Совет!

Член од
24 септември 2016
Мислења
14
Поени од реакции
17
Не можев да најдам слична тема а баш во моментов ми треба совет!
Аплицирав за работа (не во Мк во друга земја сум моментално) ме викнаа на интервју го поминав и преку mail формално ми ја потврдија работната позиција, јас размислував и по неколку часа исто така формално се заблагодарив и потврдив дека ќе присуствувам на дадената дата но во меѓувреме ми стигна mail од друго работно место на кое исто поминав интервју и кое нуди поголема плата а за кое не бев оптимистична дека ќе ми пишат и сега логично јас сакам таму :oops: само не знам сега како да ги одбијам овие што ми пишаа први, многу непрофесионално се осеќам прво им потврдив а сега треба да одбием.
Не знам како да изреагирам.:sramezliv:
Совет?
Да им вратам на mail или како?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Голема е разликата во платата? Каде има подобри услови се распраша ли од некој што веќе работи таму?
Како се и двете со слободни денови во неделата, работа под притисок, годишни одмори, работни часови, смени, К15,..
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
14
Поени од реакции
17
Разликата во плата е прилично поголема, два дена off неделно, плус работните часови ми одговараат значи во глобала многу подобро работно место и блиску ми е додека другово работно место е во друг град.[DOUBLEPOST=1523962796][/DOUBLEPOST]Инаку немам дилема околу тоа кое работно место да го прифатам, за условите сигурна сум и знам кои се предностите и недостатоците во двете фирми.

Ми треба совет за тоа како да ја одбијам првата понуда затоа што прв пат се наоѓам во ваква ситуација да потврдам па да треба да одбијам.
 
Последно уредено:

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Ќе им пишеш дека во меѓувреме си нашла подобра работа и чао-пријатно, нема зашто да се осеќаш глупо, и онака не ти се никаков фактор во животот...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.073
Поени од реакции
22.116
Разликата во плата е прилично поголема, два дена off неделно, плус работните часови ми одговараат значи во глобала многу подобро работно место и блиску ми е додека другово работно место е во друг град.[DOUBLEPOST=1523962796][/DOUBLEPOST]Инаку немам дилема околу тоа кое работно место да го прифатам, за условите сигурна сум и знам кои се предностите и недостатоците во двете фирми.

Ми треба совет за тоа како да ја одбијам првата понуда затоа што прв пат се наоѓам во ваква ситуација да потврдам па да треба да одбијам.

ne ja odbivaj, kazi im ja vistinata i deka si dobila druga ponuda so podobri uslovi... ako moze da ti dadat tolku kolku sto sakas da ja prifatis prvata arno, ako ne togas mora da razberat deka ti si profesionalec i ke ides kade imas podobri uslovi.

zvuci glupo ama po fer od ova nema a i oni ke uvidat deka sepak ispustaat dobar rabotnik
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
ne ja odbivaj, kazi im ja vistinata i deka si dobila druga ponuda so podobri uslovi... ako moze da ti dadat tolku kolku sto sakas da ja prifatis prvata arno, ako ne togas mora da razberat deka ti si profesionalec i ke ides kade imas podobri uslovi.

zvuci glupo ama po fer od ova nema a i oni ke uvidat deka sepak ispustaat dobar rabotnik
@Antagonistic

Па и не звучи глупаво. Дури и се препорачува да одбиеш некоја работна понуда во тактики за преговарање пошто повеќето луѓе се залетуваат и го прифаќаат првото што ќе им се понуди.

Јас имав таков случај каде ми беше понудена само една работа и ја одбив пошто не ми одговараа условите, по една недела ми се јавија со подобри услови.

Девојкава во случајов е во позиција на моќ и реално не им е должна ништо, а претпоставувам и они се свесни дека кандидатите аплицираат на повеќе места.

П.С Јас би дал сличен совет. Само што ќе кажам одби ги. Биди искрена и реално по дифолт сакаш да идеш таму каде што повеќе ти го ценат трудот т.е подобра плата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
... што ако газдата од втората фирма ќе ти се наметне? дали си помислила на таква работа да тие два дена офф треба да бидеш со него? глп :confused:
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
... што ако газдата од втората фирма ќе ти се наметне? дали си помислила на таква работа да тие два дена офф треба да бидеш со него? глп :confused:
доста слободно време имаш изгледа :D
 
P

Patience

Гостин
... што ако газдата од втората фирма ќе ти се наметне? дали си помислила на таква работа да тие два дена офф треба да бидеш со него? глп :confused:
Бисериве што ги пишуваш сама ги смислуваш или ти помага некој?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Бисериве што ги пишуваш сама ги смислуваш или ти помага некој?
...паааа искрено немам толку бујна фантазија, ниту имам пријатели од таков ков, едноставно од реалниот живот кажувам еден чист пример, но нема да ја кажам фирмата, оти има надлежни кои се задолжени да си ја бркаат работата, а најмалку ќе ја именувам особата што си го доживеа своето прво приправничко разочарување и да не беше таткото на време да „го открие“ натрапникот од газда кој знае како ќе се завршеше целата приказна и пази ваму со напомена дека интервјуто за вработување било направено во недела лично од самиот газда што си го прифати и вработи кандидатот како избор од другите кандидати со ветени сите горе искажани нишани висока плата, релаксирано работење, паузи два дена офф ...итн :confused:
п.с.
...не ми го цитирајте моето мислење околу побараниот совет и плиз не дебатирајте околу тоа што јас напишав, дајте свој совет на членот што го бара тоа на темава ;)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Епа не ја цитирам бјонс;), нема гаранција дека ќе ти побараат ни на едното ни на другото место, дури и да сакаш:D.
Сега озбилно: И да ти дадат иста плата на првото место ако второто ти е поблиску и поповолно, прифати ја работата.
Исто културно кажи им на првите дека поволностите(плата, далечина....), кај вторите многу повеќе ти конвенираат и толку.
Ако првите се заинтересирани силно за тебе, ќе понудат и плата поголема од вторите и компензација за далечината, ако не здравје!
Едно запомни: Ти си сајбија на твојот живот, не работи НИШТО за атер.
Ова ти е совет од чоек со околу 60 години кој има окркано од атери, колку сакаш:(
 
Последно уредено:
Член од
24 септември 2016
Мислења
14
Поени од реакции
17
Им пишав реално како што е и на тоа само ми изразија благодарност што сум ги известила. Немав намера да преговарам за висина на плата затоа што се ми иде у прилог на другово работно место. Фала на советите!
...паааа искрено немам толку бујна фантазија, ниту имам пријатели од таков ков, едноставно од реалниот живот кажувам еден чист пример, но нема да ја кажам фирмата, оти има надлежни кои се задолжени да си ја бркаат работата, а најмалку ќе ја именувам особата што си го доживеа своето прво приправничко разочарување и да не беше таткото на време да „го открие“ натрапникот од газда кој знае како ќе се завршеше целата приказна и пази ваму со напомена дека интервјуто за вработување било направено во недела лично од самиот газда што си го прифати и вработи кандидатот како избор од другите кандидати со ветени сите горе искажани нишани висока плата, релаксирано работење, паузи два дена офф ...итн :confused:
п.с.
...не ми го цитирајте моето мислење околу побараниот совет и плиз не дебатирајте околу тоа што јас напишав, дајте свој совет на членот што го бара тоа на темава ;)
Реално во однос на мојата работна позиција во нормална фирма со фер услови тие поволности не се сметаат за привилегија, исто така ова не е Македонија каде што владее робовлатдетелски начин на функционирањевработениот има исти права со менаџерот па и поголеми, вработените се заштитени повеќе отколку што можеш да замислиш, нема типичен македонски газда каков што тебе ти е познат.
Али еве за да не ме мислиш ќе ти откријам дека не е менаџер туку е менаџерка у случајов. :D
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Им пишав реално како што е и на тоа само ми изразија благодарност што сум ги известила. Немав намера да преговарам за висина на плата затоа што се ми иде у прилог на другово работно место.Реално во однос на мојата работна позиција во нормална фирма со фер услови тие поволности не се сметаат за привилегија, исто така ова не е Македонија каде што владее робовлатдетелски начин на функционирањевработениот има исти права со менаџерот па и поголеми, вработените се заштитени повеќе отколку што можеш да замислиш, нема типичен македонски газда каков што тебе ти е познат.Али еве за да не ме мислиш ќе ти откријам дека не е менаџер туку е менаџерка у случајов. :D
... така ли? уште полошо што е менаџерка со фактот дека си надвор од МК, модерно истополовно наметнување :D
...се шалам ( а можеби и не, цоца цола и све е можно :D) , како и да е ти посакувам убав почеток и успех и напредие во работата, убаво дека си била искрена со првата фирма, од искреност ( до некоја мера нели) подобро нема ! :backa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom