Совет? -Како да ја зголемам телесната тежина

Член од
21 јули 2017
Мислења
227
Поени од реакции
147
Јади нормално, движи се помалце?
Само за да знаеш, јас сум 175цм висок и тежината ми се мења од 65 до 75 кила. Кога е зима, се качува малце, пошто помалце движење.
 
Последно уредено:

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
359
Поени од реакции
308
Се мерев на систематски пред некое време,висок 173-4,тежина 74кг.Ти препорачувам (барем мене каква исхрана ме здебели) јади повеќе млечни производи,леб и месо.Јас бев 65-66кг...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
10.279
Поени од реакции
16.504
Vo familijata skoro site sme na slicna visina od 165 pa do 175, porasnav naglom od 17 do 18 godini, za apetit imam dovolno mislam vo tekot na denot imam 4 obroka, so ishranata jadam se skoro, samo mesoto ne go konzumiram mnogu
ајде прво причини кои не се поврзани директно со внесена хррана:
... BMR кај пациенти со хипертиреоидизам е покачена, многу пациенти со хиперактивна тироидна жлезда губат тежина и покрај тоа што често и многу јадат! Basal Metabolic Rate или BMR е минималната стапка на потрошувачка на енергија по единица време од страна на човекот кога се одмора и не прави напорна физичка активност тогаш нашето тело троши одредена енергија за основни активности како што се срцева работа, дишење, функционирање на мозокот, така да тие со висок BMR согоруваат повеќе калории во мирување, во споредба со оние кои имаат бавно BMR и како резултат на тоа, овие лица не ставаат во тежината и покрај тоа што јадат големи количини на храна, велиме доколку се очекува да се здебелиме од оброците, но тоа не се случува не е лошо да се проверат тиреоидните хормони!
...мирен сон и редовно спиење дури и попладневното спиење доведува до зголемување на телесната тежина!
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
851
Јади повеќе и во теретана вежбај со големи тежини и вежбите прави ги бавно за да добиеш маса и помалку шибање во гз со дечко ти или што и да праите во вашата секта
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
591
Поени од реакции
463
Јади повеќе и во теретана вежбај со големи тежини и вежбите прави ги бавно за да добиеш маса и помалку шибање во гз со дечко ти или што и да праите во вашата секта
"вЕжбИтЕ прАви гИ баВно зА мАса" :tapp::tapp::tapp:

А за дефиниција брзо треба да ги прави?

Кој совети му ги поделивте значи, ко синкир тој не знае дека треба да јади повеќе. Него му е битно што и колку и кога а за тоа треба да кажи повеќе информаци како се храни моментално.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.393
Поени од реакции
896
FB_IMG_1555076735376.jpg
FB_IMG_1555076795703.jpg
Jadi ednas ovez, ednas oriz i ednas testenina vo tekot na denot vo kombinacija so riba, meso i jajca i vnesi edna do dve dozi vo tekot na denot od bilo koj od ovie gejnercina. Mora upornost, edno 6 meseci ke ti se potrebni za da kacis barem 8kg.
Ne e bitno samo vagata da pokazi plus kila, bitno e taja kilaza da e cista bez telesni masti.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
149
Поени од реакции
79
Ако може да се надоврзам на темата.

И јас имам сличен проблем. Во средина на 20-тите години, 185 цм висок и тежината ми се движи околу 70-75.

Слаб сум уште од мали години, исхраната ми е нормална, само моментално нередовна поради работен однос. Сабајле 5-6 намачкани кришки леб или голем сендвич (од време на време два), ручек - манџа или тестенини/компири/месо... вечера понекогаш, слична како сабајлето.

Прилично сум активен физички на работа, и во слободното време - велосипедизам низ град, заедно со неделните тури надвор од Скопје.

Столицата ми е малку проблематична, многу ми е ретка.

Дали има некаков режим на исхрана или специфична диета што можам да го/ја применувам за да ми помогне во регулирање на килажата, и воедно столицата? Намалување на физички активности не доаѓа во предвид.
 
Член од
24 март 2012
Мислења
579
Поени од реакции
528
Не е се до јадењето, може се работи и за психички потсвесна мака која те мачи одвнатре. Кај мене тоа беше случајот, 50 кила имав до 23 години, од бутици гардероба број S купував и вените по раце ми се познаваа. Сега исто јадам, исто спортувам ама барем личам на човек со 60 кг, така што не брзајте многу со исхраната како примарен виновник
И јас го мислам истото. Предходно вежбав теретана, имав многу поголем апетит, можев да јадам количински многу и јадев повеќе пати дено - поголема енергија имав и бев околу 72-73 кила. 1 година ипол откако престанав со вежбање, почнав да пушам по околу 1 ипол кутија цигари во ден. Никако неможам да накачам, сега сум околу 57-58. Немам ни апетит ни ништо, јадам еднаш до два пати во ден. Исто така мислам дека сето ова е резултат и на психички посвесна мака шо ме мачи последнава година ипол.

Незнам и јас како да се здебелам, знам дека повеќе треба да јадам и да внесувам протеини, хидрати итн итн - ама едноставно тешко ми оди. Немам апетит едноставно, исто така имам многу проблеми со стомако, многу пати дневно одам во WC и многу ми се надражнува желуднико - да запалам цигара ме тера одма во WC, да се напијам вода или било што да внесам одма ми стој ко тешкотија и ми се оди во WC.

Знам дека треба да почнам со вежбање, да ги оставам цигарите, да почнам повеќе да јадам - ама тешко ми оди!
Ако има некој поконкретен совет или било што нека каже.
 

storm03m

А.К.А Комплексаш
Член од
9 јуни 2018
Мислења
315
Поени од реакции
334
Здраво на сите!
Нов сум на форумот и прв пат отварам тема и се надевам ќе ми помогнете, разгледав многу теми за намалување на телесната тежина, но никако да дојдам до мојата тема, спротивната;)
Веке некое време проблем ми ствара телесната тежина, пола година веке се сум на иста килажа скоро, почнав да одам на теретана веке 2 ипол месеца па едвај некако покачив 2 килца, ако може да ми дадете некои совети ефикасни, благодарам однапред.
Имам 21 година, висок сум 170 и 58 килограми.:(
Значи за да зголемиш мускулна маса треба да си во калориски суфицит. се додека си во калорски суфицит ти зголемуваш маса. Тоа е докажана пракса, што значи сите боди билдери додека се на маса се во суфицит на калории. На интернет има Calorie Calculator, провери таму колку те се потребни да бидеш во суфицит.Тоа ти е основа.

Потоа следи тренингот, комбинирај и тренинг за хипертрофија и тренинг за сила, и фокусирај се на програмите за тренинг(моја препорака 5х5 или 10х10), програми за тренинг од златната ера на боди билдингот кои се докажани 102% дека се ефикасни. Комбинирај ги мускулните групи пример во еден тренинг работиш Гради и трицепс(прво гради вежбаш па потоа трицепс), во друг работиш Грб и Бицепс(прво Грб па Бицепс), па Нозе и Рамо(прво нозе па рамо) , а стомачни секој втор или трет ден на крај од тренингот за да имаш сила за другите вежби.

Исто така е битна и периодизацијата. Секогаш вежбај со одморена мускулна регија, како би ја искористил мускулната супер-компензација. Доколку си почетник немој да се форсираш премногу за да не дојде до претренираност и биди фокусиран на правилно изведување на вежбите а не на што поголема килажа(тоа ќе дојде со време).

Следно е исхрана и суплементација. Внесувај јаглехидрати 3.5г х телесна тежина и протеин околу 2г х телесна тежина.Тоа е некоја основа. Доколку можеш да приуштиш и суплемент, најбитно е Whey Protein, па Creatine Monohydrate. Веј протеинт се користи доколку неможеш да внесеш доволно протеин од исхрана тогаш внесуваш суплемент. Додека креатинот е стимуланс за сила и издржливост(би ти препорачал доколку си почетник после 3тиот месец да го користиш).

Еден осврт за мускулната супер-компензација. Тоа е кога вежбаш одреден мускулна и тој после тренинг се регенерира за не само да се врати во првобитна состојба туку да е појак за следниот тренинг. Доколку ние не му дадеме доволно време за одмор да се регенерира тој нема да напредува или доколку го оставиме предолго да одмара тој ја губи таа предиспозицја за континуиран раст. За да знаеме точно кога треба да се вежба тоа треба да го осетиме така што кога ке престане да не боли тој мускул одма треба да се вежба повторно. Тоа е таа теорија за супер-компензација.

Малце е подолг пост, но се надевам и други ќе видат и ќе им бидат одговорени некои прашања.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.161
Поени од реакции
195.275
И јас го мислам истото. Предходно вежбав теретана, имав многу поголем апетит, можев да јадам количински многу и јадев повеќе пати дено - поголема енергија имав и бев околу 72-73 кила. 1 година ипол откако престанав со вежбање, почнав да пушам по околу 1 ипол кутија цигари во ден. Никако неможам да накачам, сега сум околу 57-58. Немам ни апетит ни ништо, јадам еднаш до два пати во ден. Исто така мислам дека сето ова е резултат и на психички посвесна мака шо ме мачи последнава година ипол.

Незнам и јас како да се здебелам, знам дека повеќе треба да јадам и да внесувам протеини, хидрати итн итн - ама едноставно тешко ми оди. Немам апетит едноставно, исто така имам многу проблеми со стомако, многу пати дневно одам во WC и многу ми се надражнува желуднико - да запалам цигара ме тера одма во WC, да се напијам вода или било што да внесам одма ми стој ко тешкотија и ми се оди во WC.

Знам дека треба да почнам со вежбање, да ги оставам цигарите, да почнам повеќе да јадам - ама тешко ми оди!
Ако има некој поконкретен совет или било што нека каже.
Посети психијатар
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.393
Поени од реакции
896
Значи за да зголемиш мускулна маса треба да си во калориски суфицит. се додека си во калорски суфицит ти зголемуваш маса. Тоа е докажана пракса, што значи сите боди билдери додека се на маса се во суфицит на калории. На интернет има Calorie Calculator, провери таму колку те се потребни да бидеш во суфицит.Тоа ти е основа.

Потоа следи тренингот, комбинирај и тренинг за хипертрофија и тренинг за сила, и фокусирај се на програмите за тренинг(моја препорака 5х5 или 10х10), програми за тренинг од златната ера на боди билдингот кои се докажани 102% дека се ефикасни. Комбинирај ги мускулните групи пример во еден тренинг работиш Гради и трицепс(прво гради вежбаш па потоа трицепс), во друг работиш Грб и Бицепс(прво Грб па Бицепс), па Нозе и Рамо(прво нозе па рамо) , а стомачни секој втор или трет ден на крај од тренингот за да имаш сила за другите вежби.

Исто така е битна и периодизацијата. Секогаш вежбај со одморена мускулна регија, како би ја искористил мускулната супер-компензација. Доколку си почетник немој да се форсираш премногу за да не дојде до претренираност и биди фокусиран на правилно изведување на вежбите а не на што поголема килажа(тоа ќе дојде со време).

Следно е исхрана и суплементација. Внесувај јаглехидрати 3.5г х телесна тежина и протеин околу 2г х телесна тежина.Тоа е некоја основа. Доколку можеш да приуштиш и суплемент, најбитно е Whey Protein, па Creatine Monohydrate. Веј протеинт се користи доколку неможеш да внесеш доволно протеин од исхрана тогаш внесуваш суплемент. Додека креатинот е стимуланс за сила и издржливост(би ти препорачал доколку си почетник после 3тиот месец да го користиш).

Еден осврт за мускулната супер-компензација. Тоа е кога вежбаш одреден мускулна и тој после тренинг се регенерира за не само да се врати во првобитна состојба туку да е појак за следниот тренинг. Доколку ние не му дадеме доволно време за одмор да се регенерира тој нема да напредува или доколку го оставиме предолго да одмара тој ја губи таа предиспозицја за континуиран раст. За да знаеме точно кога треба да се вежба тоа треба да го осетиме така што кога ке престане да не боли тој мускул одма треба да се вежба повторно. Тоа е таа теорија за супер-компензација.

Малце е подолг пост, но се надевам и други ќе видат и ќе им бидат одговорени некои прашања.
Го следиш bodybuilding school? :D
Иначе се е кажано во текстот:)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.650
Поени од реакции
8.212
Ако има некој поконкретен совет или било што нека каже.
Не мора да имаш апетит за да јадеш ;)
Јас едно време јадев 6 пати во денот, на секои 2-3 саати, па сега ти види колкав ми бил апетитот.. ама јбг, бев у филм на качување на маса, сум јадел на сила, дури и ми се повраќало и пак сум бутал да дојадам тоа што ми било испланирано. Ееее луди млади години :icon_lol:

Доручек: млеко, овесни снегулки, мед, доза протеин
Ужина: 100 грама јаткасти плодови
Ручек: ориз/компир/тестенини/грав/грашок/бла бла со месо и 2 кришки интегрален леб
Вежбање.
После вежбање: доза протеин, 2-3 банани и 5 белки од јајца
Вечера: тестенини со урда или туна.

За 2-3 месеца врати се на темата да кажеш фала :D

* оброците количински да не се како за врапче исто е битен момент.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
591
Поени од реакции
463
Не мора да имаш апетит за да јадеш ;)
Јас едно време јадев 6 пати во денот, на секои 2-3 саати, па сега ти види колкав ми бил апетитот.. ама јбг, бев у филм на качување на маса, сум јадел на сила, дури и ми се повраќало и пак сум бутал да дојадам тоа што ми било испланирано. Ееее луди млади години :icon_lol:

Доручек: млеко, овесни снегулки, мед, доза протеин
Ужина: 100 грама јаткасти плодови
Ручек: ориз/компир/тестенини/грав/грашок/бла бла со месо и 2 кришки интегрален леб
Вежбање.
После вежбање: доза протеин, 2-3 банани и 5 белки од јајца
Вечера: тестенини со урда или туна.

За 2-3 месеца врати се на темата да кажеш фала :D

* оброците количински да не се како за врапче исто е битен момент.
Се океј освен бананите после тренинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom