Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
20 септември 2022
Мислења
1.835
Поени од реакции
6.955
Како прогресивниот каур честита муслимански празник:
На сите мои драги пријатели од муслиманска вероисповест им го честитам празникот SERIF MUBAREK OLSUN KURBAN BAJRAM, да сте живи и здрави и многу љубов во вашите семејства.

Како мусли им честита празник на каурите:
Srëçen praznik
Отвори го фејсбукот сега, полн е уште со вакви пораки од Кауриве :kuracc: .
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Отвори го фејсбукот сега, полн е уште со вакви пораки од Кауриве :kuracc: .
Рака на срце, се помалку и помалку се такви "честитки" посебно од младината. Е зошто уште политичарите наши упорно честитаат а од другата страна нема никогаш никаква реакција, тоа нема да ми биде јасно.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.659
Поени од реакции
8.117
Screenshot_20240613_181328_YouTube.jpg
Автоматски споено мислење:

Рака на срце, се помалку и помалку се такви "честитки" посебно од младината. Е зошто уште политичарите наши упорно честитаат а од другата страна нема никогаш никаква реакција, тоа нема да ми биде јасно.
Да си знаете друг пат кога ќе гласате.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.659
Поени од реакции
8.117
Што е тука е, осудени сме ние Македонците на безнадежност но се е подобро од неправање ништо.
Не сме осудени ние на ништо, шиптaрите имаа: дурмо турс, тетовска болница, запален автобус во Бугарија и тоа јасно говори за нивниот степен на дисциплина и организација. Не се тие толку јаки колку што ние имаме предавници-измеќари кои народот наш не ги струпува во доживотна ќорка!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Не сме осудени ние на ништо, шиптaрите имаа: дурмо турс, тетовска болница, запален автобус во Бугарија и тоа јасно говори за нивниот степен на дисциплина и организација. Не се тие толку јаки колку што ние имаме предавници-измеќари кои народот наш не ги струпува во доживотна ќорка!
Се согласувам, никогаш не би биле јаки само што за жал нема од наша страна кој да ја избутка сета таа политика.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.659
Поени од реакции
8.117
Се согласувам, никогаш не би биле јаки само што за жал нема од наша страна кој да ја избутка сета таа политика.
Па како ќе има кога едни исти предавници ги гласате 34 години?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Па како ќе има кога едни исти предавници ги гласате 34 години?
Во оваа ситуација сега реално немаше друга опција, им се дадоа на вмро 61 и си го покажаа лицето. Ако мислиш на давање глас за Левица, тоа е се океј и ако ме читаш таа опција ја подржувам од 2018 кога дпмне наместо опозиција глумеше ништо но самиот Апасиев ја заеба работата со неколку грешки.
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
632
Поени од реакции
1.967
Во оваа ситуација сега реално немаше друга опција, им се дадоа на вмро 61 и си го покажаа лицето. Ако мислиш на давање глас за Левица, тоа е се океј и ако ме читаш таа опција ја подржувам од 2018 кога дпмне наместо опозиција глумеше ништо но самиот Апасиев ја заеба работата со неколку грешки.
Исто и јас. Сметам дека за да имаме суштински промени, мора тоа да почне од секого, длабоко од себе, генерациски мислам дека сме уште едно 10 години позади тоа најмалку. Со промена на генерации и кога стварно на младиве генерации ќе им дојде преку глава и почнат лоповиве и душманиве на Македонија да ги бркаат со лопати и вили, ништо не правиме до тогаш. А немој да ми рече некој дека нема да дојде до тоа, ќе дојде, само на кој начин ќе се манифестира и реализира, ќе видиме ама никој не ужива да бега од држава или да моли за работа и основни работи во МК, никој.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.111
Поени од реакции
4.296
Исто и јас. Сметам дека за да имаме суштински промени, мора тоа да почне од секого, длабоко од себе, генерациски мислам дека сме уште едно 10 години позади тоа најмалку. Со промена на генерации и кога стварно на младиве генерации ќе им дојде преку глава и почнат лоповиве и душманиве на Македонија да ги бркаат со лопати и вили, ништо не правиме до тогаш. А немој да ми рече некој дека нема да дојде до тоа, ќе дојде, само на кој начин ќе се манифестира и реализира, ќе видиме ама никој не ужива да бега од држава или да моли за работа и основни работи во МК, никој.
Еве јас велам дека „...нема да дојде до тоа..„, оти да требаше да „дојде„, до сега ќе дојдеше миљон пати.

Времињата за радикални промени во државите поминаа и завршија пред 60-70 години, а денес радикалните промени се познати како „шарени револуции„ и се одвиваат со протести и промени раководени „од надвор„, платени со дебели пари, во кои учествува домашниот џган.

Наместо такви нагли промени, во „нашата земјата„ имаме тренд на неповратно исселување, кое наскоро ќе ни се „удри од гла‘та„, на сите, како народ.

Ваквата матна состојба во „нашата земјата„ ќе се задржи и понатаму, а промени можат да се случат само ако се случат и глобални политичи, воени и економски потреси, кои ќе не‘ засегнат и нас, како небитен меѓународен „фактор„.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Абе каури да кажавте нешто за дивјаштвото на вашите љубители србите што го сторија во Германија?
Хахахаха еве уште еден тифоза. Па вие нападнавте први со Англичаните или кои и веќе да беа во групата, Србите нормално вратија како што треба.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.090
Поени од реакции
4.698
Абе каури да кажавте нешто за дивјаштвото на вашите љубители србите што го сторија во Германија?
Ец ако видам некој со тоа знаме на голема албанија и автохтони јас ќе почнам да мавам, србите се небитни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom