Совет? -Како да ја зголемам телесната тежина

Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
Ако одиш во теретана, купи гејнер и збогати исхраната како што ти е пишано погоре.. Ко ќе влезеш во ритам, и апетитот ќе ти се зголеми, а со тоа и кг.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
Здраво на сите!
Нов сум на форумот и прв пат отварам тема и се надевам ќе ми помогнете,.... висок сум 170 и 58 килограми.:(
За таа висина си навистина слаб.
За да се здебелиш има едноставно правило - мора да внесуваш повеќе храна/енергија, отколку што трошиш.
Види си каква активност имаш преку ден и јади повеќе. Едноставно мора да внесеш повеќе калории за да твоето тело има од каде да складира вишок енергија
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
8.102
Поени од реакции
12.717
...Веке некое време проблем ми ствара телесната тежина, пола година веке се сум на иста килажа скоро, почнав да одам на теретана веке 2 ипол месеца па едвај некако покачив 2 килца, ако може да ми дадете некои совети ефикасни, благодарам однапред.Имам 21 година, висок сум 170 и 58 килограми.:(


...која висина се твоите родители и колку си бил висок до 18 години т.е. кога си нараснал нагло?
..не кажа дали имаш апетит и јадеш, но не ја зголемуваш телесната тежина или немаш апетит односно не внесуваш доволно калории, па резултат на тоа нормално си слабичок за твоја висина и не кажа што проблем ти ствара моменталната телесна тежина ??!
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.327
Поени од реакции
5.921
Македонски синдром - дебел со над 25 BMI се сити на личност со физички карактеристики како твоите со BMI 20.2
Да појаснам, од 18.5 до 24.9 е нормално BMI (нормална тежина). Најидеално е да качиш уште 5-6 килограми, но како?! Некој поискусен нека сподели што го имал тој проблем.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.203
Поени од реакции
190.236
Не е се до јадењето, може се работи и за психички потсвесна мака која те мачи одвнатре. Кај мене тоа беше случајот, 50 кила имав до 23 години, од бутици гардероба број S купував и вените по раце ми се познаваа. Сега исто јадам, исто спортувам ама барем личам на човек со 60 кг, така што не брзајте многу со исхраната како примарен виновник
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.080
Поени од реакции
38.064
Некогаш џабе е храна ако нешто одвнатре ве јаде.

Пред 12-13 години во рок од една година качив 10кг со иста храна, ама се оттргнав од некои луѓе кои ми правеа стресови и маки и решив некои проблеми.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
3.586
Поени од реакции
7.229
Не е се до јадењето, може се работи и за психички потсвесна мака која те мачи одвнатре. Кај мене тоа беше случајот, 50 кила имав до 23 години, од бутици гардероба број S купував и вените по раце ми се познаваа. Сега исто јадам, исто спортувам ама барем личам на човек со 60 кг, така што не брзајте многу со исхраната како примарен виновник
Bi se nadovrzal.
Znaci jas jadam po 4-5 pati dnevno, so toa shto obilno jadam i pred da legnam.
Eve vekje 5-6 godini kilazhata mi se dvizhi od 70-75.
A site uporno mi zborat “Eh, da jadev kolku tebe, 100 kg kje bev”
Majka mi me forsirashe i da se proverime za glisti zasto nevozmozno bilo toa sto jas go vnesuvam da ne me zdebeli.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.202
Поени од реакции
13.947
Се молат сите неинформирани и без познавање да не коментираат и да делат broscience совети.

Не дебелеат ни хидрати, ни протеини а ни масти исто како што не ни се слабее избегнувајќи некоја храна богата со некои од овие макронутриенти.

Едноставно е, можиш цел твој дневен енергетски внес да е од хидрати, се додека си во дефицит ќе слабееш.
Исто е и со протеини и масти.

Дечкото што ја отвори темата, да кажи што јади моментално.



И? Ако јадам 4000 калории само од месо а TDEE ми е 3500, по твое нема да се здебелам?
Глупиот муабет од другата тема, секоја калорија е калорија. Бројте си калории вие ако мислите дека бројките нешто ви значат.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.475
Поени од реакции
7.672
Какви стресови, какве пичке материне... нека јаде детето, и јас имам стресови, па кога се опуштам со јадене ја минам стотката...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.203
Поени од реакции
190.236
Какви стресови, какве пичке материне... нека јаде детето, и јас имам стресови, па кога се опуштам со јадене ја минам стотката...
Не беше ова моево секојдневен стрес, тоа сите го имаме, проблем што ме мачеше потсвесно беше, незатворено поглавје од мојот живот.
 
Член од
25 јули 2017
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.579
Имаш среќа оти си mesomorph
Mesomorph: Muscular and well-built, with a high metabolism and responsive muscle cells.
Less cardio, more lifting. You need calories and energy to build muscle, but cardio exercises use a lot of them
Focus on compound exercises. ...
Do several intense supersets in a row. ...
Focus on strength. ...
Lift heavier weights. ...
Eat multiple protein meals. ...
Have a protein shake during training.
Јади повеќе месо, јајца,риба, треба да внесуваш 120 грама протеини дневно ако можеш и повеќе. Оди во теретана и за некое време ке имаш резултати.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.654
Поени од реакции
1.356
Само спорт и квалитетна исхрана, ништо повеќе. Лесно ќе му влезеш во шема и ќе се прилагодиш.
Јас после теретана сум нов чоек, се што е собрано негативно во мене го оставам таму, после тоа добар оброк, и како нов.
 
Член од
27 јуни 2018
Мислења
149
Поени од реакции
392
Napishi Ectomorph body diet na Google razgledaj kje se pronajdish.

Sent from my A1-810 using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
103
Поени од реакции
256


...која висина се твоите родители и колку си бил висок до 18 години т.е. кога си нараснал нагло?
..не кажа дали имаш апетит и јадеш, но не ја зголемуваш телесната тежина или немаш апетит односно не внесуваш доволно калории, па резултат на тоа нормално си слабичок за твоја висина и не кажа што проблем ти ствара моменталната телесна тежина ??!
Vo familijata skoro site sme na slicna visina od 165 pa do 175, porasnav naglom od 17 do 18 godini, za apetit imam dovolno mislam vo tekot na denot imam 4 obroka, so ishranata jadam se skoro, samo mesoto ne go konzumiram mnogu
 
На врв Bottom