Соживотот во Македонија

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.638
Поени од реакции
11.943
И тоа за пример од зградата у Општина ги фрлаат.
 
Член од
1 септември 2018
Мислења
226
Поени од реакции
622
Не знам ова дали е точно или некој трола.
Мада шиптaрските кучиња ќе хараат кога сакаат.....и едните и другите. Ич да не се мачеле да куцаат текстови.

Прегледај го приврзокот 291031Прегледај го приврзокот 291032
Pak kese paradira so kyckite abe dyri nese istrebat ovie nema dani trgne drzavickata napret
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
7.946
Поени од реакции
10.571
^ Никогаш не бил трол. За тролање треба умешност, разум и смисла за хумор. Овој тоа го нема. Или оди со закани за пријавување во невладини, нормално е некој да испаничи, или да биде скандалозен! Празни навреди и закани му се скоро сите коментари. Има и публика и затоа продолжува со глупите коментари.

Уште кога се закануваше дека ќе пријавува по невладини го ставив на игнор. Не знам што ми требаше да ја гледам игнорираната содржина. :tapp:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.832
Поени од реакции
22.596
какви бре невладини :pos:
ќе пријавувал на невладини...
Дискриминацијата заснована врз етничка припадност, религија, пол и сексуална ориентација опстојува, честопати подгревана од пандемијата. Говорот на омраза и дезинформациите на социјалните мрежи често беа насочени кон албански граѓани. Хелсиншкиот комитет за човекови права пријави 80% зголемување на антиисламски говор на омраза пред изборите, а во јули поднесе пет кривични пријави за ширење омраза.


роми, албанци, лгбт, роми, албанци, лгбт, па пак, роми албанци лгбт и така до недоглед
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
25
Поени од реакции
25
Ова може да се реши само со к.р. Ќе треба време и дисциплина но ќе биде ефективно. Општеството е веќе извртено сите сакаат да се милионери и да имаат станови и куќи никој не сака да има по 3 деца нека не бидат 4, ете 3 значи секоја фамилија да има по 3 деца ќе оди на подобро ситуацијата. Албанците не се криви што Македонците раѓаат по 1 дете или ич, или не се женат.
Друга работа е што секој сака да живее во центар све да му биде до газот. Станот игра главна улога, значи просечен Македонец од 2000 навака сака да живее во станче во близина на Центар и зема кредит од 50к евра да купи 30 квадрати стан. Ај што е мал станот немаш ти опции за 3 деца утре да имаш да си играат во дворот, ќе помислиш дали 1 дете да направиш. Е за жал тоа се случува во нашата ни Мила Македонија. Албанец не ти живее во стан си прави куќа настрана или купува куќа во градот. За да може да си има поголема фамилија. Е тоа е цела работа значи си работат со к.р и си ја добиваат битката.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.756
Поени од реакции
11.447
Ова може да се реши само со к.р. Ќе треба време и дисциплина но ќе биде ефективно. Општеството е веќе извртено сите сакаат да се милионери и да имаат станови и куќи никој не сака да има по 3 деца нека не бидат 4, ете 3 значи секоја фамилија да има по 3 деца ќе оди на подобро ситуацијата. Албанците не се криви што Македонците раѓаат по 1 дете или ич, или не се женат.
Друга работа е што секој сака да живее во центар све да му биде до газот. Станот игра главна улога, значи просечен Македонец од 2000 навака сака да живее во станче во близина на Центар и зема кредит од 50к евра да купи 30 квадрати стан. Ај што е мал станот немаш ти опции за 3 деца утре да имаш да си играат во дворот, ќе помислиш дали 1 дете да направиш. Е за жал тоа се случува во нашата ни Мила Македонија. Албанец не ти живее во стан си прави куќа настрана или купува куќа во градот. За да може да си има поголема фамилија. Е тоа е цела работа значи си работат со к.р и си ја добиваат битката.
Ок поентата е таа ама ќе си земам со право ако не се лутиш да те поправам или дообјаснам со примери некаде :)

За среќа има некоја светла точка затоа што има млади бракови и тоа е убаво, но се на "клизиште" направени. Се женат и мажат или поради фактот дека девојчето е трудно, тука ако има малку љубов веќе се ќе тера на добар пат, но кај друг пример, кога стапуваат во брак онака, колку да се каже или најчесто дечково или девејчето се добри финансиски па едниот напнува за да не пропушти можност и тука завршува бракот уште пред да почне.

Додека кај Албанците е сосема поинаку. Тие сеуште за оваа работа живеат по некоја норма, единствено затоа што сеуште не се до степен европеизирани како што се во Приштина на пример. Моментот кога тукашниве Албанци ќе имаат можности како оние во Приштина нивното ќе биде готово. Сеуште кај нив вредностите се нормални, почитувањето е на некое ниво, едноставно се повеќе нормални луѓе за разлика од нас. Како и да звучи тоа, јас го сметам за така, зошто ако не било така немало да биде нашето ткиво слабо и по оваа тема и по национална и по секаква. Од една страна нашите мажи станаа поголеми жени, во смисла не само дека се менуваат улогите, туку ретко денеска има маж во вистинска смисла на зборот. Кај нас сеуште под маж се смета балканскиот менталитет од Југославија кој ни го всадил некој а вистинскитот кој го имале нашите пред 150-200 години е изгубен додека кај Албанците во некоја доза е задржан и затоа сме денес таму каде што сме. Со слабатите карактери кај мажите многу лесно е за жената да ги изгуби и тоа дупло повеќе од мажот па така и се случило. Денешниот македонски репрзент на просечен маж е премногу слаб за да се спротистави на албанскиот и тоа е факт, почнувајќи од љубовта кон фамилијата и децата па се до национални прашања. За наша среќа а нивна несреќа лагодниот живот полека ги растура као ткиво но пак од наша страна нема никакво подобрување, напротив се оди кон завршен чин со што се покажа низ минатите години кога политички не поништија како народ.

Нема да зборувам ништо за жените затоа што не сакам да звучам како женомразец затоа што и не сум и не сакам да критикувам некој друг туку секогаш треба да почнеме од самите себе. Само со еден пример ќе ти го доловам моментот што го спомна за место на живеење.

Имам другар од кочанско, вреден, богат, имотен, нормален човек без пороци. И низ селата во Македонија сеуште има вакви деца иако има големи предрасуди за македонскиот селанец. Планира веќе да влегува во брак но секоја врска се прекинува кога девојчето сфаќа дека се останува во село и се продолжува со семејниот бизнис кој носи голем профит кој едно мангупче од центар може да го сонува само. И пази зборуваме за село кое е на пат, помеѓу два големи града за кои имаш автобус, со кола си за 15 минути, сеуште активно. Премногу испревртени вредности има нашето опшество, не само нашето туку ова го има кај сите пост комунистички земји на Балканот.

Мое мислење, може проблемот лежи на друго место а не во вакви застарени мислења, може и не сум баш пример ни јас за да ја поддржуам оваа теза кога и јас живеам во сторгиот центар на мојот град :icon_mrgr: и од тие особини кои ги спомнав погоре уште чесноста ми останала ама иако не живеам така сметам дека ова е едниствениот исправен пат а поготово исправен за излез од проблемите со муслиманските етнички заедници во државата.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
25
Поени од реакции
25
Ок поентата е таа ама ќе си земам со право ако не се лутиш да те поправам или дообјаснам со примери некаде :)

За среќа има некоја светла точка затоа што има млади бракови и тоа е убаво, но се на "клизиште" направени. Се женат и мажат или поради фактот дека девојчето е трудно, тука ако има малку љубов веќе се ќе тера на добар пат, но кај друг пример, кога стапуваат во брак онака, колку да се каже или најчесто дечково или девејчето се добри финансиски па едниот напнува за да не пропушти можност и тука завршува бракот уште пред да почне.

Додека кај Албанците е сосема поинаку. Тие сеуште за оваа работа живеат по некоја норма, единствено затоа што сеуште не се до степен европеизирани како што се во Приштина на пример. Моментот кога тукашниве Албанци ќе имаат можности како оние во Приштина нивното ќе биде готово. Сеуште кај нив вредностите се нормални, почитувањето е на некое ниво, едноставно се повеќе нормални луѓе за разлика од нас. Како и да звучи тоа, јас го сметам за така, зошто ако не било така немало да биде нашето ткиво слабо и по оваа тема и по национална и по секаква. Од една страна нашите мажи станаа поголеми жени, во смисла не само дека се менуваат улогите, туку ретко денеска има маж во вистинска смисла на зборот. Кај нас сеуште под маж се смета балканскиот менталитет од Југославија кој ни го всадил некој а вистинскитот кој го имале нашите пред 150-200 години е изгубен додека кај Албанците во некоја доза е задржан и затоа сме денес таму каде што сме. Со слабатите карактери кај мажите многу лесно е за жената да ги изгуби и тоа дупло повеќе од мажот па така и се случило. Денешниот македонски репрзент на просечен маж е премногу слаб за да се спротистави на албанскиот и тоа е факт, почнувајќи од љубовта кон фамилијата и децата па се до национални прашања. За наша среќа а нивна несреќа лагодниот живот полека ги растура као ткиво но пак од наша страна нема никакво подобрување, напротив се оди кон завршен чин со што се покажа низ минатите години кога политички не поништија како народ.

Нема да зборувам ништо за жените затоа што не сакам да звучам како женомразец затоа што и не сум и не сакам да критикувам некој друг туку секогаш треба да почнеме од самите себе. Само со еден пример ќе ти го доловам моментот што го спомна за место на живеење.

Имам другар од кочанско, вреден, богат, имотен, нормален човек без пороци. И низ селата во Македонија сеуште има вакви деца иако има големи предрасуди за македонскиот селанец. Планира веќе да влегува во брак но секоја врска се прекинува кога девојчето сфаќа дека се останува во село и се продолжува со семејниот бизнис кој носи голем профит кој едно мангупче од центар може да го сонува само. И пази зборуваме за село кое е на пат, помеѓу два големи града за кои имаш автобус, со кола си за 15 минути, сеуште активно. Премногу испревртени вредности има нашето опшество, не само нашето туку ова го има кај сите пост комунистички земји на Балканот.

Мое мислење, може проблемот лежи на друго место а не во вакви застарени мислења, може и не сум баш пример ни јас за да ја поддржуам оваа теза кога и јас живеам во сторгиот центар на мојот град :icon_mrgr: и од тие особини кои ги спомнав погоре уште чесноста ми останала ама иако не живеам така сметам дека ова е едниствениот исправен пат а поготово исправен за излез од проблемите со муслиманските етнички заедници во државата.
Се сложувам во потполност. Овој Менталитет е присутен во пост комунистичките земји и наметнат од некои родители кои имаат такво сваќање. Во Словенија, Швајцарија, Холандија, Шведска, Норвешка, Финска баш и не е така. Луѓето си живеат во населби кои се понастрана од самиот град. Некои живеат и во самиот град тоа е факт. До некој степен се сложувам со Македонските граѓани бидејќи 2те уништувачки партии го уништија самото Село како Село уместо селото да стане една модерна населба покрај самиот град, со канализација, тротоари, училишта забавни паркчиња за најмалите и сл. тие си останаа такви какви што беа. Луѓето си бараат квалитетна инфраструктура. Скопје тоа го дозволува другите градови за жал не...
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
307
Поени од реакции
1.104
Ова може да се реши само со к.р. Ќе треба време и дисциплина но ќе биде ефективно. Општеството е веќе извртено сите сакаат да се милионери и да имаат станови и куќи никој не сака да има по 3 деца нека не бидат 4, ете 3 значи секоја фамилија да има по 3 деца ќе оди на подобро ситуацијата. Албанците не се криви што Македонците раѓаат по 1 дете или ич, или не се женат.
Друга работа е што секој сака да живее во центар све да му биде до газот. Станот игра главна улога, значи просечен Македонец од 2000 навака сака да живее во станче во близина на Центар и зема кредит од 50к евра да купи 30 квадрати стан. Ај што е мал станот немаш ти опции за 3 деца утре да имаш да си играат во дворот, ќе помислиш дали 1 дете да направиш. Е за жал тоа се случува во нашата ни Мила Македонија. Албанец не ти живее во стан си прави куќа настрана или купува куќа во градот. За да може да си има поголема фамилија. Е тоа е цела работа значи си работат со к.р и си ја добиваат битката.
Од едната страна на родителите имам стан во Центар а од другиот куќа во населба, последниве години постојано сум во куќата а брат ми во станот.

Едноставно неможе да се споредат, небо и земја е живот во куќа и стан. Да имаш двор, мир, дрвца, зеленило и да си сам свој газда е господинска работа што не може да се замени со никаков стан на ниедно место. А реално Скопје е премало и малтене за 10 минути стигаш до плоштад од секоја точка со кола така што не ја разбирам фамата за купување стан во центар кога цените се апсолутно изгор и не реални.

Да не збориме колку поудобно е спиењето во куќа од гледна точка на бучави од коли и комшии...

Ние сме бар 50 години назад во поглед ма станбеното прашање, не е чудно што во вукојебини ко Северна Кореја, Кина и кај нас луѓето се тепаат да живеат по станови а на сѐ тоа продавачите им ебаваат матер со монструмските цени и овие пак купуваат т.е. класичен робовски менталитет и потчинетост, додека луѓето во западна Европа и Америка буквално сите живеат во куќи по населбите, а зградите во централното подрачје т.е. становите се 90% деловни објекти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom