Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Пред некој ден ме удри возило во задниот дел без воошто да закочи, имам доста штета, набиена лимарија, набиен гепек, скршен браник, скршен штоп, итн..
Има доста работа, би побарал совет каде да го носам возилото? Препорака за мајстори што ќе ја завршат целосно работата?
Ама да не се овластениве сервиси, да ме изгорат со цени... Сум носел пред неколку години во Тојота кај Хубо, и во Џерси, ама тогаш штетата компанијата ја плаќаше целосно колку што ќе побараа овластените сервиси. Сега сумата ќе ми ја исплатат мене колку што они мислат дека е штетата, и којзнае дали ќе ми стигнат парите да ја средам колата...
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Пред некој ден ме удри возило во задниот дел без воошто да закочи, имам доста штета, набиена лимарија, набиен гепек, скршен браник, скршен штоп, итн..
Има доста работа, би побарал совет каде да го носам возилото? Препорака за мајстори што ќе ја завршат целосно работата?
Ама да не се овластениве сервиси, да ме изгорат со цени... Сум носел пред неколку години во Тојота кај Хубо, и во Џерси, ама тогаш штетата компанијата ја плаќаше целосно колку што ќе побараа овластените сервиси. Сега сумата ќе ми ја исплатат мене колку што они мислат дека е штетата, и којзнае дали ќе ми стигнат парите да ја средам колата...
Требало да си се консултираш со некој сервис барем пред да побараш да ти исплатат на тебе, некогаш е подобро да си прифатиш сервис што ќе ти го препорачаат и они таму да си платат се директно
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Пред некој ден ме удри возило во задниот дел без воошто да закочи, имам доста штета, набиена лимарија, набиен гепек, скршен браник, скршен штоп, итн..
Има доста работа, би побарал совет каде да го носам возилото? Препорака за мајстори што ќе ја завршат целосно работата?
Ама да не се овластениве сервиси, да ме изгорат со цени... Сум носел пред неколку години во Тојота кај Хубо, и во Џерси, ама тогаш штетата компанијата ја плаќаше целосно колку што ќе побараа овластените сервиси. Сега сумата ќе ми ја исплатат мене колку што они мислат дека е штетата, и којзнае дали ќе ми стигнат парите да ја средам колата...
privatna tuzba obavezno. toj so te udri neka ja misli. konsultirajse so advokat sovreme i se ke si platat. za takov udar sigurno i trapot nazad e izbegan. ako e sedan zaebano e. 1000ka nebega za popravka.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
privatna tuzba obavezno. toj so te udri neka ja misli. konsultirajse so advokat sovreme i se ke si platat. za takov udar sigurno i trapot nazad e izbegan. ako e sedan zaebano e. 1000ka nebega za popravka.
Немам искуство со адвокати и вакви случки.
Не го знам процесот, кого би тужел? Жената што ме удри беше со возило од фирма, направивме европски во осигурителната компанија и ми рекоа да чекам да ме исплатат за штетата...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Немам искуство со адвокати и вакви случки.
Не го знам процесот, кого би тужел? Жената што ме удри беше со возило од фирма, направивме европски во осигурителната компанија и ми рекоа да чекам да ме исплатат за штетата...
Tuzba se poddava na fizicko lice koe go napraj prekrsokot. Taja tuzba e privatna i si baras dopolnitelna isplata posto osiguranjeto ne ja ispolnuva stetata. Normalno ako platat solidno nema so da tuzis. Eve bas na muabeto denes na parking nekoja budala me trasna nazad i go osteti branikot. Screenshot_2022-10-20-16-45-35-233_com.miui.gallery.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Tuzba se poddava na fizicko lice koe go napraj prekrsokot. Taja tuzba e privatna i si baras dopolnitelna isplata posto osiguranjeto ne ja ispolnuva stetata. Normalno ako platat solidno nema so da tuzis. Eve bas na muabeto denes na parking nekoja budala me trasna nazad i go osteti branikot.Прегледај го приврзокот 348905
Земи уљен разредувач(нитро ќе ја извади и бојата, маслениот не), и со крпа пробај да го исчистиш ова. 70% а можеби и повеќе ќе се исчисти
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Пред некој ден ме удри возило во задниот дел без воошто да закочи, имам доста штета, набиена лимарија, набиен гепек, скршен браник, скршен штоп, итн..
Има доста работа, би побарал совет каде да го носам возилото? Препорака за мајстори што ќе ја завршат целосно работата?
Ама да не се овластениве сервиси, да ме изгорат со цени... Сум носел пред неколку години во Тојота кај Хубо, и во Џерси, ама тогаш штетата компанијата ја плаќаше целосно колку што ќе побараа овластените сервиси. Сега сумата ќе ми ја исплатат мене колку што они мислат дека е штетата, и којзнае дали ќе ми стигнат парите да ја средам колата...

Друже барај добар адвокат кој се разбира во вакви тематики со осигурување. Осигурањето 100 посто ќе пробаат да ти исплатат што е можно помалку оштета...али со адвокат добар ќе земеш се до последен денар, само ти треба трпение. Ако си од Скопје во никој случај не прифаќај поправка во Авто Богдановски...зошто се преваранти не видени, имаше случај на мазда браникот со саморезни штрафови заштрафен, појќе што да зборам.

Ако имаш некакви повреди ти...секако тужи го приватно штој што те удрил. Дури и за претрпен страв може да ги тужиш иако немаш физички повреди.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2015
Мислења
175
Поени од реакции
51
Друже барај добар адвокат кој се разбира во вакви тематики со осигурување. Осигурањето 100 посто ќе пробаат да ти исплатат што е можно помалку оштета...али со адвокат добар ќе земеш се до последен денар, само ти треба трпение. Ако си од Скопје во никој случај не прифаќај поправка во Авто Богдановски...зошто се преваранти не видени, имаше случај на мазда браникот со саморезни штрафови заштрафен, појќе што да зборам.

Ако имаш некакви повреди ти...секако тужи го приватно штој што те удрил. Дури и за претрпен страв може да ги тужиш иако немаш физички повреди.
Не сум во добра финансиска состојба за адвокати инаку се согласувам...
Сакав да ми препорачате некој добар сервис со пристојни цени.
 
Член од
10 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Здраво
Дали сте запознаени се работи за прстени за бандажи пиксни од некоја димензија на 57.1мм за VW имаат многу мала луфта не цел милиметар дали можи да ми направат штета на предницата?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Здраво
Дали сте запознаени се работи за прстени за бандажи пиксни од некоја димензија на 57.1мм за VW имаат многу мала луфта не цел милиметар дали можи да ми направат штета на предницата?
ќе те фрлат во некој ендек...не се заебавај со луфта на точкови
 
Член од
29 август 2009
Мислења
326
Поени од реакции
23
Здраво. Се мислам меѓу опел астра h и фиат браво. Кое е вашето мислење за овие две коли и кој модел ми го препорачувате? По можност сакам да биде бензин/плин
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Здраво. Се мислам меѓу опел астра h и фиат браво. Кое е вашето мислење за овие две коли и кој модел ми го препорачувате? По можност сакам да биде бензин/плин
astra h 1.6
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво. Се мислам меѓу опел астра h и фиат браво. Кое е вашето мислење за овие две коли и кој модел ми го препорачувате? По можност сакам да биде бензин/плин

Ако веќе планираш да ставиш плин барај кола што е чист бензин па послем ти стави плин. Ако веќе има плин бегај подалеку...или барај си и комплет друг мотор со нејзе да ти дадат гратис.
 
Член од
10 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Точно на 100 км на час се појавува некоја бучава звук (како лагер да бучи) кој што се губи ако ја пуштам гаста,кога ќе притиснам на гаста повторно се појавува, значи точно на 100км/ч ако возам 95 или 105 го нема.Пред некое време беше на 120км/ч сега таму го снема се префрли на 100км/ч.Се работи за голф 5 1.9 105кс.Да не имал некој сличен проблем.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Точно на 100 км на час се појавува некоја бучава звук (како лагер да бучи) кој што се губи ако ја пуштам гаста,кога ќе притиснам на гаста повторно се појавува, значи точно на 100км/ч ако возам 95 или 105 го нема.Пред некое време беше на 120км/ч сега таму го снема се префрли на 100км/ч.Се работи за голф 5 1.9 105кс.Да не имал некој сличен проблем.
На тојотата околу 80/120 мало зуење метално е до што е незз...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom