Согорувачи на масти

Дискусија во форумот 'Фитнес, бодибилдинг и рекреација' започната од Stelicity, 6 август 2018.

 1. Stelicity

  Stelicity

  Член од:
  3 август 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  Кој е најдобриот согорувач на масти кај нас во мкд, по пожност да праќаат до дома, јас обично купувам производи од fitbody и ultimatenutrition и сакав да почнам и со согорувач на масти само не знам кој е најдобар (цената не е проблем)

  Ultimate Nutrition
  http://ultimatenutrition.mk/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=168

  Fitbody
  http://fitbody.mk/product-category/topaci-na-masti/
   
 2. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.852
  Допаѓања:
  6.246
  Ниту еден, среди ја исхраната за почеток.
   
  На Mr.Bear, S.L, Sasa Ilic и уште 5 други им се допаѓа ова.
 3. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.696
  Допаѓања:
  8.175
  Не јади леб и житарки или намали ги на минимум, тоа ти е најдобар согорувач на сало, за месец-два ќе се стопиш.
   
  На Govinda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. GavolRulz

  GavolRulz hippopotomonstrosesquipedaliophobia

  Член од:
  23 март 2008
  Мислења:
  10.583
  Допаѓања:
  6.212
  На Кеплер и Stelicity им се допаѓа ова.
 5. Govinda

  Govinda Lud, Zbunjen, Nenormalan

  Член од:
  20 април 2014
  Мислења:
  1.762
  Допаѓања:
  1.302
  Jas veke 4 dena postam. Ne jadam nisto osven lubenica i dinja i domasno ceden sok. Vagata veke kazuva 2-3 litra pomalce.
   
 6. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.643
  Допаѓања:
  151.215
  Само продолжи така, се гледаме на ендокринологија за месец - два.
   
  На Gandradelic, Mich0MKD, Sasa Ilic и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.887
  Допаѓања:
  29.704
  Кога ќе помине сезоната на лубеницата којзнае со што ќе пости. :icon_mrgr:

  Толку е тешко по природен пат и да се има посебен режим на исхрана?
   
 8. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.696
  Допаѓања:
  8.175
  Што е ова со ендокринологија?
   
  На whatto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  74.643
  Допаѓања:
  151.215
  На лето е гужва пред гол од држење вакви чул, не дочул диети, прво таму ги праќаат хаха ослабел другаров деновиве, ќе ги видиме за месец два последиците од malnutrition, да беше тоа тајната сите на лубеница ќе бевме, што ќе трошевме пари за риба, млеко, месо, зеленчук, овошје. Како еден познаник мој само боровинки и остали такви работи кога јадеше, ослабна да ама за две недели цела кожа му испука од хипервитаминоза.
   
  На Mich0MKD, Sasa Ilic, Makaron и уште 5 други им се допаѓа ова.
 10. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.696
  Допаѓања:
  8.175
  Па глупи луѓе тоа прават, а решението е наједноставно, да се намали внесот на јаглехидрати во телото на нормала односно колку трошиш толку и да внесуваш, плус повеќе јадење овошје и зеленчук и физичка активност. Само луѓево преку ноќ чекаат резултати, еден ден така и после пак товање со леб, тостови и хамбургери наредниот ден.
   
  Sasa Ilic, Dr. Wish, whatto и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.852
  Допаѓања:
  6.246
  Поголема мака со овие ваквите диети е што ќе го зезне метаболизмот, ако отидеш долго време со екстремно низок калориски внес телото ќе отиде во фаза на преживување и ќе се привикне да живее на помалку храна, после со години нема да успееш да го вратиш метаболизмот во нормала.

  Проверена работа од диетите ви се кето диета, интермитент фастинг, ротација на јаглехидрати...на сите мал калориски дефицит до 700ккал и немате мака, за неколку месеци ќе бидете супер.
  Зеленчук може да јадете во големи количини, а овошјето може да го прескокнете за време на цела диета, гликогенските резерви во скелетните мускули се надохнадуваат само со гликоза, фруктозата оди во црн дроб и ако не ја потрошите за енергија ќе ви ја спакува во сало, па ако не сте некој што прави екстремно експлозивни тренинзи не ви оди во прилог.

  Без разлика која диета да ја одберете, гледајте да ви се прилагодува на начинот на живот и да може да ја држите долг период, се што е екстремно ќе го баталите за неколку денови и ќе вратите повеќе од што сте стопиле.
   
  На martin01, Sasa Ilic, Makaron и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. S.L

  S.L ...

  Член од:
  1 јули 2013
  Мислења:
  673
  Допаѓања:
  317
  Абе како 700 калории дневно шо збориш? Треба да гладуе. Плус диета без тренинг е нишо, може да скине некое кило или масти, ама пак ќе си се врати после одреден период. Со тренинг се ствара навика за исхрана. Конзумирај доволно вода. Избегавај секаков вид на сокови и такви шеќери. Прости шеќери заборави го како поим, едноставно не ти треба си го унакажуваш организмот... му ствараш проблеми. Месо конзумирај 2 пати неделно 3 еве рецимо од кој едниот ќе биде риба. Готви го месото со минимално масло и тоа да биде одбрано. Јаткасти плодови, мешункасти, зеленчук, овојшје. Воведи во исхрана грашок, ченка, леќа, грав, боранија... имаш милијарда разни јадења шо можат да ти сменат се. Со мењавање на начино на исхрана го менуваш и живот. Плус напрај си план да имаш минимално 45 минутна активност на почеток. Тоа не мора да биде експлозивна, максимална или не знам каква. Лесен тренинг, нека биде брзо одење, трчкање со неколку одмори, пешачење по угорница... последново за топење масти ти е врв, ама со одредено темпо за да има некаков ефект.
   
 13. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  4.852
  Допаѓања:
  6.246
  Не сме се разбрале, дефицит од 700ккал, или во превод од калориите за одржување на намали до 700ккал (пример ако Maintenance му е 2700ккал, за да топи треба да внесува помалку од таа бројка, најдобро од 2000-2000ккал).
  Гладување е најлош начин за да стопиш сало, има протоколи и за такво слабеење пример HCG протоколот, но тие се напредна варијанта каде што треба да имаш големо познавање на хормоните во човечкото тело, пример на HCG протоколот се внесуваат 500ккал дневно и се боцка човечки хорионски гонадотропин (генеричко прегнил) од 125-140 единици, но не би сакал да навлегувам во детали за нешто што не е дозволено од страна на ФДА.
  Исто не се согласувам дека кардио со низок интензитет е добра опција за слабеење, сум испробал различни типови на кардио, но мислам дека најдобра опција е HIIT, али како и да е, кардиото е само алатка.
   
  На S.L и Macedonian97 им се допаѓа ова.
 14. S.L

  S.L ...

  Член од:
  1 јули 2013
  Мислења:
  673
  Допаѓања:
  317
  Моја грешка се извинувам не сум прочатал добро. Во однос со дефицит од 700 до 1000 калории е сасвим добро и здраво за организмот( кинење на 1 кило на наделно ниво).
  Кардиото може да се комбинира. Кога се работи за почетници мора да биде тоа некое полесно за да створи некоја навика, да може организмот да се навикне. Затоа одењето по планински предел, водно или такви места е супер за кинење масти. Со одредено темпо може да се дојде до добар согорувач. Баш пробуваме со еден пријател и има добар ефект 9 кила скина во рокот од 2ипол месеци.
   

Сподели преку: