Совет за вежби за гради

S

Stef Bachatero

Гостин
Кој факти бе друже кој факти. Ти и твојте фактии.
Ај објасни ми го фактот како тогаш периодот(повеќе од 1година)кога тренингот за гради ми беше составен само од склекови,ја напрадував. Па самите ние сме отпор не ли е поголем отпор ако направиш 5*25 серии склеокови со 1мин пауза,или пак ако направиш 5*35 серии скелекови со 45секунди пауза?.Кажи ми не се напредува така? иако бројките што ги напишав се малку за еден тренинг(но ова сепак зависи од индивидуа до индивидуа)
Преска викаше дека скелковите се добри само за склекови а сега дека и двете вежби се добри. Пак ти со твојата контрадикторност.
Хааха и за на крај ај кажи ми кој изградил па гради ко на шварци со тежини.
Јас ти кажав што ќе направиш со тоа, нема да предизвикаш хипертрофија.
Хипертрофија се предизвикува со 6-12 максимални повторувања.
Со 25 повторувања бавните мускулни влакна преовладуваат(издржливост)
За да имаш убаво обликувани гради треба да се фокусираш на прогресирање, со склекови само не можеш да направиш убаво обликувани гради.
Имаш предрасуди кој јас ги немам.
Ако тоа функционира за тебе супер.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Јас ти кажав што ќе направиш со тоа, нема да предизвикаш хипертрофија.
Хипертрофија се предизвикува со 6-12 максимални повторувања.
Со 25 повторувања бавните мускулни влакна преовладуваат(издржливост)
За да имаш убаво обликувани гради треба да се фокусираш на прогресирање, со склекови само не можеш да направиш убаво обликувани гради.
Имаш предрасуди кој јас ги немам.
Ако тоа функционира за тебе супер.
Одговорите треба да ти бидат поопфатни за некој што незнае да види зашто е така и поради што е така.Убаво што спомна кој мускулни влакна преовладуват со поголеми повторување.Друг пат кога ке пишуваш напиши и со која тежина треба да бидат тие 6-12 повторувања да не настаната недоразбирање.
И незнам кај виде предрасуди никаде не реков дека склековите ги ставам пред тежинскиот тренинг, иако rep rangeot е дискутабилен.Првиот одговор што го даде ти беше краток,нејасен и американциве што би рекле bulshit.Зборовите(буквите) човек треба да ти ги вади со клешта за да го свати тоа што ти се врти во главата.
 
Член од
16 јули 2012
Мислења
86
Поени од реакции
8
lugje mi treba pomos
koa praam sklekovi mn me bolat zglobovite na racete
dali imate nekoi vezbi za zanajknuvanje na niv ?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
lugje mi treba pomos
koa praam sklekovi mn me bolat zglobovite na racete
dali imate nekoi vezbi za zanajknuvanje na niv ?
Не можеш да зајакнеш зглобови.
Прави ги на платформи за склекови или обични тегови ако имаш моеш и на нив, или пробај на тупаници.
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
lugje mi treba pomos
koa praam sklekovi mn me bolat zglobovite na racete
dali imate nekoi vezbi za zanajknuvanje na niv ?
Just do it, ќе се зацврстиш со тек на време нема да ја осеќаш болката, или пробај како што те учат погоре со рачки за склекови.
 

GordonGoldader

Brother Nature
Член од
18 јануари 2014
Мислења
445
Поени од реакции
599
Чек, вие го слушате фамозниот СТЕФ ШЕФ .... типацот шо праеше видеа за како да се покани девица на кафе :D :D :D :D :D :D

Типацот шо цело време вели дека НЕМА ВРСКА ГЕНЕТИКАТА сеа тука нешо спомиња
Има големи гради, има фактор генетика и како неговото тело реагира.
Јаболки и помаранџи и остали англиски фрази пошо баби и жаби е мејинстрим.


Ајде да ви објаснам нешо и за хипертрофијата шо ја спомнувате.
Хипертрофија преку ноќ НЕМА. Хипертрофијата преставува адаптација на клетки шо не се делат. Да дообјаснам - Секој орган е од ткиво, секое ткиво е од клетки. Сеа тие клетки или се делат или не се делат. Клетки шо не се делат ти се клетки на мускулите и срцето (не се делат митотски, колку се толку се). Е сеа, коа има СТРЕС - надворешен фактор шо влијае врз тие клетки, тие клетки почнуват да се мењат за да опстанат и да не изумрат, а пошо овие се едни и единствени подложни се на хипертрофијата.
Со хипертрофијата тие се ЗГОЛЕМУВААТ за да можат да опстанат на новите услови.
Еве за мускулот.
Мускулот е составен од снопчиња секое снопче од влакненца. Тие мускулни влакненца се подложни на стрес и затоа започнуват да создаваат повеќе структурни протеини за да почнат да продолжат со работата и да опстанат.
Фактори шо влијаат се ФИЗИЧКИТЕ и РАСТЕЧКИ ФАКТОРИ - Физички е со самата сила шо делува врз нив, а растечки фактори се оние шо им делуват да создаваат структурни елементи за да растат.
Исто и со срцето - коа е едно срце оптеретено тоа се народски кажано - се проширува, ама се проширува после хипертрофијата, кога достигнала максимум и коа веќе не може да поднесе, пошо све си има граница.

Пробајте малце и со кардио ако сакате атлетско тело.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom