Совет околу патување

Член од
19 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
Здраво,пријатели. Се извинувам ако темава ја отварам на погрешно место,или ако иста веќе постои,јас не најдов,а би сакал нешто да прашам.
Оваа визна бариера како што веќе знаеме сите,паѓа утре на полноќ. А јас како што горам од желба да тркнам до Швајцарија од Август наваму,ова е супер,со оглед на тоа што двапати ме одбиваа за виза...значи сега виза не ми треба,но прочитав дека на првата шенген граница,освен биометриски пасош бараат и плус документација...од плус документација јас имам следново: патничко осигурување од Еуролинк за 45 дена,оригинал германско гарантно писмо,потврди дека сум студент,можам да понесам и индекс,студентска легитимација ако треба :) кеш околу 1000 евра (ова се однесува ако одам со автобус,преку Словенија)...ме интересира дали ми вредат овие документиве нешто според вас на Словенска граница...на пример со тоа гарантно писмо може ли да кажам дека одам за Германија,а да останам во Швајцарија? Друго што сакав да прашам колку чини повратна авионска карта Скопје - Цирих?

дајте некој совет,планирам да заминам неделава што доаѓа,а очајно ми требаат некој совет...благодарам
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
96
Поени од реакции
61
od iskustvo mislam deka samo pari moze da ti potrazat, ama i toa retko se slucuva. kupi denesen "vest" i tamu ima brosura sto e potrebno. indeks takvi raboti ne ti trebaat, duri ni pari ako imas garantno pismo
 
?

..........

Гостин
Темава во Свет, случувања, македонска дијаспора,:nesvest:
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Здраво,пријатели. Се извинувам ако темава ја отварам на погрешно место,или ако иста веќе постои,јас не најдов,а би сакал нешто да прашам.
Оваа визна бариера како што веќе знаеме сите,паѓа утре на полноќ. А јас како што горам од желба да тркнам до Швајцарија од Август наваму,ова е супер,со оглед на тоа што двапати ме одбиваа за виза...значи сега виза не ми треба,но прочитав дека на првата шенген граница,освен биометриски пасош бараат и плус документација...од плус документација јас имам следново: патничко осигурување од Еуролинк за 45 дена,оригинал германско гарантно писмо,потврди дека сум студент,можам да понесам и индекс,студентска легитимација ако треба :) кеш околу 1000 евра (ова се однесува ако одам со автобус,преку Словенија)...ме интересира дали ми вредат овие документиве нешто според вас на Словенска граница...на пример со тоа гарантно писмо може ли да кажам дека одам за Германија,а да останам во Швајцарија? Друго што сакав да прашам колку чини повратна авионска карта Скопје - Цирих?

дајте некој совет,планирам да заминам неделава што доаѓа,а очајно ми требаат некој совет...благодарам
Бајкер

Јас би те советувал да резервираш хотел или хостел преку некоја веб-агенција не треба ни да платиш доволно е да се регистрираш и кога ќе букираш испринтај го само тој документ како доказ. Најверојатно ќе ти треба освен ако не одиш кај некој пријатели/роднини во тој случај земи ја нивната адреса и име како доказ.

Ако си за шетање тогаш јас би ти препорачал воз како студент имаш пакети пример Хрватска/Словенија - Аустрија-Германија-Шварцарија за 342 еура неограничено возење низ сите земји во рок од 10 дена што е навистина добра цена Еве линк.
Ако јас се прашувам воопшто не би купувал авионска карта туку би купил една карта за воз прво со автобус до Загреб па потоа би фатил воз до Швајцарија.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
blagodaram luge...inaku,odam vo poseta pred se na edno devojce so koe sum vo "vrska" hehe...a sekako i vo posetna na rodnini i prijateli...dali imeto i adresata na nekoj od rodninite ili devojka mi (kopija od pasos) e dovlno? zar ne treba garantno pismo original?

blagodaram uste ednas,super soveti,toa mi trebase...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Вчера баш прашував за повратна карта Скопје-Цирих-Скопје
преку Љубљана ти е 340 евра, а преку Подгорица 240 евра- имале промоција и затоа е 100 евра поевтино- ако планираш со авион, а од Софија мислам дека е поевтино- само за тоа ќе треба некој од таму да ти каЖе, прашај го fmi- SIGURNO ZNAE
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
ok blagodaram...fmi javi se mojto momce :) i patem vecerva ke izleguvam vo Bugarija posle dolgo vreme,se nadevam nema da ne vratat na granica :) ...podobro Bugarija otkolku Strumica :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
ok blagodaram...fmi javi se mojto momce :) i patem vecerva ke izleguvam vo Bugarija posle dolgo vreme,se nadevam nema da ne vratat na granica :) ...podobro Bugarija otkolku Strumica :)
Пиши на приватна,ако можам ке помогнам.Ако си от Струмица идването ти до Софиja е много лесно и е евтино.Струмица-Софиja е 9 евро со автобус.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
nemozam da pisuvam privatni poraki,bidejki nemam nabildano dovolno postovi za toa...inaku drugar ako imas informacii kolku cini povratna karta sofija - cirih,bi te zamolil da mi kazes...ili bilo koj, koj sto znae...pozdrav
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Skopje - Frankfurt imase ponuda od adria airways za 245 evra povratna so site taksi plateni, od franfurt mozes da prodolzis za Cirih so avtobus ili voz ako ti e vo plan da odis prvo vo Cirih pa potoa vo Germanija ova ti e odlicna ponuda isto taka imas Skopje-Cirih povratna na airgorilla za 415 US circa 300 eura od adria.

Ako veke insistiras toa da bide od Sofija togas spored expedia swiss air ima najdobra ponuda

Eve ti Link ako bukiras sega na web od Sofija do Cirih e 202 eura povratna.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
nemozam da pisuvam privatni poraki,bidejki nemam nabildano dovolno postovi za toa...inaku drugar ako imas informacii kolku cini povratna karta sofija - cirih,bi te zamolil da mi kazes...ili bilo koj, koj sto znae...pozdrav
Ако ми кажеш кога сакаш да одиш и кога сакаш да се вратиш ке можам да ти кажам поточна цена,но цената е около 240 евро повратна картица.
 
Член од
19 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
1
pa vaka...od denes do 30 dekemvri da kazeme bilo koj den(ako ima sekoj den letovi) i ete da zememe sega vo ponedelnik 28.12,do 28.01.2010(kolku moze da se ostane so edna povratna karta maximum??),kako primer...kolku bi cinela najevtinata povratna karta Cirih-Sofija,koja kompanija,nudi najevtini ceni(ne e bitno vo kakvi uslovi ke se patuva,makar da bide i kargo avion :) )...sum slusnal deka se mnogu,mnogu poevtini kartite za razlika od kaj nas vo Skopje,sum slusnal i za ceni pomali od 200 evra,no da ne siram dezinformacii...ako mozes izvesti me...pozdrav
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
pa vaka...od denes do 30 dekemvri da kazeme bilo koj den(ako ima sekoj den letovi) i ete da zememe sega vo ponedelnik 28.12,do 28.01.2010(kolku moze da se ostane so edna povratna karta maximum??),kako primer...kolku bi cinela najevtinata povratna karta Cirih-Sofija,koja kompanija,nudi najevtini ceni(ne e bitno vo kakvi uslovi ke se patuva,makar da bide i kargo avion :) )...sum slusnal deka se mnogu,mnogu poevtini kartite za razlika od kaj nas vo Skopje,sum slusnal i za ceni pomali od 200 evra,no da ne siram dezinformacii...ako mozes izvesti me...pozdrav
Тргнуваш ( 15:10 бугарско време ) на 28.12 со Czech Airlines и се враташ со нив на 28.01 пак со нив за 212 евро.

За да имаш много евтини картици се прави резервациja минимум 1 месец преди това.Има много поевтини от 200 евро картици до много места.
Еве цени во една посока:
Софиja-Варна - 7 eвро
Софиja-Милано - 12 евро
Софиja-Лондон - 35 евро
....
има и уште много со wizzair
 

Kajgana Shop

На врв Bottom