Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За звукот можеби е заминато турбото...

За сијаличките највероватно ти е влезена вода од дождовите овие денов, и прави споеви каде што не треба
Тоа за турбината тие стандард болка на голф и кога и да е ќе откаже сосем. Спремај пари за да си купиш друга.

За вториот проблем може многу работи да бидат од најевтино слаб акумулатор до сериозни проблеми со боди комјутерот.
Ако е нешто проблемот со турбото не треба да покажува грешка на дашбордот?
Зошто мене освен со ова сијаличкиве, друга грешка не ми покажува.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Ако е нешто проблемот со турбото не треба да покажува грешка на дашбордот?
Зошто мене освен со ова сијаличкиве, друга грешка не ми покажува.
Бидејќи кај VW ако не покажува чек енџин тогаш нешто ме е во ред ;)
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако е нешто проблемот со турбото не треба да покажува грешка на дашбордот?
Зошто мене освен со ова сијаличкиве, друга грешка не ми покажува.

Не мора да значи...може турбото има искривени или скршени перки и дава бука поради тоа...за ова нема како да покаже грешка.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
14.725
Ако е нешто проблемот со турбото не треба да покажува грешка на дашбордот?
Зошто мене освен со ова сијаличкиве, друга грешка не ми покажува.
Вероватно се потрошени лежиштата на осовината на турбото, и перките малку досегаат до страните на статорот на турбото и вадат звук. Заа таа појава нема сензори
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
50
Поени од реакции
17
На Honda Accord 2005 веќе некое време не ми се заклучува и отклучува предната десна врата при централно. До што е проблемот што прави така дали е за Автоелектричар или за друг мајстор е - како се средува дефектот и колку прилично кошта да се поправи.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
На Honda Accord 2005 веќе некое време не ми се заклучува и отклучува предната десна врата при централно. До што е проблемот што прави така дали е за Автоелектричар или за друг мајстор е - како се средува дефектот и колку прилично кошта да се поправи.
Од СК си?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
178
Поени од реакции
183
Во план сум да набавам автомобил до кај 3000 евра - поефтино секако за да останат пари за прв сервис, сакам да биде со плин зашто дизели не сакам. Имав порано и мајката ми се исплака по него. Може некој совет?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Во план сум да набавам автомобил до кај 3000 евра - поефтино секако за да останат пари за прв сервис, сакам да биде со плин зашто дизели не сакам. Имав порано и мајката ми се исплака по него. Може некој совет?
Dizel common rail i mirna glava.
kola na plin ti e macka vo vrejka.
Tie benzincite znat da ti naprat i trosok kolku cela kola dizel da ja zemis.
Inace ako si za plin,samo opel 1.6 ili 2.0motor.
posebno ovie astra h na plin se odlicni.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
1.4 mislam deka pisase.

Само ако има добра сервисна историја и има мала километража, испод 150 000. Над ова не ти се исплаќа да земаш бензинец зошто повеќето помали бензиски мотори накај 200 000 се за ремонт.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Во план сум да набавам автомобил до кај 3000 евра - поефтино секако за да останат пари за прв сервис, сакам да биде со плин зашто дизели не сакам. Имав порано и мајката ми се исплака по него. Може некој совет?

Немој во никој случај да земеш кола со веќе уграден плин зошто ќе биде здробена од возење. Никој не става плин ако поминувал 5000 км годишно. Ако баш сакаш плин (што не ти препорачувам) барај поголем мотор (мин. 1.8) па послем ти вгради плин.
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво дали знаете колкава е потрошувачката на гориво на Сеат Толедо 1.9 110кс дизел 2001год?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Околу 7,5 - 8 во град околу 5,5 на отворено. Ова ако е исправна. Колку е исправно тди од 2001 е друго прашање...
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Здраво дали знаете колкава е потрошувачката на гориво на Сеат Толедо 1.9 дизел 2001год?
Треба да е исто како голф ако е 90кс, 5/100 на отворено. Додај литар-литар и пол за градска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom