne ti treba nikakva avtomatika ni pumpa, nema da cekas da stigne toplata voda do tusot po 2-3 minuti...
 
Член од
20 август 2013
Мислења
34
Поени од реакции
12
Ubavo si svatila. Vodata od gorniot ke doaga vo dolniot,tamu ke ja dogrevas,i ke ja koristis. Pritisok na tusot ke imas kolku sto vi e vlezniot pritisok na ladnata voda vo objektot,zagubi na toplina nema da imas zosto toplata voda ke e vo bojlerot sto e vo kupatiloto,ne ti treba nikakva avtomatika ni pumpa, nema da cekas da stigne toplata voda do tusot po 2-3 minuti...
A za ova treba obicen boljer vo kupatilo ili kombiniran?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да се надоврзам, зарем не е паметно да земе оние соларни панели кои ги загреваат бојлерите(со соларен приклучок + можат и на парно да се приклучат) долу што ни се во купатило? Вака плаќа соларна со бојлер горе, за да загрева вода во уште еден бојлер долу. Само прашувам.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Да се надоврзам, зарем не е паметно да земе оние соларни панели кои ги загреваат бојлерите(со соларен приклучок + можат и на парно да се приклучат) долу што ни се во купатило? Вака плаќа соларна со бојлер горе, за да загрева вода во уште еден бојлер долу. Само прашувам.
Za da nemas bojler gore,tuku samo vo wc, ti treba pumpa za cirkulacija na antifrizot. Kaj termosifonskiot sistem toa e po priroden pat. Ubavo e se objasneto na sajtot pogore,od firmata sto montira solari
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Знам дека треба пумпа;), него ми беше чудно зошто горе бојлер, па и долу бојлер. Знам и дека луѓето се жалат на слободниот пад и слабиот притисок при капење. Вака со оваа варијанта, ќе имаш јак притисок за капење? Топлата вода ќе паѓа долу , ладната ќе ја турка горе во соларната и така ќе има јак притисок?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom