Согорувачи на масти

Член од
3 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Кој е најдобриот согорувач на масти кај нас во мкд, по пожност да праќаат до дома, јас обично купувам производи од fitbody и ultimatenutrition и сакав да почнам и со согорувач на масти само не знам кој е најдобар (цената не е проблем)

Ultimate Nutrition
http://ultimatenutrition.mk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=168

Fitbody
http://fitbody.mk/product-category/topaci-na-masti/
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.613
Поени од реакции
12.415
Кој е најдобриот согорувач на масти кај нас во мкд, по пожност да праќаат до дома, јас обично купувам производи од fitbody и ultimatenutrition и сакав да почнам и со согорувач на масти само не знам кој е најдобар (цената не е проблем)

Ultimate Nutrition
http://ultimatenutrition.mk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=168

Fitbody
http://fitbody.mk/product-category/topaci-na-masti/
Ниту еден, среди ја исхраната за почеток.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.202
Поени од реакции
13.948
Кој е најдобриот согорувач на масти кај нас во мкд, по пожност да праќаат до дома, јас обично купувам производи од fitbody и ultimatenutrition и сакав да почнам и со согорувач на масти само не знам кој е најдобар (цената не е проблем)

Ultimate Nutrition
http://ultimatenutrition.mk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=168

Fitbody
http://fitbody.mk/product-category/topaci-na-masti/
Не јади леб и житарки или намали ги на минимум, тоа ти е најдобар согорувач на сало, за месец-два ќе се стопиш.
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.618
Поени од реакции
3.967
Jas veke 4 dena postam. Ne jadam nisto osven lubenica i dinja i domasno ceden sok. Vagata veke kazuva 2-3 litra pomalce.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.086
Поени од реакции
38.072
Кога ќе помине сезоната на лубеницата којзнае со што ќе пости. :icon_mrgr:

Толку е тешко по природен пат и да се има посебен режим на исхрана?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.205
Поени од реакции
190.272
Што е ова со ендокринологија?
На лето е гужва пред гол од држење вакви чул, не дочул диети, прво таму ги праќаат хаха ослабел другаров деновиве, ќе ги видиме за месец два последиците од malnutrition, да беше тоа тајната сите на лубеница ќе бевме, што ќе трошевме пари за риба, млеко, месо, зеленчук, овошје. Како еден познаник мој само боровинки и остали такви работи кога јадеше, ослабна да ама за две недели цела кожа му испука од хипервитаминоза.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.202
Поени од реакции
13.948
На лето е гужва пред гол од држење вакви чул, не дочул диети, прво таму ги праќаат хаха ослабел другаров деновиве, ќе ги видиме за месец два последиците од malnutrition, да беше тоа тајната сите на лубеница ќе бевме, што ќе трошевме пари за риба, млеко, месо, зеленчук, овошје. Како еден познаник мој само боровинки и остали такви работи кога јадеше, ослабна да ама за две недели цела кожа му испука од хипервитаминоза.
Па глупи луѓе тоа прават, а решението е наједноставно, да се намали внесот на јаглехидрати во телото на нормала односно колку трошиш толку и да внесуваш, плус повеќе јадење овошје и зеленчук и физичка активност. Само луѓево преку ноќ чекаат резултати, еден ден така и после пак товање со леб, тостови и хамбургери наредниот ден.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.613
Поени од реакции
12.415
Поголема мака со овие ваквите диети е што ќе го зезне метаболизмот, ако отидеш долго време со екстремно низок калориски внес телото ќе отиде во фаза на преживување и ќе се привикне да живее на помалку храна, после со години нема да успееш да го вратиш метаболизмот во нормала.

Проверена работа од диетите ви се кето диета, интермитент фастинг, ротација на јаглехидрати...на сите мал калориски дефицит до 700ккал и немате мака, за неколку месеци ќе бидете супер.
Зеленчук може да јадете во големи количини, а овошјето може да го прескокнете за време на цела диета, гликогенските резерви во скелетните мускули се надохнадуваат само со гликоза, фруктозата оди во црн дроб и ако не ја потрошите за енергија ќе ви ја спакува во сало, па ако не сте некој што прави екстремно експлозивни тренинзи не ви оди во прилог.

Без разлика која диета да ја одберете, гледајте да ви се прилагодува на начинот на живот и да може да ја држите долг период, се што е екстремно ќе го баталите за неколку денови и ќе вратите повеќе од што сте стопиле.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.701
Поени од реакции
1.171
Абе како 700 калории дневно шо збориш? Треба да гладуе. Плус диета без тренинг е нишо, може да скине некое кило или масти, ама пак ќе си се врати после одреден период. Со тренинг се ствара навика за исхрана. Конзумирај доволно вода. Избегавај секаков вид на сокови и такви шеќери. Прости шеќери заборави го како поим, едноставно не ти треба си го унакажуваш организмот... му ствараш проблеми. Месо конзумирај 2 пати неделно 3 еве рецимо од кој едниот ќе биде риба. Готви го месото со минимално масло и тоа да биде одбрано. Јаткасти плодови, мешункасти, зеленчук, овојшје. Воведи во исхрана грашок, ченка, леќа, грав, боранија... имаш милијарда разни јадења шо можат да ти сменат се. Со мењавање на начино на исхрана го менуваш и живот. Плус напрај си план да имаш минимално 45 минутна активност на почеток. Тоа не мора да биде експлозивна, максимална или не знам каква. Лесен тренинг, нека биде брзо одење, трчкање со неколку одмори, пешачење по угорница... последново за топење масти ти е врв, ама со одредено темпо за да има некаков ефект.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.613
Поени од реакции
12.415
Абе како 700 калории дневно шо збориш? Треба да гладуе. Плус диета без тренинг е нишо, може да скине некое кило или масти, ама пак ќе си се врати после одреден период. Со тренинг се ствара навика за исхрана. Конзумирај доволно вода. Избегавај секаков вид на сокови и такви шеќери. Прости шеќери заборави го како поим, едноставно не ти треба си го унакажуваш организмот... му ствараш проблеми. Месо конзумирај 2 пати неделно 3 еве рецимо од кој едниот ќе биде риба. Готви го месото со минимално масло и тоа да биде одбрано. Јаткасти плодови, мешункасти, зеленчук, овојшје. Воведи во исхрана грашок, ченка, леќа, грав, боранија... имаш милијарда разни јадења шо можат да ти сменат се. Со мењавање на начино на исхрана го менуваш и живот. Плус напрај си план да имаш минимално 45 минутна активност на почеток. Тоа не мора да биде експлозивна, максимална или не знам каква. Лесен тренинг, нека биде брзо одење, трчкање со неколку одмори, пешачење по угорница... последново за топење масти ти е врв, ама со одредено темпо за да има некаков ефект.
Не сме се разбрале, дефицит од 700ккал, или во превод од калориите за одржување на намали до 700ккал (пример ако Maintenance му е 2700ккал, за да топи треба да внесува помалку од таа бројка, најдобро од 2000-2000ккал).
Гладување е најлош начин за да стопиш сало, има протоколи и за такво слабеење пример HCG протоколот, но тие се напредна варијанта каде што треба да имаш големо познавање на хормоните во човечкото тело, пример на HCG протоколот се внесуваат 500ккал дневно и се боцка човечки хорионски гонадотропин (генеричко прегнил) од 125-140 единици, но не би сакал да навлегувам во детали за нешто што не е дозволено од страна на ФДА.
Исто не се согласувам дека кардио со низок интензитет е добра опција за слабеење, сум испробал различни типови на кардио, но мислам дека најдобра опција е HIIT, али како и да е, кардиото е само алатка.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.701
Поени од реакции
1.171
Не сме се разбрале, дефицит од 700ккал, или во превод од калориите за одржување на намали до 700ккал (пример ако Maintenance му е 2700ккал, за да топи треба да внесува помалку од таа бројка, најдобро од 2000-2000ккал).
Гладување е најлош начин за да стопиш сало, има протоколи и за такво слабеење пример HCG протоколот, но тие се напредна варијанта каде што треба да имаш големо познавање на хормоните во човечкото тело, пример на HCG протоколот се внесуваат 500ккал дневно и се боцка човечки хорионски гонадотропин (генеричко прегнил) од 125-140 единици, но не би сакал да навлегувам во детали за нешто што не е дозволено од страна на ФДА.
Исто не се согласувам дека кардио со низок интензитет е добра опција за слабеење, сум испробал различни типови на кардио, но мислам дека најдобра опција е HIIT, али како и да е, кардиото е само алатка.
Моја грешка се извинувам не сум прочатал добро. Во однос со дефицит од 700 до 1000 калории е сасвим добро и здраво за организмот( кинење на 1 кило на наделно ниво).
Кардиото може да се комбинира. Кога се работи за почетници мора да биде тоа некое полесно за да створи некоја навика, да може организмот да се навикне. Затоа одењето по планински предел, водно или такви места е супер за кинење масти. Со одредено темпо може да се дојде до добар согорувач. Баш пробуваме со еден пријател и има добар ефект 9 кила скина во рокот од 2ипол месеци.
 
На врв Bottom