Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Барај Nissens или Ordonez оригинал француски ко што се вградува во колата фабрички. Вториов е поквалитетен ама тешко се најдува оваа марка и обично се доста поскапи али вреди цената.


Инаку половна кола, се може да дојде да треба да се менува. А може и да е оштетен ладњакот ако колата се возела со лош антифриз или со вода место антифриз.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Punto Evo 1.3 JTD 84ks ima nekoj iskustva motorot pogoden e?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.362
Punto Evo 1.3 JTD 84ks ima nekoj iskustva motorot pogoden e?
najdobriot jtd motor na site vreminja. ne se prasva za toj motor,se kupuva i si vozis.
commonrail sistem na vbrizguvanje, 5 brzini menjac so fiksen zamaec fabricen, turbo bez promenliva geometria(fiksno turbo).
mana mu e servoto posto e full elektricno, prednica lesno pajga.
to da se pipni softverski stage 1 e raketa. golf 5 1.9 ne te stiga.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Vidi po intetnet ebay ili aliekspres zs ovie nasive so cenite mislis izmislile topla voda 70 evra mi baraa tuka kaj nas, jas si poracav od aliekspres za 12 dollari i eve 2 god nema gajle.
Ај види го ова, мислам дека е ок? Пошто не глеам други, сите се исти... За 12 евра богами го нарачувам, тука барав глеам има за други модели но нема за мојов а цените им се 2500/3000 ден.
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
najdobriot jtd motor na site vreminja. ne se prasva za toj motor,se kupuva i si vozis.
commonrail sistem na vbrizguvanje, 5 brzini menjac so fiksen zamaec fabricen, turbo bez promenliva geometria(fiksno turbo).
mana mu e servoto posto e full elektricno, prednica lesno pajga.
to da se pipni softverski stage 1 e raketa. golf 5 1.9 ne te stiga.
Кој е тој мотор со 83 кс???
Како што гледам има : 75 90 95 кс ....
 

BONDEK

ТHE DEVIL
Член од
18 април 2006
Мислења
751
Поени од реакции
30
Има шанси со некој адитив да се прочистат дизните ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Punto Evo 1.3 JTD 84ks ima nekoj iskustva motorot pogoden e?

Моторот е одличен...единствена мана е што не е за автопатски брзини, многу е бучен моторот на повисока брзина, повеќе за низ град е така количето. Ако возиш на отворено 1.9 јтд ти е подобра опција.
Автоматски споено мислење:

Има шанси со некој адитив да се прочистат дизните ?

Ако се многу затнати со адитив тешко...ако е за малку може да се проба. Ако се оштетени или потрошени механички адитив не помага.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Obično nafta se koristi za čistenje na razni masnotii, gareži, nečistotii....

..e sega..ako taa nafta ne uspee da gi isčisti diznite, problem e....
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Здраво дружино, имав удес и ја мењав комплет инструмент таблата, сега е крем боја а беше црна, дали ако ја исфарбам ќе биде квалитетно и дали ќе има многу одсјај, или да ја залепам со карбон фолија но ќе ми биде шубе фолијата, фарбал ли некој да каже како би изгледало?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Здраво дружино, имав удес и ја мењав комплет инструмент таблата, сега е крем боја а беше црна, дали ако ја исфарбам ќе биде квалитетно и дали ќе има многу одсјај, или да ја залепам со карбон фолија но ќе ми биде шубе фолијата, фарбал ли некој да каже како би изгледало?
Вози и не се замарај.
FB_IMG_16210774493160092.jpg
Крем е океј
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Вози и не се замарај.
Прегледај го приврзокот 339669
Крем е океј
Да ама секаде е црно само таблата крем, ќе се нервирам некое време после ќе се навикнам ептен ако не ја исфсарбам за црна табла ми бараа мојата плус 250 евра што не е исплатливо ипак фала
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
17
Поени од реакции
0
Drugarcina imam edno prasajne dali nekoj imal slicen problem .... Se raboti za zabrana na vozacka dozvola ...bev kaznet za vozenje po dejstvo na alkohol i sudo mi odredi kazna zabrana od 6 meseci ....arno ama.godina dena nema nikakvo pismo stasano za da ja odnesam da mi mavna zabrana ....me interesira dali ako me zapri policija i proveri vo sistem deka imam zabrana bi imalo nekakva dopolnitelna kazna plus ili da si teram duri ne mi stasa pismo??? Nekoj so takvo iskustvo da kazi so da ocekuvam fala pred se !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom