Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.716
Поени од реакции
6.344
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Како бе воља на САД , кој го тера Каурот да продава имот за да може да се населат Качаци во Македонска средина ?

Американецот ли ?
Не Американецот, туку Рејтеон Нортроп Бехтел и останата наркококаинска инк корп багра со дилерските шип кучиња кртови. Цела крволочност на глава да ви се врати.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.732
Поени од реакции
7.877
1686345961636.png


@puno, што правиме сега? Изгледа не ви бега Џехенем?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Прегледај го приврзокот 381113


@puno, што правиме сега? Изгледа не ви бега Џехенем?
Да, ама дозволено е во каурска држава, Господ знае подобро.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Да, ама дозволено е во каурска држава, Господ знае подобро.
Од кај каурска, ова е дел од голема Албанија, или како шо одговара така а ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.871
Да, ама дозволено е во каурска држава, Господ знае подобро.
Каурска држава во која со години се градат повеќе џамии од цркви, во која ковид важи само за каурски, но не и за муслимански празници, во која систематски се сквернават и напаѓаат, со години, каурските гробишта и цркви во доминатно муслимански делови, без правна завршница и во која на најголем каурски празник се маскарираат каурчиња, а муслиманите ги бранат починителите како свои херои.

Да даде Господ вие да ја направите Македонија обратно таква - муслиманска држава. ОК?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.295
Поени од реакции
4.696
Дворот на црквата, каде што ретко се собираат посетителите, е популарно место за играње со топка. Момчиња по цел ден удираат со топка по портата. Децата, заедно со нивните родители, посебно татковци, играат дури и во работните денови. Во недела има богослужба во црквата. Низ затворената порта, пеењето на попот и црковниот хор продира надвор во дворот. Тоа значи дека и внатре се слушаат бројните удари на топката на капијата. Изгледа тоа никому не му пречи, ниту на децата што врескаат, ниту пак на родителите кои навиваат при секој удар...
Малку понатаму, во дворот на џамијата е мирно.
Не, јас не сум ниту националист, ниту пак религиозен фанатик, но тоа мене ми смета...
 
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.230
Да, ама дозволено е во каурска држава, Господ знае подобро.
Земи здив, длабоко.

Искрено се чувствувам загрозен од вас, не за мене туку за моето семејство не е првпат што за дела на поединци казнувате цела нација.
Сум бил дете кога нашата куќа беше полна со избеглици од Косово и ни ја полнеа главата со приказни за кои денеска не знам дали биле вистинити, ама знам тогаш какво влијание имаа кон мене.
Длабоко во душата не мразам никого, колку и да се трудам да најдам еден таков со некоја причина, ама не можам, едноставно сум во таа состојба да ги разбирам сите околу мене, и општо имам мислење дека околностите драстично влијаат во однесувањето кај секој.
Човекот од роденден е роб на својот генетски материјал и на околностите кои го опкружуваат.

Ако сакаш можам да ти пратам профил на фејс и да видиш дали имам лајкнато било што национално, можам да ти пратам слики од мојата куќа и да видиш дека нема ни верски ни национални симболи, можеби имаме куран. Дури формата на мојата куќа е црковна ама моите па и соселаните не знаат.

Не се вреѓам лесно, знам кој сум, знам колку сум(не)интелигентен, всушност чувствувам недостиг на интелигенција, не знам како да го објаснам ова.

Во форумов сум се зачленил заради подфорумот историја, научив дека многу малце знаете за историјата на албанците, но научив дека и албанците малце забегуваат со неа.

Не глумам за ништо, ниту сум лажел во форумов, затоа што не морам.

Ти не си неутрален, уште повеќе од мене си завземаш страна во *споров*, ти не глуми и биди искрен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.871
Не се вреѓам лесно, знам кој сум, знам колку сум(не)интелигентен, всушност чувствувам недостиг на интелигенција, не знам како да го објаснам ова.
И на албански, верувам дека не знаеш јавно да го објасниш ова.
Ни сам на себе не знаеш да си го објасниш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.585
Поени од реакции
34.771
Дворот на црквата, каде што ретко се собираат посетителите, е популарно место за играње со топка. Момчиња по цел ден удираат со топка по портата. Децата, заедно со нивните родители, посебно татковци, играат дури и во работните денови. Во недела има богослужба во црквата. Низ затворената порта, пеењето на попот и црковниот хор продира надвор во дворот. Тоа значи дека и внатре се слушаат бројните удари на топката на капијата. Изгледа тоа никому не му пречи, ниту на децата што врескаат, ниту пак на родителите кои навиваат при секој удар...
Малку понатаму, во дворот на џамијата е мирно.
Не, јас не сум ниту националист, ниту пак религиозен фанатик, но тоа мене ми смета...
...жалосно е дека такви примери има и од македонски деца кои не се воспитани никако, а не пак во религиски дух, оправдани од младите родители ,,ако деца си играат,, ,
....Марков манастир посети го некој ден да видиш што безобразие и некултура и сите ќутат, ,,трпение спасение,, велат, како бе, ти му велиш ,,немој,, се трудиш да му објасниш за да разбере тоа што неговите родители не му објасниле, тој за инат уште посилно шутира топка дури се труди да погоди некој гостин верник, така? земање топката шутурање во Маркова река ајт гитла сега, проблемот решен.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.871
...жалосно е дека такви примери има и од македонски деца кои не се воспитани никако, а не пак во религиски дух, оправдани од младите родители ,,ако деца си играат,, ,
....Марков манастир посети го некој ден да видиш што безобразие и некултура и сите ќутат, ,,трпение спасение,, велат, како бе, ти му велиш ,,немој,, се трудиш да му објасниш за да разбере тоа што неговите родители не му објасниле, тој за инат уште посилно шутира топка дури се труди да погоди некој гостин верник, така? земање топката шутурање во Маркова река ајт гитла сега, проблемот решен.
он ваљда збори за Албанчињата што праат у Чаир со црквата
оние случаи на постојано каменување на црквата додека има богослужба, плус со фудбалот (пишувано е за тоа порано на фоумов)
провоцираат бидејќи мислат дека џенем ќе добијат оти против каурите, нели...
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.268
Не се тие криви ,ние сме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.871
Косоварите ќе ги третирме како наши граѓани. Треба некако да им вратиме за тоа што ги тинтраат дома овие на Смилковско што ни ги убија децата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom