Совет околу поднесување на тужба

Член од
17 ноември 2017
Мислења
53
Поени од реакции
23
Добра вечер,

Воопшто не сум упатен во овие работи па сакам искрени и добри совети.

На сметка ми стигна +500 денари од вообичаената претплата за телефон. Гледам на сметката дека за тие 500 денари се всушност од некакви посебни настани (така пишуваше). Прочепкав во телефонот, и забележав порака која што не сум ја приметил ни дека ми стигнала. Во неа имаше искажано благодарност за активирање на некакви сервиси од Pking game freakz. Побарав по интернет ја најдов оваа страница www.mk.pking.game-freakz.com која е за некаккви игри што ниту сум ги играл ниту сум активирал услуги за истата страна. Интересно е што таму во нивните услови пишува дека услугите се достапни само за телеком корисници. А јас сум на телеком.

Е сега, ме интересира, дали за ова може да се поднесе некаква тужба, дали може од телеком да побарам документ за сите мои испратени пораки па да видиме дали јас сум активирал нешто. Дали може да помине тужба за ситуацијава? Да проверам кој е крив за ова? Дали ќе ми се исплати ова воопшто или само повеќе давачки ќе имам?

П.С. За стопирање на услугите вели дека може да се прати порака, меѓутоа јас немам пратено порака за активирање и не сакам само туку така да помине ситуација па затоа ве замолувам кој има знаење околу ситуацијава напишете мислење или исконтактирајте ме.

Фала ви однапред.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Добра вечер,

Воопшто не сум упатен во овие работи па сакам искрени и добри совети.

На сметка ми стигна +500 денари од вообичаената претплата за телефон. Гледам на сметката дека за тие 500 денари се всушност од некакви посебни настани (така пишуваше). Прочепкав во телефонот, и забележав порака која што не сум ја приметил ни дека ми стигнала. Во неа имаше искажано благодарност за активирање на некакви сервиси од Pking game freakz. Побарав по интернет ја најдов оваа страница www.mk.pking.game-freakz.com која е за некаккви игри што ниту сум ги играл ниту сум активирал услуги за истата страна. Интересно е што таму во нивните услови пишува дека услугите се достапни само за телеком корисници. А јас сум на телеком.

Е сега, ме интересира, дали за ова може да се поднесе некаква тужба, дали може од телеком да побарам документ за сите мои испратени пораки па да видиме дали јас сум активирал нешто. Дали може да помине тужба за ситуацијава? Да проверам кој е крив за ова? Дали ќе ми се исплати ова воопшто или само повеќе давачки ќе имам?

П.С. За стопирање на услугите вели дека може да се прати порака, меѓутоа јас немам пратено порака за активирање и не сакам само туку така да помине ситуација па затоа ве замолувам кој има знаење околу ситуацијава напишете мислење или исконтактирајте ме.

Фала ви однапред.
Чудно што прво овде бараш одговори.
Прва инстанца ти е Телеком. Таму ќе прашаш за одговори. Откако ќе разговараш со некого, прво што треба да направиш е следното:
Побарај образец за приговор и во него напиши се што имаш како приговор и што е, па и што не е. Задолжително барај приговорот да ти биде потпишан и ставено печат и не излегувај од салон додека не добиеш копија од потпишаниот и печатиран приговор. Викај, скокај што сакаш прави без документот не си заминувај.
Доколку не ти одговорат за неколку дена или одговорат негативно, јави се на АЕК (https://e-agencija.aek.mk/) и посочи им го проблемот со број и датум на документот.. Па со малку среќа може и ќе ти го уважат приговорот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Нема теорија да ги добиеш операториве на суд така да не се занасај.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Добра вечер,

Воопшто не сум упатен во овие работи па сакам искрени и добри совети.

На сметка ми стигна +500 денари од вообичаената претплата за телефон. Гледам на сметката дека за тие 500 денари се всушност од некакви посебни настани (така пишуваше). Прочепкав во телефонот, и забележав порака која што не сум ја приметил ни дека ми стигнала. Во неа имаше искажано благодарност за активирање на некакви сервиси од Pking game freakz. Побарав по интернет ја најдов оваа страница www.mk.pking.game-freakz.com која е за некаккви игри што ниту сум ги играл ниту сум активирал услуги за истата страна. Интересно е што таму во нивните услови пишува дека услугите се достапни само за телеком корисници. А јас сум на телеком.

Е сега, ме интересира, дали за ова може да се поднесе некаква тужба, дали може од телеком да побарам документ за сите мои испратени пораки па да видиме дали јас сум активирал нешто. Дали може да помине тужба за ситуацијава? Да проверам кој е крив за ова? Дали ќе ми се исплати ова воопшто или само повеќе давачки ќе имам?

П.С. За стопирање на услугите вели дека може да се прати порака, меѓутоа јас немам пратено порака за активирање и не сакам само туку така да помине ситуација па затоа ве замолувам кој има знаење околу ситуацијава напишете мислење или исконтактирајте ме.

Фала ви однапред.
Од лично искуство со сличен проблем. Уредно скенирани сметките, приговорот до телеком и одговорот од телеком, ги праќаш преку електронскиот систем на АЕК. Не губиш ништо, а имаш шанси АЕК да одлучи во твоја корист.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Тешко дека ќе ги добиеш Телеком на суд. Нека не те лажат квази-адвокатите дека ќе ги добиеш за само пари да ти земат.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Не се исплаќа за 500ден да ги тужиш

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Тешко дека ќе ги добиеш Телеком на суд. Нека не те лажат квази-адвокатите дека ќе ги добиеш за само пари да ти земат.
Ова што го кажуваш не е точно во целост, се добиваат на суд, само треба тој адвокат што ќе го ангажираш да специјализирал на граѓанско право и да работи исклучиво граѓански предмети (облигационо право).
Нормално дека ако имаш ангажирано некој што работи кривично, управно, деловно нема да добие, тоа е исто како да одиш на стоматолог, а да имаш проблеми со уво, нос и грло. :)
Имам искуство и сум добивал предмети против операторите, ако си навистина во право, ќе добиеш на суд.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom